Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG GT540 Optimus – recenze krásky s imitací taženého kovu

  |  87 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

LG GT540 Optimus vám podrobněji představí naše recenze. Přístroj nese OS Android 1.6, 3″ dotykový HVGA displej, podporu rychlých dat, Wi-Fi, GPS. Působí přitom honosně díky imitaci taženého kovu. Od LG je to rozhodně povedený kousek.

Mobilní telefon LG GT540 Optimus do recenze zapůjčil X-Store.

LG u modelu GT540 Optimus (dříve byl označován jako GT540 Swift) vsadilo na operační systém Android 1.6 a proslýchá se, že nakonec aktualizaci na verzi 2.1 uvolní. Tak či onak, model je to i nyní zajímavý, plný funkcí, které uživatel ocení. Příkladná je kvalita zpracování, i když trochu chybí skutečný kov, nahrazený plastem. Přístroj dovoluje velkou měrou vlastní úpravu vzhledu menu a pohotovostních obrazovek včetně možnosti stahování tisíců aplikací přes Android Market, a to zdarma.


LG GT540 Optimus – oficiální fotografie

TIP: Pro podrobné parametry mobilu LG GT540 Optimus navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – LG GT540 Optimus

Rozměry109 x 55 x 12,7 mm
Hmotnost116 g
Displejdotykový, rezistivní, TFT, rozlišení 320 x 480 px, 262tisíc barev (65 tisíc efektivně), úhlopříčka 3,0“
Procesor a paměťprocesor 600 MHz
256 MB RAM, 130 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 1.6 (Donut)
Fotoaparát3 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, rozpoznání obličeje a mrknutí, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost4 500 Kč, od července 2010

Krátké postřehy z testování LG GT540 Optimus:

Co se nám líbilo: dílenské zpracování, standardní 3,5 mm konektor Jack, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, GPS s Google mapami, Android Market s tisíci aplikacemi zdarma, podpora až 32GB microSD karet, dotykový HVGA displej, fotoaparát s autofocusem a nahráváním VGA videa, podpora Xvid a DivX formátů, OS Android

Co se nám nelíbilo: velmi kolísavá výdrž, pouze imitace kovu, výrobcem negarantovaná aktualizace na Android 2.1


 

Obsah balení:

LG GT540 Optimus je prodáván v maličké krabičce a nedá se uvěřit tomu, že se tam ještě něco kromě telefonu skrývá. Opak je pravdou, přibalen je USB kabel s nasazovacím zakončením nabíječky, pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, uživatelská příručka, 2GB microSD karta a baterie. Výrobce by mohl v budoucnu více myslet na ekologii a pokusit se o nasazení patřičných „eko“ krabiček.

Vzhled a konstrukce:

Na první pohled má telefon LG GT540 Optimus konstrukci vyrobenu z tažené oceli, nicméně zdání klame. Jedná se pouze o imitaci, vytvořenou z plastu. Ta se táhne jak na přední straně nad a pod displejem, tak na celé zadní straně. Boky jsou lesklé, na pohled také kovové. I u nich platí, že se jedná o plast. Rozměry telefonu jsou 109 x 55 x 12,7 mm, hmotnost 116 gramů. Majitel telefonu si musí dávat opravdu velký pozor, aby mu lehce vyklouznuvší přístroj neskončil na zemi.

Přední stranu vyplňuje 3“ dotykový displej, k němuž náleží dvě doteková tlačítka – menu a vracečka. Pod nimi je trojice klasických tlačítek ve tvaru ufouknutých bublin, která se ovládají skvěle. Vlastně i s dotekovými tlačítky pod displejem jsem neměl problém. Horní a dolní hrana je nepatrně oblá směrem do středu telefonu, i když to na první pohled není poznat. Přechod do bočních hran je zaoblený, kryty pěkně lícují. Nad displejem je prořez pro reproduktor.

Na pravém boku z pohledu uživatele telefonu se nalézá dvoupolohová spoušť fotoaparátu, pod krytkou zasazený microUSB port a vyhledávací tlačítko. To bok levý nese pouze dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, příp. přibližování ve webovém prohlížeči nebo fotoaparátu. V horní oblé hraně se vměstnal klasický 3,5 mm konektor Jack, jehož výhody není potřeba opakovat. Spodní zkosená hrana obsahuje zabudovaný mikrofon.

Zadní část telefonu je zcela plochá a až na nepatrně zapuštěnou čočku fotoaparátu na ní nic nenajdeme. Kryt lze sejmout velice jednoduše, není potřeba žádné hrubé síly, stačí následovat pomocnou šipku na krytu telefonu. SIM karta má své místo až pod baterií, proto je vždy potřeba telefon nejprve vypnout a až poté vyjmout baterii. Naopak slot na microSD kartu má přístup snazší, je umístěn hned vedle čočky fotoaparátu pod krytem. Od výrobce je tam dána 2GB karta.

Displej a ovládání:

Displej je dle mého názoru jednou z předností modelu GT540, a to i přesto, že se jedná o rezistivní typ displeje, který není až tak moc předurčen pro práci s prsty. Jeho rozlišení je HVGA, neboli 320 x 480 px. Úhlopříčka 3“ je pro takové rozlišení skvělá. I když displej podporuje 262 tisíc barev, tak vlivem OS Android 1.6 efektivně zobrazuje pouze 65 tisíc. S příchodem aktualizace na verzi 2.1 by se to zlepšilo na oněch 262 tisíc.

Telefonu nechybí ani akcelerometr pro automatické otáčení displeje. Úroveň jasu se reguluje v nastavení telefonu, nebo lze používat zkratky na widgetu na pozadí (bez podsvícení, 50%, 100%). Při nejvyšší úrovni jasu jsem neměl problém přečíst cokoliv na běžném denním světle, na přímém slunečním světle to už bylo horší. Telefonu nicméně výrobce upřel světelný senzor a senzor k automatickému zamknutí displeje při hovoru, to může mrzet.

Baterie a výdrž:

LG GT540 Optimus si vysloužilo od výrobce baterii typu Li-Ion s nadějnou kapacitou 1500 mAh. To dává tušit přiměřenou výdrž okolo 2-3 dnů při běžném zatížení, nicméně při spuštění Wi-Fi, přidání jasu displeje či zapnuté GPS jde výdrž skokově dolů a není problém telefon vybít i za méně než 24 hodin. Sám jsem se o tom přesvědčil, stačilo se nechat přes hodinu navigovat se zapnutou GPS, zapnout k tomu internetový prohlížeč a mít jas nad polovinou a rázem procenta z baterie mizela jak produkty ve slevě. Počítejte tedy se dvěma dny v normálním provozu a s sebou si raději vždy přibalte nabíječku. Výrobce přitom udává hodnoty výdrže následovně – 500 hodin pohotovostní režim / 5,5 hodin volání.

Prostředí telefonu:

LG Optimus nese 600 MHz procesor Qualcomm MSM 7227 a 256 MB RAM, což pro chod Androidu 1.6 bohatě stačí. Právě onen operační systém Android 1.6 se může zdát pro někoho jako nedostatečný, opak je ovšem pravdou. Přechody v menu i spouštění aplikací jsou plynulé, výrazný zásek systému jsem po celou dobu testování nezaznamenal. Někdy jen telefon nepatrně zamrzl při odemykání displeje posunem daného tlačítka po displeji.

Telefon disponuje vnitřní pamětí 130 MB, která je dostatečná pro instalování aplikací. Ty na paměťovou kartu být umístěny nemohou, Android ve verzi 1.6 to neumožňuje. Pro uložení hudebních souborů či fotografií pak slouží paměťová karta, a to do velikosti 32GB. Její umístění hned vedle čočky fotoaparátu pod zadním krytem je přijatelné.

A nyní už k samotnému operačnímu systému Android verze 1.6, který se v telefonu nalézá. Domovská obrazovka obsahuje až 7 obrazovek, na které je možno libovolně rozmístit widgetů, aplikace či různé zkratky. Stačí na libovolném prázdném místě displeje podržet prst a vybrat s vyvolané nabídky přesně to, co byste na dané místo rádi. Prostřední ze sedmi obrazovek se bere jako hlavní, na té je dobré mít šikovný widget zpravující Wi-Fi, GPS, Bluetooth, aplikací na pozadí a regulace jasu. Vlastním úpravám se meze nekladou.

Do menu se vstupuju prostředním tlačítkem na displeji nebo levým dotekovým tlačítkem. Přidržením prostředního tlačítka lze vyvolat nabídku aktuálně spuštěných aplikací, mezi kterými se tak jednoduše přepíná. Menu seskupuje aplikace přehledně pod sebe a zvlášť ty, které uživatel doinstaluje. Abyste mohli čas od času povypínat běžící aplikace, doporučuji si z Android Marketu stáhnout Task Manager, na výběr jich je hned několik. Předejdete tomu, že se vám telefon při obrovském množství souběžně puštěných aplikací začne viditelně zpomalovat.

Telefonování a zprávy:

Zprávy se v telefonu automaticky řadí do konverzace dle odesílatele, což je poměrně přehledné a při větším počtu zpráv to v adresáři nedělá neplechy. U odeslaných zpráv se mi líbí možnost potvrzení o doručení (to není nic nového) a přečtení (to zní dobře), takže se příjemce rozhodně nevymluví na to, že vaši zprávu nečetl. Stejně tak se hodí manuální nastavení načítání zpráv v domácí síti a zvlášť při roamingu. Jednoduše tak předejdete zbytečným platbám za data v zahraničí. V nastavení mě pak zaujala ještě položka – příjem reklamních zpráv. Pozná to snad, která zpráva obsahuje reklamní text? Po dobu testování se na tuto otázku nepodařilo najít odpověď. Editor zpráv nezkracuje, a to ani při použití slovníku T9.

Zprávu emailů si vzala na starost aplikace od LG, tzv. LGEmail, ve které jsou vidět jak jednotlivé emailové účty, tak i koncepty. Nastavení emailu je otázka několika sekund, jelikož jsou zde připraveny profily předních českých serverů, navíc i MS Exchange. Telefon má samozřejmě i další funkce provázané s Googlem – Google Talk, Gmail a další. Při prvním spuštění telefonu budete na účet u Googlu patřičně dotázáni a tak či onak vás nakonec telefon přinutí si účet založit, pokud jej nemáte. S ním využijete telefon daleko více.

Kontakty jsou zpravovány ve složce podle jména a nesou mnoho dalších informací o dané osobě včetně přiložené fotografie, která se zobrazuje namísto Androida při volání. Vytvářet lze také skupiny s přiřazením konkrétního zvonění, totéž jde i u jednotlivých kontaktů. Nechybí ani složka oblíbených kontaktů. Pokud kontakty synchronizujete se svým Gmail účtem, máte o vše postaráno bez jakékoliv práce.

Fotoaparát:

Na zadní straně telefonu dominuje osamělý fotoaparát, pronikající svým orámováním na povrch imitující taženou ocel. Tak trochu zde chybí LED dioda. Fotoaparát pořizuje snímky v max. velikosti 3 Mpx, video zvládá až ve VGA rozlišení, za což výrobce chválíme. Nastavení fotoaparátu i videa jako by s oka vypadlo modelu LG BL40 – otáčivý půlkruh, na němž jsou všechny možnosti nastavení. I videa mě zaujala schopnost natáčení i s barevným efektem, tedy třeba v podání sépie, modré či pastel. Rozlišení videa je buďto VGA, QVGA nebo QCIF. V rozlišení VGA je pořizováno 17 snímků/vteřinu.

Režim fotoaparátu je také obsáhlý na funkce, které uživatel notně využije. Mezi režimy fotografování nechybí klasický autofocus, makro či rozpoznání obličeje. V nastavení je mnoho funkcí – např. geotagging nebo rozpoznání mrknutí. Po zaostření je snímek pořízen do 2-3 sekund, tedy s patrnou prodlevou při uložení na kartu či paměti telefonu.

Zkušební fotografie – LG GT540 Optimus:

Zkušební video (640 x 480 px, 17 snímků za sekundu)

Organizační a datové funkce, zábava:

Schopnosti telefonu podtrhuje datová výbava, která čítá GPRS, EDGE i rychlá data HSDPA (download až 7,2 Mb/s). K nim se neodmyslitelně přidružuje i bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g a Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech. Připojení nabíječky a USB kabelu je možné přes microUSB konektor. Správa bezdrátových sítí je v Androidu dobře vyřešena, vytkl bych snad jen jednu věc, a to neschopnost samovolně se přepínat mezi Wi-Fi a daty přes operátora. Zejména při zapnutém prohlížeči to nemusí být prima, když jste mimo dosah Wi-Fi a prohlížeč prostě napíše hlášku, že není připojení, namísto toho, aby nabídl k připojení další způsoby. Tohle Androidu trošku schází.

Mezi základní organizační funkce telefonu patří poznámky, kalendář s připomínkami, kalkulačka s pokročilými funkcemi, budík s opakováním, záznam zvuku a také podpora Office souborů (Quickoffice). Využitelná je i RSS čtečka, kterou může uživatel stejně jako téměř všechny aplikace umístit na pozadí jedné či více obrazovek v pohotovostním režimu. Nechybí ani klient Facebook. Zdrojem pro další aplikace je Android Market. Telefon má GPS, která v kombinaci s Google mapami 4.4.0 (v době testování telefonu) na běžné určení pozice a zjištění trasy stačí. Z navigací mohu doporučit Wisepilot či Navteq, obě stáhnete v omezené verzi na Android Marketu. Licenci poté musíte dokoupit.

Mezi webovými prohlížeči si každý vybere. V telefonu je připraven prohlížeč na bázi Android WebKit a další je možno nainstalovat po stažení z Android Marketu. Na výběr je třeba Opera Mobile, Infinity nebo Dolphin Browser. Zamrzí snad jen chybějící podpora Flash, naopak videa na YouTube podporu mají. Spustit je lze přímo v prohlížeči nebo v samostatné aplikaci YouTube. Pokud máte u svého operátora aktivovaný nějaký datový tarif, vůbec se Android Marketu nebojte. Naleznete tam spoustu užitečných aplikací či her, které jsou zdarma ke stažení.

Pokud toužíte po nějaké hře, pak mohu doporučit velmi oblíbené trefování koše – Toss It, klasické Solitaire nebo Infinity. Příjemný večer strávíte pozorováním hvězd – Google Sky Map, SMS zdarma napíšete např. přes Kubik SMS nebo Vodafone SMS, s přáteli budete v kontaktu přes IM klienta – doporučuji Meebo IM nebo AOL IM, ICQ mě na Androidím telefonu příliš neoslovilo. V Praze se může hodit také aplikace SMS jízdenka pro snadný nákup jízdenky bez nutné znalosti onoho objednacího čísla a tvaru SMS zprávy.

Telefon má editor videa a co víc, podporuje formáty DivX, Xvid, a MP4, a to v max. rozlišení WVGA rozlišení. Přehledné řazení fotografií, videí a ostatních obrázků zaručuje Galerie. Hudební přehrávač si poradí s formáty MP3, WMA, AAC a WAV. Z dalších funkcí jsme ještě nezmínili FM rádio s RDS, které funguje až po připojení sluchátek. S telefonem jsou dodávána pecková sluchátka se standardním 3,5 mm konektorem Jack a zakončením s mikrofonem a tlačítkem pro příjem či volbu hovorů.

Závěr recenze LG GT540 Optimus:

LG GT540 Optimus je optimálním řešením pro ty z vás, kteří chtějí začít s operačním systémem Android a zároveň nechtějí přijít o žádnou zásadní funkci jako je např. podpora rychlých dat, Wi-Fi, GPS, fotoaparát s autofocusem či dotykový displej s jemným rozlišením. Všechny tyto vlastnosti toto LG má a dokáže je patřičně „prodat“. Pokud výrobce přispěchá i s aktualizací Androidu na verzi 2.1, pak se bude jednat o jeden z těch lepších telefonů s OS Android. Vlastně i teď je hodně povedený, ale starší verze Androidu ho trochu brzdí. Cena pod pěti tisíci Kč je přiměřená (k 1. září 2010), telefon mohu rozhodně doporučit.

Koupit LG GT540 Optimus na značkovém e-Shopu X-Store.

dotykový displej kolísavá výdrž
OS Android imitace kovu
 3 Mpx fotoaparát chybí stereo reproduktory
GPS navigace 
3,5 mm Jack 
přítomnost 3G a Wi-Fi 
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
43 Comment threads
44 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
46 Comment authors
IvanaMonika B.Barbora.TMaťoAnna Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
David
David

Zdravím, chci se zeptat jaký telefon by jste osobně zvolil mezi LG GT540 x Samsung Galaxy 3. Děkuji.

Michael
Michael

Je viditelný rozdíl v display mezi LG 540 (320×480) a Galaxy 3 (240×400)? Mám na mysli viditelný rastr, velikost pix atd. Právě z toho rozlišení mám u Galaxy 3 obavu…

Petra
Petra

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,v jakých oficiálních barvách pro ČR se toto LG Optimus vyrábí,moc díky za odpvěď

STEVE
STEVE

mam tento telefon a myslim že je moc dobrý jen mi trochu chybí multitouch ale i to se dá přežít…

vodic
vodic

Telefon ma pouze 156MB RAM (pravdepodobne 128MB + 32MB cip a neco malo rezervovano pro grafiku), ne 256MB, jak se pise v recenzi. Bohuzel je tohle velice rozsirena nepravda, na zaklade ktere jsem si mobil koupil. Stal me ale jen 3tis, takze nelituji. A kupodivu jsem to na rychlosti mobilu zatim nepocitil.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení