V Číně mu nikdo neřekne jinak než Narzo 20, přesto se globální velitelství značky Realme rozhodlo v Evropě nazývat základní Narzo jinak, a tuto podznačku většího Realme (které je součástí většího BBK – pozn. redakce) mimo Čínu nevyvážet.
A tak se u nás v polovině prosince začal prodávat model Realme 7i, který nemá s řadou 7 vlastně nic společného, ale Realme chce, abychom si to mysleli. Ve zkratce se jedná o vstupní model s výbavou nižší-střední třídy a fantastickou cenovkou. Zaslouží si vaši pozornost?
Konstrukce | plast, 164,5 × 75,9 × 9,8 mm, 208 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 10 + Realme UI 1.0 |
Čipset | 8jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio G85 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB (eMMC 5.1) + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 6 000 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | 4 299 Kč, prosinec 2020 |
K prodejnímu balení nelze nic vytknout. Je žluťoučké, přesně jak jsme u Realme zvyklí, a nabízí vše potřebné. Po svlečení telefonu z plastového přebalu a vyjmutí 18W rychlonabíječky se smotaným kabelem vám v krabičce zůstane pouze štůsek vhodný pro čtení na toaletě nebo při dlouhých večerech bez internetu. A samozřejmě jehlička na vysunutí slotu, kam klidně vložíte dvě nanoSIM karty a k nim ještě MicroSD kartu pro vaše data.
Design je podle mého mínění jedním z highlightů Realme 7i. Zpracováním je sice mobil celý z plastu, ale aspoň se nešpiní a v klidu ho můžete nosit bez ochranného pouzdra – když vám upadne, nejspíš se odře, ale nikde nic nekřupne. Ale padat by vám moc neměl, má totiž vzorovanou úpravu na zádech, která je příjemně cítit v ruce a telefon díky ní vystupuje z davu. Není to asi na designovou cenu Red Dot, ale zároveň nejde o takovou tuctovku, jako jiné přístroje výrobce.
To samé platí o fikaně umístěném modulu fotoaparátu, který jednak vypadá velmi vzhledně (pravda, jde o subjektivní pohled) a také není příliš vystouplý, takže smartphone se na rovné desce stolu houpe jen minimálně. Na zádech najdeme ještě logo výrobce (apartně umístěné do svislého režimu, aby vyniklo při focení na šířku) a také čtečku otisků. Ta je velmi svižná, ergonomicky však propadá, jelikož je asi 3 centimetry nad místem, kam většinou lidská ruka u smartphonu dopadá.
Zbytek těla už nepřináší kdovíjaká překvapení. O slotu pro karty už řeč byla, ten je na levé straně a je zde taky jediným okupantem. Protilehlou stranu pak obsadili optimálně umístěná kolébka pro regulaci hlasitosti a vypínací čudlík. Nahoře není nic a dole mřížka pro repráček, nabíjecí USB-C port, dvojmikrofon a chvályhodně i sluchátkový 3,5mm audiojack.
Konstrukce určitě není perfektní, při pokusu o ohnutí se docela vzpouzí a nakonec i vykazuje prohnutí. U celoplastové konstrukce však nejde o nic neobvyklého, zvlášť u telefonu za pár tisíc, který si zakládá na jiných hodnotách, než je absolutně špičkové zpracování. Na druhou stranu, profil Realme 7i je vlastně celkem tlustý (9,8 milimetru) a tak si troufám říct, že to není žádný chcípáček a vydrží i tužší zacházení.
U obrazovky Realme 7i je cítit, že někde se muselo z rozpočtu ubrat. Aby také ne, vždyť stojí bratru famózních 4 300 korun se vším všudy. A zatímco zpracování je plastové, leč celkem bytelné, displej to odnesl zleva i zprava.
Výrobce použil levnější LCD panel. Což o to, takový krok je ve střední třídě úplně běžný, až bych řekl pravidelný. Ale v roce 2021, potažmo v loňském roce, už bych tak nějak očekával – s výjimkou těch opravdu nejlevnějších (řekněme s cenou do 3 tisíc korun) – Full HD+ displej. Zobrazovač u Realme 7i se dočkal pouze rozlišení 1600 × 720 pixelů s protáhlým poměrem 20:9, tedy HD+. Mluvíme o tristní jemnosti 270 pixelů na palec. A to mám sto chutí ptát se, jestli to není málo, Antone Pavloviči…
Zmíněné rozlišení způsobuje, že ikonky i text jsou jakoby roztřesené a při letmém ohledání hned pozorujeme rastr. Pryč ale od toho. Barevnostně je na tom obrazovka asi tak jako levné LCD v telefonech konkurence. Uživatel si může nastavit teplotu na studenější nebo teplejší, kvituji i konfigurovatelnou ochranu zraku před modrým světlem a tmavý režim v celém systému. Zároveň ale chybí zvýšená obnovovací frekvence, která ani v této cenové hladině nemusí být výjimkou
Realme před časem změnilo nadstavbu ColorOS, kterou přebíralo od většího Oppa, na vlastní značkovou Relame UI. Změn přibylo minimum a to je také největší bolest této grafické přikrývky přes Android 10. Pořád se setkáváme s napůl vtipnými, napůl smutnými překlady.
Chcete se zasmát? Tak si tipněte, co asi znamená “Zobrazení předního fotoaparátu aplikací” nebo “SOS v tísni”; zlatým hřebem je potom “Digitální pohodlí” nebo “Prostor Děti”. Na chyby v překladech bohužel upozorňujeme v recenzích opakovaně, české zastoupení s tím však nic nedělá.
Jinak je ale nadstavba poměrně příjemná, rovněž neokoukaná. Nejvíc podobná si je s MIUI od Xiaomi, ale to v takové míře, že podobnosti spíše musíte hledat. Barev nabízí široké spektrum, animací také, i customizace je vyčerpávající.
Potěší ale osobité funkce, které kromě Realme nenabízí mnoho výrobců. Tak třeba boční panel, který budou dobře znát fanoušci nadstavby One UI od Samsungu. Anebo gesta na zamčené obrazovce, kdy nakreslením tvaru “O” zapnete kameru, nakreslením “V” zase aktivujete svítilnu. A přidat můžete i vlastní gesta, což jednoznačně kvitujeme. Poměrně palčivou otázkou je však softwarová podpora – nikdo vlastně pořádně neví, jestli telefon stojí ve frontě na Android 11, či nikoliv.
Asi si nemusíme nic nalhávat, Realme 7i nemá zrovna špičkovou výbavu. Pro uživatele v této cenové kategorii by to však mělo stačit. Máme tu osmijádro od MediaTeku, Helio G85, k němu 4 GB RAM a 64GB úložiště, které lze rozšířit MicroSD kartami. Potud vše v pořádku, tohle vám bude stačit, jestli o Realme 7i reálně uvažujete a nemáte větší rozpočet, chcete jej jako svůj druhý telefon nebo pro rodiče či pro děti.
Počítejte s trochu trhanými animacemi, krátkým čekáním při otevírání náročnějších aplikací a také nedoporučujeme žádné přehnané videoherní hody. Realme 7i je prostě smartphone se základní výbavou, kterou v cenové relaci do 5 tisíc korun očekáváte. Určitě nejde o nejvýkonnější mobil v této cenové bublině, ale ani nejde o slabocha, se kterým budete mít jenom starosti.
Pochvalu zaslouží 4GB operační paměť, díky které můžete naplno využít potenciál rozdělené obrazovky. Přístroji však trestuhodně chybí NFC, takže s ním v obchodě nezaplatíte. Velká škoda, výrobci by měli pochopit, že už jde o základní vlastnost dnešních mobilů bez rozdílu na cenu.
Realme moc dobře ví, jak svou cílovou skupinu zaujmout. Telefon s označením Realme 7i, který se mimo evropský kontinent prodává jako Narzo 20, totiž disponuje stále vcelku ojedinělou 6 000mAh baterií. To z něj dělá ne jednodenní, ne dvoudenní, ale klidně rovnou třídenní smartphone, který vás ve štychu rozhodně nenechá.
Vpravdě jsem to sám vyzkoušel – na akumulátor se dá spolehnout. V pondělí ráno vyndáte z nabíječky a celý pracovní den přežijete se ztrátou maximálně 40 %. Druhý den už se trošku krotíte, ale večer ulehnete s 35 %. Když si pak aktivujete jeden ze záchranných režimů šetření baterie, přežijete v pohodě i komplet třetí den. I když máte zálusk spíše na dražší kousky a recenzi Realme 7i čtete čistě ze zajímavosti, věřte, že je skutečně příjemný pocit nemuset nabíjet každý den – jak je většina z nás přivyklá.
Ohledně fotoaparátu Realme 7i jsem si držel přirozený respekt. Telefon za 4 tisíce korun, který disponuje trojitou soustavou 48 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý + 2 Mpx makro není ničím výjimečný. Takový hlavní snímač je dnes spíše povinností, u širokáče jsem nečekal kdovíjaký úspěch a makro je v tomto případě snad i zbytečné. Vlastně jsem byl ale nejednou příjemně překvapen.
Dobrá, nejdříve se musíte oprostit od toho, že novinka prostě nemá teleobjektiv a jakýkoliv zoom je prováděn digitálně. A rozlišení při natáčení videa je pouze Full HD, a to při 30 nebo i 60 FPS. Když ale otevřete první snímky na větším monitoru, řeknete si, že to vlastně není vůbec špatné.
Jasně, fotoaparát není to, kvůli čemu Realme 7i kupujete, ale když už ho máte, dobrý foťák se hodí. Primární snímač fotí ve 12Mpx rozlišení a na fotkách je patrná zejména příjemná barevnost, která nepřekřikuje detailnost fotek. Vše je tak nějak standardizováno a ve finále to vypadá opravdu použitelně.
Makro, které většina zkušenějších uživatelů zavrhne kvůli jeho nízkému rozlišení, také nepředvádí tak špatné výsledky. Pravda, chce to hodně klidnou ruku, ale dají se vyfotit pěkné fotky z bezprostřední blízkosti. Posledním do party je superširokoúhlý 8Mpx objektiv se záběrem 119 stupňů. Ten je za mě asi nejslabší. Ano, zprostředkuje vám sice širší záběr, ale fotky brutálně degraduje, a to zdaleka ne jen na okrajích, ale vlastně i v samotném středu snímku.
Krátce se zastavíme i u videa a nočního focení. Jak již zaznělo, pohyblivé obrázky jsou zachycovány s rozlišením nanejvýš Full HD a při snímkové frekvenci 30 nebo 60 FPS. Obraz odpovídá cenové hladině, mám z něj horší pocit než z fotografií. Velký problém je přeostřování z objektu v popředí na ten v pozadí a opačně – tady je na vině slabší čipová sada.
Ale fotky v šeru či v úplné tmě nejsou vůbec zlé. Ano, zas a znova musíme přihlédnout k tomu, že telefon nestojí ani 5 tisíc korun. S klidem v paži lze vyrobit pěkně prosvětlené fotky statické ulice nebo náměstí. S dynamikou ale noční režim pracovat neumí.
Realme 7i je vlastně docela klasický telefon nižší-střední třídy, který ale vybočuje několika parametry. Určitě je to baterie s kapacitou 6 000 mAh a pak také vcelku neokoukaný design (jen se podobá slabšímu Realme C11). Většinu chyb s chutí promineme kvůli ceně, která nepřekračuje 4 500 korun.
I přes nižší cenu ale zamrzí rozlišení displeje, které třeba Poco M3 od konkurenčního Xiaomi vytáhlo na přijatelnější Full HD+. A za o něco menší peníze. I tomu ale chybí NFC, což je v tomto případě skutečně neomluvitelné.
S klidem tak můžeme říct, že Realme se podařilo vyrobit stroj, jenž stojí za doporučení v cenové relaci do 5 tisíc korun. Rovněž nutno ocenit snahu konkurovat většímu Xiaomi, které má ale výhodu v podobě většího jména na tuzemské trhu. Pro levné telefony typu Realme 7i či základní Realme 7 (recenze) ale tomuto mladému Číňanovi držíme palce!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
fotoaparát | chybí NFC |
výdrž | rozlišení displeje |
design | ergonomie čtečky otisků |
cena | Realme UI |
V Číně mu nikdo neřekne jinak než Narzo 20, přesto se globální velitelství značky Realme rozhodlo v Evropě nazývat základní Narzo jinak, a tuto podznačku většího Realme (které je součástí většího BBK – pozn. redakce) mimo Čínu nevyvážet.
A tak se u nás v polovině prosince začal prodávat model Realme 7i, který nemá s řadou 7 vlastně nic společného, ale Realme chce, abychom si to mysleli. Ve zkratce se jedná o vstupní model s výbavou nižší-střední třídy a fantastickou cenovkou. Zaslouží si vaši pozornost?
Konstrukce | plast, 164,5 × 75,9 × 9,8 mm, 208 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI |
Operační systém | Android 10 + Realme UI 1.0 |
Čipset | 8jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio G85 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB (eMMC 5.1) + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 6 000 mAh, rychlonabíjení 18 W |
Cena a dostupnost | 4 299 Kč, prosinec 2020 |
K prodejnímu balení nelze nic vytknout. Je žluťoučké, přesně jak jsme u Realme zvyklí, a nabízí vše potřebné. Po svlečení telefonu z plastového přebalu a vyjmutí 18W rychlonabíječky se smotaným kabelem vám v krabičce zůstane pouze štůsek vhodný pro čtení na toaletě nebo při dlouhých večerech bez internetu. A samozřejmě jehlička na vysunutí slotu, kam klidně vložíte dvě nanoSIM karty a k nim ještě MicroSD kartu pro vaše data.
Design je podle mého mínění jedním z highlightů Realme 7i. Zpracováním je sice mobil celý z plastu, ale aspoň se nešpiní a v klidu ho můžete nosit bez ochranného pouzdra – když vám upadne, nejspíš se odře, ale nikde nic nekřupne. Ale padat by vám moc neměl, má totiž vzorovanou úpravu na zádech, která je příjemně cítit v ruce a telefon díky ní vystupuje z davu. Není to asi na designovou cenu Red Dot, ale zároveň nejde o takovou tuctovku, jako jiné přístroje výrobce.
To samé platí o fikaně umístěném modulu fotoaparátu, který jednak vypadá velmi vzhledně (pravda, jde o subjektivní pohled) a také není příliš vystouplý, takže smartphone se na rovné desce stolu houpe jen minimálně. Na zádech najdeme ještě logo výrobce (apartně umístěné do svislého režimu, aby vyniklo při focení na šířku) a také čtečku otisků. Ta je velmi svižná, ergonomicky však propadá, jelikož je asi 3 centimetry nad místem, kam většinou lidská ruka u smartphonu dopadá.
Zbytek těla už nepřináší kdovíjaká překvapení. O slotu pro karty už řeč byla, ten je na levé straně a je zde taky jediným okupantem. Protilehlou stranu pak obsadili optimálně umístěná kolébka pro regulaci hlasitosti a vypínací čudlík. Nahoře není nic a dole mřížka pro repráček, nabíjecí USB-C port, dvojmikrofon a chvályhodně i sluchátkový 3,5mm audiojack.
Konstrukce určitě není perfektní, při pokusu o ohnutí se docela vzpouzí a nakonec i vykazuje prohnutí. U celoplastové konstrukce však nejde o nic neobvyklého, zvlášť u telefonu za pár tisíc, který si zakládá na jiných hodnotách, než je absolutně špičkové zpracování. Na druhou stranu, profil Realme 7i je vlastně celkem tlustý (9,8 milimetru) a tak si troufám říct, že to není žádný chcípáček a vydrží i tužší zacházení.
U obrazovky Realme 7i je cítit, že někde se muselo z rozpočtu ubrat. Aby také ne, vždyť stojí bratru famózních 4 300 korun se vším všudy. A zatímco zpracování je plastové, leč celkem bytelné, displej to odnesl zleva i zprava.
Výrobce použil levnější LCD panel. Což o to, takový krok je ve střední třídě úplně běžný, až bych řekl pravidelný. Ale v roce 2021, potažmo v loňském roce, už bych tak nějak očekával – s výjimkou těch opravdu nejlevnějších (řekněme s cenou do 3 tisíc korun) – Full HD+ displej. Zobrazovač u Realme 7i se dočkal pouze rozlišení 1600 × 720 pixelů s protáhlým poměrem 20:9, tedy HD+. Mluvíme o tristní jemnosti 270 pixelů na palec. A to mám sto chutí ptát se, jestli to není málo, Antone Pavloviči…
Zmíněné rozlišení způsobuje, že ikonky i text jsou jakoby roztřesené a při letmém ohledání hned pozorujeme rastr. Pryč ale od toho. Barevnostně je na tom obrazovka asi tak jako levné LCD v telefonech konkurence. Uživatel si může nastavit teplotu na studenější nebo teplejší, kvituji i konfigurovatelnou ochranu zraku před modrým světlem a tmavý režim v celém systému. Zároveň ale chybí zvýšená obnovovací frekvence, která ani v této cenové hladině nemusí být výjimkou
Realme před časem změnilo nadstavbu ColorOS, kterou přebíralo od většího Oppa, na vlastní značkovou Relame UI. Změn přibylo minimum a to je také největší bolest této grafické přikrývky přes Android 10. Pořád se setkáváme s napůl vtipnými, napůl smutnými překlady.
Chcete se zasmát? Tak si tipněte, co asi znamená “Zobrazení předního fotoaparátu aplikací” nebo “SOS v tísni”; zlatým hřebem je potom “Digitální pohodlí” nebo “Prostor Děti”. Na chyby v překladech bohužel upozorňujeme v recenzích opakovaně, české zastoupení s tím však nic nedělá.
Jinak je ale nadstavba poměrně příjemná, rovněž neokoukaná. Nejvíc podobná si je s MIUI od Xiaomi, ale to v takové míře, že podobnosti spíše musíte hledat. Barev nabízí široké spektrum, animací také, i customizace je vyčerpávající.
Potěší ale osobité funkce, které kromě Realme nenabízí mnoho výrobců. Tak třeba boční panel, který budou dobře znát fanoušci nadstavby One UI od Samsungu. Anebo gesta na zamčené obrazovce, kdy nakreslením tvaru “O” zapnete kameru, nakreslením “V” zase aktivujete svítilnu. A přidat můžete i vlastní gesta, což jednoznačně kvitujeme. Poměrně palčivou otázkou je však softwarová podpora – nikdo vlastně pořádně neví, jestli telefon stojí ve frontě na Android 11, či nikoliv.
Asi si nemusíme nic nalhávat, Realme 7i nemá zrovna špičkovou výbavu. Pro uživatele v této cenové kategorii by to však mělo stačit. Máme tu osmijádro od MediaTeku, Helio G85, k němu 4 GB RAM a 64GB úložiště, které lze rozšířit MicroSD kartami. Potud vše v pořádku, tohle vám bude stačit, jestli o Realme 7i reálně uvažujete a nemáte větší rozpočet, chcete jej jako svůj druhý telefon nebo pro rodiče či pro děti.
Počítejte s trochu trhanými animacemi, krátkým čekáním při otevírání náročnějších aplikací a také nedoporučujeme žádné přehnané videoherní hody. Realme 7i je prostě smartphone se základní výbavou, kterou v cenové relaci do 5 tisíc korun očekáváte. Určitě nejde o nejvýkonnější mobil v této cenové bublině, ale ani nejde o slabocha, se kterým budete mít jenom starosti.
Pochvalu zaslouží 4GB operační paměť, díky které můžete naplno využít potenciál rozdělené obrazovky. Přístroji však trestuhodně chybí NFC, takže s ním v obchodě nezaplatíte. Velká škoda, výrobci by měli pochopit, že už jde o základní vlastnost dnešních mobilů bez rozdílu na cenu.
Realme moc dobře ví, jak svou cílovou skupinu zaujmout. Telefon s označením Realme 7i, který se mimo evropský kontinent prodává jako Narzo 20, totiž disponuje stále vcelku ojedinělou 6 000mAh baterií. To z něj dělá ne jednodenní, ne dvoudenní, ale klidně rovnou třídenní smartphone, který vás ve štychu rozhodně nenechá.
Vpravdě jsem to sám vyzkoušel – na akumulátor se dá spolehnout. V pondělí ráno vyndáte z nabíječky a celý pracovní den přežijete se ztrátou maximálně 40 %. Druhý den už se trošku krotíte, ale večer ulehnete s 35 %. Když si pak aktivujete jeden ze záchranných režimů šetření baterie, přežijete v pohodě i komplet třetí den. I když máte zálusk spíše na dražší kousky a recenzi Realme 7i čtete čistě ze zajímavosti, věřte, že je skutečně příjemný pocit nemuset nabíjet každý den – jak je většina z nás přivyklá.
Ohledně fotoaparátu Realme 7i jsem si držel přirozený respekt. Telefon za 4 tisíce korun, který disponuje trojitou soustavou 48 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý + 2 Mpx makro není ničím výjimečný. Takový hlavní snímač je dnes spíše povinností, u širokáče jsem nečekal kdovíjaký úspěch a makro je v tomto případě snad i zbytečné. Vlastně jsem byl ale nejednou příjemně překvapen.
Dobrá, nejdříve se musíte oprostit od toho, že novinka prostě nemá teleobjektiv a jakýkoliv zoom je prováděn digitálně. A rozlišení při natáčení videa je pouze Full HD, a to při 30 nebo i 60 FPS. Když ale otevřete první snímky na větším monitoru, řeknete si, že to vlastně není vůbec špatné.
Jasně, fotoaparát není to, kvůli čemu Realme 7i kupujete, ale když už ho máte, dobrý foťák se hodí. Primární snímač fotí ve 12Mpx rozlišení a na fotkách je patrná zejména příjemná barevnost, která nepřekřikuje detailnost fotek. Vše je tak nějak standardizováno a ve finále to vypadá opravdu použitelně.
Makro, které většina zkušenějších uživatelů zavrhne kvůli jeho nízkému rozlišení, také nepředvádí tak špatné výsledky. Pravda, chce to hodně klidnou ruku, ale dají se vyfotit pěkné fotky z bezprostřední blízkosti. Posledním do party je superširokoúhlý 8Mpx objektiv se záběrem 119 stupňů. Ten je za mě asi nejslabší. Ano, zprostředkuje vám sice širší záběr, ale fotky brutálně degraduje, a to zdaleka ne jen na okrajích, ale vlastně i v samotném středu snímku.
Krátce se zastavíme i u videa a nočního focení. Jak již zaznělo, pohyblivé obrázky jsou zachycovány s rozlišením nanejvýš Full HD a při snímkové frekvenci 30 nebo 60 FPS. Obraz odpovídá cenové hladině, mám z něj horší pocit než z fotografií. Velký problém je přeostřování z objektu v popředí na ten v pozadí a opačně – tady je na vině slabší čipová sada.
Ale fotky v šeru či v úplné tmě nejsou vůbec zlé. Ano, zas a znova musíme přihlédnout k tomu, že telefon nestojí ani 5 tisíc korun. S klidem v paži lze vyrobit pěkně prosvětlené fotky statické ulice nebo náměstí. S dynamikou ale noční režim pracovat neumí.
Realme 7i je vlastně docela klasický telefon nižší-střední třídy, který ale vybočuje několika parametry. Určitě je to baterie s kapacitou 6 000 mAh a pak také vcelku neokoukaný design (jen se podobá slabšímu Realme C11). Většinu chyb s chutí promineme kvůli ceně, která nepřekračuje 4 500 korun.
I přes nižší cenu ale zamrzí rozlišení displeje, které třeba Poco M3 od konkurenčního Xiaomi vytáhlo na přijatelnější Full HD+. A za o něco menší peníze. I tomu ale chybí NFC, což je v tomto případě skutečně neomluvitelné.
S klidem tak můžeme říct, že Realme se podařilo vyrobit stroj, jenž stojí za doporučení v cenové relaci do 5 tisíc korun. Rovněž nutno ocenit snahu konkurovat většímu Xiaomi, které má ale výhodu v podobě většího jména na tuzemské trhu. Pro levné telefony typu Realme 7i či základní Realme 7 (recenze) ale tomuto mladému Číňanovi držíme palce!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
fotoaparát | chybí NFC |
výdrž | rozlišení displeje |
design | ergonomie čtečky otisků |
cena | Realme UI |