Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Povedená inovace legendy: recenze Nokia 6303 Classic

  |  7 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Většina lidí hledá telefon, který se dobře ovládá, pěkně vypadá, má čitelný displej, nabízí nějaké zajímavé funkce, dlouho vydrží a moc nestojí. Tato kritéria dokonale splňuje mobilní telefon Nokia 6303 Classic. Pokud váháte mezi modely 6300 a 6303, pak vám jistě napoví naše recenze.

Finský výrobce zaznamenal s modelem Nokia 6300 značné úspěchy. Řekl si tedy, že telefon vylepší a zkusí to znovu. Po dvou letech od představení původní Nokie 6300 tak přichází s nástupnickým modelem Nokia 6303 Classic.

Mobilní telefon Nokia 6303 Classic do recenze zapůjčil X-Store.CZ

Telefon je vybaven větším displejem, větší vnitřní pamětí, fotoaparátem s vyšším rozlišením 3,2 Mpx včetně autofocusu a LED blesku, možností natáčení videa ve vyšším rozlišení či baterií s delší výdrží. Dodávaná paměťová karta má větší velikost.


Nokia 6303 Classic na oficiálních fotografiích ve stříbrném a černém provedení

Nokia 6303 Classic ale není jediným nástupcem modelu 6300. Výrobce současně s 6303 představil i vyšší verzi nástupce, Nokii 6700 Classic. Ta je zhruba o 2 tisíce dražší než testovaná 6303, má ještě větší paměť, disponuje 5 Mpx fotoaparátem, podporuje 3G a zaujme funkcemi Tap-for-time a Turn-to-mute, její výdrž je však o něco horší a hmotnost o mnoho vyšší.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia 6303 Classic navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Nokie 6303 Classic

Rozměry109 x 46 x 11,7 mm
Hmotnost96 gramů
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,2″
Paměť64 MB + paměťové karty microSD (až 4 GB)
Operační systémNokia S40
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, LED blesk
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta microSD 1 GB
Cena a dostupnost4 500 Kč, červen 2009

Přehled vylepšení oproti modelu Nokia 6300:

 • větší displej
 • světelné čidlo
 • nová grafika prostředí
 • větší vnitřní paměť
 • fotoaparát s vyšším rozlišením
 • autofocus a LED blesk
 • natáčení videa ve vyšším rozlišení
 • nově 3,5 mm konektor Jack
 • vyšší kapacita telefonního seznamu
 • předinstalované Nokia Mapy 2.0
 • baterie s delší výdrží
 • dodávaná karta s větší velikostí

Porovnání mobilních telefonů Nokia 6300 a Nokia 6303 Classic na videu:

Krátké postřehy z testování Nokie 6303 Classic:

Co se nám líbilo: nová funkce „čistota hlasu“ zlepší srozumitelnost řeči při hovoru, vylepšená grafika prostředí (nové ikonky, např. při regulaci hlasitosti je vidět i inspirace od iPhonu), možnost zvolit dočasný vyzváněcí profil (nastavit datum vypršení profilu)

Co se nám nelíbilo: horší manipulace s krytkou microUSB konektoru, fotoaparát zaostří po stisknutí a přidržení středu navigační klávesy, v nabídkách telefonu není možné změnit velikost písma, nelze trvale nastavit úroveň podsvícení displeje, editor zpráv odpočítává od 1000 znaků


Obsah balení: potěší dodávaná 1 GB karta microSD a datový USB kabel

Vzhled a konstrukce: inovace na každém kroku

Nokia 6303 Classic prošla omlazovací kúrou. Design telefonu je čerstvý, svěží a naštěstí bez větších módních výstřelků. Černá verze působí konzervativněji, naopak o stříbrné variantě můžeme prohlásit, že jde o módní záležitost.


Všechny hrany na telefonu jsou krásně zakulacené

Rozměry telefonu jsou téměř shodné s předchůdcem a činí 106 x 44 x 11,7 mm. Nokia 6303 je pouze o 3 mm vyšší a o 2 mm širší. To nejdůležitější – tloušťka, zůstala stejná. Hmotnost se však zvýšila o 5 gramů a dosáhla tedy 96 gramů.


Telefon padne do ruky o poznání lépe než jeho hranatý předchůdce Nokia 6300

Telefon padne do ruky krásně, to díky výborným rozměrům a hmotnosti. Přístroj je navíc vyroben z nerezové oceli, která také dodává příjemný pocit při držení telefonu v ruce. Jelikož je kov v lesklém provedení, jsou na místě obavy z uchycení otisků prstů. Testovaná černá verze tímto neduhem netrpěla.


Na pravém boku můžeme regulovat hlasitost, vypínací tlačítko na horní straně sloužící i pro přepínání profilů

Konstrukční zpracování telefonu je na velmi vysoké úrovni. Jednotlivé části z tvrdého kovu na sebe prvotřídně doléhají. Po dobu testování jsem nezaznamenal žádnou negativní událost. U některých kusů se údajně objevoval problém s krytem baterie, u nás bylo vše v naprostém pořádku. Finský výrobce se tedy ukázal v dobrém světle.


Na spodní straně své místo zaujal 3,5 mm Jack

Displej a ovládání: směrem k lepšímu

TFT displej nabízí standardní rozlišení QVGA (240 x 320 px) a zobrazí až 16 milionů barev. Úhlopříčka byla zvětšena o 0,2“ oproti modelu 6300 a doznala tak hodnoty 2,2“. Čitelnost displeje na přímém slunečním světle není stále úplně ideální, oproti Nokii 6300 je to ale zlepšení. Výrobce totiž použil světelné čidlo, které automaticky mění úroveň podsvícení v závislosti na okolním osvětlení


Ovládací blok a displej jsou vyvýšeny oproti klávesnici

Mobil se ovládá čtyřsměrným tlačítkem s potvrzovacím středem. Jeho stisk je jistý a doprovázený tichým cvaknutím. Problémy s loupající se barvou klávesy, které nastávali u předchozího modelu Nokia 6300, by se již neměli u nástupce objevit.


Klávesnice na Nokii 6303 Classic jistě ocení každý, kdo hodně často píše

Z vyvýšeného ovládacího bloku je zajímavý přechod na numerickou klávesnici. První řada tlačítek na klávesnici je nezvykle trochu vyvýšena. Jejich ovladatelnost to však nikterak nesnižuje. Klávesy mají poměrně nízký zdvih a dostatečně velkou mezeru mezi sebou. Psaní kratších i delších textů je proto velmi pohodlné.

Baterie a výdrž: vysoké nasazení

Jednou z velkých předností telefonu Nokia 6303 je jeho výdrž baterie. V redakčním testu nám telefon na jedno nabití vydržel celý jeden pracovní týden. Výrobce totiž použil Li-Ion baterii s vyšší kapacitou 1050 mAh. Předchozí model 6300 měl baterii s kapacitou 860 mAh. Zásluhu na delší výdrži má jistě také použití světelného čidla, které samo reguluje podsvícení displeje a šetří tak baterii.


K paměťové kartě se dostaneme i bez vypnutí telefonu

Prostředí telefonu: hurá, nová grafika

Finský výrobce vybavil Nokii 6303 Classic jednoduchým prostředím S40 v nové verzi. Ta nabízí především novou grafiku ikonek v menu. Jinak se ale příliš neliší od předchozí verze. Nechybí například aktivní pohotovostní režim s rozsáhlým nastavením či nabídka „Jdi na“.

Telefonování a zprávy: neomezená velikost úložiště

Na kontakty i zprávy je připravena volná vnitřní paměť telefonu. Uložit tisíce kontaktů a zpráv by tedy neměl být žádný problém. Začněme telefonním seznamem. Ke každému kontaktu můžeme přidat řadu položek, například melodii vyzvánění, obrázek či video. Nechybí hlasové vytáčení ani vyzváněcí profily.

Editor zpráv je propracovaný. Při vložení příjemce můžeme vybírat kromě telefonního seznamu také z posledních použitých čísel, oblíbených, čísel z protokolu hovoru či celou skupinu kontaktů. Pro rychlé napsání zpráv můžeme využít slovník T9. Ten píše s českou diakritikou a výslednou délku zpráv nezkracuje. Telefon podporuje MMS zprávy a nabízí také E-mailového klienta.

Zábava: užívejte hudby naplno

Výrobce na svých stránkách udává, že telefon disponuje vnitřní pamětí 64 MB. Když se však podíváme na stav paměti v samotném telefonu, zjistíme, že maximální dostupná vnitřní paměť činí pouhých 20 MB. Pomocí paměťové karty lze ale naštěstí tuto hodnotu zvětšit. Telefon podporuje paměťové karty microSD o velikosti až 4 GB. V balení najdeme 1 GB kartu.


Dodávaná sluchátka kvalitou neoplývají, lepší je připojit jiná pomocí 3,5 mm Jacku

Hudební přehrávač podporuje většinu používaných audio formátů. Skladby jsou tříděny podle ID3 tagů do různých kategorií a u právě přehrávané skladby je zobrazen obrázek alba, pokud je k dispozici. Lze vytvářet playlisty, zvolit náhodnou volbu písní či opakování a nechybí možnost aktivovat rozšíření sterea. K dispozici je také ekvalizér s přednastavenými základními režimy.

Potěší možnost změnit vzhled přehrávače podle aktuálního motivu. Hudbu lze samozřejmě při poslechu minimalizovat na pozadí. FM rádio umí hrát stereo a nechybí funkce RDS. Pro poslech rádia je však nutné mít připojený headset, který slouží jako anténa. Dodávaná sluchátka ovšem svojí kvalitou příliš neoplývají, a tak je velkým plusem přítomnost 3,5 mm konektoru Jack.

Fotoaparát: fotíme ve dne, v noci

Finové vybavili Nokii 6303 Classic fotoaparátem s rozlišením 3,2 Mpx. Předchozí model 6300 disponoval nižším rozlišením 2 Mpx. Velkým pozitivem je dále přítomnost autofocusu a LED blesku. Papírově to tedy vypadá, že by mohlo být možné s telefonem pořizovat poměrně kvalitní snímky.


Objektiv fotoaparátu je mírně zapuštěný pod úroveň zadního krytu

Fotoaparát vždy musíme spouštět pomocí dané ikonky v nabídce. Tradiční spoušť fotoaparátu na boku telefonu totiž schází. S tím je spojen další problém. K zaostření scény je nutné stisknout a chvíli přidržet střed navigační klávesy. Jakmile se zobrazí zelený rámeček, můžeme klávesu pustit a telefon pořídí snímek. Toto řešení je poměrně nepraktické.

S Nokií 6303 lze pořídit poměrně dobré fotografie. Telefon si s přehledem poradil s exteriérem, v interiéru měl ale menší problémy s nižším osvětlením scény. Jediné, co bychom mohli vytknout je slévání barev. To však neplatí u makro snímků, které se nám podařilo pořídit v bezkonkurenční kvalitě na telefon střední třídy.

Zkušební fotografie – Nokia 6303 Classic:


Snímky z exteriéru jsou dobré, trpí pouze sléváním barev


V interiéru se projevuje menší zrnitost na snímku, za to makro snímky jsou vynikající

Organizační a datové funkce: potěší každého

Nokia 6303 Classic je po stránce organizační vybavena velmi dobře. Budík nabízí možnost opakování v určitých dnech, nastavení tónu (standardní, rádio či libovolný tón) či volbu prodlevy opětovného buzení. Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční zobrazení. Nechybí opakované upomínky.

Telefon dále přináší úkolovník, poznámky, kalkulačku, odpočítávací měřič, stopky, převodník jednotek, světový čas či diktafon. Zajímavé jsou pak Nokia Maps 2.0, které je možné využít jako plnohodnotnou navigaci po připojení externího GPS modulu.

Po stránce datové je na tom telefon také poměrně dobře. Základní službu GPRS doplňuje rychlejší EDGE. Podpora 3G ovšem schází. Pro brouzdání po internetu je připraven oblíbený prohlížeč Opera Mini. Připojení s okolím obstará Bluetooth 2.0. Díky profilu A2DP je možný bezdrátový poslech hudby. Pro připojení k PC je již v balení přichystán datový USB kabel.

Zhodnocení: opět kvalitní počínání

Finský výrobce zabodoval s předcházející Nokií 6300 především díky tomu, že šlo o telefon s kvalitní všestrannou výbavou za výbornou cenu, navíc se telefon prodával za zvýhodněné ceny u operátorů.

Nová Nokia 6303 Classic má rozhodně na to, aby zopakovala úspěch svého předchůdce. Ve výbavě telefonu najdeme mnoho inovací. Pokud byste váhali mezi modely 6300 a 6303, pak určitě stojí za to si zhruba tisíc korun připlatit a pořídit si rovnou novější model.

Současní majitelé telefonů Nokia 6300 si ale nástupce 6303 zřejmě nepořídí. Pokud již potřebují nový telefon, pak spíše sáhnou po vyšší verzi nástupce, po Nokii 6700 Classic. Ta je sice v současné době o zhruba dva tisíce dražší než model 6303, za to ale nabídne 5 Mpx fotoaparát či podporu 3G včetně dvojice rychlých dat HSDPA a HSUPA.

kvalitní zpracování a použité materiály horší dodávaná sluchátka
3,5 mm konektor Jack absence 3G
obsah balení
dlouhá výdrž
nízká cena

Koupit Nokia 6303 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

7
Komentujte

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
LenkaMisutkazdenkaHonzaPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Petr
Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli umí tato Nokie 6303 resp. 6303i v offline režimu (bez datového přenosu) zvýraznit trasu na mapě z bodu A do bodu B? Tedy: zadám ručně adresu bodu A (bez GPS) a pak cílového bodu B a vypočtená trasa se mi na mapě zvýrazní. Jde to? Díky.

Honza
Honza

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli do mobilu mužu dát 4GB pamětovou kartu micro SD, děkuji za odpověd Honza

Honza
Honza

mám další otázku rozmíšlím se jestli koupit nokii 6303 nebo nokii x2 , ktera fotí líp ?? i když má 5 meag x2 kamoš řikal že fotí nic moc a je i dost levnější čím to ta cena ???

zdenka
zdenka

až do tohoto modelu jsem byla s nokii velmi spokojena. Do firmy jsme koupili 2 modely 6303i.Jeden má problémy se softwarem, druhý mi upadnul (po měsíci používání) z 0,5 m na zem (neznám člověka, kterému by mobil nikdy neupadnul) na záruku to není a oprava na něm je 1 500,- kč. Už nokii nechci.

Misutka
Misutka

Dobrý den.
Mám otázku.Když mi příjde sms,tak se mi zobrazuje čas o hodinu míň než je.Přitom čas na telefonu mám nastavený správný.Prohledala jsem v telefonu nastavení i sms ale nemůžu přijít na to, kde mám chybu.Poradíte mi?Děkuji!!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Ruská společnost Caviar se rozhodla, že základní cenovka za telefon Galaxy Note 9 není odvážná. Nyní ho vylepšila kilogramem zlata,…

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

VČERA  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

18. 8. 2018  |  Daniel Fousek  |  7 komentářů

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Mobilní zobrazení