Recenze Xiaomi Redmi 4: jeho čas teprve přijde

Xiaomi umí vyrobit neobyčejný smartphone pro obyčejné uživatele. V letošním roce to potvrdil, když vůbec poprvé uvedl dvojici cenově dostupných modelů – Redmi 3S a Redmi Note 3, s plnou podporou LTE. Pomyslné žezlo by v příštích týdnech, nebo spíše až v příštím roce, měla převzít nová řada Redmi 4, která přináší vylepšený design, inovovanou výbavu a dokonce ještě cenově dostupnější provedení.

Nejlevnější model nové řady Redmi 4. generace vychází v přepočtu na méně než 2 tisíce (po připočtení daní, marže prodejce a dalších poplatků jej na českém trhu seženete s plnou zárukou za necelé 4 tisíce), přitom bude mnoha nenáročným lidem maximálně dostačovat, tedy pokud se v porovnání s naopak “nejdražším” modelem Redmi 4 (který stojí v přepočtu necelé 4 tisíce a v ČR pak zhruba 6 tisíc korun) spokojí se slabším procesorem, jen HD displejem, menší pamětí a baterií, nebo s absencí čtečky otisků prstů. My jsme v redakci otestovali nejvyššího zástupce, který má pochopitelně jen minimum nedostatků.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Společným jmenovatelem všech nových Redmi kousků je například luxusní celokovové tělo, pětipalcový displej, osmijádrový procesor od Qualcommu, 13 Mpx fotoaparát, nejnovější prostředí MIUI 8, ale bohužel také absence klíčového 800 MHz pásma u LTE připojení, tedy zatím pro tuto chvíli. U předchozích modelů Redmi 3S a Redmi Note 3 však přišlo Xiaomi po nějaké době s “globální” variantou, která již měla plnou podporu LTE pásem. Nedivil bych se tedy, kdyby výrobce opět předvedl to samé, ačkoliv je s podivem, že takové modely alespoň společnost neoznámí rovnou s představením.

Xiaomi Redmi 4: specifikace

Redmi 4A Redmi 4 Redmi 4 Pro
 Konstrukce kov, 140 x 70 x 8,5 mm, 132 g kov, 141 x 70 x 8,9 mm, 156 g kov, 141 x 70 x 8,9 mm, 156 g
Displej 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi 5,0″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém MIUI 8 (Android 6.0) MIUI 8 (Android 6.0) MIUI 8 (Android 6.0)
Procesor 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 425 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 430 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty 3 GB RAM, úložiště 32 GB, microSD karty
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx
Technologie hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3120 mAh, rychlonabíjení 4100 mAh, rychlonabíjení 4100 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost v ČR cca 3700 Kč, listopad 2016 v ČR cca 4500 Kč, listopad 2016 v ČR cca 7 000 Kč, listopad 2016

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.


Design a zpracování: zase o něco vyspělejší

Xiaomi letos chrlí jeden kovový telefon za druhým, přitom ještě v loňském roce měl výrobce maximálně tak pouze kovový rámeček u svého vlajkového modelu. A tento trend rozhodně lidé ocení – smartphone s kovovou konstrukcí většinou nejen že vypadá luxusněji, ale také bývá zpravidla odolnější než “laciná” plastová krabička. Xiaomi Redmi 4 to potvrzuje.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Čínský výrobce se oproti předchůdci Redmi 3 (recenze), který je starý ani ne rok, pokusil alespoň o nějaké konstrukční a designové změny. A nutno dodat, že se mu to povedlo. Celokovové provedení zůstalo, záda Redmi 4 jsou však lehce po stranách zkosená (což pomáhá k lepšímu úchopu) a na přední straně telefon vyšperkovalo moderně zakřivené krycí sklo, jehož nasazení je dnes velmi oblíbené už i u cenově dostupnějších kousků.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Při prvním uchopení telefonu Redmi 4 do ruky si ovšem kromě prvotřídního zpracování můžete rychle všimnout i nepatrně vyšší hmotnosti dosahující téměř 160 g, která není u pětipalcového smartphonu tak úplně běžná. Zde je však nutné dodat, že stejně tak málokterý telefon disponuje kapacitní 4 100 mAh baterií aneb každá mince má dvě strany.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Co je naprosto bez diskuzí, je u testovaného nejvyššího modelu velmi povedená čtečka otisků prstů. Snímač najdeme na zádech telefonu a funguje nejen velmi rychle, ale také velmi spolehlivě. Zařízení rozpozná otisk doslova během milisekundy a prakticky okamžitě bez prodlení dojde k odemknutí telefonu. Nic rychlejšího zkrátka nepotřebujete.

Displej, prostředí a baterie: někteří mohou závidět

Použití Full HD displeje sice není ve střední třídě při ceně někde kolem 5 tisíc korun nic nového pod sluncem, na druhou stranu právě zde drtivá většina výrobců šetří a nasadí raději jen HD rozlišení. Koneckonců i letošní pětipalcové modely Redmi přinášely nižší rozlišení, v případě nového Redmi 4 v nejvybavenější variantě to však už neplatí – telefon má 5″ Full HD displej a pochlubit se může i skvělými barvami, naprosto dostatečnou čitelností na venkovním světle nebo dokonce i nízkým minimálním jasem, abyste si zbytečně v noci při sledování displeje nevypalovali oči.

Xiaomi Redmi 4 recenze

A další krok udělal čínský výrobce na poli výkonu, když použil novější procesor od Qualcommu, v případě testovaného kousku Snapdragon 625 společně s operační pamětí rovnou 3 GB RAM a 32 GB úložištěm, včetně slotu na microSD karty. Nejen surový výkon Xiaomi Redmi 4 v Antutu téměř 30 000 bodů (který někdy bývá trochu zavádějící nebo zkrátka nedostatečně vypovídající), ale hlavně reálné odladění systému při skutečném používání se vyloženě povedlo. Nečekejte žádné zpomalené reakce, záseky nebo neplynulé animace. Naopak telefon funguje v nejsilnější konfiguraci naprosto skvěle.

 

Pokud jde o samotný systém MIUI 8, který je postavený na Androidu 6.0 (což ovšem vzhledem k množství předělávek a dodatečných funkcí přímo od výrobce vlastně ani není podstatné), patří mezi nejpropracovanější uživatelské rozhraní. Vyzdvihl bych například praktická swipe gesta, kdy na domovských obrazovkách můžete potažením prstu od shora dolů stáhnout notifikační centrum, ve kterém se kromě rychlých přepínačů objevuje třeba i přehled o počasí, nebo naopak potažením prstu od spodu nahorů můžete otevřít vyhledávání.

 

Multitasking vypadá podobně jako na iPhonu, takže karty s posledními spuštěnými aplikacemi máte vedle sebe horizontálně, nikoliv jako u čistého Androidu vertikálně nad sebou. Na zprávy můžete odpovídat přímo přes malou bannerovou notifikaci a pokud zrovna telefon ovládáte, je šikovné i minimalistické upozornění na příchozí hovor v podobě taktéž menšího banneru (nikoliv upozornění přes celý displej, kdy dojde k přerušení toho, co jste dělali, v horším případě si hovor omylem odmítnete). A z funkcí třeba nechybí ještě probuzení dvojitým poklepání na obrazovce. Naopak na pohybová gesta zapomeňte.

 

Jednou z největších předností nového Redmi je jeho výdrž. Baterie s kapacitou 4100 mAh, tedy stejně jako u předchozí generace, totiž dokáže zajistit klidně dvoudenní nebo i třídenní provoz při běžné pracovní zátěži na jedno nabití, a to už se v dnešní době jen tak nevidí. Velmi praktické pak také dokáže být rychlonabíjení, ovšem s dodávanou obyčejnou nabíječkou (s výstupním proudem 1A při 5V) vzhledem k vyšší kapacitě baterie počítejte, že vám tahle činost potrvá o něco déle, rozhodně pěkných pár hodin.

Fotoaparát: za tu cenu?

Redmi 4 přináší 13 Mpx fotoaparát, který běžné nenáročné uživatele určitě nezklame, ba naopak. Samotné snímky by mohly být snad jen občas trochu ostřejší a detailnější, v některých případech by zase nemuselo docházet k přepalům. Ale to jsou neduhy, které u telefonů za cenu kolem 5 tisíc korun nejsou nijak neobvyklé.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Co naopak musím ocenit, jsou například barevné filtry, různé režimy třeba s deformací scény pro vtipné selfie a dokonce i manuální režim. Pokud ale naopak dávate přednost pouze automatickému režimu, kdy pouze stisknete spoušť, určitě si také přijdete na své. Šikovná je také možnost rychlé změny expozice, pokud se vám po zaostření scéna patřičně nezamlouvá.

Jak fotí Xiaomi Redmi 4

Zhodnocení

Xiaomi Redmi 4 je téměř bezchybný a přesto bude v Evropě zatím spíše opomíjený. Důvod je více než jasný – chybějící LTE na frekvenci 800 MHz, které telefon v současné situaci výrazně hendikepuje. Je tedy potřeba dvojí hodnocení. V současné době, kdy modely Redmi 4 nemají evropské LTE, kupte si za zhruba 4 tisíce korun raději předchozí model Redmi 3S ve verzi s LTE, který patří mezi to jasně nejlepší ve své cenové kategorii.

Xiaomi Redmi 4 recenze

A pokud se někdy v příštích týdnech, měsících nebo spíše rovnou až v příštím roce stane (stejně jako u dvou letošních modelů Redmi), že čínský výrobce začne produkovat i modely Redmi 4 s “českým” LTE (tedy klíčovou frekvencí 800 MHz), bude to pecka. Tedy stejně jako letošní modely Redmi 3S a Redmi Note 3, které ve své třídě téměř nemají konkurenci. Xiaomi Redmi 4 v testované nejvybavenější variantě totiž nemá (kromě absence LTE) prakticky žádnou chybu. Tak teď už si jen počkat…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 luxusní zpracování  zatím nemá LTE 800 MHz
 kvalitní displej
 přesná a rychlá čtečka otisků
 vyšší výkon ve své třídě
Infraport, rychlonabíjení
 dvoudenní výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi Redmi 4: jeho čas teprve přijde

Xiaomi umí vyrobit neobyčejný smartphone pro obyčejné uživatele. V letošním roce to potvrdil, když vůbec poprvé uvedl dvojici cenově dostupných modelů – Redmi 3S a Redmi Note 3, s plnou podporou LTE. Pomyslné žezlo by v příštích týdnech, nebo spíše až v příštím roce, měla převzít nová řada Redmi 4, která přináší vylepšený design, inovovanou výbavu a dokonce ještě cenově dostupnější provedení.

Nejlevnější model nové řady Redmi 4. generace vychází v přepočtu na méně než 2 tisíce (po připočtení daní, marže prodejce a dalších poplatků jej na českém trhu seženete s plnou zárukou za necelé 4 tisíce), přitom bude mnoha nenáročným lidem maximálně dostačovat, tedy pokud se v porovnání s naopak “nejdražším” modelem Redmi 4 (který stojí v přepočtu necelé 4 tisíce a v ČR pak zhruba 6 tisíc korun) spokojí se slabším procesorem, jen HD displejem, menší pamětí a baterií, nebo s absencí čtečky otisků prstů. My jsme v redakci otestovali nejvyššího zástupce, který má pochopitelně jen minimum nedostatků.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Společným jmenovatelem všech nových Redmi kousků je například luxusní celokovové tělo, pětipalcový displej, osmijádrový procesor od Qualcommu, 13 Mpx fotoaparát, nejnovější prostředí MIUI 8, ale bohužel také absence klíčového 800 MHz pásma u LTE připojení, tedy zatím pro tuto chvíli. U předchozích modelů Redmi 3S a Redmi Note 3 však přišlo Xiaomi po nějaké době s “globální” variantou, která již měla plnou podporu LTE pásem. Nedivil bych se tedy, kdyby výrobce opět předvedl to samé, ačkoliv je s podivem, že takové modely alespoň společnost neoznámí rovnou s představením.

Xiaomi Redmi 4: specifikace

Redmi 4A Redmi 4 Redmi 4 Pro
 Konstrukce kov, 140 x 70 x 8,5 mm, 132 g kov, 141 x 70 x 8,9 mm, 156 g kov, 141 x 70 x 8,9 mm, 156 g
Displej 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi 5,0″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém MIUI 8 (Android 6.0) MIUI 8 (Android 6.0) MIUI 8 (Android 6.0)
Procesor 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 425 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 430 8 jádrový, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty 2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty 3 GB RAM, úložiště 32 GB, microSD karty
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx 13 Mpx, blesk, f/2.2 + přední 5 Mpx
Technologie hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů hybridní dual SIM, Bluetooth 4.2, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 3120 mAh, rychlonabíjení 4100 mAh, rychlonabíjení 4100 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost v ČR cca 3700 Kč, listopad 2016 v ČR cca 4500 Kč, listopad 2016 v ČR cca 7 000 Kč, listopad 2016

Za poskytnutí produktu do redakce děkujeme e-shopu XM.cz.


Design a zpracování: zase o něco vyspělejší

Xiaomi letos chrlí jeden kovový telefon za druhým, přitom ještě v loňském roce měl výrobce maximálně tak pouze kovový rámeček u svého vlajkového modelu. A tento trend rozhodně lidé ocení – smartphone s kovovou konstrukcí většinou nejen že vypadá luxusněji, ale také bývá zpravidla odolnější než “laciná” plastová krabička. Xiaomi Redmi 4 to potvrzuje.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Čínský výrobce se oproti předchůdci Redmi 3 (recenze), který je starý ani ne rok, pokusil alespoň o nějaké konstrukční a designové změny. A nutno dodat, že se mu to povedlo. Celokovové provedení zůstalo, záda Redmi 4 jsou však lehce po stranách zkosená (což pomáhá k lepšímu úchopu) a na přední straně telefon vyšperkovalo moderně zakřivené krycí sklo, jehož nasazení je dnes velmi oblíbené už i u cenově dostupnějších kousků.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Při prvním uchopení telefonu Redmi 4 do ruky si ovšem kromě prvotřídního zpracování můžete rychle všimnout i nepatrně vyšší hmotnosti dosahující téměř 160 g, která není u pětipalcového smartphonu tak úplně běžná. Zde je však nutné dodat, že stejně tak málokterý telefon disponuje kapacitní 4 100 mAh baterií aneb každá mince má dvě strany.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Co je naprosto bez diskuzí, je u testovaného nejvyššího modelu velmi povedená čtečka otisků prstů. Snímač najdeme na zádech telefonu a funguje nejen velmi rychle, ale také velmi spolehlivě. Zařízení rozpozná otisk doslova během milisekundy a prakticky okamžitě bez prodlení dojde k odemknutí telefonu. Nic rychlejšího zkrátka nepotřebujete.

Displej, prostředí a baterie: někteří mohou závidět

Použití Full HD displeje sice není ve střední třídě při ceně někde kolem 5 tisíc korun nic nového pod sluncem, na druhou stranu právě zde drtivá většina výrobců šetří a nasadí raději jen HD rozlišení. Koneckonců i letošní pětipalcové modely Redmi přinášely nižší rozlišení, v případě nového Redmi 4 v nejvybavenější variantě to však už neplatí – telefon má 5″ Full HD displej a pochlubit se může i skvělými barvami, naprosto dostatečnou čitelností na venkovním světle nebo dokonce i nízkým minimálním jasem, abyste si zbytečně v noci při sledování displeje nevypalovali oči.

Xiaomi Redmi 4 recenze

A další krok udělal čínský výrobce na poli výkonu, když použil novější procesor od Qualcommu, v případě testovaného kousku Snapdragon 625 společně s operační pamětí rovnou 3 GB RAM a 32 GB úložištěm, včetně slotu na microSD karty. Nejen surový výkon Xiaomi Redmi 4 v Antutu téměř 30 000 bodů (který někdy bývá trochu zavádějící nebo zkrátka nedostatečně vypovídající), ale hlavně reálné odladění systému při skutečném používání se vyloženě povedlo. Nečekejte žádné zpomalené reakce, záseky nebo neplynulé animace. Naopak telefon funguje v nejsilnější konfiguraci naprosto skvěle.

 

Pokud jde o samotný systém MIUI 8, který je postavený na Androidu 6.0 (což ovšem vzhledem k množství předělávek a dodatečných funkcí přímo od výrobce vlastně ani není podstatné), patří mezi nejpropracovanější uživatelské rozhraní. Vyzdvihl bych například praktická swipe gesta, kdy na domovských obrazovkách můžete potažením prstu od shora dolů stáhnout notifikační centrum, ve kterém se kromě rychlých přepínačů objevuje třeba i přehled o počasí, nebo naopak potažením prstu od spodu nahorů můžete otevřít vyhledávání.

 

Multitasking vypadá podobně jako na iPhonu, takže karty s posledními spuštěnými aplikacemi máte vedle sebe horizontálně, nikoliv jako u čistého Androidu vertikálně nad sebou. Na zprávy můžete odpovídat přímo přes malou bannerovou notifikaci a pokud zrovna telefon ovládáte, je šikovné i minimalistické upozornění na příchozí hovor v podobě taktéž menšího banneru (nikoliv upozornění přes celý displej, kdy dojde k přerušení toho, co jste dělali, v horším případě si hovor omylem odmítnete). A z funkcí třeba nechybí ještě probuzení dvojitým poklepání na obrazovce. Naopak na pohybová gesta zapomeňte.

 

Jednou z největších předností nového Redmi je jeho výdrž. Baterie s kapacitou 4100 mAh, tedy stejně jako u předchozí generace, totiž dokáže zajistit klidně dvoudenní nebo i třídenní provoz při běžné pracovní zátěži na jedno nabití, a to už se v dnešní době jen tak nevidí. Velmi praktické pak také dokáže být rychlonabíjení, ovšem s dodávanou obyčejnou nabíječkou (s výstupním proudem 1A při 5V) vzhledem k vyšší kapacitě baterie počítejte, že vám tahle činost potrvá o něco déle, rozhodně pěkných pár hodin.

Fotoaparát: za tu cenu?

Redmi 4 přináší 13 Mpx fotoaparát, který běžné nenáročné uživatele určitě nezklame, ba naopak. Samotné snímky by mohly být snad jen občas trochu ostřejší a detailnější, v některých případech by zase nemuselo docházet k přepalům. Ale to jsou neduhy, které u telefonů za cenu kolem 5 tisíc korun nejsou nijak neobvyklé.

Xiaomi Redmi 4 recenze

Co naopak musím ocenit, jsou například barevné filtry, různé režimy třeba s deformací scény pro vtipné selfie a dokonce i manuální režim. Pokud ale naopak dávate přednost pouze automatickému režimu, kdy pouze stisknete spoušť, určitě si také přijdete na své. Šikovná je také možnost rychlé změny expozice, pokud se vám po zaostření scéna patřičně nezamlouvá.

Jak fotí Xiaomi Redmi 4

Zhodnocení

Xiaomi Redmi 4 je téměř bezchybný a přesto bude v Evropě zatím spíše opomíjený. Důvod je více než jasný – chybějící LTE na frekvenci 800 MHz, které telefon v současné situaci výrazně hendikepuje. Je tedy potřeba dvojí hodnocení. V současné době, kdy modely Redmi 4 nemají evropské LTE, kupte si za zhruba 4 tisíce korun raději předchozí model Redmi 3S ve verzi s LTE, který patří mezi to jasně nejlepší ve své cenové kategorii.

Xiaomi Redmi 4 recenze

A pokud se někdy v příštích týdnech, měsících nebo spíše rovnou až v příštím roce stane (stejně jako u dvou letošních modelů Redmi), že čínský výrobce začne produkovat i modely Redmi 4 s “českým” LTE (tedy klíčovou frekvencí 800 MHz), bude to pecka. Tedy stejně jako letošní modely Redmi 3S a Redmi Note 3, které ve své třídě téměř nemají konkurenci. Xiaomi Redmi 4 v testované nejvybavenější variantě totiž nemá (kromě absence LTE) prakticky žádnou chybu. Tak teď už si jen počkat…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 luxusní zpracování  zatím nemá LTE 800 MHz
 kvalitní displej
 přesná a rychlá čtečka otisků
 vyšší výkon ve své třídě
Infraport, rychlonabíjení
 dvoudenní výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."