Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Windows Phone 8: mírný pokrok v mezích zákona

  |  17 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Microsoft si od nového operačního systému Windows Phone 8 slibuje opravdu hodně. Předchůdce osmiček ani ve verzi Mango nedokázal zaujmout rozumný počet uživatelů, a dokonce ani vývojářů. WP8 to mají změnit – přinášejí nové systémové jádro, umožní aplikacím více vstupovat do systému, a v neposlední řadě přináší hezkou řádku uživatelských vylepšení. Stačí to na úspěch? Na to se pokusíme odpovědět v dnešní trochu nezvyklé recenzi.

Kapitoly článku:

» Úvod, prostředí systému Windows Phone 8
» Telefonování a zprávy, People Hub a sociální integrace
» Kalendář a kalendářské funkce, internet a GPS
» Microsoft Store, Multimédia a zábava
» Vychytávky, závěr recenze Windows Phone 8

Těšili jste se na Windows Phone 8? Já moc. Už jejich předchůdce ve verzi 7, a hlavně pak 7.5, jsem považoval za velmi povedený systém s unikátně intuitivním ovládáním, ultimativní odladěností chodu celého systému a nebojím se říct krásným grafickým designem. Windows Phone 8 měly jít v uživatelském pohodlí ještě mnohem dál. Vývojáři ale bohužel neodstranili některé zásadní lapsy, na které si uživatelé stěžují už od raných verzí Windows Phone. Ty budou zřejmě také důvodem, proč například fandové Androidu budou k nové platformě migrovat jen velmi těžko. Ale nepředbíhejme.

Nepřehlédněte: Pokud chcete vidět Windows Phone 8 v akci, mrkněte do článku Testujeme HTC Windows Phone 8X – ptejte se na první vlaštovku s novými Windows

Prostředí systému

Co nového se událo v designu systému, pozná každý hned na první pohled. Dlaždice, kterými WP8 vítají v nabídce Start a fungují i jako jednoduché widgety, už nově nejsou limitovány jednou velikostí. Rozměry mohou mít hned tři: klasický velký čtverec, malý čtverec, který má čtvrtinové rozměry oproti velkému, a nakonec obdélník po celé šířce displeje. Stačí jen déle podržet ikonku aplikace a v pravém dolním rohu se objeví malá šipka, pomocí které velikost nastavíte.

Zde je potřeba dodat, že změna rozměrů nefunguje vždy stoprocentně. Zvětšení na obdélník musí umožnit samotná aplikace, což není vždy pravidlem a vývojáři to musejí vědomě umožnit. Na druhou stranu, ani po minimalizaci dlaždice nepřijdete o možnost notifikací, které se na ní zobrazují v případě, že aplikace podporuje funkci LiveTile (tedy zobrazování aktuálních informací o aplikaci – například počet nepřijatých hovorů na LiveTile telefonu, nebo aktuální teplotu na LiveTile počasí). Nově Windows Phone povolují zobrazení notifikací i na dlaždicích aplikací třetích stran. Rychle se tak dozvíte, že vám někdo okomentoval status na Facebooku, nebo že jste získali nové followery na Twitteru.

Windows Phone 8 oproti svým předchůdcům využívají pro nabídku Start celou plochu obrazovky. Zmizel tedy černý pruh v pravé části obrazovky, na který si někteří uživatelé stěžovali s tím, že zbytečně zabírá cenné místo. I tak lze ale posunem prstu po obrazovce zprava doleva zobrazit seznam aplikací. Ten má podobu klasického „listu“ s aplikacemi seřazenými pod sebou. V seznamu můžete buď scrollovat vertikálně, anebo stisknout malé vyhledávací tlačítko s lupou umístění v levém rohu. Poté už klasicky pište na klávesnici a aplikace se začnou podle vyhledávaného termínu filtrovat. V okamžiku, kdy do telefonu nainstalujete 45. aplikaci, vám navíc s hledáním v dlouhém seznamu začnou pomáhat speciální dlaždice s prvním písmenem názvu aplikací, které můžete použít k rychlému skoku do jiné části abecedy.

 

Žádné jiné hrátky s designem Windows Phone neumožňují. Systém na rozdíl třeba od Androidu neumějí zgruntu měnit svou podobu. Uživatel smí pouze změnit barvu pozadí (na výběr je černá a bílá) a barvu dlaždic. Zde je výběr výrazně širší, a to dokonce i v porovnání s WP7. V testovaném HTC 8X se dalo vybrat mezi 21 barvami, a to je množství, které by mělo uspokojit skoro každého. Vlastní barvu bohužel na škále vytvořit nelze.

Nezměněn však zůstal systém notifikací. Téměř cokoli, co se v telefonu a některých aplikacích odehraje, oznámí systém barevným proužkem s běžícím textem na horním okraji displeje. Onen proužek můžete dvakrát stisknout a dostat se tak přímo do aplikace, která notifikaci vyvolala, anebo upozornění gestem odsunout pryč. Pokud neuděláte nic, notifikace po chvíli zmizí, a co se vlastně stalo, poznáte jen podle oznámení na příslušné dlaždici – to může být trochu nepohodlné. Zvláště pak v případě, kdy si ještě ne přesně pamatujete, jaké zvonění patří k jaké notifikaci. Oproti systému notifikací v Androidu jsou Windows skutečně o několik pater níže.

Na čem si ale inženýři v Microsoftu dali velmi záležet a propagují to všude, kde jen dostanou příležitost promluvit, to je zamykací obrazovka. Na první pohled vypadá stejně, jako ve Windows Phone 7 – zkrátka velký obrázek s hodinami, který se pro odemknutí displeje posouvá nahoru. To ale jen do chvíle, než přijdou na řadu notifikace. Uživatel si může vybrat až pět aplikací, které budou zprostředkovávat na zamykací obrazovce běžné notifikace typu počet zmeškaných hovorů nebo nepřečtených mailů. Navrch pak dostane možnost jedné aplikaci přistupovat k zamykací obrazovce s rozšířenými právy. Nedovedete si představit, co to znamená? Tak třeba: kalendář vypíše očekávané události, mailový klient ukáže náhled na nepřečtený mail. To sice zní na první poslech hezky, mouchy se ale najdou i zde. Událost se totiž zobrazí jen jedna, e-mail taktéž. Proč nebylo možné mezi zmeškanými událostmi animovat, těžko říct. Potenciál obrovského volného místa na obrazovte tak MS zcela zabil. Nezbývá než čekat, jak se s tímto problémem vyrovnají další aplikace optimalizované pro běh v prostředí Windows Phone 8 s přístupem na zamykací obrazovku. Podle představ Microsoftu by měly začít rychle přibývat. Tedy uvidíme.

 

Velmi pohledná je ale další vychytávka, která vyplývá z povolení pro aplikace zasahovat do systému. Právě aplikace třetích stran mohou na lockscreenu měnit pozadí. Na zamykací obrazovce tak můžete například nechat defilovat své fotky z Facebooku, nebo fotoaparátu. Asi nejelegantnější možností, která zaujala každého, komu jsem ji prezentoval, je ale schopnost Windows 8 nechat měnit obrázek podle toho, jaké je ve vaší lokalitě právě počasí. V testovaném HTC 8X tento trik zajišťuje HTC Hub, a ani ostatní výrobci telefonů pravděpodobně nezůstanou nic dlužni. Nejlépe tato schopnost systému vynikne na HD displejích – a propos, právě 1280 x 720 px je nově nejvyšším rozlišením, které Windows Phone 8 podporují. Je tedy konec obrovských zobrazovačů s průměrným rozlišením, na které si řada „okenných“ uživatelů stěžovala.

Pojďme ale na chvilku od displeje stranou. Windows Phone 8 se opět ovládají třemi tlačítky pod obrazovkou. Ikona s oknem (vyvedeným v novém designu) vás vrátí z jakékoli aplikace na domovskou obrazovku. Dále ho doplňují šipka zpět a vyhledávací lupa. A právě u těchto tlačítek se na chvíli zastavíme.

Lupa slouží k vyhledávání. Na to už jsme si zvykli napříč operačními systémy. Pokud jste uživali WP7 ve verzi Nodo, určitě si vzpomínáte, že tlačítko s lupou spustilo vyhledávání v rámci zrovna otevřené aplikace. Určitě také vylovíte v paměti zděšení, které mezi „windowsáři“ zavládlo, když ve verzi 7 Mango začala lupa spouštět výhradně webové stránky Bing.com. Všichni tehdy doufali, že v příští verzi mobilních oken tento nesmysl zmizí. A schválně: co si myslíte, že se ve Windows Phone 8 změnilo? Ano, nic. Nebo tedy skoro nic. Lupa vždy spuští vyhledávací aplikaci Bing, která má ve spojených státech řadu možností, co všechno na webu vyhledávat. V Česku využijete pouze vyhledávací řádek pro hledání na webu. A to je na speciální tlačítko sakra málo.

O něco více využití skýtá šipka zpět. Ta vrací vždy o jeden krok. Je ale potřeba dávat pozor, je tu skutečně krok zpět v rámci systému, nikoli výhradně v rámci aplikace, jak jsou zvyklí třeba Androidoví uživatelé. Vysvětlím to na příkladu: listujete v kontaktech, přijde vám e mail a vy kliknutím na proužek notifikace přejdete do aplikace emailu, šipka zpět vás nevrátí na výchozí obrazovku, ale zpět do kontaktů. Takto se lze proklikat až téměř na úplný začátek činností, které jste s telefonem v určité době podnikali, tedy na domovskou obrazovku. Pokud si na tuto filozofii ovládání zvyknete, výrazně tak zrychlíte veškeré činnosti, které v telefonu provádíte.

S historií aplikací souvisí i multitasking. Ten se také vyvolává stiskem šipky, tentokrát ovšem stiskem dlouhým. Takhle to ve Windows Phone funguje už od aktualizace Mango. Ve WP8 doznal však multitasking jedné změny: celkově je možné mít najednou otevřených až sedm aplikací, což je o dvě víc než v Mangu. Je zde ale jedno velké ALE. Žádnou z nich nemůžete z náhledu uzavřít, jak to třeba umožňuje iOS od verze 5 a Android od verze 4.0. Ve Windows Phone 8 mezi aplikace zkrátka jen přepínáte a ty nadbytečné systém ukončuje sám – ze seznamu poté zmizí. Právě toto zmizení ale dovede uživatele občas překvapit, protože jen málokdo je schopen odhadnout, kterou aplikaci už systém zavřel, a kterou ještě ponechal. Často to tak vede k několikerému klikání po obrazovce a spouštění už zavřených aplikací. Škoda.

Microsoft konečně ve Windows Phone 8 vyslyšel nářky uživatelů se slabším zrakem, již si stěžovali na malý font ve zprávách a e-mailech. Nové WP8 konečně dovedou zvětšovat písmo v několika krocích, a to až do stádia, kdy se na displej vejde asi jen 15 písmen v řadě. Stejně tak je k dispozici režim vysokého kontrastu, který zvýrazní obrysy a text nabídek a potlačí barevnost. Poklepáním dvěma prsty kamkoli na displej lze navíc rychle zvětšit dané místo. U našeho telefonu ale byl pak problém se z tohoto režimu lupy dostat pryč – HTC 8x odmítal napodruhé gesto dvě prsty pochopit a bral ho jako klepnutí prstem jedním. To však mohlo být způsobeno i špatnou koordinací mých prstů.

I když na prostředí Windows Phone 8 je určitě stále co kritizovat, byla by velká škoda, kdyby zanikla asi ta nejpodstatnější věc. Tento operační systém je podle mého mínění ten úplně nejodladěnější, který je na trhu k dostání. Nic nedrhne a vše je bleskurychlé. To platí dokonce i pro spouštění náročných aplikací. Každou akci doprovází vyvedené animace, které ale dokonce občas budí dojem, že kdyby neexistovaly, vše by bylo ještě rychlejší. Vypnout ovšem nejdou.

Kapitoly článku:

» Úvod, prostředí systému Windows Phone 8
» Telefonování a zprávy, People Hub a sociální integrace
» Kalendář a kalendářské funkce, internet a GPS
» Microsoft Store, Multimédia a zábava
» Vychytávky, závěr recenze Windows Phone 8

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
10 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
PavelMichalJan Tangelmayerfanygullman Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Luboš Srb
Luboš Srb

Na propojení WP8 s Xboxem jsem taky zvědav, v týdnu určitě vyzkouším a dám vědět, pokud někdo nebude rychlejší :-)

gotys
gotys

Můj 8X umí sdílet přes Bluetooth na One X (Android) bez problému a ukazuje v notifikační listě % stav odesílání. Jediné co mi vadí je, že vývojáři při nových aplikacích nemyslí vedle iOS a Androidu rovnou také na WP.

thegrid
thegrid

CO mají říkat Symbianáři

Tomáš Drahoňovský
Tomáš Drahoňovský

Bluetooth sdílení bylo u nás také bez problémů, konflikt nastal u NFC. Galaxy Nexus pravidelně hlásil jen načtení nového NFC štítku a neregistroval posílání souboru.

gotys
gotys

Omlouvám se, ale v článku mi to vyznělo jako sdílení přes bth

Luboš Srb
Luboš Srb

Ono ve skutečnosti jde v případě NFC spárování o přenos přes Bluetooth. Na tiskovce Microsoftu jsme si sami vyzkoušeli, že než přiložíme dva WP telefony k sobě, musíme mít zapnutou funkcí pro sdílení přes NFC a také Bluetooth.

Ivan
Ivan

Vidím že nepohodlné a kritické příspěvky se tu mažou …

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, smazány jsou příspěvky, které porušují zásady diskuze, ve vašem případě urážlivé. Budeme rádi, pokud jako ostatní čtenáři budete přispívat k tématu článku nebo si to necháte pro sebe. Díky! :-)

jenik
jenik

Toto je opravdu trapna a nenavistna recenze, autor neustale vychvaluje Android.O jeho nezaujatosti silne pochybuji..

gullman
gullman

Mám Windows Phone 8X zhruba 24 hodin a před ním jsem fungoval s Nexusem S. Tu recenzi chápu jako velmi nezaujatou, slovo od slova bych to podepsal. Osobně jsem taky zklamaný, nemuset win8 řešit pracovně, vrátím se k Androidu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Amazon zaplavil trh novými službami a produkty. Nás však bude zajímat jeden konkrétní – jmenuje se Fire TV Recast…

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Před pár dny jsme informovali o tom, že update iOS 12.1 vstoupil do vývojářského testování a nebyl tudíž dostupný…

EU: Facebook musí respektovat GDPR, jinak přijde trest

EU: Facebook musí respektovat GDPR, jinak přijde trest

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, neboli GDPR, je nám všem dobře známé. Hlavním cílem tohoto nařízení je ochránit…

Mobilní zobrazení