Kauza Epic vs. Apple graduje a nabízí i odvrácenou tvář „nenažraného“ studia
- Dnes pokračuje další soudní „kolečko“ mezi Applem a Epic
- Objevují se nové důkazy i obvinění
- „Svatá válka“ proti Applu má svoji odvrácenou tvář

Na poli telefonů, tabletů, notebooků i e-commerce Apple válí, jak utržený vagon, to je bez debat. Škarohlídům se to nemusí líbit, ale to je tak asi všechno, co se k tomu dá říct. Jenže všechno má svůj rub a líc. Momentální spor, který americký gigant vede s herním studiem Epic, je toho důkazem. A bohužel i tady se ukazuje, že jedna mince má dvě strany.
Epic bojuje nejen za sebe?
To, že si Apple za stažení v App Store nárokuje „svých“ 30 %, je známá věc. Je to opravdu hodně, o tom žádná. Argumentace „jabka“, že za tím je mnohem víc než jen snaha se snadno a rychle obohatit, že s tím souvisí i provoz storu, merchandising a vlastně i jisté promo, které se vývojářům dostává, je zjevná i alibistická.
Přesto je to „pálka“. Když se ozval Epic a poukázal na to, že ta taxa je i tak přemrštěná (a má pravdu), už jaksi zapomněl dodat, že s podmínkami App Store původně souhlasil, byť nemusel. Že se mu to poté rozleželo v hlavě a začal do Applu „šít“ přes média je z hlediska smluvního partnerského vztahu vždycky obecně nešťastné, tak to prostě je.
Kdo z vás někdy dělal byznys, tak mi dá za pravdu, že tyto věci se řeší prakticky hned, aby bylo jasné, co z takového „dealu“ budou obě strany mít a hlavně, jaké jsou vzájemné povinnosti a závazky. Epic se snaží poukázat na křivdu a na pomoc si vzal ostatní vývojáře a menší studia, za které také bojuje, aby dokázal, že to může jít jinak, lépe.
Přehledně k tématu:
- Apple i Google zakázali ve svých obchodech Fortnite. Tvůrci se bouří
- Kauza Fortnite pokračuje. Apple jde do protiútoku a pálí ostrými!
- Facebook a Apple na ostří nože. Začíná bitva o svobodu na internetu
Ne! Epic bojuje jen za sebe
Bohužel, jak se nově ukazuje, toto ušlechtilé tažení dostává trhliny. Zaprvé, Epic chrání jen své vlastní zájmy (logicky). Zadruhé, nezáleží mu na ostatních stejně jako celou dobu nejde o to, že Apple všem účtuje 30 %. Rozumějte, pointou není to, že Apple „sdírá ostatní z kůže“, ale to, že věhlasné studio chce „přátelskou“ taxu. Nic víc, nic míň.
Právníci Applu aktuálně poukazují na to, že v roce 2018 Epic vychvaloval Metal Graphics (jablečné API, které studio mimochodem používá) až do nebe. I tohle byl jeden z důvodů, proč díky okamžité podpoře Cross-Play mohl Epic do App Storu naskočit doslova přes noc. Další věci, která budí rozpaky je prohlášení Tima Sweeneyho, CEO vývojářské společnosti, že podobné poplatky má i Sony nebo Nintendo.
V tuto chvíli není podstatné to, jak velké rozdíly mezi těmito online obchody jsou, jako vlastní fakt, že tato hezká agitka je pouze nástrojem k tomu, jak platit méně a získat více. A jen pro názornost, právníci „mimo záznam“ oslovili Sweeneyho s následující otázkou:
- Právník: Pokud ti Apple nabídne nižší sazbu, takovou jako nikdo jiný nemá, vezmeš to?
- Sweeney: Jo, šel bych do toho.
Závěr
Ne, v žádném případě nejde o bránění Applu, jestli vás to náhodou napadlo. A souhlasím s tím, že pokud je prostor pro to si účtovat méně, mělo by se na to apelovat a řešit. Jenže jak píše server 9to5Mac (ti z vás, kteří umí anglicky, určitě si to přečtěte), Epic je dravec, který chce všem hlavně dokázat, jak si Apple namaže na chleba. Tečka.