Recenze Thl W11: exotika ve vysokém rozlišení

Tomáš Drahoňovský

Je libo čtyřjádrový telefon s Full HD displejem? A je ho libo za šest tisíc? Tady ho máte. Spolu s ním dostanete 13 Mpx přední kamerku. Jen se musíte smířit s tím, že hardware je zabalený v krabičce od mýdla a kamarádi se budou smát tomu, co písmena v názvu čínského výrobce znamenají.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Technologie šťastný život. Tak se v překladu bude jmenovat váš nový telefon, pokud si koupíte cokoli od čínské společnosti THL. Tato firma chce proniknout i na náš trh, a tak teď vypouští zkušební balonek v podobě svého modelu W11. Podle parametrů je to dělo nejvyšší třídy a jak už bývá u čínských telefonů zvykem, stojí přibližně polovinu toho, co chtějí za telefony podobných parametrů zavedené společnosti. Jak už jsme se ale několikrát poučili – nic z toho nebývá u telefonů ze země draka zadarmo.


Za poskytnutí telefonu ThL W11 do redakce děkujeme zahraničnímu prodejci SD Electronics.


Základní parametry: Thl W11

Rozměry144 x 71 x 8,6 mm
Hmotnost140 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 442 ppi, úhlopříčka 5“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,5 GHz procesor MediaTek (MT6589T) s jádry ARM Cortex-A7, grafika PowerVRSGX540
1/2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB
Operační systémAndroid 4.2.1 Jelly Bean
Fotoaparát13 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sluchátka
Cena a dostupnost?, od září/října

Obsah balení: jedna krabice vládne všem

Jak zlevnit výrobu už na samém počátku? Unifikujte balení. Tím se nejspíš řídili lidé v THL, když přemýšleli nad výrobou mobilních telefonů. Model W11 dorazil do redakce v jednoduché bílé krabici ve tvaru kvádru, na které se skvěl jediný nápis: THL Smartphone. Až přelepka na spodní straně prozradí, který model se boxu skrývá a jakými disponuje parametry.

 

Ty jsou i na dnešní dobu úctyhodné, a to zejména v poměru k ceně. Pozadu však nezůstává ani obsah balení. Kromě telefonu zde samozřejmě naleznete nabíječku, která se skládá z adaptéru a datového kabelu. Mé balení trochu překvapivě obsahovalo černý adaptér a bílý kabel. Pokud se ale nehodláte účastnit soutěže o nejkrásnější nabíječku, pravděpodobně vám to příliš vadit nebude. Za daleko horší prohřešek pokládám absenci špendlíku, který otevírá kryt slotu na SIM kartu.

Následuje klasika: špuntová sluchátka s handsfree, která mají v podání THL velmi příjemný tvar a dobře sedí v uších. Škoda jen, že v balení nenajdeme více velikostí nástavců. Potěší také stručný návod, který vás provede základním nastavením telefonu. Je však nutné oprostit se od toho, že návod zároveň radí, jak vyndat baterii a paměťovou kartu, což model W11 trochu paradoxně neumožňuje.

V balení naopak nechybí folie na displej a to hned ve dvou exemplářích. Jedna poletuje zabalená po krabici, druhou naleznete už nalepenou na telefonu. Za sebe musím říct, že nejsem přítel folií, ale když už jsem ji na telefonu měl, strhnout jsem se ji neodvážil. Snad bych jen pro příště čínským inženýrům doporučil nalepit i tuto převozní fólii pořádně, protože kdo se má na ty bublinky koukat, že.

Design a konstrukce: skřípavý kamarád

Na první pohled mi THL W11 připomněl můj někdejší Samsung Omnia 7. Možná za to může profialovělý rámeček kolem displeje, který má stejnou barvu jako hliníkové tělo jednoho z prvních přístrojů vybavených Windows Phone. I tvar se v zásadě shoduje, ale buďme upřímní – jaký tvar se v dnešním světě mobilních telefonů neshoduje s jiným přístrojem.

 

Co se rozměrů týče, zachovává si THL W11 proporce shodné s ostatními telefony s pětipalcovým displejem. Je tedy přiměřeně široký, ale pekelně dlouhý. Pro stahování horní notifikační lišty budou jedinci s průměrně velikou dlaní vždy potřebovat druhou ruku.

 

Kromě tří senzorových kláves pod displejem (Domů-Zpět-„Options“) nalezneme na těle přístroje také hardwarová tlačítka. A zde se nachází kámen úrazu. Schválně: jak by vám asi bylo, kdyby někdo úplně změnil rozmístění tlačítek, na která jste léta zvyklí? Například na dálkovém ovládání? Mohu vám prozradit, že je to strašné. THL totiž zamykací tlačítko neosadilo na pravý bok přístroje, jako je tomu zvykem u 99,9% výrobců, ale rebelsky na bok levý.

 

Zdánlivá prkotina mi ovládání přístroje zcela znechutila. Ani po několika dnech jsem nebyl schopný telefon odemknout napoprvé a intuitivně jsem tiskl hranu přístroje, na které samozřejmě nebylo nic. Pokud k tomu připočteme ještě extrémně nekvalitní zpracování hardwarových tlačítek, která se neustále v otvoru pro ně určeném viklají ze strany na stranu a vydávají při tom chrastivé zvuky, není divu, že jsem po pár hodinách s THL dostal chuť odemykat telefon hodem proti zdi.

Už jste asi pochopili, že dílenské zpracování nepatří mezi nejsilnější stránky telefonu. Ba naopak. Patří mezi stránky, které by si zasloužily z knihy osudu modelu W11 vytrhnout a spálit. Záda telefonu vyrobili v Číně z plastu, a opatřili je povrchovou úpravou vytvořenou speciálně pro zachytávání otisků prstů. Telefon po stisku mírně povrzával už po vyndání z krabice a nezbývá tak než doufat, že v tomto stavu aspoň vydrží a pazvuky se po pár měsících užívání nebudou zhoršovat.

 

Vše je o to podivuhodnější, že zadní kryt telefonu nelze sejmout a baterie je nevyměnitelná. Měnit lze jen SIM karty. Ano, čtete správně. THL W11 umí pracovat v režimu dual SIM. Obě SIM karty mohou být zároveň na příjmu, dva hovory naráz však neodbavíte. Na těle telefonu proto najdeme hned dvojici dvířek. MicroSIM se vsunuje do již zmíněného šuplíčku, který by šlo teoreticky otevřít špendlíkem, který v balení schází. Karta o velikosti miniSIM má pak své místo pod dvířky na horní hradě telefonu. Nebylo by to však THL, kdyby vkládání karet do obou slotů trochu nezkomplikovalo. Šuplíček se špendlíkem se mi povedlo vysunout až na několikátý pokus: nejprve je nutné špendlík zastrčit a rychle pod šuplíček vrazit nehet. Jinak se velmi rychle zasune zpět. Dvířka na druhou SIM jdou sice otevřít bez obtíží, nicméně k samotnému vsunutí SIM karty je radno použít nějakou pomůcku. Zatlačit ji je třeba opravdu hluboko, a pokud nemáte dlouhé nehty, stává se z toho těžko řešitelný problém.

Už chápete, proč jsem tělo THL W1 v perexu recenze přirovnal ke krabičce od mýdla? Pokud od telefonu očekáváte především kvalitní a reprezentativní dílenské zpracování, ruce pryč. Ne snad, že bych neznal telefony, kterou jsou na tom ještě o několik kategorií hůř. U tak vybaveného přístroje ale můžeme s čistým svědomím mluvit o ostudě.

Baterie a výdrž: velké divadlo s malým kašpárkem

Akumulátor s kapacitou 2.000 mAh není už v dnešní době žádná velká hitparáda. Zvlášť pro hardware podobných parametrů, jaké přináší THL W11. Hrozil jsem se proto, že během pracovního dne se z telefonem rozloučím už během odpoledne.

O to větší bylo mé překvapení, když telefon i během provolaného a proesemeskovaného dne (dvě hodiny hovorů a asi 60 zpráv v různých messengerech) vydržel s přehledem do jedenácté večer. Jak je to možné? Tajemství hledejme v displeji. Pokud ten neběží, THL se chová opravdu úsporně. Jakmile ale s telefonem začnete dělat cokoli kromě telefonování, jde výdrž strmě dolů – někdy i o procento za minutu. Podtrženo, sečteno: pokud chcete, aby vám THL W11 dlouho vydržel, nehrajte si s ním. Pak se však logicky nabízí otázka, proč si v takovém případě kupovat telefon s Full HD displejem.

Nabíječkou (output 5V a 1500 mA) nabijete přístroj za dvě a čtvrt hodiny. Během nabíjení navíc objevíte, že přístroj má na své čelní straně stavovou diodu, která se nepochopitelně rozsvítí jen a pouze během nabíjení.

Displej a ovládání: Full HD potěšení

Kouzelná zkratka Full HD má zkrátka zvuk. A pokud k tomuto zaklínadlu přidáte ještě cenovku kolem šesti tisíc, neúspěch se snad ani nemůže nedostavit. Takové podmínky zkrátka výrobci ze staré školy nabídnout nemohou, a to i přesto, že Full HD rozlišení se na úhlopříčce pěti palců stává už téměř standardem. A to přesto, že osobně pochybuji o schopnostech lidského oka rozdíl na malé úhlopříčce rozeznat.

 

LCD zobrazovač s technologií IPS u THL fascinuje zejména vyhlazenými hranami písma a černou, která je skutečně černá. Barevné podání nemůžu hodnotit jinak než na výbornou. Nutno ovšem dodat, že patřím k lidem, které omalovánkové barvičky AMOLED displejů nikterak neberou. Za přirozeným podáním barev a velmi věrným zobrazením stojí podle výrobce technologie One Glass Solution – dotyková vrstva je součástí krycího skla, a tím se minimalizuje hluchý prostor mezi jednotlivými vrstvami.

 

Zda tomu tak skutečně je, těžko říci. Nedovedu posoudit pravdomluvnost čínských firem. Jisté je jedno: folie, která pokrývá displej už z výroby, kvalitě zobrazení nepřidává. Proč na displeji vůbec je? Jednu teorii bych měl: výrobce sám nikde nehovoří o tom, že by THL W11 využíval sklo Gorilla Glass. Možná je tedy folie tím jediným, co během převozu k zákazníkovi chrání sklo před škrábanci.

Uživatel časem spatří více podobných ALE. Tak například: na první pohled je vidět, že světlo pod displejem vychází pouze z boků displeje. Uprostřed zobrazovače je tedy větší tma než na jeho okrajích, což je dobře zřejmé zejména na zobrazení webových stránek s bílým podkladem.

Uživatelské prostředí: vzpomínka na Nexus

Čínské společnosti zabývající se výrobou mobilních telefonů se v zásadě dělí na dvě skupiny. Ta první změní prostředí operačního systému Android tak, že by ho „vlastní máma nepoznala“. Ta druhá, do níž se řadí i THL, se naopak vydává cestou co nejmenších úprav a přiblížení se čistému Androidu, který normálně obsahují výhradně telefony řady Nexus.

Osobně tento přístup příliš nechápu. Uvnitř telefonu se totiž neskrývá úplně čistý Android, a proto nelze očekávat okamžité aktualizace. Na druhou stranu ale ony velmi mírné úpravy nevedou k rozšíření komfortu, ani k větší funkcionalitě přístroje. V zásadě jde jen o designové modifikace, které jdou někdy proti zdravému rozumu. Tak například: pokud jste zvědaví, co skrývá výrazně pozměněná ikona aplikace Hodiny a těšíte se na nějaké funkční vychytávky, budete možná překvapeni, že aplikace, kterou spustí, není nic jiného než built-in hodiny z čistého Androidu.

 

Stejně jako na čistém Androidu 4.2.1 Jelly Bean najdeme v systému THL W11 pět napevno přednastavených uživatelských ploch, mezi kterými dokonce ani nemůžeme scrollovat dokola (cyklicky). Jako u každého Androidu je doplňuje menu všech aplikací a widgetů, které lze řadit pouze podle abecedy a na rozdíl například od Samsungů je nejde ani roztřídit do složek (to lze pouze po umístění na plochu). Jedné zvláštnosti si ale přeci jen všimnete: bez ohledu na instalaci nových aplikací zůstávají na prvních místech tabulky ikony pro Telefon, Telefonní seznam, SMS, browser, fotoaparát, galerii, přehrávač hudby, správce souborů a vstup do nastavení. To je rozhodně praktické řešení – není potřeba si tyto zástupce skládat na plochu.

Z čistého Androidu pochází i průhledná stahovací notifikační lišta. Ta má opět dvě podoby. Při jejím stažení jedním prstem se objeví seznam zmeškaných událostí.

 

Druhá tvář notifikační lišty se objeví po „swipnutí“ dvěma prsty. Obsahuje přepínače bezdrátových modulů a ovládání nejrůznějších nastavení. Zde už si přeci jen pár rozšíření nelze nepovšimnout. Rychlým zástupcem se zde dostaneme do počítadla přenesených dat, můžeme rychle nastavit prodlevu rozsvíceného displeje, a dokonce rychle přepínat vestavěné profily vyzvánění. Pokud jste však zvyklí na čistý Android, dejte si pozor na jednu zásadní odlišnost. Zatímco na Nexusech krátkým stiskem daného zástupce vstoupíte do podrobného nastavení a dlouhým stiskem příslušný bezdrátový modul zapnete nebo vypnete, u THL je tomu přesně naopak. Pro nezkušenější uživatele je tento postup bezesporu logičtější.

 

Podobu s čistým Androidem lze vysledovat i na zamykací obrazovce. Také na ní jde umístit rozličné widgety, jako například hodiny, nebo náhled na kalendář. Telefon odemknete posunutím prstu v odemykacím kroužku doleva anebo doprava. Pravý směr gesta zároveň spustí telefonní aplikaci. Proč právě ji, zůstává otázkou. Daleko víc by se mi na tomto místě líbil zástupce fotoaparátu. Přímo ze zamykací obrazovky lze navíc pracovat i s notifikační lištou, což paradoxně u grafických nadstaveb výrobců nebývá zvykem.

 

Co zajímá asi každého uživatele Androidu nejvíce, to je rychlost a odladěnost celého prostředí. Zde udělali v THL opravdu hodně práce. Telefon se mi nezasekl ani jednou, grafické přechody jsou plynulé a celkově řadím prostředí THL k těm nejodladěnějším Androidům, se kterými jsem měl v životě tu čest. Kvůli tomu mu odpustím i pár samovolných restartů. Jedna věc mi ale stále nejde na rozum. Telefonu trvá opravdu dlouho, než se po stisku zamykacího tlačítka odemkne. Někdy jde i o pár vteřin, přičemž netrpělivému uživateli (jako například mé maličkosti) se během té doby podaří přístroj dalším stiskem opět zamknout, popřípadě dalším odemknout podruhé. Doba odemknutí se přitom v průběhu dne i o několik sekund lišila a nedokázal jsem přijít na to, na čem tato doba závisí.

Na odladěnosti prostředí má bezesporu zásluhu fakt, že inženýři v THL odolali pokušení ho upravovat. Na druhou stranu: hardwarově špičkové THL tím pádem nabízí navlas stejnou funkční výbavu, jako ultralevné Androidy jiných značek. Nepřináší žádný bonus (snad kromě vyzváněcích profilů) a žádnou funkci, kterou lze považovat za marketingový tahák. Jde zkrátka o normální telefon s výkonným hardwarem. Nic víc a nic méně.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

A výkonu má THL W11 opravdu přebytek. Základ všeho tvoří 1,5 GHz čtyřjádrový procesor MediaTek MTK6589T (postavený na jádrech ARM Cortex-A7), kterému sekunduje grafika PowerVRSGX540 a operační paměť 2 GB RAM (v prodeji i verze s jen 1 GB RAM). Vnitřní paměť má 16 či 32 GB, bez možnosti dalšího rozšíření microSD kartami.

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Thl W11 1556 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Ve Vellamo testu dosáhl THL W11 výsledku na úrovni Samsungu Galaxy S II či Huawei Honor 2. Za tento výsledek se stydět rozhodně nemusí, některá čtyřjádra nechal za sebou a pro pohodlné surfování na internetu zcela postačí, jde o takový průměr.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.

Egypt HD
Samsung Galaxy Note 3 69 fps
Sony Xperia Z1 61 fps
Sony Xperia Z Ultra 60 fps
LG Nexus 5 58 fps
LG G2 55 fps
Samsung Galaxy S4 41 fps
HTC One 40 fps
Sony Xperia Z 37 fps
Apple iPhone 5 29 fps
Apple iPhone 5C 29 fps
LG Nexus 4 26 fps
HTC One mini 15 fps
Sony Xperia T 14 fps
Huawei Ascend P6 13 fps
LG Optimus L9 II 13 fps
Thl W11 12 fps
Samsung Galaxy S II 11 fps
T-Rex HD
Samsung Galaxy Note 3 26 fps
LG Nexus 5 23 fps
Sony Xperia Z1 23 fps
Sony Xperia Z Ultra 23 fps
LG G2 22 fps
LG Nexus 4 15 fps
HTC One 15 fps
Samsung Galaxy S4 15 fps
Sony Xperia Z 14 fps
Apple iPhone 5 6,5 fps
Apple iPhone 5C 6,5 fps
HTC One mini 5,6 fps
LG Optimus L9 II 5 fps
Sony Xperia T 4,5 fps
Huawei Ascend P6 4,3 fps
Thl W11 3,4 fps
Samsung Galaxy S II 2,7 fps

Zde W11 ukazuje, že patří mezi hardwarově lepší smartphony, když zvládl podstoupit náročný GFX Bench test. Sice se mu opět nedařilo jako jiným čtyřjádrovým telefonů, ale úroveň někdější vlajkové lodi Galaxy S II není žádným propadákem.

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu. Unlimited verze vynechává dopad rozlišení displeje, vertikální synchronizace a dalších aspektů pro vyobrazení výsledného čísla, bez ovlivnění vlivů mimo CPU, GPU a RAM. Jedná se tedy o výsledek vyjádřený na úrovni hardwaru, bez okolních vlivů.

Pro ilustrace dnešního výkonu v mobilních telefonech jsem do srovnání zahrnul aktuálně nejvýkonnější Xperii Z Ultra, které stačily testy Ice Storm a Ice Storm Extreme. Ostatní výkonnější telefony již nelze přímo srovnávat, takže jejich výkon je ještě někde jinde. Přesto se podívejte, jaký je propastný rozdíl mezi čtyřjádrem u ThL W11 a čtyřjádrem u Xperie Z Ultra. Obrovský. Smartphone ThL W11 stojí někde na úrovni Samsungu Galaxy S II a daleko nemá ani na čtyřjádrovou vlajkovou loď od Huawei, model D2.

Galerie, hudba, video a zvuk: dokupte sluchátka

Jak je THL W11 použitelný coby multimediální přehrávač? Odpověď je jednoduchá: přibližně stejně, jako každý jiný smartphone s Androidem, který se vám vejde do kapsy (a upřímně, s tím může být v případě THL někdy problém). Ale dost žertů. Multimediální výbavou THL W11 zkrátka nezaostává. Naleznete v něm i dokonce i FM rádio. To podporuje automatické vyhledávání, záznam vysílání a dokonce si v něm můžete jednotlivé stanice i pojmenovat dle vlastního gusta. Logicky sice vyvstává otázka, proč se nepojmenují automaticky podle RDS – tento dotaz však prosím směřujte do Číny. Já mohu konstatovat tolik, že to zkrátka nejde.

 
 

Kuriozitu podobného ražení jsem zaznamenal také u vestavěného přehrávače videa. THL jako jeden z velmi skromného množství přístrojů umí přehrávat videosoubory ve formátu MKV. Na druhou stranu ale neskousne formát WMV – tyto soubory dokonce ani v paměti telefonu nenajde, protože je nedokáže identifikovat jako video. Pro pomoc se musíte obrátit na některou z aplikací třetích stran. Ze záhadných důvodů zde nepomohl ani poměrně všestranný MX Player, WMV jsem přehrál až na přehrávači s výmluvným názvem WMV Player. Tento si na rozdíl od vestavěné aplikace poradil i s titulky.

 

Chválit však musím hudební vlastnosti čínského smartphonu. Třídění skladeb podle interpretů, názvů skladeb a sestavených playlistů už asi nikoho nepřekvapí, stejně jako vestavěný ekvalizér s 3D efektem a možností zvýraznění basů. Pro mě osobně byl ale velkým překvapením čistý zvuk bez jakýchkoli přikrášlovadel. THL W11 bez kompromisů obstojí jako přehrávač i před náročnějšími posluchači. Zvuk sice tíhne k basům a výškám na úkor potlačených středů, ale to je nectnost řady moderních přehrávačů.

 

Těchto výsledků jsem dosáhl s referenčními sluchátky Koss Porta Pro a Klipsch S4. Vše se však změní v okamžiku, kdy připojíte sluchátka, kterými nás obdařil samotný výrobce. Dobrá rada na závěr: ani je nevyndávejte z pytlíku, pokud nechcete obstojně hrající přístroj proměnit v tranzistorák po babičce.

Bonusové aplikace: mnoho povyku pro nic

Do rubriky „Něco navíc“ si toho THL ve svém modelu W11 příliš nepřichystalo. Bonusové aplikace v čínském smartphonu nalezneme všehovšudy tři a z toho pouze jediná má podle mého mínění nějaký smysl.

 
 

Pomyslným vítězem ankety o největší přínos se v tomto případě stává aplikace Torch, tedy známý prográmek, který promění LED diodu telefonu na baterku.

Další v řadě je task killer Memory Cleanup, který, jak už název napovídá, vyčistí paměť od běžících procesů a záhy poté ukáže, kolik volné RAM zbývá. Google sice už do verze Androidu 4.0 podobné aplikace nedoporučuje používat, své příznivce ale stále ještě mají.

Smysl aplikace Magic Cam mi už ale uniká úplně. Umí stejné věci jako standardní fotoaplikace. Za jediný bonus by se dala považovat rychlá tvorba „vtipných“ koláží (jako například „moje tvář na titulní straně novin“), o jejichž praktickém smyslu mám vážné pochybnosti.

Fotoaparát a kamera: masér ega

Co skutečně nelze THL upřít, to je rychlý start fotoaparátu. První snímek vyfotíte už po dvou sekundách od kliku na ikonu. Obrazové výsledky pak už tak dechberoucí nejsou. Fotoaparát tíhne ke studeným barvám a přepalování bílé během slunečného počasí. Na druhou stranu ale nikdy nezapomene ostřit – což se někdy androidovým telefonům stává – a i to zvládá skutečně rychle. Troufám si tvrdit, že rozmazaných fotek proto vyfotíte naprosté minimum, a to i v relativně špatných světelných podmínkách. Tomu napomáhá i relativně dobrá světelnost objektivu F/2,2.

 

Poměrně kvalitní výsledky podává i ona kouzelná 13 megapixelová přední kamerka „na steroidech“. Obrázky mluví za vše: pokud se fotíte v dobrých světelných podmínkách, na fotografiích budou zřetelné i ty nejmenší detaily, což běžné přední foťáčky telefonů rozhodně nezvládají. Pozor ale na méně světla. Už v podzimním pošmourném odpoledni jde kvalita obrázků rychle dolů.

 

Fotoaparát v THL W11 zvládá i focení v režimu HDR, které však vyžaduje velmi klidnou ruku: expozice jednoho snímku trvá přibližně tři vteřiny. Za zmínku stojí také režim focení „Krása tváře“. Posuďte sami, nakolik má tvář zkrásněla – fotoaparát vám v tomto režimu rozmaže líce (aby to vypadalo, že máte make-up) a zvětší oči. Osobně mi můj obličej připomínal spíš rozmazanou ropuchu, než bůhvíjakou nádheru. Definitivní posouzení ale nechám na ctěném uživateli.

 

Zkušební fotky


Fotky s přední 13 Mpx kamerkou


Ukázka normální fotky, fotky s HDR a fotky s bleskem

Videa v rozlišení Full HD1080p (1920 x 1080 px) nelze označit jinak než jako průměrná, a to jak barevným podáním, tak snímáním pohybu. I záznam videa trpí přepálenou bílou, na druhou stranu zde není patrné žádné zkreslení ve švenku, a to se cení.

Zkušební video

Telefonování a zprávy: se slovníkem v ruce

Jak fungují telefonní aplikace v systému Android, o tom není potřeba popisovat další stohy papíru. THL W11 se zde opět podobá Nexusům s čistým operačním systémem, odlišnosti zde však přeci jen najdeme.

První, co po otevření telefonní aplikace praští do očí, je jen částečná lokalizace prostředí. Hned na několika místech narazíte na anglické popisky, což může leckoho zmást. THL nepotěší ani svým zvukovým projevem. Pokud vás čínský smartphone uchvátí cenou a vy si ho pořídíte, připravte raději své okolí předem na to, že na čas přestanete přijímat hovory. Důvod je jednoduchý: pravděpodobně neuslyšíte, že vám někdo volá.

 
 

Jako podprůměrně slabé musím hodnotit i vibrace, které v kapse džínů nejsou cítit. Vyzdvihnout si naopak zaslouží kvalita hovorů. Ta se oproti očekáváním vyrovná i telefonům západních značek. Na tomto místě musím vyvrátit jeden mýtus, který o W11 koluje po internetových diskusích: jde o slabou citlivost mikrofonu. Někteří uživatelé tvrdí, že je druhá strana špatně slyší, a to zejména pokud nemluví přímo do mikrofonu (hlasitý odposlech, použití v autě). Osobně jsem však žádné podobné problémy nezaznamenal.

 

Příliš radosti vám nepřichystá ani aplikace pro psaní zpráv. Pokud jste například zvyklí na používání vestavěného slovníku, raději se okamžitě přeučte. V THL zkrátka český slovník nenajdete a na automatické korektury proto raději zapomeňte.

Ani práce s klávesnicí není příliš pohodlná. Opět například narážíme na problém slabých vibrací (ty jde v nejhorším případě v nastavení klávesnice zesílit). Pokud ale máte raději zvukové upozornění na stisk klávesy, nejspíš vás překvapí, jak moc hlasitost THL v tomto případě kolísá. Výsledný dojem proto na místo navození pocitu jistoty při psaní působí, jako by někdo kolem vás pobíhal s psacím strojem.

Nechci ale jen hanit: THL například zvládá tiché upozornění na přijetí SMS zprávy symbolem vedle dané konverzace a problém mu nedělá ani odpočítávání znaků během psaní zpráv. Otázkou však zůstává, zda to v době flat tarifů ještě někoho zajímá.

Organizační funkce: bez Google nejsi nic

Co nezvládne Google, THL nedotáhne. I tak by se dala popsat kancelářská výbava modelu W11. Co tím myslím? Tak například: pokud si nestáhnete z Google Play nějaký kancelářský balík, s podporou formátu Microsoft Office se rozlučte. Žádný podobný dokument si nepřečtete, o editaci ani nemluvě. To samé v bledě modrém platí pro dokumenty PDF.

 
 

Ostatní pracovní nástroje Google ve svém systému naštěstí nezanedbal. V portfoliu proto nalezneme dobře známý Google Kalendář, standardní emailový klient, kalkulačku nebo aplikaci pro záznam úkolů. Zamrzí však, že právě seznam úkolů nelze synchronizovat s jakýmkoli cloudovým úložištěm, a tak vás okolnosti pravděpodobně donutí udělat si další výlet po Google Play.

GPS a navigace: pouze pro trpělivé

Navigace GPS patří k Achillovým patám přístroje. Ne snad že by hledání polohy neuměl THL W11 přesně, jen mu to nějaký čas zabere. A ne právě krátký. Nejprve jsem dokonce myslel, že na GPS čip při výrobě telefonu v Číně úplně zapomněli. To ve chvíli, kdy se marně snažil mou polohu nalézt widget s počasím – ten to nakonec vzdal úplně.

O něco úspěšnější jsem byl při zapnutí autonavigace z dílny Google. Zde telefon hledal svou polohu asi deset minut, během kterých jsem vzpomínal na svou někdejší Nokii N95, která dosahovala podobně špatných výsledků. Ani po úspěšné lokalizaci si však THL nedal pokoj. O plynulé navigaci nemohla být ani řeč a bod představující mé auto se po displeji pohyboval trhaně rychlostí jedno obnovení za 30 vteřin. Po nějaké chvíli jsem to celé vzdal a navigaci vypnul.

Na použití s trackovacím softwarem jsem už neměl příliš sílu, proto jen krátce: nalezení signálu trvalo THL dvanáct minut a o plynulost záznamu si také představuji jinak.

Datové funkce a webový prohlížeč: o lištu navíc

Na datovou výbavu si už ani u čínských telefonů nelze stěžovat a THL W11 není výjimkou. K internetu se připojíte pomocí Wi-Fi standardů a/b/g/n, mimo dosah Wi-Fi vám budou asistovat mobilní data HSDPA a HSUPA. Podporu sítí LTE plánují v THL až do příštího modelu. Samozřejmost představuje také Bluetooth ve verzi 4.0 a návdavkem v Číně přidali do telefonu také podporu bezdrátového sdílení obrazu Miracast. Oželet naopak musíme přenos dat pomocí NFC spárování.

Po zapnutí webového prohlížeče spatříme starého známého. Budu se již opakovat: ten samý browser najdeme v jakémkoli telefonu s čistým Androidem. Jednu užitečnou vlastnost ale přeci jen v THL do prohlížeče přidali. Během surfování vám pomůže malá lišta ve spodní části displeje, jejíž pomocí se dostanete do seznamu záložek a otevřených oken. Stejně tak obsahuje tlačítka zpět a vpřed.

 
 

Na rychlost léty prověřeného prohlížeče si nejde stěžovat. Vykreslování stránek je bleskurychlé a bez sebemenšího náznaku hardwarové nedostatečnosti. To platí i pro stránky, které obsahují Flash. Ze záhadného důvodu ale pro prohlížeč THL platí to samé, co pro celý systém: jakkoli umí pracovat plynule, čas od času přestane pracovat úplně a spadne.

Zhodnocení a konkurence

Existují dvě skupiny lidí, pro které je THL W11 ideální telefon. Ta první potřebuje vytvářet fotky svého obličeje v kvalitě velkoplošného tisku. Optimisticky se domnívám, že jde o menší skupinu.

 

Druhá o poznání širší část kupců se rekrutuje z řad lidí, kteří chtějí levný telefon se špičkovými parametry a jsou ochotni překousnout i skutečně mizerné dílenské zpracování. Takoví kupující určitě s THL nesáhnou vedle. Kromě ostatních čínských telefonů mu skutečně nikdo jiný konkurovat nemůže. Jenže právě mezi ostatními „Číňany“ nalezneme vyzyvatelů víc než dost. Za všechny jmenujme například UMI X2 nebo iOcean X7, tedy dva telefony, které se pyšní téměř shodnými parametry a slibují dokonce nižší cenu. Před nákupem THL proto vřele doporučuji: pečlivě projděte stránky některého obchodníka s čínskými přístroji a teprve poté se rozhodněte. Nové modely čínských telefonů přicházejí doslova každý týden, a je možné, že v okamžiku, kdy čtete tuto recenzi, už seženete ještě lepší stroj za ještě méně peněz.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus Full HD displejMinus katastrofální dílenské zpracování
Plus odladěný systémMinus občasné softwarové bugy
Plus 13 Mpx přední kamerkaMinus ne zcela čistý Android
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články