Jak prodloužit výdrž baterie v mobilu? Máme pro vás 10 zaručených tipů
- Trápí vás krátká výdrž baterie telefonu?
- Máme pro vás několik řešení, jak z toho ven
- Připravili jsme celkem 10 zajímavých tipů

Výdrž baterie telefonu je nekonečné téma. Spousta zaručených tipů funguje polovičatě nebo vůbec. Sestavili jsme pro vás přehled spíše na základě zdravého selského rozumu, který však není samospásný. Nezapomeňte, že smartphony nejsou pro nic za nic chytré jen tak zbůhdarma a že vždy je to v duchu něco za něco.
Jas displeje
Je to možná až neuvěřitelně hloupočké, ale tento krok představuje nejjednodušší způsob, jak prodloužit výdrž vašeho zařízení. Díky manuálně nastavené hodnotě výrazně snížíte spotřebu baterie.
Naopak nevýhodou je to, že displej nebude efektivně reagovat na změnu světelných podmínek v závislosti na změně prostředí. Je to samozřejmě o prioritách, ale pokud potřebujete, aby váš mobil vydržel podstatně déle, je tohle jedna z věcí, které fungují.

Čtěte také: Stále nevíte, co pod stromek? Těchto 10 vychytávek udělá zaručenou radost
Limit pro vypnutí obrazovky
A u displeje ještě chvíli zůstaneme. Ono se totiž vyplatí upravit také dobu, po které dojde k jeho vypnutí v nečinnosti. Zdánlivá malichernost dokáže také velmi slušně zajistit nějaká ta procenta akumulátoru navíc. Drtivá většina výrobců navíc nabízí několik možností v rozmezí od 15 sekund až pod 10 minut. Jestliže tedy telefon odkládáte na delší dobu, je nejnižší hodnota z hlediska úspory energie nejvhodnější.
Úsporný režim
Veškeré aplikace, které nepoužíváte, vypněte. Zas a znovu, bavíme se o scénáři, kdy jste prostě mimo domov a nemáte možnost si svůj telefon někde dobít. Proto je nezbytné zaměřit se na všechno, bez čeho se aktuálně obejdete, což můžou být mobilní data, Wi-Fi, GPS, Bluetooth nebo celá řada dalších procesů běžících na pozadí.
Někteří výrobci navíc nabízí i rozšířené funkce (např. Sony Stamina a tak podobně). Jestliže jste v situaci, kdy potřebujete každý dílek energie, aktivujte je. Také doporučujeme se podívat do menu Baterie na pořadí spotřeby aplikací. Mějte ale na paměti, že vypnutím všeho se můžete dostat do problémů v momentě, kdy je některá appka (což platí téměř vždy) na deaktivovaných službách přímo závislá.

Tmavý režim i tapeta
Máte rádi líbivý AMOLED? Tento typ displeje nasazuje do smartphonů čím dál více výrobců. Tím nejznámějším je bez velkých vytáček jihokorejský Samsung.
Kromě omalovánkových přesaturovaných barev má tento panel nespornou výhodu v tom, že k zobrazení černé nepotřebuje energii. Jinými slovy, čím více tmavé, tím delší výdrž. Z tohoto pohledu se rozhodně vyplatí použít tmavý režim spolu se stejně laděnou tapetou.
Méně žravé aplikace
Sociální sítě jsou fenoménem dnešních dní, ale víte, kolik si z akumulátoru ukrojí takový Facebook, Instagram nebo WhatsApp? Věřte, že jsou to doslova žrouti energie.
Pakliže jste v situaci, kdy je pro vás prioritou výdrž, nabízí se zvláště v prvních dvou případech využít odlehčených Lite verzí. Možná, že nedisponují všemi potřebnými funkcionalitami, ale i přesto bezvadně poslouží, a hlavně jsou šetrnější.

Čtěte také: Jak poznat „napíchnutý“ telefon? Existuje celá řada varovných signálů
Nevypínejte aplikace
Nejčastěji používané aplikace nechte běžet. Nejde o protimluv. Znovu otevřít appku je pro smartphone rozhodně náročnější než její obnovení.
Vypněte animace
Ať už se jedná o na pohled zajímavé živé tapety na ploše, nebo systémové animace, v obou případech platí, že jakmile je deaktivujete, výrazně prodloužíte nutnost svůj mobilní telefon nabíjet. Chápeme, že pohyb napříč prostředím a aplikacemi nebude tak „cool“, ale citelně se zlepší jak odezva, tak i vlastní plynulost. Toto platí zejména tehdy, pokud patříte mezi majitele postaršího smartphonu.
Bacha na hotspot
Jestliže často používáte mobilní hotspot pro sdílení internetového připojení, není na škodu se mrknout i na jeho nastavené parametry. Z těch důležitějších je to hlavně doba, po které se má v nečinnosti vypnout. Zvolte co nejkratší interval, optimálně 5 minut. Nemá smysl dobu pro odpojení zbytečně protahovat.

Velká baterie je základ
Tento tip je sice až na posledním místě, ale paradoxně je alfou a omegou toho, jak často budete muset zařízení nabíjet. Mimo rychlost procesoru, velikost RAM i úložiště věnujte pozornost i kapacitě baterie.
Stále platí – čím větší, tím lepší. A to platí i pro rychlost dobíjení! Pokud to ale stále není ono, zvažte možnost koupě powerbanky. Šťáva navíc se hodí vždy, a s ohledem na dnešní standardy (bezdrátové nabíjení, reverzní apod.) to funguje překvapivě rychle.
Někdy pomůže restart
Samo sebou, že restartování bývá velmi často až tou nejzazší možností, které se spousta uživatelů i bojí, ale věřte má to něco do sebe. Někdy se totiž může stát, že (například po hlavní aktualizaci) si ne všechno systémově „sedne“.
Takový chybný proces na pozadí nebo nahodilá chyba dokáže poměrně často radost z používání smartphonu pěkně znepříjemnit. Jednoduchý restart kolikrát udělá mnohem lepší službu než nejrůznější rádoby optimalizační aplikace.