Jak šel čas se Samsungem: od nudlí k nejmodernějším smartphonům
Jihokorejského giganta Samsung snad netřeba představovat. Tuto značku zná dnes každý. A to hlavně díky smartphonům, televizím nebo produktům do domácnosti. V dnešní době zkrátka Samsung investuje téměř ve všech technologických odvětví. Jak ale značka začínala svůj příběh? Za více než 80 let své existence si společnost prošla opravdu zajímavou cestou.
Vše začalo ještě před válkou
Zatímco v Evropě houstl vzduch a napětí bylo stále větší, tak na opačném světe vznikla společnost Samsung, do které by nikdo netipl, že se dostane tam, kde je dnes. Píše se tak rok 1938 a ve městě Tegu založil jistý pan Lee Byung-Chul tehdejší Samsung Sanghoe. Firma, která měla původně zhruba čtyřicet zaměstnanců se zabývala distribucí potravin, později pak začali produkovat vlastní nudle.
Rozvoj společnosti však pozastavila korejská válka. Znovu se tak do podnikání Lee-Byung-Chul pustil až v roce 1954. Do podnikání se však vrhl se vší vervou. Začal investovat i do ostatních segmentů jako je požární a námořní technika nebo bankovnictví a pojišťovnictví. Nutno také podotknout, že Samsungu se dařilo ve všech odvětvích, do kterých investoval. Lee totiž vždy říkal, že Samsung musí být lídrem každého odvětví, do kterého vstoupí. Pro dostání svých slov pak udělal vždy vše, co mohl.
(Lee Byung-Chul – zakladatel společnosti Samsung, muž vlevo s papírem v ruce)
Zlom v sedmdesátých letech
Asi největší rozhodnutí udělal zakladatel firmy v roce 1969. V tomto roce si Samsung půjčil peníze od zahraničních firem, a založil divizi, jenž se zabývá elektronikou. A tak vnikl Samsung Electronics. Později byly založeny také divize jako je Samsung Heavy Industries, což je dodnes jeden z největších stavitelů lodí. Přidala se také divize Samsung Engineering a Contructions, která vede globální stavitelské společnosti. Nás ale zajímá hlavně odvětví elektroniky.
Prvním produktem tohoto odvětví se stala v roce 1970 černobílá televize P-3202. Později pochopitelně začali produkovat také barevné televizory, které se postupně díky své kvalitě dostávaly také za hranice Jižní Koreje. Z dalších technologických zařízení v této době Samsung vyráběl například mikrovlnné trouby. Od roku 1983 se Samsung následně zaměřil také na osobnější techniku, jako je například videokamera nebo počítače.
S postupem času Samsung začal vyrábět i vlastní čipy či paměti. Velice úspěšným segmentem je následně výroba displejů, které dnes patří na úplnou špičku. Vždyť displeje Samsungu používá i konkurence, jako je například Apple. To vše se odvíjí od zaryté filosofie značky podložené korejskou kulturou, kdy prostě chtějí být ve všem nejlepší.
(Skupinka techniků, která stojí nad první černobílou Samsung TV)
Znovunalezení svého já
Ačkoliv se Samsungu ve svých různých odvětví dařilo opravdu hodně, tak stále chtěli více. S tím, jak postupovala doba, se samozřejmě vyvíjely nejnovější technologie. Dnes si Samsung spojujeme hlavně s chytrými telefony, což dává naprostý smysl, jelikož jsou jedničkou na trhu. Svůj první telefon představil již v roce 1988 a jednalo se o model SH – 100. Při připočtení inflace by tento kousek v dnešní době stál zhruba 4 500 eur, což je v přepočtu zhruba 115 tisíc korun.
Je tak jasné, že se jednalo o velice drahé zařízení, které si mohl dovolit jen opravdu málokdo. Není tak divu, že se telefon zrovna s velkým úspěchem nesetkal. Naštěstí to Samsung nevzdal a telefony se snažil produkovat i nadále. Tento, a i několik následujících modelů následně zůstalo na domácím trhu.
První telefon, který se dostal do Evropy byl model SGH – 600, který si cestu na starý kontinent našel v roce 1998. Ve vývoji telefonů Samsungu pak samozřejmě nalezneme také několik lehce bizarních kousků, jako je model T700, jenž má kulatý tvar. Dále tu máme D700 s otočným displejem, či Watch Phone, což byl vlastně takový předchůdce dnešních moderních hodinek Gear, respektive Watch.
(Dřívější tvorba Samsungu: mobilní telefony T700 a D700)
Samsung T919 Behold – první dotykový telefon
Vůbec první dotykovým telefonem Samsungu se stal model s označením T919 Behold. Tento kousek byl představen v listopadu roku 2008, a měl být přímou odpovědí na první iPhone 3G. A jaký byl tento telefon? Hlavní doménou se stal 3″ displej s rozlišením 240 x 340 pixelů. Vnitřní paměť měla kapacitou pouze 128 MB. Již tehdy zde ale nechyběl zadní fotoaparát s rozlišením 5 Mpx.
Mezi další populární modely s dotykovým displejem tohoto jihokorejského výrobce patří například Samsung Star II, S8500 Wave či Galaxy Neo. To pravé ořechové ale přišlo v roce 2009. Tehdy Samsung představil zbrusu novou řadu Galaxy S, kterou známe dodnes. Za deset let existence si tato řada vybudovala obrovský respekt i u konkurence. Dnes již tu máme model Galaxy S10, který nabízí ty nejmodernější vymoženosti. Další velice známou řadou jsou pak modely z řady Note, která nabízí především velký displej a stylus S Pen.
Tato řada je navíc tak populární, že se dokázala přenést i přes problémy, které dorazily se sedmým modelem. Netřeba připomínat, co se tehdy s telefony stávalo. Aktuálně jsou to již tři roky, a 7. srpna Samsung představí již Galaxy Note 10, u kterého se opět očekávají obrovské prodeje.
(První dotykový telefon – Samsung T919 Behold)
Hrdý gigant na domácím trhu
Velice dobře je na tom Samsung také po finanční stránce. Nutno však podotknout, že jejich cesta k dobrým finančním výsledkům je poněkud jednodušší. Vždyť Samsung má neomezenou podporu vlády, a přístup k penězům od největších jihokorejských bank. Pokud jde o export, tak dnes již více jak 20 % exportu Jižní Koreje tvoří právě produkty Samsungu.
Celkové příjmy tohoto giganta jsou pak stejně velké, nebo i větší jako HDP některých států, například větší než Argentiny. Mezi lidmi je pak Samsung velice respektován, a mnoho na něj nedá dopustit. Firma má dokonce vliv na rozvoj politiky, kultury či médií. Vliv Samsungu je tak na domácím trhu opravdu mohutný.
Co přinese budoucnost?
Je jasné, že vývoj trhu s technologiemi jde stále kupředu. A i když je Samsung momentální jedničkou na trhu, tak nesmí usnout na vavřínech a stále sledovat aktuální trendy. Ba ne je dokonce určovat tak, jak by to jednička na trhu měla dělat. Co přesně v budoucnu Samsung představí pochopitelně nevíme.
Již teď se ale ona budoucnost blíží, například model Galaxy Fold, tedy ohebný smartphone, byl ještě před pár lety pouze hudbou budoucnosti. A dnes jej již máme. Jedná se sice o stále ne příliš povedený výrobek, rozhodně jde ale Samsung správnou cestou. Nám nezbývá tak nic než jen doufat, že se firmě přezdívané „tři hvězdy“, jelikož právě toto je přesný překlad korejského slova Samsung, bude dařit, a v budoucnu nám přinese technologie, které nám všem ulehčí každodenní život.
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.