Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus Chic – recenze vylepšeného LG Optimus One s lesklými kryty

  |  38 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Recenze LG Optimus Chic (E720) ukazuje alternativu k prodávanému LG Optimus One. LG Optimus Chic si zakládá na stylovosti, 5 Mpx fotoaparátu, OS Android 2.2, 600 MHz procesoru s 512 MB RAM paměti a řadou vylepšení prostředí z dílny LG. Komu nevyhovuje matná konstrukce modelu One, vezme za vděk lesklé u modelu Chic a naopak.

LG se povedl mistrný kousek s modelem Optimus One, který téměř jako první celosvětově nabídl OS Android 2.2 Froyo. V jeho šlépějích by se rád vydal i Optimus Chic (E720), který se snaží odlišit některými funkcemi a má lesklé černé kryty se zaoblením. Oba telefony budou moci být zřejmě aktualizovatelné na verzi Androidu 2.3 Gingerbread. Je oč stát. V Česku se setkáme s černou a bílou variantou telefonu.


LG Optimus Chic (E720) – oficiální fotografie černé a bílé verze

Základní parametry LG Optimus Chic

Rozměry113 x 58 x 12,9 mm
Hmotnost132 g
Displejdotykový, kapacitní, TFT, rozlišení 320 x 480 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“, Multitouch
světelný senzor, akcelerometr, senzor vzdálenosti
Procesor a paměťprocesor 600 MHz
512 MB RAM, 150 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.2 (Froyo)
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, rozpoznání obličeje, makro, efekty
nahrávání VGA videa s 18 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost6 500 Kč, od prosince 2010

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: precizní dílenské zpracování, standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, sdílení internetu přes Wi-Fi (Tethering), GPS s Google mapami (5.0 na Android Marketu), Android Market s tisíci aplikacemi zdarma, podpora až 32GB microSD karet, dotykový kapacitní HVGA displej, fotoaparát s autofocusem a nahráváním VGA videa, podpora Xvid a DivX formátů, OS Android 2.2 Froyo, svižný chod systému, ukládání instalovaných aplikací na microSD kartu, podpora Multitouch, otevírání a úprava Office souborů (plná verze ThinkFree Office), hlasové funkce, App Advisor s nabídkou vhodných aplikací (bude průběžně aktualizovaná), služba LG Air Sync a aplikace LG On-Screen Phone

Co se nám nelíbilo: velmi kolísavá výdrž (závislá na počtu spuštěných aplikací, přesném využívání telefonu), nepřesvědčivá kvalita fotoaparátu, na krytech ulpívá nečistota a je velmi viditelná

TIP: Vše o mobilním telefonu LG Optimus Chic najdete v katalogu mobilů.

Obsah balení: s mistrnou rozvahou

Prakticky identické krabice s telefony LG Optimus Chic i Optimus One v sobě mají vloženy: uživatelskou příručku, baterii, nabíječku s oddělitelným USB kabelem a klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack. Přímo ve slotu pro kartu má telefon od výrobce přidánu 2GB microSD kartu. Prospělo by i pouzdro na telefon, které dokoupíte zvlášť.

Vzhled a konstrukce: kovově plastová krása s flipem

Výrobce si správně uvědomil, že potenciální uživatele osloví nejlépe nabídkou telefonů s matnými i lesklými kryty, proto po nejzásadnějším modelu Optimus One přichází do Čech i neméně zdařilý Optimus Chic s lesklým černým povrchem ve stylu prvních generací iPhonu. Samozřejmě došlo na kosmetické úpravy ve výbavě telefonu, aby bylo oč stát. Rozměry telefonu jsou 113 x 58 x 12,9 mm, hmotnost 132 gramů. V obou případech (rozměry, hmotnost) se od LG Optimusu One liší naprosto minimálně.

Rozmístění funkčních tlačítek na bocích telefonu je následující – pravý bok při držení telefonu v ruce nese tlačítka hlasitosti, horní hrana tlačítko zapnutí/vypnutí displeje (při dlouhém podržení i telefonu) a 3,5 mm konektor Jack. Změnou je umístění microUSB portu na levý bok přístroje (Optimus One ho má na spodní hraně) s umělohmotnou krytkou.

Rozdílně mají telefony řešený zadní kryt, který se v případě Optimusu Chic sejímá od spodní hrany, kde má viditelný úchop, zatímco u modelu Optimus One od horní hrany. Reproduktor je umístěn nad displejem a kvalitou reprodukce rozhodně neurazí. Osobně ho hodnotím jako lepší z dvojice telefonů.

Kryty telefonu na sebe pasují přímo vzorově. Po celém povrchu nenajdeme místo, kde by plast vrzal nebo netěsnil. Precizní provedení má však jedno ale – lesklý kryt prostě neosloví každého. Tak vzorově provedenou konstrukci bych si dokázal představit i v matném provedení.

Displej a ovládání: hraje všemi barvičkami

LG Optimus Chic disponuje naprosto identickým dotykovým displejem s kapacitní technologií (ovládání prsty), úhlopříčkou 3,2“, rozlišením HVGA, neboli 320 x 480 px a zobrazením 262 tisíc barev, jako Optimus Chic. Přítomen je senzor vzdálenosti a navíc i senzor jasu pro automatickou úpravu podsvícení displeje. Na přímém slunečním svitu mi přišla čitelnost o něco horší kvůli silnému průhlednému povrchu nad displejem. Při srovnávání displejů jsem si však všiml jedné podstatné věci – Optimus One má jasnější barvy. Dokládám to následujícím videem.

Telefon má akcelerometr pro automatické překlápění displeje, a to na obě boční strany. Po zapnutí displeje vrchním tlačítkem je potřeba displej odemknout přesunem ikonky v požadovaném směru. Doteková tlačítka pod displejem umožňují (zleva) – realizovat rychle nastavení, vstoupit do menu telefonu, vrátit se o pozice zpět a vyhledávat v části menu, kde se právě nalézáme. Bohužel pro mě nenahrazují tak dobře hardwarová tlačítka, najít to správné ve tmě je problém.

Baterie a výdrž: v rytmu fairplay

První zádrhel nastává u baterie, kterou zvolil výrobce s nižší kapacitou, než má Optimus One. To nesou zájemci nelibě a dávají to nahlas najevo. Při redakčním testu si telefon přesto vedl poměrně dobře a i přes „slabší“ baterii dokázal vykouzlit srovnatelnou výdrž s Optimusem One (ten jsme testovali souběžně s ním). Aktivní užívání bezdrátových sítí, datových přenosů přes operátora, zapnutí vícero aplikací na pozadí a především sdílení internetu (Wi-Fi hotspot) byly největšími konzumenty baterie.

Průměrnému uživateli vydrží telefon tak 2-3 dny, než bude požadovat připojení nabíječky. To si myslím, že je dobrý výsledek. SIM kartu nalezneme ukrytou pod baterií, jejíž vyjmutí je otázkou použití jednoho prstu s nehtem. Naopak slot na paměťovou kartu je dostupný po sejmutí krytu, hned vedle čočky fotoaparátu. Výrobce podle očekávání umístil 2GB kartu.

Prostředí telefonu: Android 2.2 s překvapením od LG

LG Optimus Chic i One toho mají hodně společného ohledně procesoru, operační paměti a systému. Procesor s taktem 600 MHz (Qualcomm MSM 7227) a k tomu operační paměť 512 MB RAM plně dostačují nárokům systému i uživatele. Operační systém Android 2.2 Froyo je pro telefon správnou volbou a do budoucna není vyloučena ani aktualizace na verzi 2.3 Gingerbread. Další podstatné údaje – verze jádra 2.6.32.9, číslo sestavení FRF91 a verze softwaru V10a-OCT-28-2010.

Tak, jako jsem chválil Optimus One za plynulost chodu systému a spouštění aplikací, chválím i model Chic. Reakce na dotyk jsou okamžité. Vnitřní paměť telefonu se zastavila na 150 MB (Optimus One má 170 MB), což za problém nepovažuji, protože se veškeré aplikace a další obsah dá snadno ukládat na kartu. Rozhodně tedy doporučuji si paměť telefonu nezaplácat celou instalací aplikací a raději si je kumulovat na kartě. Výrobce uvádí podporu až 32GB microSD karet (microSDHC).

Obrazovku telefonu aktivujeme tlačítkem na horní hraně a poté provedeme odemknutí ve směru šipky se zámkem. Opačným směrem lze v zamknutém stavu měnit vyzvánění mezi normálním a vibrací. Po odemknutí displeje se dostáváme na základní obrazovky, kterých má telefon pět či sedm (možno volit) vedle sebe. Posunem prstu v daném směru jednotlivá okna procházíme. Na každém z nich si můžeme navolit obsah, a to ve formě zkratek, widgetů, složek či tapet (stačí na prázdném místu displeje dlouze podržet prst, vyjede nabídka). Pokud se nám naopak některý widget nebo zkratka v podobě ikonky na displeji přestal líbit, podržíme na něm dlouze prst a po vyjetí koše v dolním středu ji do něj přetáhneme.

Ať už jsme na kterékoliv domovské obrazovce či v menu, vidíme ve spodním okraji nabídku čtyř ikon (hovor, adresář, SMS a MMS, webový prohlížeč) a vrcholek (tlačítko se čtyřmi tečkami, domeček) určený pro přechod mezi menu telefonu a domovskou obrazovkou. Středo-levé tlačítko pod displejem plní taktéž funkci návratu do domovské obrazovky. Pro návrat o pozici zpět vždy poslouží středo-pravé tlačítko pod displejem, k rychlému vyhledávání pak pravé hardwarové tlačítko. S ním je možné vyhledávat v každé části telefonu (v kontaktech, SMS, ve webovém prohlížeči, atd.). Levé tlačítko pod displejem vyvolá nabídku možných nastavení, a to jak v menu, domovské obrazovce, tak v každé aplikaci či hře. Rozmístění ikon v menu lze libovolně upravovat, stejně tak vytvářet nové kategorie (přednost telefonů LG Optimus One a Chic), pod které si pak navolit aplikace, jak chcete. LG se tím může chlubit, podobné vylepšení ostatní výrobci neumožňují.

Horní lišta na displeji (jsou na ní hodiny, stav baterie, síť, atd.) se rozbalí uchopením prstu a posunem směrem dolů. Ukáže se nabídka, na které lze velmi snadno a rychle zapínat Wi-Fi, Bluetooth, GPS, telefonní část a volit mezi indikací zvukem či vibracemi. Je zde i přehled probíhajících operací (stahování aplikací z Android Marketu, dostupná aktualizace, atd.) a různá oznámení (nové zprávy, zmeškané hovory). Průběžně se doporučuje tento informační obsah mazat, slouží k tomu tlačítko „Vymazat“ vedle zobrazeného operátora. Podoba této informační lišty je také v režii LG, které tak dovoluje co nejjednodušeji ovládat důležité funkce.

Telefon lze ovládat i na monitoru vašeho počítače, stačí si nainstalovat službu LG On-Screen Phone. Více jsme o ni psali v samostatném článku Vyzkoušeli jsme aplikaci LG On-Screen Phone.

Telefonování a zprávy: nejrychleji v kontaktu

Správa kontaktů i zpráv je u obou telefonů totožná, proto si dovolím převzít část z recenze LG Optimus One, kde je vše vystihnuto. Inovací prošla pouze softwarová klávesnice, na které jsou nově i dvě směrová posuvná tlačítka, zjednodušující posun v textu. LG to vysvětluje tím, že si řada z vás stěžovala právě na to, že ne vždy se dá trefit správné místo ve slově, kde něco potřebujete pozměnit. Tlačítky si tam lehce najedete. Druhou změnou, i když ji má vlastně i Optimus One, je volba widgetů na pozadí v podobě kontaktů. Mezi zkratkami jsou nabízeny widgety „přímá zpráva“ a přímé vytáčení“, u kterých si nadefinujete kontakt, kterému pak lehce jedním klikem na ikonu zavoláte nebo pošlete SMS zprávu. Osvědčilo se mi to velice.

Pokud potřebujete pouze vytočit číslo, kliknete na levou ikonku ve spodním okraji displeje (na té kruhové výseči) a volíte číslo. Ze sekce Telefon se přesuneme v této nabídce do Hovorů, kde je výpis všech zmeškaných, přijatých i nepřijatých volání, dále je zde odkaz na Kontakty, seřazené abecedně a poslední složkou jsou Oblíbené kontakty, do nichž se vyplatí přidávat taková čísla, o kterých víte, že je budete používat častěji, než jiná. Usnadní to posléze jejich vytáčení.

V kontaktech se dá přesouvat běžným způsobem – tažením prstu ve směru posunu kontaktů, nebo rychleji – u pravého okraje potažením písmen abecedy k tomu, které zrovna hledám. K vyhledávání slouží políčko, do něhož stačí kliknout a zadávat znaky ze jména. Zobrazenou klávesnici poté odstraníte tlačítkem vrácení zpět pod displejem. Vezmeme konkrétní kontakt, klikneme na něj a jsme v Informacích, které u kontaktu jsou k dispozici. Může to být email, profil na Facebooku a další. Je tu také Historie, ve které se zobrazují vzájemné hovory. Nastavit můžete u každého kontaktu různý vyzváněcí tón nebo přesměrování rovnou do hlasové schránky v případě, že se jedná o nevyžádaný kontakt, který vás obtěžuje. Kontakty se řadí dle jména nebo příjmení, a to z telefonu, SIM karty nebo obojí, mohou se synchronizovat s počítačem a využívají také účty např. Facebook, ze kterých si stahují fotografie kontaktů (logicky pozná shodu) či Gmail.

Ptáte se, jak přesunout kontakty ze starého telefonu do stávajícího LG Optimus Chic? Exportujte kontakty jako soubor CSV ze starého telefonu do počítače pomocí programu pro synchronizaci počítače. Pak spusťte aplikaci LG PC Suite (je na kartě telefonu k nainstalování) v počítači, připojte LG Optimus Chic a vyberte ikonku Kontakty. Pak pomocí přechodu Menu/Více/importovat vyhledáte v počítači onen CSV soubor a provede se nahrání do telefonu.

Nejen kontakty mohou být synchronizovány také s webem díky službě LG Air Sync, o které jsme psali samostatný článek LG Air Sync – synchronizujte si obsah telefonu s webem.

Zprávy se v telefonu automaticky řadí do konverzace dle odesílatele, což je poměrně přehledné a při větším počtu zpráv to v adresáři nedělá neplechy. U odeslaných zpráv se mi líbí možnost potvrzení o doručení a přečtení, takže se příjemce rozhodně nevymluví na to, že vaši zprávu nečetl. Stejně tak se hodí manuální nastavení načítání zpráv v domácí síti a zvlášť při roamingu. Jednoduše tak předejdete zbytečným platbám za data v zahraničí.

Pro konverzace lze nastavit určitý limit SMS zpráv, po jehož překročení si automaticky vymaže obsah dané konverzace, stejné to je i pro zprávy MMS. Standardně je nastaven limit 200 zpráv SMS i MMS, po jehož překročení v konkrétní konverzaci dojde k vymazání obsahu. Vytváření zpráv je snadné a rychlé zejména již u probíhajících konverzací (SMS zpráv), kdy jediným dotykem píšete odpověď a dalším ji odesíláte. Připojení příloh je samozřejmostí, a to fotografií, videí, zvuků či prezentací. Zobrazovaná QWERTY klávesnice se automaticky překlápí na oba boky telefonu (pokud máte povoleno v nastavení). Při psaní se hodí prediktivní režim XT9, možné je také zadávání písmen s diakritikou.K napsání zprávy nicméně nebudete mnohdy ani klávesnici potřebovat, stačí na ní zmáčknout ikonku mikrofonu a vaši chtěnou zprávu namluvit, rozpoznávání je na vysoké úrovni (v češtině) a chyby téměř nedělá.

Pro emaily je připravena v menu ikonka E-mail. Volit lze mezi účty MS Exchange a jinými. Nastavení emailu není tak snadné, jak bych si představoval. Telefon požaduje vypsat postupně servery příchozí a odchozí pošty, což ne každý zná (např. u Seznamu pop3.seznam.cz a smtp.seznam.cz). Jiné telefony tohle nastavení vždy ochotně stahovaly automaticky. U vytvořeného emailového účtu je možno nastavit – název, vaše jméno, podpis, četnost kontroly emailů, výchozí účet (pokud jich máte více), vybrat vyzváněcí tón, vibrace.

Telefon má samozřejmě i další funkce provázané s Googlem – Google Talk, Gmail, Android Market, Latitude a další. V případě, že budete chtít telefon naplno využívat (Android Market a služby Google), bude potřeba zadat váš Google účet (Gmail), na což se telefon zeptá hned po prvním spuštění telefonu. Není nutné tak činit hned, ale poznáte sami, že bez něj budete mnohdy omezeni.

Fotoaparát: 5 Mpx, zachycení obličeje, úsměvu,…

LG Optimus Chic má 5 Mpx fotoaparát, zatímco Optimus One jen 3 Mpx. Kvalitu porovnáme v následujících fotkách. K fotoaparátu doplňme, že má autofocus, avšak výrobce opět zapomněl na LED blesk, po kterém řada z vás volá. Video zvládá až ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s max. 18 snímky za vteřinu. Režim fotoaparátu dovolí měnit režimy fotografování, nechybí klasický autofocus, ruční zaostření, makro či rozpoznání obličeje a úsměvu, geotagging, panorama, sekvence. Zvuk spouště může být zcela vypnut. Po zaostření je snímek pořízen do 2 sekund, tedy s nepatrnou prodlevou při uložení na kartu či do paměti telefonu.

Zkušební fotografie – LG Optimus Chic

Porovnání fotografií – LG Optimus One (3 Mpx) versus LG Optimus Chic (5 Mpx). Vystavily jsme oba telefony porci stejných záběrů a zde je porovnáme. Kdo fotí vysloveně lépe? Nalevo vždy LG Optimus One, napravo LG Optimus Chic.

Hudební přehrávač, multimédia, hry: internetová rádia běží

Přehrávač hudby zobrazuje dostupné skladby dle interpretů, alb, skladeb či seznamů skladeb. Dovede hrát s opakováním a náhodným výběrem ze všech skladeb či aktuálního seznamu. Přehrávaná skladba zobrazuje svůj název, autora a album, stejně tak obal CD. Během přehrávání je možnost nastavení dané skladby jako vyzváněcí tón. Podržením např. názvu alba při spuštění skladby můžete rovnou vyhledávat daný výraz na internetu, v přehrávači či YouTube. Přehrávač podporuje hudební formáty – MP3, AAC+, WMA, WAV. Ekvalizér sice není jeho součástí, ale další přehrávače na Android Marketu jej mají (např. PowerAMP).

K poslechu hudby poslouží přibalená klasická pecková sluchátka nebo vlastní s 3,5 mm konektorem Jack. Na rozdíl od jiných modelů LG si tato sluchátka rozumí i s jinými zařízeními a lze je tak připojovat např. k počítači, aniž by následně zvuk jakoby zkreslovala. Špuntová sluchátka jsou pro precizní poslech hudby nicméně o třídu lepší, i u tohoto modelu je ovšem výrobce nepřibalil, velká škoda. Komu raději vyhovuje poslech FM rádií, má možnost si jej pustit v menu telefonu, a to po připojení sluchátek. Rádio má až 48 volných pozic k uložení oblíbených stanic, automaticky je vyhledá a zobrazí i RDS. Nabízí se také poslech internetových rádií po celém světě. Snad nejlepší aplikací je v tomu směru TuneIn Radio, se seznamem českých rádií dle konkrétních měst. Pak už jen stačí mít v dosahu nějakou Wi-Fi síť nebo neomezená data a poslech může začít.

Video přehrávač si poradí s formáty MPEG4, H.263, H.264, DivX, XviD, WMV, AVI, 3GP. Výrobce získal certifikaci pro přehrávání DivX do rozlišení QVGA (240 x 320 px). Na české titulky mohu doporučit stažení přehrávačů z Android Marketu (např. yxplayer nebo mVideoPlayer). Plynulost přehrávání videí a posuny v nich nedělaly žádné neplechy.

Galerie multimédií člení obsah na snímky pořízené fotoaparátem a uložené v telefonu, na kartě a zvlášť videa. Lehce se mezi nimi dá procházet, spustit prezentaci, upravovat (oříznout, otočit) nebo sdílet (Goggles, Twitter, Facebook, Picasa, Gmail, Bluetooth, E-mail a SMS/MMS). Posuvník je určen k posunu po datech pořízených fotografií.

Tomu, kdo by si rád zahrál nějakou hru, doporučím rovnou Android Market s nabídkou stovek her (zdarma i placené). Většina z vás jistě stáhne Angry Birds. Pozor u verze Angry Birds Season, která se dosti seká vlivem neustálé komunikace se vzdáleným serverem (bez připojení ji hrát nelze). U jiných her jsem problémy nenalezl. Od výrobce je v telefonu k nainstalování plná verze hry Sims 3. Naleznete ji ve kmenovém adresáři, kde je soubor sims3..apk. Stáhněte si na Android Marketu nějaký File Manager, ve kterém tento soubor naleznete a spustíte instalaci.

GPS, mapové podklady, navigace: kompas i Google mapy 5

LG Optimus Chic má zabudovanou GPS, včetně asistované A-GPS (datové přenosy přes operátora), má také digitální kompas a využívá akcelerometr. Komu stačí nalezení pozice bez využití A-GPS, má samozřejmě možnost funkci vypnout. V telefonu se nalézají Google mapy v jedné z nejnovějších verzí a hned po startu vás vyzvou k aktualizaci. Nám se podařilo 17. prosince stáhnout na Android Marketu aktualizaci na zcela novou verzi Google Mapy 5.0 se 3D zobrazením a spoustou dalších funkcí. Google mapy 5.0 jsou funkční také na LG Optimusu One. Podle informací by měly být tyto mapy schopny ukazovat trasu i bez nutnosti být připojen. To se nám zatím nepodařilo zprovoznit. Také 3D zobrazení zdaleka nefunguje ve všech městech a už vůbec ne českých. Sklápění či otáčení mapy dvěma prsty je dobře využitelné.

Nalezení pozice na mapě je otázkou několika sekund v případě stání na volném prostranství. Nejprve je nutno v nastavení telefonu GPS povolit, jinak budete překvapeni tím, že vám to pozici nenašlo. Podobně umí vaši pozici zaměřit přes operátora. Povolit to lze taktéž v nastavení. Mapy umí dle pozice najít nejrůznější body zájmu ve vašem okolí (restaurace, hotely, čerpací stanice, bankomaty, atd.), to umožňuje aplikace Layar. Zobrazuje se po zvolení také provoz, vrstvy terénu, hlášky, satelitní snímek či Latitude. I v mapách je možno vyhledávat hlasem, nalezení je v případě shody okamžité.

Google mapy stále nejsou dostupné v Česku s plnohodnotným hlasovým navigováním, po zadání trasy mohou jen zobrazit cestu a zobrazovat její průběh. Nedovedu nyní odpovědět, kdy se navigace konečně objeví i pro Česko. V případě hlasového vyhledávání to Google zvládl mezi prvními zeměmi na světě, které mohou hlasově telefon ovládat, s navigací ztrácí. Zdarma offline navigaci neseženeme, avšak za necelých 80 Eur je možnost stáhnutí navigace Sygic Aura – World, s podporou Multitouch ovládání a dalšími vychytávkami. Více se o ní (pro OS Android 2.2 Froyo) dozvíte ze stránek Sygic. Je zde možnost si navigaci plných 7 dní bezplatně vyzkoušet. To jsme také vyzkoušeli už na LG Optimus One a s navigováním jsme byli poměrně spokojeni.

Organizační a datové funkce, aplikace: Wi-Fi s DLNA

Mezi organizační funkce telefonu patří poznámky, kalendář s připomínkami, kalkulačka s pokročilými matematickými funkcemi, budík s opakováním, záznam zvuku. S Office soubory si poradí balík ThinkFree Office v plné verzi, se kterým lze soubory spouštět, vytvářet a upravovat. Soubory mají přípony PPTX, DOCX a XLSX, nechybí ani možnost otevření PDF souborů (pro úpravu je nutno mít Adobe Acrobat licenci). Po vytvoření účtu na webu výrobce ThinFree je možné si pravidelně dělat zálohu dokumentů a sdílet je tak i s kolegy. Telefon umí zobrazit vybrané elektronické verze knih, stačí na Android Marketu hledat slovo „ebook“, avšak drtívá většina knih je zpoplatněná.

Datová výbava v podstatě kopíruje model Optimus One (GPRS, EDGE i rychlá data HSDPA (download až 7,2 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g (podporuje zabezpečení WEP, WPA/WPA2-PSK a 802.1x EAP) a Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech, navíc má model Chic HSUPA (upload až 2 Mb/s) a funkci DLNA přes Wi-Fi (sdílení medií v domácí síti). Právě funkce DLNA představuje způsob, jak si doma sdílet multimediální obsah (navolíte si, co). V nastavení je k tomu určena funkce MediaShare.

Připojení nabíječky a USB kabelu je možné přes microUSB konektor. Telefon má Mass Storage (musí být v telefonu microSD karta). Přes Wi-Fi je možné sdílet připojení k internetu (v nastavení je to funkce Tethering a přenosný hotspot), stačí nastavit jméno sítě, případně heslo a můžete směle přes Wi-Fi používat připojení tohoto telefonu přes operátora i na dalších (až pěti) zařízeních v dosahu. Je zde také časový limit, po kterém se přístupový bod může vypnout při nepoužívání, což šetří energii. Výdrž telefonu se v případě proměnění na router počítá mezi 4-5 hodinami a dochází ke značnému zahřívání.

Co si budeme nalhávat, webový prohlížeč založený na Android WebKitu je z hlediska použití téměř bezkonkurenční, především s perfektním zobrazením většiny stránek a třeba také s návratem na předchozí stránky bez nutnosti je znovu načítat (Nokia tohle dosud neodstranila). Stránky načítá bez obtíží, avšak nemá datovou konverzi, takže v případě pomalejších přenosů přes operátora načtení přeci jen trvá (volte alternativu Opera Mini s datovou konverzí). Odměnou je možnost si stránky přibližovat/oddalovat pomocí dvou prstů (Multitouch), otevírat více stránek zároveň, přehrávat Flash videa (YouTube). Bohužel, plnohodnotná podpora Flash Player 10.1 opět chybí.

LG do menu dodalo trojici klientů – Facebook, Twitter a MySpace. Ty jsou od těch určených přímo pro Android nicméně částečně méně využitelné. Facebook od LG neumí ještě Chat a tak nezbývá, než jej nahradit tím klasickým klientem z Android Marketu. Další aplikace, nástroje a hry jsou ke stažení na Android Marketu. Jeho otevření a stahování obsahu je vždy závislé k vašemu připojení k internetu, tedy v případě Wi-Fi vás to nic nestojí, v případě přenosů přes operátora váš domluvený datový tarif. Android Market byste už měli mít v nové verzi, s graficky přívětivějším zeleným prostředím. Položky v Marketu jsou zdarma nebo s nutností uhradit viditelnou částku. LG přidalo ještě vlastní aplikaci LG App Advisor, ve které se zobrazuje desítka zdarma či placených produktů, doporučených výrobcem (slibuje měsíční aktualizaci top 10 produktů ke stažení). V každé zemi je obsah trochu jiný, stačí si tedy pozměnit nastavenou zemi na jinou přímo v této aplikaci a směle stahovat další užitečný obsah.

Pro odstranění nežádoucích aplikací z telefonu běžte do nastavení telefonu, sekce Aplikace/Správa aplikací zvolte příslušný druh (stažené, všechny, na microSD kartě, spuštěné) a odeberte je. Standardně dodávané aplikace v telefonu bohužel odebrat nelze. Další možností je stažení některého z užitečných prográmků, které odinstalování také provedou – např. Uninstaller.

Závěr recenze LG Optimus Chic

Šikne se vám LG Optimus Chic? Myslím si, že ano, a to především těm, kteří modelu Optimus One tolik nedůvěřovali a stále pátrali po modelu odlišném, i když funkčně stejném. LG se rozhodlo promluvit do prodeje telefonů s OS Android s velkou vervou a slibuje nejen pokračování uvádění takových telefonů i v roce 2011, ale zároveň se chce o současné uživatele modelů Optimus One a Chic patřičně starat. Aktualizace na Android 2.3 by byla skvělou zprávou.

Zatímco se ostatní výrobci drkotají s telefony s OS Android 2.1 a nejsou schopni je aktualizovat na zásadní verzi 2.2, LG uvádí na trh další telefon přímo s touto verzí operačního systému a nechává se dvířka dokořán i pro možnou aktualizaci. Tento styl se případným zájemcům líbí a dokládá to počet prodaných přístrojů LG Optimus One. Podobně by se jistě chtěl uvést i model Chic, který se zlepšil po stránce fotoaparátu, přidal funkci DLNA k Wi-Fi a nahradil matné kryty za lesklé.

S cenou kolem 6 500 Kč v době uvedení do prodeje (přelom prosince 2010/leden 2011) si stále vede lépe, než největší konkurenti HTC Gratia či Legend, oba ve výsledku také mající Android 2.2 Froyo. Samsung má v podobné kategorii snad jen model Galaxy 3, s verzí Androidu 2.1 a aktualizací v nedohlednu. Nelze se proto divit, že prodej modelů LG strmě roste.

dotykový displej lehce ušpinitelné kryty
OS Android 2.2 chybí stereo reproduktory
uložení aplikací na kartu
GPS, Google mapy
3,5 mm Jack, microUSB
3G a Wi-Fi s DLNA
pevné zpracování
LG Air Sync
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
19 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
Petr S.MartinVojtaIvotrak Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

Dobrý den, je na LG Optimus Chic už taky Android 2.2.1 jako na Optimus One??

Xman
Xman

Dobrý den,

myslíte že toto LG je opravdu tak dobré, nebo jenom dražší bratr stejně vybaveného telefonu?
Jirka

Jarek
Jarek

Zajimalo by me jestli ta funkce kde sms namluvim a ono to prevede na text, funguje i v jinych aplikacich napr. icq.
U LG OO se casto resi v diskuzich ze pri dotyku na lcd klesne vykon je toto i u Chic?

Dolnma
Dolnma

Aha, no možná je to tím, že jsem měl dost puštěnejch aplikací…, ale stejne je to celkem závažný bug, když se kvuli tomu sekaj i live tapety… :/

Charles
Charles

Pěkná recenze LG Optimusu Chic, snad se ze strany výrobce dočkáme co nejdřívě také aktualizace na Android 2.3 :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nástup nové éry? Apple začal prodávat nabíječky s USB-C

Nástup nové éry? Apple začal prodávat nabíječky s USB-C

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Spekulace ohledně toho, jak si Apple zahrává s myšlenkou přechodu na USB-C tu byly, a jsou tu pořád. Kalifornský…

Recenze Xiaomi Mi A2: Xiaomi, jak jej neznáte

Recenze Xiaomi Mi A2: Xiaomi, jak jej neznáte

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Smartphony čínského výrobce Xiaomi z velké části profitují u svých zákazníků díky vlastní nadstavbě MIUI, která kompletně překopává základní…

KY-O1L je smartphone, který schováte do peněženky

KY-O1L je smartphone, který schováte do peněženky

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Svěží vítr v dnešní době, kdy smartphony připomínají spíše menší štíty, k nám vane z Japonska. Postarala se o…

Mobilní zobrazení