Google Mapy pomohou zachránit planetu. Znáte tyto 3 chytré funkce?
- Google Mapy jsou velmi oblíbenou navigační aplikací
- Nicméně dnes už to není jen o navigaci z bodu A do bodu B
- Využít totiž lze i chytré funkce, se kterými pomůžete zachránit přírodu

Automobily na silnicích jsou podle průzkumu International Energy Agency největším znečišťovatelem ovzduší, když se na emisích z dopravy podílejí 75 %. Snahou technologických firem, které slibují udržitelnou budoucnost, tedy nemůže být nic jiného, než se snažit s tím něco udělat. A Google v tomto směru podniká celkem zajímavé kroky.
V tomto článku se dozvíte, jaké jsou 3 nové způsoby u aplikace Google Mapy, pomocí kterých je možné pomoci snížit uhlíkovou stopu. Je to jen o rozhodnutí uživatelů, a samozřejmě v našich končinách i o (ne)dostupnosti vybraných funkcí.
Ekologická navigace
Nejrychlejší trasa nemusí být vždy ta nejkratší, to už nejspíše z vlastních zkušeností víte. A podobným způsobem platí, že nejlepší trasa nemusí být vždy ta nejrychlejší. Pokud totiž nechvátáte, můžete si díky Googlu zvolit trasu o něco časově delší, ale ekologičtější, což jde většinou i ruku v ruce s náklady za cestu.
Ano, pojedete o něco déle, protože to bude pomalejší rychlostí a po jiné silnici, ale Google Mapy vám dají takovou alternativu, při které se bere v potaz i sklon silnice, takže se chytře vyhnete větším kopcům, kde roste spotřeba, a tedy cena za provoz, ale hlavně vyprodukované emise.
V testovacím provozu, který již probíhá v USA a Kanadě, se tímto způsobem povedlo ušetřit 500 000 tun CO2. Do Evropy má nová funkce pro možnost volby mezi klasickou a ekologičtější trasou, dorazit v dohledné době. Dočkají se majitelé zařízení s Androidem a iOS.

Čtěte také: 10 senzačních fíglů, které skrývají Google Mapy! Znáte je všechny?
Odlehčená navigace pro cyklisty
Ne každý jezdí po městě autem, či městskou hromadnou dopravou. Velmi populárním dopravním prostředkem se během pandemie Covid-19 stalo jízdní kolo, jen za poslední rok narostl počet navigování přes Google Mapy v této kategorii o až 98 %. U své aplikace se tedy Google zamyslel nad tím, jak zpříjemnit navigování všem cyklistům, kteří šetří přírodu.
Samozřejmě není úplně praktické a ekologické mít telefon na řidítkách s neustále na maximální jas zapnutým displejem, když potřebujete navigaci většinou jen kvůli odbočkám na cestě. Proto americký gigant pracuje na speciálním „Lite režimu“, který vám ukáže všechny potřebné informace (včetně převýšení na trase) v úspornějším zobrazení.

Sdílená kola a skútry
Google Mapy již ve více než 300 městech po celém světě ukazují informace o tom, že máte ve svém okolí sdílená kola či skútry, se kterými se můžete vydat na cestu. Právě sdílení jednostopých dopravních prostředků dokáže výrazně ušetřit emise. Funkce se postupně rozšiřuje i do dalších měst, kde fungují půjčovny. Samozřejmě je k dispozici v Google Mapách na obou operačních systémech, tedy Android a iOS.

Které z těchto funkcí vám přijdou nejzajímavější a proč? A myslíte si, že je tohle správná cesta, jak v Google Mapách jít přírodě a lidem naproti a s jejich přispěním pomoci zachránit planetu? Napište nám do diskuze pod článkem.
Doporučené video
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.