Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Používáme iOS 11 – u iPhonu dobrý, na iPadu ho musíte mít

  |  5 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Apple v úterý vydal dokončenou release nové generace svého mobilního operačního systému, která předznamenává také příchod nového hardwaru. A zatímco na telefonech se jedná o drobné doladění už tak relativně dobře fungujícího prostředí, na jablečných tabletech jde o rozvinutí jejich použitelnosti, změnu principu fungování a pro mnohé zájemce také dobrý argument návštěvy prodejce.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, iOS 11 na iPhonu
» 2. iOS 11 na iPadu, Závěr

Nový iOS 11 kromě grafických změn přináší také jednu principiální – nově už nebudou na telefonech fungovat 32bitové aplikace, takže si dobře otestujete, zda se na vašem telefonu nějaká nachází. S tím se také váže další záležitost: update dostaly jen přístroje s 64bitovou architekturou jádra, tedy ty od iPhone 5s výše. Osobně instaluji nový operační systém na dnes vlastně již dosti obstarožní hardware, konkrétně iPhone 6s a iPad mini 4. Pro majitele nikoli nejnovějších přístrojů proto přidám dost možná nejdůležitejší informaci: ani u jednoho ze strojů jsem nezaznamenal fatální zpomalení.

Samozřejmě, je nutné nejprve pár hodin počkat, než si software a hardware na sebe „zvyknou“. iPhone subjektivně funguje velmi plynule, i když se u něj přibližně dvakrát za den objeví mírné zaškobrtnutí v přechodech mezi plochami – doufejme, že se nejedná o hardwarovou nedostatečnost a vyladí to některý z příštích releases. To malý iPad bohužel zřejmě kvůli poměrně přelomovým změnám začíná v oblasti hardwaru nestíhat. Naštěstí se jedná jen o ovlivnění plynulosti některých animací. Otevírání dvou programů na jedné obrazovce subjektivně pomalejší není – je šak potřeba říct, že už na iOS 10 to totiž byla dost otrava.

iOS 11 na iPhonu

Uživatele hned po instalaci přivítá drobně faceliftovaná grafika. Odemčení telefonu teď připomíná zdvihnutí opony, a právě to patří mezi prvky, které subjektivně činnost telefonu mírně zpomalují. Na úvodní obrazovce příliš změn nenalézáme. To se však změní v okamžiku, kdy po ní potáhneme prstem z horního nebo dolního okraje.

Tah shora dolů vyvolá nové notifikační centrum. Některé recenze to popisují jako zamykací obrazovku, podle mě se ale jedná jen o jinou grafickou podobu toho, co známe ze starších verzí operačního systému, a kdyby se toto označení terminologicky ctily i zahraniční recenze, asi by se nikdo nad novinkou nepohoršoval. Nově v centru nalezneme možnost ihned z obrazovky smazat notifikace za celý den, což využije každý, kdo nechce mít v seznamu notifikací zmatek.

Ještě o něco zajímavější je pak centrum ovladačů, které se zjeví po potažení z dolního okraje. Na jedné stránce najdete všechny ovladače a přepínače, které si tam umístíte a k tomu třeba widget pro ovládání hudedních přehrávačů. Ano, jde o záležitost, kterou Android disponuje odnepaměti. iPhone však zde využívá technologie 3D Touch k tomu, aby v případě potřeby jednotlivé ovladače přeměnil na svého druhu aktivní widgety. U svítilny tak lze snadno nastavit intenzitu světla, u tzv. minutky zase nastavit délku odpočítávání. Vůbec nejpraktičtější změny ovšem zaznamenáme ve čtverečku, kde se zapínají bezdrátové moduly. Vůbec poprvé v historii zde nalezneme rychlý vypínač osobního hostpotu a hned vedle něj i přepínač mobilních dat – to pravda spíše než na iPhonu, využijeme na iPadech s LTE modulem. Jedním klikem se pak dá také zapnout úsporný režim akumulátoru nebo vypnout notifikace při jízdě autem. Něco podobného v iPhonech dlouho chybělo, a kdyby se nad provedením ještě trochu zamysleli designéři a tlačítka by přestala budit dojem asymetrického chaosu, o namalovalo tříleté dítě a nabídla rychlý vstup do podrobného nastavení (ano, tak jak to Android nabízí už odpradávna), bylo by to dokonalé.

Další spíše grafickou změnu nalezneme ve vestavěných systémových aplikacích, jako jsou Zprávy, Protokol hovorů, nebo Nastavení. iOS 11 přináší do každé z nich nadpis olbřímích rozměrů, snad aby si i krátkozraký uživatel pořádně všiml, jakouže aplikaci to právě otevřel. Na displeji iPhonů 6 a 7, nemluvě o modelech s plusem na konci, se to ještě snese. Na miniaturní obrazovce iPhone SE to však vyhlíží poněkud nepatřičně. I přes dávku ironie mám však pro toto řešení částečné pochopení. Na větších displejích se totiž první položka v seznamu takto nově dostala do dosahu uživatelova palce, a není tak potřeba přibližovat si zobrazení dvojitým poklepáním na Home Button.

Podobně jako zmíněné titulky plýtvá místem i nově zpracovaný App Store. Na iPadu vše působí harmonicky, na menších displejích se ovšem uscrollujete k smrti. Obrázky jsou příliš velké, text je skrytý až pod nimi, jednotný design, který respektoval filosofii iOS se zaoblenými ikonkami je ten tam. Pokud tímto krokem chtěli v Applu přitáhnout více zákazníků, obávám se, že dokud se nezvětší úhlopříčky všech iPhonů na trhu, se zlou se potážou.

Za paradoxně největší přínos nového systému v telefonech považuji tu největší drobnost – nově můžete klávesnici přichytit k levému nebo pravému okraji obrazovky a psát na ní jednou rukou. Majitelé větších, pluskových iPhonů na něco podobného už dlouho čekali.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, iOS 11 na iPhonu
» 2. iOS 11 na iPadu, Závěr

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
KrenLuboš SrbMedard22tomasFred Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Fred
Fred

Continuum ma Microsoft, u Apple se to jmenuje Continuity

tomas
tomas

Tiež som čítal co za continuum

Luboš Srb
Luboš Srb

Máte pravdu, děkujeme za opravu.

Medard22
Medard22

Tak jen taková perlička, chtěl jsem přesunout 32bitové aplikace do staršího iPadu 3, který jsem nechal rodičům. Jenže ono to teď nejde. Apple v iTunes 12.7 odstranil z iTunes AppStore, tudíž nejde provést lokální záloha aplikací do .ipa balíčku spolu s daty aplikací. Jelikož iPad3 má iOS9 a můj nový má iOS10 tak aplikace nejde ze zálohy přesunout,což mi potvrdila i technická podpora Applu. Takže stahuju starou verzi iTunes a nadávám Applu, protože iTunes stojí za starou bačkoru, vývojářům, protože sbalili prachy a na podporu aplikací hážou bobek a sám sobě, že jsem se kdy nechal ukecat ke koupi jablka.… Číst vice »

Kren
Kren

Není jednodušší přidat další ID do roddiného sdílení, než něco tahat přes itunes?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia nakonec aktualizuje všechny své smartphony na Android 9 Pie

Nokia nakonec aktualizuje všechny své smartphony na Android 9 Pie

DNES  |  Radek Chlup  |  diskuze (1)

Finská společnost HMD Global chystá aktualizace všech smartphonů na Android 9 Pie. Nebyly zveřejněny žádná data spuštění aktualizace, ale podle…

Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

Google dál nerespektuje soukromí. Sleduje uživatele i bez povolení

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Google platí za moloch softwarového průmyslu. Má naprostou povinnost zeptat se uživatele, zdali souhlasí s ukládáním údajů o používání jednotlivých…

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

Xiaomi Mi Pad 4 Plus: větší po všech stránkách

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Malé tablety dnes snad již nikoho nezajímají, a moc dobře to ví i Xiaomi. Na konci června totiž Číňané představili…

Mobilní zobrazení