Recenze Windows Phone 8: mírný pokrok v mezích zákona
Microsoft si od nového operačního systému Windows Phone 8 slibuje opravdu hodně. Předchůdce osmiček ani ve verzi Mango nedokázal zaujmout rozumný počet uživatelů, a dokonce ani vývojářů. WP8 to mají změnit – přinášejí nové systémové jádro, umožní aplikacím více vstupovat do systému, a v neposlední řadě přináší hezkou řádku uživatelských vylepšení. Stačí to na úspěch? Na to se pokusíme odpovědět v dnešní trochu nezvyklé recenzi.
Těšili jste se na Windows Phone 8? Já moc. Už jejich předchůdce ve verzi 7, a hlavně pak 7.5, jsem považoval za velmi povedený systém s unikátně intuitivním ovládáním, ultimativní odladěností chodu celého systému a nebojím se říct krásným grafickým designem. Windows Phone 8 měly jít v uživatelském pohodlí ještě mnohem dál. Vývojáři ale bohužel neodstranili některé zásadní lapsy, na které si uživatelé stěžují už od raných verzí Windows Phone. Ty budou zřejmě také důvodem, proč například fandové Androidu budou k nové platformě migrovat jen velmi těžko. Ale nepředbíhejme.
Nepřehlédněte: Pokud chcete vidět Windows Phone 8 v akci, mrkněte do článku Testujeme HTC Windows Phone 8X – ptejte se na první vlaštovku s novými Windows
Prostředí systému
Co nového se událo v designu systému, pozná každý hned na první pohled. Dlaždice, kterými WP8 vítají v nabídce Start a fungují i jako jednoduché widgety, už nově nejsou limitovány jednou velikostí. Rozměry mohou mít hned tři: klasický velký čtverec, malý čtverec, který má čtvrtinové rozměry oproti velkému, a nakonec obdélník po celé šířce displeje. Stačí jen déle podržet ikonku aplikace a v pravém dolním rohu se objeví malá šipka, pomocí které velikost nastavíte.
Zde je potřeba dodat, že změna rozměrů nefunguje vždy stoprocentně. Zvětšení na obdélník musí umožnit samotná aplikace, což není vždy pravidlem a vývojáři to musejí vědomě umožnit. Na druhou stranu, ani po minimalizaci dlaždice nepřijdete o možnost notifikací, které se na ní zobrazují v případě, že aplikace podporuje funkci LiveTile (tedy zobrazování aktuálních informací o aplikaci – například počet nepřijatých hovorů na LiveTile telefonu, nebo aktuální teplotu na LiveTile počasí). Nově Windows Phone povolují zobrazení notifikací i na dlaždicích aplikací třetích stran. Rychle se tak dozvíte, že vám někdo okomentoval status na Facebooku, nebo že jste získali nové followery na Twitteru.
Windows Phone 8 oproti svým předchůdcům využívají pro nabídku Start celou plochu obrazovky. Zmizel tedy černý pruh v pravé části obrazovky, na který si někteří uživatelé stěžovali s tím, že zbytečně zabírá cenné místo. I tak lze ale posunem prstu po obrazovce zprava doleva zobrazit seznam aplikací. Ten má podobu klasického „listu“ s aplikacemi seřazenými pod sebou. V seznamu můžete buď scrollovat vertikálně, anebo stisknout malé vyhledávací tlačítko s lupou umístění v levém rohu. Poté už klasicky pište na klávesnici a aplikace se začnou podle vyhledávaného termínu filtrovat. V okamžiku, kdy do telefonu nainstalujete 45. aplikaci, vám navíc s hledáním v dlouhém seznamu začnou pomáhat speciální dlaždice s prvním písmenem názvu aplikací, které můžete použít k rychlému skoku do jiné části abecedy.
Žádné jiné hrátky s designem Windows Phone neumožňují. Systém na rozdíl třeba od Androidu neumějí zgruntu měnit svou podobu. Uživatel smí pouze změnit barvu pozadí (na výběr je černá a bílá) a barvu dlaždic. Zde je výběr výrazně širší, a to dokonce i v porovnání s WP7. V testovaném HTC 8X se dalo vybrat mezi 21 barvami, a to je množství, které by mělo uspokojit skoro každého. Vlastní barvu bohužel na škále vytvořit nelze.
Nezměněn však zůstal systém notifikací. Téměř cokoli, co se v telefonu a některých aplikacích odehraje, oznámí systém barevným proužkem s běžícím textem na horním okraji displeje. Onen proužek můžete dvakrát stisknout a dostat se tak přímo do aplikace, která notifikaci vyvolala, anebo upozornění gestem odsunout pryč. Pokud neuděláte nic, notifikace po chvíli zmizí, a co se vlastně stalo, poznáte jen podle oznámení na příslušné dlaždici – to může být trochu nepohodlné. Zvláště pak v případě, kdy si ještě ne přesně pamatujete, jaké zvonění patří k jaké notifikaci. Oproti systému notifikací v Androidu jsou Windows skutečně o několik pater níže.
Na čem si ale inženýři v Microsoftu dali velmi záležet a propagují to všude, kde jen dostanou příležitost promluvit, to je zamykací obrazovka. Na první pohled vypadá stejně, jako ve Windows Phone 7 – zkrátka velký obrázek s hodinami, který se pro odemknutí displeje posouvá nahoru. To ale jen do chvíle, než přijdou na řadu notifikace. Uživatel si může vybrat až pět aplikací, které budou zprostředkovávat na zamykací obrazovce běžné notifikace typu počet zmeškaných hovorů nebo nepřečtených mailů. Navrch pak dostane možnost jedné aplikaci přistupovat k zamykací obrazovce s rozšířenými právy. Nedovedete si představit, co to znamená? Tak třeba: kalendář vypíše očekávané události, mailový klient ukáže náhled na nepřečtený mail. To sice zní na první poslech hezky, mouchy se ale najdou i zde. Událost se totiž zobrazí jen jedna, e-mail taktéž. Proč nebylo možné mezi zmeškanými událostmi animovat, těžko říct. Potenciál obrovského volného místa na obrazovce tak MS zcela zabil. Nezbývá než čekat, jak se s tímto problémem vyrovnají další aplikace optimalizované pro běh v prostředí Windows Phone 8 s přístupem na zamykací obrazovku. Podle představ Microsoftu by měly začít rychle přibývat. Tedy uvidíme.
Velmi pohledná je ale další vychytávka, která vyplývá z povolení pro aplikace zasahovat do systému. Právě aplikace třetích stran mohou na lockscreenu měnit pozadí. Na zamykací obrazovce tak můžete například nechat defilovat své fotky z Facebooku, nebo fotoaparátu. Asi nejelegantnější možností, která zaujala každého, komu jsem ji prezentoval, je ale schopnost Windows 8 nechat měnit obrázek podle toho, jaké je ve vaší lokalitě právě počasí. V testovaném HTC 8X tento trik zajišťuje HTC Hub, a ani ostatní výrobci telefonů pravděpodobně nezůstanou nic dlužni. Nejlépe tato schopnost systému vynikne na HD displejích – a propos, právě 1280 x 720 px je nově nejvyšším rozlišením, které Windows Phone 8 podporují. Je tedy konec obrovských zobrazovačů s průměrným rozlišením, na které si řada „okenných“ uživatelů stěžovala.
Pojďme ale na chvilku od displeje stranou. Windows Phone 8 se opět ovládají třemi tlačítky pod obrazovkou. Ikona s oknem (vyvedeným v novém designu) vás vrátí z jakékoli aplikace na domovskou obrazovku. Dále ho doplňují šipka zpět a vyhledávací lupa. A právě u těchto tlačítek se na chvíli zastavíme.
Lupa slouží k vyhledávání. Na to už jsme si zvykli napříč operačními systémy. Pokud jste uživali WP7 ve verzi Nodo, určitě si vzpomínáte, že tlačítko s lupou spustilo vyhledávání v rámci zrovna otevřené aplikace. Určitě také vylovíte v paměti zděšení, které mezi „windowsáři“ zavládlo, když ve verzi 7 Mango začala lupa spouštět výhradně webové stránky Bing.com. Všichni tehdy doufali, že v příští verzi mobilních oken tento nesmysl zmizí. A schválně: co si myslíte, že se ve Windows Phone 8 změnilo? Ano, nic. Nebo tedy skoro nic. Lupa vždy spuští vyhledávací aplikaci Bing, která má ve spojených státech řadu možností, co všechno na webu vyhledávat. V Česku využijete pouze vyhledávací řádek pro hledání na webu. A to je na speciální tlačítko sakra málo.
O něco více využití skýtá šipka zpět. Ta vrací vždy o jeden krok. Je ale potřeba dávat pozor, je tu skutečně krok zpět v rámci systému, nikoli výhradně v rámci aplikace, jak jsou zvyklí třeba Androidoví uživatelé. Vysvětlím to na příkladu: listujete v kontaktech, přijde vám e mail a vy kliknutím na proužek notifikace přejdete do aplikace emailu, šipka zpět vás nevrátí na výchozí obrazovku, ale zpět do kontaktů. Takto se lze proklikat až téměř na úplný začátek činností, které jste s telefonem v určité době podnikali, tedy na domovskou obrazovku. Pokud si na tuto filozofii ovládání zvyknete, výrazně tak zrychlíte veškeré činnosti, které v telefonu provádíte.
S historií aplikací souvisí i multitasking. Ten se také vyvolává stiskem šipky, tentokrát ovšem stiskem dlouhým. Takhle to ve Windows Phone funguje už od aktualizace Mango. Ve WP8 doznal však multitasking jedné změny: celkově je možné mít najednou otevřených až sedm aplikací, což je o dvě víc než v Mangu. Je zde ale jedno velké ALE. Žádnou z nich nemůžete z náhledu uzavřít, jak to třeba umožňuje iOS od verze 5 a Android od verze 4.0. Ve Windows Phone 8 mezi aplikace zkrátka jen přepínáte a ty nadbytečné systém ukončuje sám – ze seznamu poté zmizí. Právě toto zmizení ale dovede uživatele občas překvapit, protože jen málokdo je schopen odhadnout, kterou aplikaci už systém zavřel, a kterou ještě ponechal. Často to tak vede k několikerému klikání po obrazovce a spouštění už zavřených aplikací. Škoda.
Microsoft konečně ve Windows Phone 8 vyslyšel nářky uživatelů se slabším zrakem, již si stěžovali na malý font ve zprávách a e-mailech. Nové WP8 konečně dovedou zvětšovat písmo v několika krocích, a to až do stádia, kdy se na displej vejde asi jen 15 písmen v řadě. Stejně tak je k dispozici režim vysokého kontrastu, který zvýrazní obrysy a text nabídek a potlačí barevnost. Poklepáním dvěma prsty kamkoli na displej lze navíc rychle zvětšit dané místo. U našeho telefonu ale byl pak problém se z tohoto režimu lupy dostat pryč – HTC 8x odmítal napodruhé gesto dvě prsty pochopit a bral ho jako klepnutí prstem jedním. To však mohlo být způsobeno i špatnou koordinací mých prstů.
I když na prostředí Windows Phone 8 je určitě stále co kritizovat, byla by velká škoda, kdyby zanikla asi ta nejpodstatnější věc. Tento operační systém je podle mého mínění ten úplně nejodladěnější, který je na trhu k dostání. Nic nedrhne a vše je bleskurychlé. To platí dokonce i pro spouštění náročných aplikací. Každou akci doprovází vyvedené animace, které ale dokonce občas budí dojem, že kdyby neexistovaly, vše by bylo ještě rychlejší. Vypnout ovšem nejdou.
Telefonování a zprávy
Středobodem vaší komunikace se světem se ve Windows Phone 8 stane People Hub, stejně jako tomu bylo v sedmičkách. Ten sdružuje nejen všechny kontakty ze všech účtů, které do telefonu zadáte, umožňuje ale také spojení se sociálními sítěmi.
Vstupovat do něj pravděpodobně budete tak, jak si mnozí zvykli už ve WP7 – pomocí LiveTile, na kterém defilují portréty všech kontaktů. Kromě importu ze SIM karty můžete své kontakty do telefonu natahat z Google Account, pomocí serveru Exchange, a samozřejmě nechybí ani synchronizace s Facebookem, Twitterem a LinkedIn. Všechny účty sociálních sítí lze zastřešit pod jeden login pomocí účtu Microsoft. Dál už se nemusíte o nic starat. Pokud se vaše kontakty z jednotlivých účtů jmenují stejně, People Hub je umí automaticky spojit v jeden. Pokud ne, můžete tak učinit manuálně. PeopleHub pak plní nejen roli adresáře, ale také klienta pro sociální sítě. U každého kontaktu vidíte jeho poslední aktivitu na té které síti a přímo z aplikace na ni lze také reagovat – komentovat statusy, rozdávat „lajky“, retweetovat, apod. Integrace sociálních sítí je u WP8 (stejně jako u předešlých operačních systému Windows Phone) dotažena k dokonalosti, a pokud při vaší práci s nimi nepotřebujete pokročilé funkce, jako je například group management, vůbec nemusíte do telefonu instalovat další externí aplikace. Pokud tak přesto učiníte, budete se muset vypořádat zejména se zdvojenými notifikacemi a nevyhnete se zdlouhavému nastavování. Pro většinu uživatelů bude People Hub jako základní aplikace pro obsluhu sociálních sítí bohatě stačit.
Také jako adresář poslouží PeopleHub více než dobře. Jeho kapacita je samozřejmě limitována pouze volným místem v telefonu, ke každému z kontaktů pak lze přiřadit více údajů včetně takových unikátních typů, jako jsou jména dětí. Zde ale narazíme na první závažnější problém aplikace Lidé. Například mobilní čísla můžete mít u každého kontaktu toliko dvě. Další čísla už budete muset označit jako pracovní, popřípadě domácí, i když náleží také k mobilnímu telefonu. Naštěstí patří tato vada pouze mezi ty kosmetické. V Microsoftu už naštěstí odstranili chybu známou z Windows Phone 7, kdy SMS šla odeslat ze zprávové aplikace pouze na číslo označené jako mobilní telefon, které navíc smělo být u kontaktu pouze jednou. Tehdy to šlo poměrně složitě oblafnout, dnes už nad tím přemýšlet nemusíte. SMS teoreticky můžete odeslat i na číslo označené jako pevná linka.
I hledání v adresáři Microsoftu dotáhli téměř k dokonalosti. Mezi kontakty můžete samozřejmě vertikálně rolovat, popřípadě použít rychlý skok na pomocí stisknutí dlaždice s prvním písmenem jména (popřípadě příjmení, co se bude zobrazovat jako první, lze v seznamu nastavit). Třetí možností je pak použít symbol lupy v levém horním rohu (nikoli tedy prokletou hardwarovou Bing lupu). Pak se začnou prohledávat nejen jména, ale i telefonní čísla a dokonce i kolonka „firma“. Například pole s adresou ovšem tímto způsobem prohledat nelze.
Abyste však vybranou skupinu mohli hromadně kontaktovat, jen pouhé vyhledání nestačí. K tomu je potřeba vytvořit si uzavřenou skupinu kontaktů. To nyní Windows Phone umožňují, stejně tak jako nejnovější hit posledních tiskových konferencí – vytvořit takzvaný Room, česky pak Prostor. Zde jde o velmi dobrý úmysl vytvořit něco jako uzavřenou skupinu uživatelů, mezi kterými půjde sdílet například kalendář nebo poznámky – ideální pro rychlý kontakt se zaměstnanci, členy jednoho sportovního klubu nebo sdílení termínů koncertů kapely. Má to však jeden háček: i když na některých serverech tvrdí, že sdílet tímto způsobem lze i napříč platformami, mně se to nepodařilo. Při pokusech začlenit do společné skupiny uživatele s iPhonem to vše pokaždé dopadlo tak, že mu na telefon přišla SMS s odkazem. Pokud ho uživatel otevřel, zobrazila se mu webová stránka, která hlásí error. Pokud se to některému ze čtenářů povede lépe, budu rád, když se o způsob podělí v diskusi.
Samotné telefonování s Windows Phone 8 není nic komplikovaného – i když přílišná zjednodušenost někdy tak trochu škodí. K dispozici máte kromě adresáře i protokol, ve kterém najdete všechny hovory na jedné hromadě, tedy bez možnosti třídit je na přijaté, uskutečněné a zmeškané. Nové telefonní číslo zadáváte klasicky na numerické klávesnici – zde novinky nehledejme. Bohužel, ani WP8 neumějí počítat celkový čas hovorů – pouze po ukončení telefonátu krátce zobrazí, jak dlouho trval. Celkový čas si musíte psát někam na papírek. Další absenci dnes už triviální vlastnosti jsme zaznamenali u odmítání hovorů: nikde nelze nastavit odmítnutí telefonátu s přednastavenou SMS.
Malou náplastí může být fakt, že ke každému kontaktu lze přiřadit extra vyzvánění, a to dokonce i své vlastní – musí jen být ve formátu WMA a mít předepsanou velikost. U notifikací to bohužel nejde a musíme si vystačit s těmi, které nám přichystal výrobce.
V aplikaci Zpráv příliš změn nenajdeme. SMSky se u WP8 také řadí do konverzací, jak se v posledních letech stalo u smartphonů zvykem. Podobně jako v telefonním seznamu, i zde umí telefon vyhledávat kontakty postupným zadáváním znaků. Otravnou anabázi s mobilními čísly, kterou jsem popsal výše, už naštěstí MS odstranit, a tak zbývá místo jen na několik málo výtek. Ta první míří za doručenkami. WP8 nejen že přijímají doručenku jako novou zprávu, a telefon tak po odeslání SMS zakřičí – to bychom jim nejspíš odpustili, protože podobnou vylomeninu dělají i telefony jiných operačních systémů. Co je ale neodpustitelné, je fakt, že operační systém nezvládne přiřadit telefonní číslo, na které zpráva došla, k příslušnému kontaktu. Doručenka tedy vypadá jako SMS zpráva ve formátu „Kontakt +420xxxxxxxxx vaši zprávu přijal.“ Nepřehledněji už to asi vymyslet ani nešlo a doručenky pravděpodobně po chvíli zase vypnete.
Tomu všemu se ale dá předejít, a to v okamžiku, když využijete faktu, že telefony WP8 jsou v podstatě takovými skytými Facebook phony. Windows Phone 8 stejně jako jejich předchůdci mají Facebook a MSN chat implementovaný do zprávové aplikace a můžete si tak hned během psaní zprávy zvolit, v jakém formátu ji pošlete. Pokud je daný kontakt offline, telefon na to upozorní a doporučí poslat SMS. Jednoduše geniální… by to bylo, kdyby se připojení k Facebooku pravidelně neodpojovalo. Často se tak stane, že se kontakty jeví offline a vy posíláte část rozepsané konverzace zbytečně jako SMS.
Je rozhodně škoda, že chatovat se dá jen v rámci Facebooku. Dovedu si velmi živě představit implementaci více účtů sociálních sítí, včetně oblíbených messengerů, jako je Viber,What´s app? A nebo Skype. Se Skypem je u Microsoftu vůbec problém. I když ho inženýři z Redmondu přislíbili do systému implementovat, zůstalo pouze u slov a pro Windows Phone 8 neexistuje ani vlastní Skype aplikace. Zde je ale potřeba dodat, že prý pouze zatím. Nechme se překvapit.
Jako jedna z mála prodělala ve Windows Phone 8 změny klávesnice. A to zejména ta česká. Nově se totiž na ní setkáme i s háčkem, čárkou a kroužkovaným ů, které se zobrazují vedle ostatních písmen na QWERTZ rozložení. Celá klávesnice je tak jednak užší, než jste zřejmě zvyklí, a jednak se musela celá posunout o něco doleva. A to způsobuje velké problémy. A psaní se rozhodně nedá mluvit jako o pohodlném, a to je škoda. Windows Phone 7 patřily, co se klávesnice týče, k systémům nejpovedenějším. Instalace klávesnice jiné, jako to známe například z Androidu u WP8 zatím možná není. NA Windows Store sice najdeme klávesnicové aplikace – ty se ale do systému neimplementují a fungují jako samostatná aplikace, ze které musíte text zkopírovat do jiného umístění.
Co ale najdeme v SMS nového: do zprávy můžeme například vložit svoji polohu, která by příjemci měla přijít v podobě odkazu na mapovou aplikaci, což hodnotím jako extrémně užitečnou vychytávku, když někoho hledáte ve městě. Velmi snadno se ve Windows Phone také odesílají kontakty. Zkrátka ho jen připojíte jako přílohu zprávy a ta se odešle ve formátu VCF (oproti krkolomnostem s kopírováním textu v Androidu je to jako nebe a dudy).
Nové jsou také sady grafických smajlíků a možnost archivovat zprávy ve Skydrivu. Příjemně se píše i s kvalitním vestavěným slovníkem (lze ho samozřejmě deaktivovat). Ten sice umí opravovat chyby, čímž předejdete nepříjemným překlepům, ovšem zároveň tak zkracuje textovou zprávu, neboť píše s diakritikou a neumí se to odnaučit. Kvituji ovšem možnost konečně označit najednou více vláken a najednou je mazat.
Kalendář a kancelářské funkce
Když se ještě po světě potulovaly nové telefony se systémem Windows Mobile, jejich uživatelé si je pochvalovali jako ultimátní kancelářský nástroj s takřka neomezenými možnostmi. Jejich nástupce poté nenalezli u Androidu ani u iPhonu, a těšili se na nová Windows Phone. Bohužel přišla studená sprcha. WP7 nezvládaly ani jejich oblíbenou offline synchronizaci s Outlookem a jejich organizační schopnosti byly slušně řečeno omezené. Nebudeme vás dlouho napínat. U WP8 se nezměnilo skoro nic. Ale popořádku.
Na jakoukoli offline synchronizaci můžete ihned zapomenout. Telefon funguje po připojení k počítači pouze v režimu Mass Storage, popřípadě do něj můžete pomocí nové aplikace (ano, Zune už se stal minulostí), konvertovat hudbu, popřípadě z něj stahovat obrázky. A to je celé. Vše se musí synchronizovat online, a to platí jak pro e-maily, tak třeba pro kalendář. Mladší generaci se to již zdá samozřejmé, ostřílení mobilní mazáci ale právě toto mohou snadno považovat za nevýhodu.
Stejně tak je asi nenadchne kalendář, kterým systém disponuje. Začněme na povrchu, tedy LiveTilem ke kalendáři připojeným. Ten stále už od dob WP7 dovede zobrazovat jen jednu jedinou nadcházející událost. Máte toho přes den víc co na práci? Raději snad, abyste si to pamatovali, jinak vás čeká soustavné nahlížení dovnitř kalendáře.
Ani to vás ale nemusí zachránit. A to v případě, že se chcete podívat na program, který vás čeká celý měsíc. Měsíční náhled kalendáře se opět od dob WP7 nezměnil. A to je extrémně špatně. Zvykli jste si z jiných operačních systémů vidět v měsíčním náhledu barevně odlišené události? Nebo snad text, který událost popisuje? Tak na to rychle zapomeňte. V měsíčním náhledu kalendáře Windows Phone 8 uvidíte v den, kdy máte nějaký program jen „nějaký text“. Kvůli jeho malé velikosti téměř nelze přečíst, ale když si vezmete lupu, zjistíte, že se vám kalendář snaží sdělit, že máte ve čtvrtek udělat Nulla facilis a v úterý třeba Nam nec vulputate. Ano, modří už vědí. Jsou to slova náhodně vybraná z textu, kterému se mezi grafickými designéry přezdívá Lorem ipsum, a má za úkol tvoři „nějaký text“ třeba při prezentaci nových fontů. Pokaždé, když měsíční náhled otevřu, rozžhaví mě ignorance Microsoftu doběla – měsíční náhled je použitelný jen k tomu, abyste kliknutím na den zobrazili jeho agendu.
Tam už začíná normální kalendář. Pohled na agendu i na program dne jsou standardní, týdenní náhled chybí. To, že Microsoft do kalendářové aplikace implementoval i úkolovníček a kalendář lze snadno synchronizovat s Exchange kalendářem i s jeho protějškem od Googlu asi nepřekvapí (u Googlu lze synchronizovat i s několika kalendáři najednou).
Bonusem budiž automatické zapisování událostí z Facebooku do vašeho kalendáře. Ale tím to končí. Microsoft zkrátka kalendář odflákl a zde už mu sociální sítě z bryndy nepomohou. Samozřejmě – kalendář lze doplnit jinou aplikací z webu, ale měl jsem za to, že dnes už jsou operační systémy tak daleko, že tohle není třeba podstupovat. Bohužel jsem se zmýlil. Stejně jako v tom, když jsem se domníval, že by v kalendáři mělo jít jednoduše vyhledávat podle názvu události. Ani to Windows Phone 8 neumožňují.
Oproti tomu e-mailová aplikace splňuje všechny požadavky moderní doby. Zprávy se mohou řadit do konverzací (ale nemusejí, záleží na nastavení), dovede pracovat se štítky i složkami a dokonce dovede sdružit složky doručené pošty ze všech účtů do jedné. Majitelé Gmailu si jen musejí zvyknout, že přímo z aplikace nelze ovládat všechny vlastnosti jejich účtu, jako je například hvězdičkování důležitých mailů. To však zase tolik nepřekvapí, neboť stejně se chová třeba i e-mailová aplikace v iOS. Pro něj ovšem na rozdíl od WP8 existuje samostatná Gmailová aplikace.
Nejsilnější kancelářský nástroj jsme si samozřejmě nechali na závěr kapitoly. Nebyl by to Microsoft, aby do svého mobilního operačního systému neimplementoval podporu Office, a to skutečně na velmi vysoké úrovni. Aplikace sdružuje programy potřebné pro otevírání souborů pro Word Excel a PowerPoint – čtečka PDF se automaticky stáhne po otevření příslušného souboru a poznámková aplikace OneNote se oproti dřívějšku ze souboru nástrojů Office vyčlenila.
Pomocí aplikace office můžete přistupovat nejen ke svým datům na úložišti SkyDrive, ale také ke sdíleným souborům Office 365, což je pro korporátní sféru velmi cenný nástroj. Samostatný odkaz má dokonce možnost jednoduše na jednom místě nahlédnout do všech otevřených Office příloh z e-mailu.
Dokumenty je ale možné samozřejmě i vytvářet. Nikdo asi nečeká, že budete na telefonu tvořit pracovní prezentaci (což mobilní Office ani neumožňuje), Wordové a Excelové dokumenty ale vytvoříte včetně jednoduchého formátování. Aby vše bylo ještě jednodušší, už v základu Office obsahuje šablony jako tvorbu rozpočtu, knihy jízd, nebo jednoduché osnovy. Triviální, ale přesvědčivé.
Mezi kancelářské funkce můžeme zařadit i budík. Ten je však osekaný na kost. Zkrátka jen nastavíte čas, tón zvonění, to, zda se má buzení po nějaké době opakovat a můžete usnout. Jen telefon nesmíte vypnout. Vzbudí vás jen, když je zapnutý.
Internet a GPS
Internetovým prohlížečem je ve Windows Phone 8 logicky Internet Explorer 10. Poradí si s HTML 5, naopak ignoruje Flash, jak už se stalo v mobilním světě zvykem. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete spíše brouzdat po mobilních verzích internetových stránek, nebo si troufnete i na ty plnohodnotné. Zde ale jedno velké upozornění: ani v nových Windows Phone 8 nedovede Internet Explorer se zbrusu novým jádrem zalamovat řádky při přibližování. Prohlížeč vždy jen nazoomuje na část, o které se domnívá, že ji chcete přiblížit (a podle rozměru přibližovaného objektu zvolí množství zoomu), ale text zůstane ve své původní formě a vy jím budete muset posouvat ručně. Je to neskutečně otravné a užívání internetového prohlížeče to dovede pořádně znechutit.
Stejně tak má mobilní Explorer stále problémy se zapamatováváním hesel, a to i přesto, že si můžete v nastavení prohlížeče zvolit ukládání cookies. Nepotěší ani jakákoli možnost synchronizace s Explorerem ve vašich desktopových Windows. Snad jediné, co se v prohlížeči hnulo kupředu, je možnost naprogramovat si tlačítko vedle adresního řádku. Nově už nemusí sloužit jen k refreshi stránky, jako tou bylo ve WIndows Phone 7, ale umí případně zobrazit i oblíbené položky, nebo otevřené záložky. Konečně volby prohlížeče obsahují také možnost najít na stránce konkrétní text. Z adresního řádku samozřejmě jde i vyhledávat – výsledky ovšem opět poskytuje MS produkt Bing, a tak si příliš kvalitních výsledků nedopřejete. Mimo jiné i proto, že nejdříve se coby výsledky vyhledávání zobrazí obrázky a videa. Pro výsledky z webu musíte z neznámého důvodu přejít o záložku vedle.
Internetový prohlížeč zkrátka příliš radosti nepřináší. Takhle moderní mobilní browser nevypadá a v Redmondu by se nad tím měli zamyslet. Je sice hezké, že umí rychle vykreslovat Javu, uživatelské pohodlí ale i přes mírné pokroky stále za ostatními prohlížeči pokulhává.
Internetové připojení v kombinaci s vestavěnou GPS slouží samozřejmě v rámci systému Windows Phone 8 také ke zjišťování aktuální polohy. Microsoft se poučil velkým neúspěchem Bing map v předchozí verzi svého mobilního operačního systému, a vysál v tomto směru svou téměř dceřinou společnost Nokia. Mapová aplikace obsahuje její mapy, které využívají zdroje Navtequ. Hlasovou navigaci sice aplikace neumí, zato má jinou devízu: mapy si můžete stáhnout pro offline použití zdarma. Už nikdy tak nemusíte zejména pro pěší navigaci ve městě spotřebovat jeden jediný byte. Pro automobilovou navigaci však doporučuji stáhnout si některou z pokročilejších aplikací z Windows Store – ta vestavěná zvládá navigovat pouze po krocích, asi tak, jako byste se navigovali pomocí webových map na počítači.
Microsoft Store
Takhle se nově jmenuje všeobecně známý Windows Marketplace. Podle údajů Microsoftu je v něm asi 120 000 aplikací, jenže zároveň tu máme problém. Většina z nich je v současnosti napsaná pro Windows 7, a to s sebou nese potíže. Jednak nedovedou využívat pokročilých nastavení WP8, jako třeba přístupu k inteligentní zamykací obrazovce, jednak je na řadě z nich cítit velká designová zastaralost (zde jde zejména o hry, u kterých je to zejména kvůli nízkým hardwarové podpoře WP7), a v neposlední řadě ani nepodporují vyšší rozlišení displejů. Přímo v prostředí aplikací by to ani vadit nemuselo – aplikace se zkrátka samy nazoomují. To samé ovšem učiní i jejich LiveTiles, a na dvoubarevné škále ihned vyniknou rozostření hrany nízkého rozlišení. Snad tento stav nebude dlouho trvat a vývojáři se pochlapí. Podle mých zkušeností s Windows Phone 7 ovšem developeři tento operační systém obcházejí spíše obloukem, a i když zavedená jména, jako například Angry Birds, v Microsoft Store najdete, připravte se na to, že četnost aktualizací budete svým přátelům s Androidem, ale hlavně iOS jen z povzdálí závidět. Pokud se tedy nestane zázrak.
Microsoft Store je jinak velmi jednoduchý a intuitivní obchod s aplikacemi, ve kterém se velmi rychle dostanete k aplikaci, kterou hledáte. Obrovskou výhodu mají Windows zejména v téměř samozřejmé podpoře trialové verze u většiny všech aplikací. Jsou tu ale i negativa: obchod si například při nákupu nové přístroje nepamatuje, jaké aplikace jste si už zakoupili, a jaké ne. Musíte si to proto buď pamatovat sami, anebo zvolit metodu pokus-omyl. Ta spočívá v tom, že si aplikaci zkrátka koupíte znovu a kousat si nehty, zda telefon zahlásí „Aplikaci už máte zakoupenou, chcete ji stáhnout?“
Hry samozřejmě v Microsoft Store zakoupíte také, jak už se ale stalo na Windows Phone zvykem, v menu mají samostatnou položku s názvem Xbox. V něm můžete skutečně využívat svého účtu na Xboxu včetně avatara, sbírat body a využívat prémiový obsah – pokud k tomu je hra uzpůsobena. V těchto hrách lze samozřejmě také porovnávat své skóre s ostatními hráči. Novinkou je pak možnost pomocí aplikace Google Smart Glass přehrávat obsah z telefonu na televizi s připojeným Xboxem, a co víc, funguje také jako dálkové ovládání ke konzoli, tu bohužel nevlastním, a tak jsem zvědav, zda někdo ze čtenářů popíše své dojmy z ovládání v diskusi.
Multimédia
Na práci s obrázky v Microsoftu zapracovali, i když zde podle mého soudu nebylo mnoho co zlepšovat. Začněme tím, jak se dají fotky pořídit. K tomu slouží vestavěný fotoaparát, který se ve Windows Phone 8 dostal rozsáhlejšího nastavení. Už v základu si můžete zvolit efekt, s jakým budete fotky pořizovat (Stupně šedi, Negativ, Sépiová, Solarizace), a to zdaleka není vše. Manuálně lze nastavit téměř všechny obrazové korekce, jako je vyvážení bílé, expozice, kontrast, saturace, nebo dokonce ostrost, a to dokonce v šesti krocích. Nutno ovšem říct, že jsem právě v nastavení ostrosti snímku nezaznamenal mezi pořízenými fotografiemi žádný rozdíl. Změnit lze samozřejmě i rozlišení snímku, popřípadě to, zda chcete k focení použít přední nebo zadní čočku fotoaparátu.
Velmi příjemně překvapí možnost nastavit ty samé parametry také pro video. Žádná ořezaná videoaplikace se tedy nekoná. A opět zmiňme novinku ve Windows Phone 8 – i do fotoaplikace mohou přistupovat programy třetích stran – v základu je to Bing Kukátko, které umožňuje skenovat čárové a QR kódy.
Všechny fotografie a videa nalezneme v galerii, kterou poznáme podle dlaždice, na které defilují pořízené fotky (to platí pouze v případě, že nezvolíte její nejmenší velikost). Jaké fotky se na ní budou zobrazovat, jde samozřejmě nastavit – vybrané snímky stačí zvolit ve složce oblíbené.
Novopečené uživatele Windows Phone většinou zaskočí, že v galerii nenaleznou jen fotografie z telefonu, ale jak je tomu u redmondského operačního systému zvykem, synchronizuje se i galerie s účty sociálních sítí. Přímo v aplikaci si tak můžete prohlížet nejen fotografie svého účtu, ale i z účtů přátel. Šetří to čas a je to pohodlnější, než je hledat ve zvláštní aplikaci. Pravda – někdy to může působit tak trochu šmírácky. I fotky z cizích účtů lze totiž stáhnout prostřednictvím galerie do telefonu, popřípadě si z nich lze jedním kliknutím udělat fotografii, která se zobrazí na zamykací obrazovce. Kromě sociálních sítí se galerie synchronizuje také s vaším účtem úložiště SkyDrive.
Dlouhým podržením prstu na fotografii lze obrázek jednoduše sdílet, a to pomocí jakékoli aplikace, kterou máte v telefonu nainstalovanou. Microsoft také konečně vyřešil jednoduché označování více fotografií najednou. Stačí jen stisknout příslušné tlačítko a zvolené fotografie poklepáním zatrhávat – zkrátka tak, jak jsme zvyklí i z jiných operačních systémů.
O co lépe v Microsoftu vyřešili práci s fotografiemi, o to větší překvapení pro mě bylo, jak nezvládli podporu dalších multimédií, jmenovitě hudby a videa. Nebudeme si lhát do kapsy: je to tragédie. Hudební přehrávač má sice také povedené prostředí Metro, umí tvořit seznamy stop a filtrovat podle autora, názvu skladby a alba, ale to je také celé. Ekvalizér neexistuje a zvuk můžete upravit pouze pomocí funkce Beats audio. Jak ale mobilní nadšenci určitě vědí, to lze jen v telefonech HTC. Aby toho nebylo málo, poradí si přehrávač jen se soubory WMA a MP3.
Pokud jsem přehrávač hudby hodnotil jako zklamání, videoplayer je opravdová tragédie. Soubory MKV jsou pro něj neznámý pojem a chcete-li přehrát DivX video s titulky SRT (ano, tedy formát, ve kterém jsou ke stažení všechny zahraniční seriály), snad abyste se začali učit anglicky. S titulky se rozlučte.
Celou ubohost dokresluje možnost nastavení obou přehrávačů, která se sestává pouze z možnosti nechat si doporučit nové skladby a videa ze Store. A nikoli překvapivě: tato funkcionalita v naší zemi nefunguje.
Vychytávky
Největší devízy systému Windows Phone kromě přirozené koexistence se sociálními sítěmi spočívaly vždy v malých vychytávkách, které zpříjemňují uživatelům užívání telefonu. Tak třeba: ve Windows Phone 8 si můžete velmi podrobně nastavit, co vše má v telefonu vydávat zvuky. Můžete například nechat přehrávat upozornění na notifikace, ale ztišit závěrku fotoaparátu. To je však vyváženo faktem, že hlasitost všech notifikací je pevně svázána s celkovou hlasitostí telefonu. Tedy: ztišíte si hru, kterou chcete hrát v autobuse, ale pokud na to zapomenete, uteče vám několik telefonních hovorů, protože jste je zkrátka neslyšeli. Anebo: vyjdete ven z domu a chcete si dát nahlas zvonění a zvuky zpráv. Jenže stejně tak zesílí i zvuky, které vydává klávesnice, a to natolik, že vám každé cvaknutí bude připomínat hřebík vražený vám do hlavy. To se nepovedlo.
Ne všechno se ale nepovedlo. Příjemnou vlastností je například spořící režim telefonu, který se zapne v okamžiku, kdy začne docházet baterie. Zapnout ho však můžete i manuálně v okamžiku, kdy víte, že potřebujete výdrž prodloužit na maximum.
Z podobného ranku se rekrutuje vlastnost, která je ve Windows Phone 8 nová a Microsoft ji nazval „Pozorný telefon“. Přístroj zkrátka přizpůsobí své chování místu, kde se nachází. V kapse zvýší hlasitost na maximum, když ho vezmete do ruky, naopak se o něco ztiší, protože předpokládá, že už o jeho vyzvánění víte.
Další novinkou je dětský koutek, který po jeho aktivaci spustíte sklouznutím prstu zprava doleva na zamykací obrazovce. Do něj svým ratolestem můžete naskládat aplikace, ke kterým se může dostat a zbytek mu znepřístupnit nutností zadat bezpečnostní kód.
Podobnou vychytávkou měla být aplikace Data Sense, která umožní počítat spotřebovaná data a v případě, že uživateli dochází objem dat stanovený ve FUP operátora, měla by na to umět upozornit. Její implementace ovšem závisí na dohodě s operátorem, a tak ji náš telefon bohužel neobsahoval.
Závěrem se sluší zmínit, že nový operační systém od Microsoftu konečně umí sdílet soubory přes Bluetooth, a měl by je umět odeslat i přes NFC. Jenže, zvládá to jen mezi telefony s Windows Phone 8, nikoliv v rámci odlišných mobilních platforem. Opět škoda.
Závěr recenze Windows Phone 8
Je tedy Windows Phone 8 dobrý nebo špatný systém? Můj pohled, který může být velmi subjektivní, je zhruba následující: takhle měly vypadat Windows Phone 7.8. Osmičky zkrátka neodstranily kruciální problémy systému jako odfláknuté kancelářské funkce, a jen přidaly pár vychytávek, které ale běžný uživatel každý den rozhodně nevyhnutelně nepotřebuje (viz dětský koutek a Rooms). Ano, nekritičtí fanoušci Microsoftu mohou tvrdit, že se nejedná o chyby, ale o vlastnosti. Záleží na úhlu pohledu, ale podle mého je třeba dobrý kalendář a kvalitní webový prohlížeč u moderního operačního systému nutností, a záleží jen na uživateli, zda ho využije.
Jediné, co na Windows Phone musím pochválit, je kvalitní implementace sociálních sítí, ale to je vše. Dobrá, operační systém nemusí nutně cílit na korporátní zákazníky. Využití pro mladé ale zase u Windows Phone degraduje ignorance pokročilých multimédií. Když ke všemu přidáme nedostatek kvalitních aplikací včetně nejnovějších her (i když s dodatkem, že vše se může ještě změnit), vychází mi z toho jen jediná skupina lidí, kterým by Windows Phone mohl vyhovovat: milovníci grafického designu, a to kvůli extrémně povedenému prostředí.
Když teď končí můj život s WP8, zmocňuje se mě lítost. Tak moc jsem si přál, aby se operační systém od Microsoftu konečně mohl rovnat Androidu a já ho mohl skutečně naplno využívat. Líbí se mi jeho odladěnost, design a celkové pojetí. Leč funkčně stále zaostává a jeho příznivci budou muset opět čekat na další verzi. Nutno ovšem říct, že poté, co se Microsoft v řadě případů ani nesnažil některé vlastnosti korigovat, silně pochybuji, že se tak stane ve Windows Phone 9.
P.S.: I když jsem se snažil v recenzi popsat a zhodnotit všechny vlastnosti nového redmondského operačního systému, je možné, že mi unikla nějaká funkce, kterou třeba běžně nevyužívám. Samozřejmě proto stále platí: ptejte se v diskusi, na vaše dotazy bude odpovězeno!