Mobilizujeme.cz

Motorola Razr XT910 – recenze znovuzrozené legendy

  |  26 komentářů  |  autor:

Motorola Razr (XT910) je rychlejší, tenčí, chytřejší a silnější, než kdy před tím. Recenze ukáže, jak je na tom znovuzrozená legenda ve srovnání s dnešními top smartphony. Dokáže opět americký výrobce s Razrem zabodovat?

Motorola představila novodobý model Razr hned v několika provedeních. První, a jistě nejznámější, je Motorola Droid Razr (XT912), určená pro americký trh. Následovala evropská verze telefonu s názvem Motorola Razr (XT910) a asijská verze MT917.

Odlišností mezi americkou XT912 a evropskou verzí XT910 není na první pohled mnoho, po podrobném zkoumání jich však několik najdeme. Motorola Razr určená pro Evropu postrádá LTE či senzory gyroskop a barometr. Běžnému uživateli to ale pravděpodobně vadit nebude.


Motorola Razr (XT910) – oficiální fotografie

Motorola Razr v krátkosti vyniká svojí konstrukcí (tloušťka 7,1 mm, převážně kov a zadní strana z kevlaru), vynikajícím 4,3“ Super AMOLED Advanced displejem, obohaceným Androidem 2.3 Gingerbread s budoucí aktualizací na verzi 4.0 Ice Cream Sandwich a prvotřídní funkční výbavou čítající dvoujádrový 1,2 GHz procesor, 1 GB RAM, 8 Mpx fotoaparát, nahrávání Full HD videí, data HSPA, Wi-Fi či GPS.

Základní parametry – Motorola Razr

Rozměry 131 x 69 x 7,1 mm
Hmotnost 127 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED Advanced, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměť 1,2 GHz procesor Qualcomm
1 GB RAM, 16 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systém Android 2.3.5 Gingerbread + Motorola UI
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, nahrávání Full HD videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 13 900 Kč, prosinec 2011

Krátké postřehy z testování Motoroly Razr:

Co se nám líbilo: vhodně rozmístěné konektory i tlačítka, dvojice mikrofonů pro redukci okolního hluku při hovoru, odolné ochranné sklo displeje Gorilla Glass, zadní strana z kevlarových vláken, vylepšený Android 2.3 Gingerbread, pěkné grafické efekty (u widgetů, při vypínání obrazovky, v menu atd.), aplikace Smart actions pro nastavení telefonu pro různé situace a místa

Co se nám nelíbilo: rozměry telefonu kromě tloušťky jsou lehce větší, než by byly ideální, dále baterii nelze ručně vyjmout, dodávaný sluchátka nepatří k tomu nejlepšímu na trhu, chtělo by to rychlejšího správce spuštěných aplikací, zoomování v galerii u fotek není úplně plynulé

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Motorola Razr navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: jen to nejnutnější

Americký výrobce dodává spolu s telefonem v balení pouze návod v několika jazycích včetně Češtiny, dále adaptér pro nabíječku spolu s datovým USB kabele, které dohromady vytvoří klasickou nabíječku, a nechybí obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky. Další příslušenství si musí uživatel dokoupit. V úvahu tak připadá například paměťová karta microSD či lepší sluchátka.

Vzhled a konstrukce: kdo je tady nejtenčí?

Ultratenká Motorola Razr zaujme zejména při pohledu z boku. Stejně jako dřívější legendární modely Razr se může také novodobá Motorola Razr pochlubit velmi tenkou tloušťkou, a to pouhých 7,1 mm. Pro srovnání, z předních výrobců doposud nejtenčí dvojice rivalů – Samsung Galaxy S II disponuje 8,5 mm a Apple iPhone 4/4S pak 9,3 mm.

Motorola ovšem počítá zmíněných 7,1 mm v tenčí části, pokud bychom počítali oblast s fotoaparátem, dostali bychom se na podobné hodnoty jako u Samsungu a Applu. Těžko tedy objektivně označit telefon za nejtenčí smartphone na trhu. To však nic neubírá na tom, že Motorola Razr je extrémně tenká.

Motorola Razr se může pochlubit tělem nejen díky své tloušťce, ale také použitím speciálního materiálu zvaného kevlar, který se používá například v neprůstřelných vestách. Kevlarová vlákna se vyznačují vysokou pevností při zachování nízké hmotnosti. Navíc v případě Razru působí i velmi dobře na dotyk a odolávají také různým nečistotám. Z kevlaru je pouze zadní barevně i vzorově odlišný kryt. Ostatní části výrobce udává, že jsou převážně z kovu. Použité materiály přispívají k celkově velmi dobrému dojmu z konstrukce telefonu.

I přes použití kovu má Motorola Razr hmotnost přijatelných 127 gramů. Poděkovat můžeme rozhodně kevlarové zadní části telefonu, která by v kovovém provedení vážila podstatně více. Rozměry pak jsou 131 x 69 x 7,1 mm, čímž se telefon řadí někam mezi středně velké a velké telefony. Ovládání celé části obrazovky jednou rukou tak už nemusí být pro každého úplně pohodlné.

Na přední straně najdeme nad displejem reproduktor pro hovory, kamerku pro videohovory, trojbarevnou LED diodu signalizující zmeškané události (zprávy, hovory) a další, a dvojici senzorů – proximity senzor a světelný senzor. Pod displejem pak nechybí androidí senzorové klávesy, zleva: možnosti, domů, zpět a vyhledat.

Na pravém boku je k dispozici klávesa pro zamknutí a vypnutí displeje potažmo telefonu, a dvojice kláves pro regulaci hlasitosti. Levý bok přináší pouze odklopnou krytku s dvojicí slotů – pro microSIM kartu a paměťovou microSD kartu. Pokud budete přecházet ze starší klasické SIM karty, je nutná výměna SIM karty přímo u operátora. V mém případě vlastnoručně vystřihnutá microSIM z klasické SIM karty, kterou jsem používal na iPhonu 4S nebo Nokii N9, na Motorole Razr nefungovala, a výměna za novou microSIM tedy byla nutností.

Horní strana telefonu, která je o něco tlustší, než převážná tenká část těla, toho pochopitelně přináší nejvíce: 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek, microUSB konektor a microHDMI konektor. Na zadní straně Motoroly Razr pak najdeme v horní části fotoaparát s LED bleskem a reproduktor. Ve spodní části zadní strany si můžeme všimnout druhého mikrofonu, který pomáhá k aktivnímu potlačení okolního hluku během hovoru.

Displej a ovládání: jen to nejlepší

Motorola vybavila svůj top model Razr vylepšeným Super AMOLED displejem (s přídomkem Advanced). Jedná se o podobný displej, jako je skvělý Super AMOLED Plus displej například u Samsungu Galaxy S II. V přímém srovnání však může u někoho působit ještě o něco lépe. Displej u Motoroly Razr má vyšší maximální jas při trochu menším kontrastu, ovšem při zachování sytých barev.

Dotykový kapacitní displej Razru dále disponuje vysokým rozlišením qHD (540 x 960 px), 16 miliony barev a úhlopříčkou 4,3“. Opět malé srovnání s Galaxy S II, Motorola Razr má při zachování úhlopříčky o něco vyšší rozlišení, což znamená jemnější obraz displeje. Displej nepostrádá pokročilé nastavení jako je úroveň jasu, kterou můžeme nechat na světelném čidlu, a nechybí ani podpora multi-touch ovládání. Celý displej je pak chráněn odolným sklem Gorilla Glass, takže by jej nemělo být tak jednoduché poškrábat. Během testování v naší redakci se to také potvrdilo.

Baterie a výdrž: vyšší kapacita neznamená delší výdrž

Americký výrobce osadil Motorolu Razr nevyjímatelnou baterií Li-Ion s o trochu vyšší kapacitou, než dávají ostatní výrobci, a to 1780 mAh. V praxi se však tato hodnota příliš neprojevila. Při běžném zatížení telefon vydržel jeden den a něco málo k tomu. Pokud nebudete tolik využívat mobilní data a Wi-Fi, dostanete se ke dvěma dnům.

Prostředí telefonu: obohacený Android 2.3 Gingerbread

Motorola na Android, stejně jako Sony Ericsson, vsadila vše. A dobře udělala. Nejnovější verzi Androidu 2.3 Gingerbread (nepočítáme-li čerstvý Android 4.0) díky svým zkušenostem zajímavě obohatila a vylepšila. Jedná se konkrétně o verzi 2.3.5, kterou jsme měli v naší testovací Motorole Razr. Začněme pěkně popořadě.

Z odemykací obrazovky se uživatel může dostat posunutím zámku zleva doprava na úvodní plochy, dále při posunutí zprava doleva spustit fotoaparát a vertikálně se pak dá zámkem rychle přepínat mezi tichým a hlasitým režimem. Pětice úvodních ploch pak přináší hezké nejpoužívanější widgety, které se po přechodu z jedné obrazovky na druhou lesknou. Stejný efekt je i u ikonek, které můžeme na obrazovky umístit.

Po přechodu do klasického menu s aplikacemi můžeme zpozorovat jisté podobnosti s Androidem 4.0, který se má mimochodem začátkem roku 2012 také pro Motorolu Razr oficiálně objevit. V horní části matice s ikonkami najdeme ikonku pro přístup na Android Market a ikonku pro přepínání ikonek, které budou zobrazeny. Přechod mezi obrazovkami provází zajímavě vzhlížející efekt.

Další změny jsou u horní stavové lišty. Ta je nově v dolní části průhledná a nové události můžete jednotlivě ukončovat pomocí nové ikonky vpravo každé položky, popřípadě ukončit všechny události hromadně. Uvítali bychom ještě pevně vložené ikonky pro aktivaci mobilních dat, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a další. Jako obohacení pak můžeme rozhodně považovat efekt při vypnutí obrazovky, který připomíná vypnutí staré televize.

Práce s telefonem je poměrně svižná, přechody plynulé. Motorola Droid Razr je totiž vybavena výkonným hardwarem v podobě dvoujádrového 1,2 GHz procesoru TI OMAP 4430, grafiky PowerVR SGX540, 1 GB operační paměti RAM a vnitřní 16 GB pamětí rozšiřitelnou pomocí microSD karet. O výkonu si můžete udělat obrázek z průměrných hodnot deseti měření u aplikací, a zde jsou výsledky: Quadrant Standard – 2452, AnTuTu Benchmark – 5674, Nenamark2 – 27 fps, Linpack – 48,5. Jediným výraznějším nedostatkem je v současnosti jen absence Češtiny. Vodafone nám k tomu sdělil, že zatím o možné lokalizaci s Motorolou pouze jedná. Další informace vám na Mobilizujeme.cz v tomto směru přineseme.

Smart actions: nastavte telefon k obrazu svému

Motorola obohatila svůj model Razr o novou aplikaci Smart actions, která umí pokročile nastavit telefon pro různé situace a místa. Například pokud jste doma, telefon bude mít hlasité vyzvánění, ale když dorazíte do práce, aktivuje se automaticky tichý režim. Takto se toho dá nastavit spoustu, a to například: poslání zprávy, spuštění hudby, změna wallpaperu, spuštění aplikace, spuštění webové stránky, aktivace Wi-Fi/Bluetooth/leteckého módu/mobilních dat a mnoho dalšího. Aktivní režim se vždy objevuje v horní stavové liště.

Telefonování a zprávy: skvělý pomocník

Motorola Razr dokáže uložit do své vyhrazené vnitřní paměti tisíce kontaktů i zpráv. Začněme telefonním seznamem. Kontakty jsou abecedně řazeny podle křestního jména či příjmení, pro vyhledávání stačí chytnout lištu napravo a podle počátečních písmen rychle skrolovat, popřípadě najít kontakt postupným vyhledáváním přes klávesnici na displeji. Nejoblíbenější kontakty si pak můžete přesunout mezi oblíbené a mít je tak snáze k dispozici. Ke každému kontaktu se dá přidat kromě telefonního čísla například email, adresa, organizace, přezdívka, poznámky, webové stránky a další údaje. Z vyzváněcích profilů telefon nabízí pouze základní hlasitý, tichý a režim vibrace.

Zprávy jsou v Motorole Razr tříděny přehledně podle kontaktů, kdy u každého kontaktu máte veškerou komunikaci s odpovídajícím kontaktem. Editor zpráv nabízí plnohodnotnou QWERTY klávesnici a zadávání pomocí technologie Swype. Obě možnosti jsou k dispozici jak v režimu na výšku, tak na šířku displeje. Odpočítávání zbývajícího počtu zpráv do právě psané zprávy začíná ihned po napsání prvního znaku zprávy. Další kapitolou je e-mailový klient, který přináší speciální dotyková gesta pro snazší práci s emaily. Například posunutím zprávy zleva doprava přidáte emailu štítek ke zpracování, posunutím zprava doleva pak zprávu označíte jako přečtenou/nepřečtenou.

Galerie, hudba, video

Motorola se rozhodla klasickou galerii z Androidu změnit, doslova nezůstal kámen na kameni. Na úvodní obrazovce galerie se zobrazují nejnovější fotky například z Facebooku, další obrázky najdete ve složce moje knihovna. Při prohlížení fotek jsem narazil pouze na jeden menší nedostatek, a to ten, že zoomování fotek není úplně plynulé. Kdo má rád jednotlivé složky více pod kontrolou, najde veškeré soubory ve správci souborů.

Hudební přehrávač podporuje dnes nejpoužívanější audio formáty: AAC, AAC+, AAC+ Enhanced, AMR NB, AMR WB, MIDI, MP3, WAV, WMA (v9 a v10). Stejně jako v případě galerie je i přehrávač hudby oproti klasické aplikace z Androidu předělán. Na úvodní obrazovce přehrávače najdeme složky moje knihovna, právě hraje, podcasty, internetové rádio a DLNA servery. Pro poslech hudby z telefonu stačí zavítat do složky moje knihovna a jednoduše pracovat s přehrávačem jako s každým jiným.

U hudebního přehrávače nechybí pokročilé nastavení, od ekvalizéru přes profilové efekty až například po vylepšení Surround s dalšími efekty. Pro sluchátka a reproduktor je trochu odlišné. Novinkou je služba MotoCast stream a synchronizace hudby a obrázků z počítače do telefonu. Co se týče kvality reprodukce, telefon jako takový patří s reprodukcí hudby mezi lepší hudební telefony hlavně díky pokročilému nastavení. Chce to však dokoupit kvalitnější sluchátka.

Video přehrávač zvládá většinu video souborů přehrát bez nutnosti doinstalovaní jakýchkoliv kodeků. Konkrétně podporuje formáty H.263, H.264, MPEG4 a WMV v9. Přesto jsem narazil na několik videí v avi, které Motorola Razr nedokázala přehrát. Pokud chcete u videa přehrávat i titulky, a to i přímo v češtině, je potřeba stáhnout na Android Marketu některý z lepších video přehrávačů jako je například Mobo player.

Fotoaparát: 8 mega a Full HD videa

Motorola Razr disponuje papírově velmi silným fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocusem, LED bleskem a možností nahrávání Full HD videí. Pro rychlé spuštění fotoaparátu stačí telefon probudit a posunout zámek zprava doleva. Prostředí fotoaparátu je docela přehledné. Ve spodní části přepínáme nastavení, například rozlišení, stabilizátor obrazu, zvuk závěrky (lze vypnout), efekty, scény, módy, blesk a další. V pravé části je pak umístěna spoušť fotoaparátu a přepínání mezi předním/hlavním fotoaparátem a přepínání mezi fotoaparátem a kamerou.

Zkušební fotografie – Motorola Razr:

Organizační a datové funkce: náznak inovací

Americký výrobce obohatil základní organizační výbavu, kterou mají prakticky všechny telefony s Androidem stejnou takřka bez rozdílů, tedy kalendář, budík, kalkulačku, úkoly, diktafon, poznámky, časovač a prohlížeč Office dokumentů Quickoffice (Word, Excel, PowerPoint). Novou funkcí je aplikace Motoprint, která umožňuje tisk většiny dokumentů (Word, Excel, obrázky, emaily, webové stránky, kalendář a mnoho dalších) přímo z telefonu přes Wi-Fi. Kompatibilní jsou inkoustové tiskárny od společností HP a Epson a dále většina laserových tiskáren. Z dalších novinek je integrovaný GPS čip spolupracující mimo jiné i s ruským systémem GLONASS. Využitelný je samozřejmě klasicky přes Google mapy.

Datová výbava Motoroly Razr je v nejlepší možné kondici. Mobilní data mají zastoupení GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s). Nechybí ani oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n) a Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního internetu na další zařízení přes Wi-Fi. Internetový prohlížeč Android HTML WebKit je stejný jako na řadě dalších Androidů. Umí pracovat s více okny současně, podporuje multi-touch gesta pro zoomování a zobrazí i Flash obsah. Datová výbava Razru také čítá Bluetooth v nejvyšší verzi 4.0 a USB 2.0.

Závěr recenze smartphonu Motorola Razr

Motorola zvládla předělání legendárního véčka Razr do současné chytré Motoroly Razr klasické konstrukce s bravurou. Po několika letech tak opět míří tento americký výrobce na mety nejvyšší nejen na českém trhu. Z hlavních předností ultratenké novodobé žiletky musíme vyzdvihnout velmi kvalitní zpracování v čele s kevlarovou zadní stranou a minimalistický design, vynikající vylepšený Super AMOLED displej, silný hardware a upravený Android 2.3 Gingerbread.

Jediný výraznější nedostatek jsme spatřili v absenci Češtiny. Podle slov operátora Vodafone, který má nyní exkluzivní operátorské právo na prodej Motoroly Razr v Česku, s americkým výrobcem zatím jen o možné lokalizaci jedná. Osobně očekávám, že Motorola uvolní pro model Razr začátkem roku 2012 novější verzi Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich, která Razru přinese Češtinu.

Aktuální cena Motorola Razr XT910 v českých e-shopech: .
(Zdroj: Heureka.cz, .)

Mezi úhlavní konkurenty Motoroly Razr patří rozhodně letos velmi oblíbený Samsung Galaxy S II, který Motorolu připomíná v hodně směrech. Nad Motorolou má navrh propracovanějším prostředím TouchWiz, navíc plně v Češtině, a cenou. Naopak Razr vítězí po stránce konstrukčního zpracování. Ať už se ale rozhodnete pro jeden či druhý telefon, budete mít v rukou jeden z nejlepších telefonů na trhu.

 ultra tenké tělo se 7,1 mm zatím chybí Čeština
4,3“ Super AMOLED displej
1,2 GHz dvoujádro
vylepšený Android 2.3 Gingerbread
8 Mpx fotoaparát, autofocus
nahrávání Full HD videa

..

Testovaný produkt: Motorola Razr XT910, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, ,
Apple se s příštím iPhonem pustí do souboje na poli AR a VR

Apple se s příštím iPhonem pustí do souboje na poli AR a VR

DNES  |    |  2 komentáře

Mezi nejočekávanější smartphony roku 2017 patří bezpochyby nový iPhone anebo Samsung Galaxy S8. Druhý jmenovaný již svůj VR nebo AR program…

Samsung definitivně ukončuje podporu nevrácených kusů Note 7

Samsung definitivně ukončuje podporu nevrácených kusů Note 7

VČERA  |    |  2 komentáře

Ačkoliv kauza kolem explodujících kusů Galaxy Note 7 vzala za své, následky si Samsung ponese ještě dlouho. Teď ale před Samsungem…

Majitelé Huawei P9 Lite začínají dostávat nový Android 7 Nougat

Majitelé Huawei P9 Lite začínají dostávat nový Android 7 Nougat

24. 3. 2017  |    |  diskuze (1)

Čínská společnost Huawei začala uvolňovat aktualizaci na nejnovější Android 7 Nougat pro svůj smartphone Huawei P9 Lite. Aktualizace je prozatím dostupná…

Mobilní zobrazení