Evropská unie zahájila formální vyšetřování společnosti Meta. V hledáčku eurokomisařů se tak ocitl Facebook i Instagram. EU má obavy, že algoritmy výše zmíněných sociálních sítí mohou u dětí způsobit „závislé chování“.
Meta údajně nedělá dost pro ochranu dětí
Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že proti společnosti Meta začala vést vyšetřování. To má posoudit, zda Meta porušila pravidla podle zákona EU o digitálních službách (DSA). Komise si myslí, že společnost nedělá dost pro ochranu duševního a fyzického zdraví dětí, které používají sociální sítě Facebook a Instagram.
Komise zároveň poznamenala, že uživatelské rozhraní a algoritmy Facebooku a Instagramu mohou způsobit „závislé chování dětí“. EU se rovněž obává, že Meta nedělá dost, aby zabránila nezletilým uživatelům v přístupu k nevhodnému obsahu. Podle EU jsou nástroje pro ověření věku nedostatečné.
V rámci vyšetřování má být posouzeno, zda systémy doporučení obsahu Meta poskytují dostatek soukromí, bezpečnosti a ochrany nezletilých. Komise si proto posvítí na výchozí nastavení ochrany osobních údajů na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Pokusy o zlepšení bezpečnosti dětí na Facebooku a Instagramu již Meta zavedla do praxe. Jejich účinnost je však sporná. K nástrojům společnosti patří omezení zobrazování škodlivých témat dětem nebo také omezení interakce s „podezřelými“ účty pro dospělé.
Společnosti Meta hrozí rekordní pokuta
Evropská komise má v plánu další kroky, ty budou zahrnovat shromáždění relevantních důkazů. Na řízení vůči společnosti Meta však neexistuje žádná formální lhůta. EU má ale povoleno přijmout dočasná vynucovací opatření proti společnosti, dokud trvá vyšetřování.
Pokud se zjistí, že Meta porušuje pravidla DSA, hrozí jí pokuta až do výše šesti procent globálních příjmů. K tématu se vyjádřil i eurokomisař Thierry Breton, který na síti X prohlásil, že „nešetříme úsilím ochránit mládež“.