Pozor na padělané AirPods, mohou vám nepříjemně uškodit
Francouzský spotřebitelský magazín má důrazné varování před napodobeninami značkových bezdrátových sluchátek: jejich snaha překřičet kvalitu hlasitostí může ublížit vašemu sluchu.
Nepřehlédněte: Recenze „DIY“ powerbank z Číny: výbuchu a požáru zdar
„Fejková“ sluchátka napodobující ty od Applu se po internetu prodávají vcelku úspěšně. Důvodem je hlavně dost vysoká cena těch originálních – ne každému se chce dát čtyři tisíce za pecky. Minimálně je ale moudré se vyhnout no-name napodobeninám z čínských tržišť.
Francouzští redaktoři magazínu 60 Millions si objednali sedm různých modelů a testování připomínalo tragikomedii. Tři nedošly vůbec, jeden pár došel, ale nehrál. Další tři vypadaly na první prohlídku v pořádku.
Zvuk nic moc a ještě škodlivý
Ani jeden z modelů neokouzlil sluchovými vjemy, ale horší byla u jednoho modelu regulace hlasitosti. Hrál totiž na stejné nastavení o 10 dB hlasitosti silněji, což může při střídání sluchátek být nebezpečné. Jelikož je dB definovaný jako logaritmická jednotka, je výsledný akustický tlak na vnitřní ucho o řád vyšší.
V EU platí limit hlasitosti 85 dB pro poslech pomocí drátových sluchátek, který lze krátkodobě po upozornění zvýšit na 100 dB. Omezení realizuje většinou snížením napájecího napětí přímo přehrávač. Jenže pro bezdrátová sluchátka podobný mechanismus neexistuje. Jejich uživatelé tedy musí být obezřetnější.
Určitě je v takovém případě lepší investovat do sice dražších sluchátek, ale s kvalitnějším zvukem, lepšími funkcemi a především prověřenou certifikací zvuku.