USA oficiálně označily Huawei za bezpečnostní hrozbu (aktualizováno)
USA skrze regulační úřad FCC ve včerejších večerních hodinách oficiálně označily čínské firmy Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozbu pro stát.

Nepřehlédněte: Amerika zapláče, my spor ustojíme, tvrdí zaměstnanec Huawei
Aktualizováno 2. 7. ve 14:30
Zažádaly jsme o oficiální vyjádření Huawei, to však s odkazem na ústředí v tuto chvíli odmítá podat jakékoliv vyjádření a ohání se stanoviskem z listopadu 2019. Tehdy šlo o to, že FCC podpořilo restrikce vůči čínským firmám Huawei a ZTE – konkrétně nařízení, aby americké firmy nenakupovaly z fondů od Huawei telekomunikační technologie.
Pro agenturu Bloomberg se ale vyjádřil přímo tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien:
„Snaha odrazovat americké operátory od nákupu technologií od Huawei a ZTE rozhodně neposílí bezpečnost USA. Naopak, může to fatálně ovlivnit stabilitu internetu a signálu v odlehlých oblastech Spojených států, kde není taková technologická vyspělost jako ve městech.“
Původní článek z 1. 7. v 10:15
Federální úřad pro komunikaci Spojených států včera ve večerních hodinách vydal závazné stanovisko ohledně táhnoucí se kauzy. Jak Huawei, tak další neméně známá čínská společnost ZTE byly obě shodně označeny za bezpečnostní hrozbu. Tento krok nebude mít jen ekonomicko-politický dopad, ale ovlivní i spoustu firem v USA.
USA vyložily karty na stůl
V oficiálním prohlášení, které podrobně analyzuje celkový průběh a poukazuje na množství důkazních materiálů, šéf FCC Ajit Pai řekl toto:
„Na základě nespočtu podnětů a zejména opravdu velkého množství vysoce znepokojivých důkazů oficiálně oznamuji, že čínské společnosti Huawei a ZTE představují národní bezpečnostní hrozbu pro americké telekomunikační sítě a budoucnost 5G.“
BREAKING NEWS: @FCC officially designates Huawei and ZTE as national security threats. #FCCGov https://t.co/fMgGZ7uHrR
— The FCC (@FCC) June 30, 2020
A dále dodal: „Jakkoliv to čínská protistrana vehementně bagatelizuje, je zřejmé, že obě firmy mají úzké vazby na vládní a vojenský aparát a jednají v souladu s čínským právním řádem, který je přímo zavazuje ke spolupráci se zpravodajskými službami.“
Problém pro byznys
Huawei i ZTE však jakoukoliv vinu stále popírají. Oficiální stanovisko, jakožto důsledek jednomyslného hlasování FCC, hodně přitížilo americkým společnostem, které s Huawei nebo ZTE spolupracují. Bílý dům se totiž nedávno rozhodl jim poskytnout finanční injekci 8,3 miliard dolarů skrze federální fondy.
Rozhodnutí regulačního úřadu tento krok de facto vetuje. Střelba do vlastních řad? Možná. USA každopádně do Číny vyslaly jasný signál.
Všechny informace a zprávy o kauze Huawei vs. USA na jednom místě!