Jak a proč zakázat automatické aktualizace u Androidu?

Pavel Kreuziger

Androidové aplikace zpravidla stahujete z obchodu Google Play. Ostatně, jiný zdroj bychom vám za běžných okolností ani nedoporučovali, tedy mimo oficiálních obchodů jednotlivých výrobců, které ale často trpí nedostatkem dostupného softwaru. Ale to už bychom zabrousili do jiného tématu.

Doporučujeme: Jak uvolnit a správně vyčistit paměť v telefonu s Androidem?

My se v tomto článku chceme zabývat něčím jiným, a sice aktualizacemi aplikací stažených právě z Google Play. Tyto aktualizace ve výchozím nastavení probíhají automaticky, nicméně občas bychom si z různých důvodů přáli, abychom si mohli běh věcí určovat sami.

Zrušení automatických aktualizací je přitom velice jednoduché, a probíhá následujícím způsobem:

  1. Otevřete obchod Google Play. Ano, nastavení aktualizací probíhá právě zde, a nikoliv v samotném nastavení Androidu, což bychom považovali za logičtější.
  2. Klikněte na ikonu „hamburgerového“ menu. To jsou ty tři vodorovné čáry v levém horním rohu displeje.
  3. Zde zvolte položku Nastavení.
  4. Dále klepněte na Automatické aktualizace.
  5. Pro deaktivaci automatických aktualizací aplikací klepněte na Neaktualizovat aplikace automaticky.

Možná jste si všimli, že jako výchozí volba je nastavena možnost Pouze přes Wi-Fi. Tu považujeme za zlatou střední cestu. Naopak možnost Přes libovolnou síť volte pouze tehdy, když jste si jisti, že nebudete platit nic navíc za data.

A proč vlastně automatické aktualizace aplikací zakazovat? Jedním z důvodů, které nás napadají jako první, je nadprůměrný datový přenos na Wi-Fi v kanceláři, v kavárně nebo třeba u známých. Většina lidí už dnes sice objem dat na bezdrátových sítích tolik neřeší, ale v určitých situacích je jimi prostě zbytečné mrhat.

Dalším důvodem může být známá nestabilita u nejnovější verze některé z aplikací, které máte nainstalovány. Raději tedy zůstanete u verze stabilní, kterou máte nainstalovanou, a nebudete experimentovat s nějakými nefunkčními novinkami.

Nejdůležitější oblastí je pak bezpečnost a soukromí. Zejména u starších verzí Androidu se totiž snadno může stát, že si aktualizovaná verze aplikace jednostranně vezme víc povolení k tomu, co může dělat s vaším smartphonem, než měla verze původní. A to přece nikdo z nás nechce.

A co aktualizace systému?

Automatické aktualizace se ovšem netýkají jen aplikací, ale i samotného systému Android, který se občas sám od sebe převede na novou verzi. To je docela nepraktické, především proto, že ne všichni uživatelé mají zájem o novinky, které – přiznejme si to – někdy spíše komplikují život, než aby ho usnadňovaly. Existují také konzervativnější uživatelé, kteří jsou zvyklí na „svoje“ prostředí a jaksi nemají chuť učit se novým věcem a zvykat si na estetické změny UI systému.

Pro tento účel tentokrát běžte do menu Nastavení přímo v systému, kde zvolíte možnost Systém úplně na konci, dále Aktualizace softwaru a dále v horním pravém rohu v pokročilém nastavení deaktivujte obě možnosti Automaticky stáhnout přes Wi-Fi Aktualizovat přes noc.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články