Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC Desire Z – recenze pořádného Androidu s výsuvnou QWERTY

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Recenze HTC Desire Z je zaměřena nejen na samotný telefon, ale také na porovnání s vybavenější verzí Desiru HD. Oba modely přinášejí nejnovější OS Android 2.2 s nadstavbou Sense, kapacitní S-LCD dotykový displej a nekompromisní funkční výbavu.

HTC Desire Z (známý také jako HTC Vision) je o něco málo chudší bráška v současnosti nejvybavenějšího smartphonu od HTC, modelu Desire HD. Na první pohled si ale všimnete jiného rozdílu, a sice že Desire Z je navíc vybaven QWERTY klávesnicí s netradičním výklopným řešením. Ve výbavě jsou rozdíly akceptovatelné, testované Desire Z má například menší displej, pomalejší procesor, menší velikost paměti RAM, nižší rozlišení fotoaparátu a další. Všechny rozdíly jsou zmíněny v jednotlivých kapitolách recenze.

Za zapůjčení telefonu HTC Desire Z do recenze děkujeme eshopu Sunnysoft.


HTC Desire Z – oficiální fotografie

HTC Desire Z je vybaven nejnovější verzí operačního systému Android 2.2 včetně grafické nadstavby Sense taktéž v nejnovější verzi, dále kapacitním dotykovým 3,7“ S-LCD displejem, 800 MHz procesorem, 512 MB RAM, GPS navigací Route 66, rychlými daty HSPA a Wi-Fi či 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem a nahráváním HD videa.

Doporučujeme: Přečtěte si také náš test HTC Desire HD – recenze nejvybavenějšího smartphonu HTC

Základní parametry – HTC Desire Z

Rozměry119 x 60 x 14,2 mm
Hmotnost180 g
Displejdotykový (kapacitní), S-LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Procesor a paměťQualcomm MSM 7230 (800 MHz)
512 MB RAM, 1,5 GB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid OS 2.2 + Sense UI
Fotoaparát5 Mpx (2592 х 1944 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání HD videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, USB kabel, paměťová karta microSD 8 GB
Cena a dostupnost12 790 Kč, od listopadu 2010

Krátké postřehy z testování HTC Desire Z:

Co se nám líbilo: netradiční konstrukce s výklopnou QWERTY klávesnicí, optický touchpad, mechanická spoušť fotoaparátu, hlasové psaní zpráv, tisíce kvalitních a bezplatných aplikací a her na Android Marketu, HTC Hub, vytvoření hotspotu z telefonu, 8 GB paměťová karta v balení

Co se nám nelíbilo: horní část se ve vysunutém stavu viklá, chybí stereo reproduktory, v systému stále chybí automaticky zabudovaný plnohodnotný multitasking (potřeba stáhnout aplikaci), vestavěný přehrávač nepřehraje veškerá videa v .avi

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu HTC Desire Z navštivte katalog mobilů.

Obsah balení

Balení s telefonem HTC Desire Z se nijak neliší od balení vybavenějšího modelu Desire HD. V malé kartonové krabičce opět najdeme prospekty jako je uživatelská příručka, rychlý průvodce a další, pak obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky, paměťovou kartu microSD o velikosti 8 GB a USB kabel spolu s adaptérem pro vytvoření běžné nabíječky. Osobně bych ocenil, kdyby byla s telefonem dodávána kvalitnější sluchátka, nejlépe špuntová. Konkurence je v této oblasti již o krok dále. Ocenit ale naopak musím přítomnost 8 GB paměťové karty, která potěší.

Vzhled a konstrukce

HTC Desire Z svým konzervativním designem nenadchne, ale zároveň ani nijak nezklame. U jednoho z nejvybavenějších telefonů současnosti je to ze strany samotného výrobce pochopitelné. HTC zvolilo kombinaci hliníku s pogumovaným plastem, což vypadá pěkně. V ruce působí oba materiály příjemným dojmem a zároveň i hodnotně. Telefon tak může vhodně reprezentovat například manažery a byznysmeny.

Podívejme se na malé srovnání. Model Desire Z je na první pohled celkově menší než vybavenější model Desire HD. Díky výsuvné QWERTY klávesnici má však větší tloušťku (14,2 mm místo 11,8 mm) a hlavně pak hmotnost, která narostla ze 164 gramů na rovných 180 gramů. Telefon je tak opravdu jen pro ty, kteří mají rádi v ruce pořádný kus hardwaru. Někteří lidé si mohou na vyšší hmotnost zvyknout až po několika dnech. Při práci s telefonem pak není 180 gramů ani tolik znát, neboť HTC Desire Z je dobře vyvážen.

Tchajwanský výrobce se pustil u Desiru Z do menšího experimentu. Telefon je vybaven netradičním výklopným mechanismem s QWERTY klávesnicí. Při pohledu na telefon na výšku se jeho horní část vyklopí směrem doprava. Stačí uchopit telefon na šířku a zatlačit na jeho horní část na levém boku (při pohledu na telefon na výšku). Dvojice umělohmotných nožiček horní díl vyzvednou a překlopí do druhé polohy, čímž dojde k odkrytí QWERTY klávesnice. Podobné řešení nabízela například Nokia N97/N97 Mini, jen s tím rozdílem, že horní část zůstala tak trochu na půl cesty, aby byl displej údajně lépe naklopený směrem k uživateli. Osobně se mi ale řešení Desiru Z zamlouvá mnohem více.

Výklopný mechanismus je pohodlný. Někteří majitelé telefonu si stěžují, že se horní část vyklopí až moc jednoduše a může tak docházet k samovolnému či nechtěnému vyklopení. U námi testovaného kusu jsem se však s ničím podobným nesetkal. Výklopný mechanismus je pevný a tichý. Jediný nešvar u tohoto mechanismu jsem zaregistroval, až když je telefon otevřený. Horní část se totiž mírně viklá do stran. Není to sice nic děsného a může jít jen o neduh u námi testovaného kusu, ale i tak doporučuji výklopný mechanismus u telefonu vyzkoušet pokud možno ještě před koupí či co nejdříve po koupi.

Podívejme se nyní ještě na rozmístění jednotlivých prvků na telefonu. Na přední straně se rozprostírá 3,7“ dotykový displej, pod ním je tradičně k dispozici čtveřice Androidích senzorových kláves, zleva: domů (přepnutí na úvodní obrazovku či delším přidržením vyvolání nabídky s posledně spuštěnými aplikacemi), menu (vyvolá nabídku s dalšími možnostmi), zpět (krok zpět, většinou pro ukončování aplikací) a hledat (hledání v telefonním seznamu, zprávách, hudbě, internetu atd.). Pod displejem také najdeme optický touchpad, kterým můžeme snáze ovládat například kurzor při psaní zprávy apod. Nad displejem je pak stejně jako u modelu Desire HD umístěn pouze reproduktor a dvojice senzorů – pro regulaci jasu a vypnutí displeje během hovoru po přiblížení telefonu k uchu. Kamerka pro videohovory schází.

Na levém boku Desiru Z najdeme jednolité tlačítko pro regulaci hlasitosti a otvor pro microUSB kabel. Na pravém boku musím pochválit přítomnost dvoufázové spouště fotoaparátu, která mi u Desiru HD citelně scházela. Na horní straně Desiru Z je k dispozici vypínací tlačítko a konektor 3,5 mm Jack. Zadní strana pak přináší objektiv 5 Mpx fotoaparátu, LED blesk a reproduktor. Pro odejmutí zadního krytu je potřeba použít posuvný zámek na pravém boku telefonu, který následně uvolní kovový kryt. Pod ním se skrývá baterie a sloty pro SIM kartu a paměťovou kartu microSD. Výměna obou karet je však z důvodu umístění možná až po vyjmutí baterie.

Displej, optický touchpad a QWERTY klávesnice

Displej je u Desiru Z oproti Desiru HD menší, konkrétně s úhlopříčkou 3,7“ místo 4,3“. Ostatní parametry ale zůstaly nezměněny. Dotykový displej je tedy kapacitní, takže se příjemně a přesně ovládá prsty, navíc díky podpoře multi-touch nechybí zoomování fotek či internetových stránek pomocí dvou prstů ala iPhone. Typ displeje je opět nový S-LCD, který je sice lepší než AMOLED displej u prvního Desiru, ale oproti konkurenčnímu Retina displeji a Super AMOLED displeji je stále ještě pozadu, jelikož nedokáže zobrazit sytě černou barvu a má menší čitelnost na slunečním světle. S rozlišením WVGA (480 x 800 px), 16 miliony barev a úhlopříčkou 4,3“ však rozhodně patří mezi současnou špičku na trhu.

K ovládání slouží kromě dotykového displeje i optický touchpad. Ten je poměrně přesný a hodí se například při zadávání textu, kdy potřebujete posunout kurzor na dané místo. Kromě čtyř směrů s ním lze i potvrzovat volbu. Pokud vyklopíte horní část telefonu, objeví se jedna z největších chloub telefonu – plnohodnotná QWERTY klávesnice.

Tlačítka jsou rozdělena do čtyř řad, mají mírný zdvih a mezi sebou dostatečné mezery. Psaní na klávesnici je proto velmi pohodlné a rychlé. Kromě běžných kláves je k dispozici například i dvojice kláves sloužících jako zkratky ke zvoleným funkcím. Jako zkratky si můžete nastavit i všechna písmena od A až do Z. Pokud si budete všechny zkratky pamatovat, můžete poměrně rychle ovládat svůj telefon vždy jen jediným kliknutím.

Baterie a výdrž

HTC Desire Z přináší baterii Li-Ion 1300 mAh, tedy o 70 mAh více, než vybavenější model Desire HD. Vyšší kapacita, méně energeticky náročný procesor a také menší displej dokázaly výdrž prodloužit zhruba o jediný den oproti Desiru HD. V redakčním testu nám tak telefon vydržel s běžnou denní zátěží 2 až 3 dny, což je velmi dobrý výsledek. Je však nutné dodržovat základní pravidla, tedy mít vypnuté Wi-Fi, Bluetooth a GPS, pokud jej zrovna nevyužíváte, dále mít nastavený jas na nižší úroveň či zvolit automatickou regulaci atd.

Operační systém Android 2.2 a nadstavba Sense

Model Desire Z je oproti vybavenější verzi Desire HD vybaven pomalejším procesorem 800 MHz (místo 1 GHz u Desiru HD) a menší pamětí RAM (512 MB místo 768 MB RAM). Paměť ROM zůstává na 1,5 GB a možnost rozšíření pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB též nechybí. Jinak se tato kapitola prakticky u modelů Desire Z a Desire HD nijak neliší. Dovolili jsme si proto následující odstavce ohledně OS zkopírovat z naší dřívější recenze HTC Desire HD a pouze doplnit o nové poznatky.

HTC Desire Z disponuje v současné době nejnovější verzí operačního systému Android 2.2 Froyo. Pro lepší uživatelský zážitek výrobce připravil i vylepšenou nadstavbu Sense UI. Změnou oproti Desiru HD je, že se po vysunutí QWERTY klávesnice automaticky změní orientace displeje na šířku. Listování mezi úvodními obrazovkami či v menu a nabídkách je opět dokonale plynulé a přesné. To platí také pro zoomování přes multi-touch. Zklamáním však je, že HTC Desire Z standardně nenabízí plnohodnotného správce spuštěných aplikací. Přidržením domečku či ikonek v notifikační nabídce lze pouze přepínat mezi posledními aplikacemi, nikoliv však je i ukončovat. Každý si tak musí z Android Marketu stáhnout například některého z task killerů.

Nadstavba Sense od HTC vylepšuje standardní operační systém Android 2.2. Na úvodní ploše je k dispozici 7 obrazovek, na které můžete umístit různé widgety dle libosti. Novinkou oproti předchozím verzím je možnost jednotlivé obrazovky mezi sebou přesouvat, stačí stisknout senzorové tlačítko domů (nebo multi-touch gestem oddálit obsah, tedy přiblížit prsty k sobě), čímž dojde k přepnutí na náhled všech 7 obrazovek, a poté po přidržení obrazovku libovolně přesunout na jiné místo.

Další změna nastala v horní notifikační liště, ve které nahradila původně ovládací prvek napájení nová lišta s posledně spuštěnými aplikacemi. Původní řešení se mi však zdálo mnohem lepší vzhledem k tomu, že posledně spuštěné aplikace lze vyvolat stále přidržením klávesy domů. HTC Desire Z přináší i další změny a vylepšení, v telefonu je k dispozici tzv. HTC Hub, přes který můžete do mobilu stahovat zajímavé widgety, tapety, scény, vzhledy, vyzváněcí tóny a další obsah. Podmínkou však je bezplatná registrace u služby HTCSense.com, která vám dokáže pomoci například v situaci, že vám někdo ukradne telefon.

Telefonování a zprávy

Začněme novinkou u HTC Desiru Z, kterou je indikace zmeškaných událostí při již vypnutém displeji. Automaticky se začne rozsvěcet okolí optického touchpadu, zhruba po 7 sekundách, a upozorní tak svého majitele o nové události. Jinak je vše stejné, jako u Desiru HD. Telefonní seznam tedy pojme tolik kontaktů, kolik se jich jen vejde na vnitřní paměť telefonu. Ke každému kontaktu si můžete přidat spoustu údajů: obrázek, vyzváněcí tón, email, narozeniny, přezdívku, webové stránky a další. Nechybí vytváření skupin a zajímavostí je možnost zablokovat daného volajícího. Pomocí kláves pro regulaci hlasitost pak můžete jednoduše přepínat mezi normální, tichým a vibračním profilem.

Zprávy jsou u HTC Desire Z (stejně jako u Desiru HD) rozděleny šikovně podle konverzací. S každým kontaktem si tak dopisujete ve speciálním vlákně, které můžete kdykoliv celé smazat či smazat pouze jednotlivé zprávy. Telefon pojme tisíce zpráv, záleží na volné vnitřní paměti telefonu. Pro zadávání znaků můžete využít jak softwarovou QWERTY klávesnici v režimu na šířku a na výšku, tak pohodlnou mechanickou výsuvnou QWERTY klávesnici. Pokud budete chtít využít během psaní pro rychlejší zadávání textu slovník XT9, v češtině vám telefon navrhuje slova jen při zadávání přes softwarovou klávesnici, přes výsuvnou QWERTY klávesnici nikoliv. To velmi zamrzí. Doufejme, že to výrobce v příští verzi firmwaru napraví a bude možné využít XT9 i s českým slovníkem navrhovaných slov také u mechanické QWERTY klávesnice.

Hudební přehrávač a video

Pro hudební soubory a další multimediální obsah použijete v balení dodávanou 8 GB paměťovou kartu microSD, na kterou můžete nahrát například přes 2 tisíce MP3 skladeb, desítky videí či tisíce obrázků. Pojďme se podívat nejprve na hudební přehrávač. Ten přehraje většinu dnešních používaných audio formátů a u právě přehrávané skladby zobrazí také obrázek alba. Pokud vysunete QWERTY klávesnici, automaticky se překlopí obsah displeje, nezmění se však obsah hudebního přehrávače jako u modelu Desire HD pro pohodlnější procházení jednotlivých alb. Velkým mínusem je ale až absence ekvalizéru, který by měl dnes již každý telefon v této cenové kategorii nabízet. Bohužel tomu tak u HTC stále není.

Přehrávač Desiru Z jinak umí vytvářet playlisty, skladby třídí podle interpretů, alb a dalších kritérií a nechybí ani možnost opakování a náhodného výběru skladby. Minimalizace přehrávače na pozadí je samozřejmostí. Hudební přehrávač doplňuje FM rádio (hraje až po připojení sluchátek) a přehrávač videí, který zvládne přehrát běžné video ve formátu avi z PC bez jakékoliv konverze a dodatečných úprav. K dokonalosti ovšem Desire Z stejně jako Desire HD neumí zobrazit k videu také titulky. U obou modelů jsem se navíc setkal s problémem neplynulého přehrání některých seriálů, což se dá vyřešit jedině převodem videa či instalací například bezplatného přehrávače mVideoPlayer, který podporuje více kodeků.

GPS navigace

Modely HTC Desire Z a Desire HD nabízejí tradičně aplikaci Google Maps, která si ale stahuje mapové podklady neustále z internetu, a tak je potřeba mít u operátora vhodný datový tarif. Navíc stále chybí plnohodnotné navigační řešení pro Českou republiku. To se objeví podle posledních zpráv na přelomu nového roku. HTC Desire Z a Desire HD však již dnes přinášejí alternativní řešení, a to plnohodnotnou GPS navigaci Route 66. V telefonu je nainstalována zkušební 30 denní verze včetně hlasové navigace v češtině. Mapové podklady pro ČR se zatím stahují z internetu, ale ostatní země je již možné stáhnout a využívat offline, takže naše země by se mohla brzy na tomto seznamu také objevit. Co se týče plné verze, měsíční licence pro Evropu stojí 9,99 EUR, roční 39,99 EUR a doživotní pak 49,99 EUR.

Fotoaparát a natáčení HD videa

HTC Desire HD je na tom papírově o něco hůře také v oblasti fotoaparátu. Disponuje fotoaparátem s rozlišením 5 Mpx (2592 х 1944 px), zatímco Desire HD má 8 Mpx fotoaparát. Telefonu ovšem nechybí autofocus včetně touchfocusu, LED blesk, detekce tváře, geotagging a další funkce a nastavení. Navrch má přítomností mechanické spouště fotoaparátu, která mi u Desiru HD citelně scházela. Oproti Desiru HD lze navíc s modelem Desire Z již během natáčení videa zoomovat, u námi testovaného kusu Desiru HD to nepochopitelně nešlo. Sluší se ještě doplnit, že oba telefony umí nahrávat video v HD kvalitě 720p, tedy 1280 x 720 px.

Zkušební fotografie – HTC Desire Z

Organizační a datové funkce

V organizační výbavě u modelů Desire Z a Desire HD nic podstatného nechybí, k dispozici je kalendář, budík, stopky, časovač, diktafon, kalkulačka a prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel) v podobě aplikace QuickOffice a prohlížeč PDF dokumentů PDF Reader. Výrobce přidává navrch další aplikace, například akcie, předpověď počasí, SoundHound (rozeznání skladby pomocí vzdáleného serveru), aplikaci světlo a další. Nechybí ani aplikace pro přístup na Facebook a Twitter. Tisíce aplikací a her jsou pak ke stažení na Android Marketu. Jediný rozdíl v této oblasti mezi modely Desire Z a Desire HD je, že levnější Desire Z nenabízí standardně také čtečku elektronických knih.

Datová výbava telefonů HTC Desire Z a Desire HD patří k dnešní špičce na trhu. Mobilní data jsou v plném složení: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA download až 14,4 Mb/s a HSUPA upload až 5,76 Mb/s). K surfování na internetu je připraven internetový prohlížeč Safari Mobile 4.0, který umí otevřít více oken současně, podporuje multi-touch ovládání pro zoomování a disponuje plnou podporou technologie Flash 10.1. K připojení na internet můžete vedle mobilních sítí využít také bezdrátové připojení přes Wi-Fi (b/g/n). Pokud by ostatní ve vašem okolí potřebovali přístup na internet, můžete HTC Desire Z jednoduše proměnit v hotspot. V nastavení pojmenujete svou síť a zadáte heslo, které pak musí ostatní vyplnit, aby mohli váš telefon využít pro přístup na internet. Telefon nabízí také Bluetooth ve verzi 2.1 včetně možnosti odesílání souborů na jiná zařízení.

Závěr recenze HTC Desire Z

HTC Desire Z se ve všech ohledech povedl. Výrobce telefon vybavil nejnovější verzí operačního systému Android 2.2, pohodlným kapacitním dotykovým displejem, 5 Mpx fotoaparátem s nahráváním HD videa či výsuvnou QWERTY klávesnicí, kterou zajisté ocení lidé často píšící zprávy či e-maily. Funkční výbava je takřka bez nedostatků, zamrzela jen absence ekvalizéru u jinak kvalitního hudebního přehrávače a poněkud vyšší hmotnost, kterou nemusí zrovna každý skousnout. Pro manažera, multimediálního nadšence či technoida je ale HTC Desire Z v současnosti jednou z nejlepších voleb.

Doporučujeme: Přečtěte si také náš test HTC Desire HD – recenze nejvybavenějšího smartphonu HTC

HTC Desire Z si můžete zakoupit na eshopu Sunnysoftu.

moderní design, hliníkové provedení vyšší hmotnost
výsuvná QWERTY klávesnice chybí ekvalizér
kapacitní dotykový displej
800 MHz procesor a 512 MB RAM
Android 2.2 + Sense UI
5 Mpx fotoaparát, HD video
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
RE:to je jednoto je jednohiprobramon.dexterLadislav Szajko Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ladislav Szajko
Ladislav Szajko

mě příjde že ty htc mají poslední dobou děsný foťáky.. HTC desire HD na to že má 8mp hruza.. A tenhlle fotí jak 2mp u sony ericssonu

ramon.dexter
ramon.dexter

Jenom menší upřesnění. Android 2.2 má v základu správce spuštěných aplikací. Dostat se na něj dá přes nastavení>aplikace>správa aplikací. Na této obrazovce jsou čtyři tabule,z nichž jedna je „běžící aplikace“. Na plochus e dá samozřejmě i vytáhnout odkaz přímo na obrazovku správy aplikací. Proto jsou task killery a managery zbytečností, která dost často stojí za nestabilitou systému, zvýšenou spotřebou a dalšími problémy. Proto bych viděl radu instalace task killeru za škodlivou.

hiprob
hiprob

„S rozlišením WVGA (480 x 800 px), 16 miliony barev a úhlopříčkou 4,3“ však rozhodně patří mezi současnou špičku na trhu.“
desire Z ma 3,7 palcov…
ad google maps: update by sa ma dat vypnut, nie?
P.S. mam aktivovany 1GB dat/mesiac

to je jedno
to je jedno

Ahoj,prosím chtěla bych se zeptat když mám HTC Desire Z ,tak bych potřebovala vědět jak se dají přesunout fotky nebo obrázky do jiné složky děkuju

RE:to je jedno
RE:to je jedno

stáhni si total commander pro android a máš to ;)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

Unikají podrobné rendery údajně chystané Motoroly P30

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Motorola připravuje novou řadu P, do které budou spadat modely P30, P30 Note…

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

Některé Pixely XL mají po updatu na Android 9 problém s nabíjením

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Některé původní telefony Google Pixel XL zažívají problémy s rychlonabíjením, a to po aktualizaci na Android 9 Pie. Na Google Issue…

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

První vlna pozvánek do Fortnite míří už i mimo portfolio Samsung

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Populární onlinovka, která je veleúspěšná na PC platformě, se teď chystá dobýt i smartphony a tablety s operačním systémem Android.…

Mobilní zobrazení