Google chce předělat Android. Měl by se ještě víc přiblížit Linuxu
Google se sice hodně snaží, ale jak fragmentaci Androidu, tak nepříliš ukázkové podpoře napříč výrobci úplně zabránit nedokáže. To by se ale mohlo v blízké budoucnosti zásadně změnit.
TIP: Jaké smartphony dostanou nový Android 10? (aktualizováno)
Možná si na to ještě vzpomenete. Kvůli problémům v souvislosti s vágní podporou výrobců Google před dvěma roky představil Projekt Treble. Ten přišel s nástupem Androidu 8.0 Oreo. V kostce představoval reorganizaci architektury Androidu a přechod na modulární způsob struktury systému. Proprietární úpravy (nadstavby) výrobců byly odděleny od kořenového systému.
To mělo umožnit pravidelné a rychlé aktualizace ve frekvencích velmi podobných té u Pixelů. Pro výrobce to ale znamenalo vcelku zásadní problém, museli kompletně předělat stávající firmware.
Treble pomohl, ale to nestačí
Co si budeme povídat. Ne všem se do toho chtělo anebo se tomu vyhýbali a všemožně to oddalovali. Přesto tento krok nebyl úplně marný a sám Google potvrdil, že právě Treble stojí za tím, že Android 9 Pie se oproti předchůdci dostal na telefony dvakrát rychleji. Ale to je mu pořád málo.
Ti z vás, byť jen trošku znalí, asi tuší, v čem je problém. Je jím linuxové jádro. To nejprve upravuje Google, pak výrobci čipsetů, kteří jej napasují na danou platformu, a jako poslední výrobci telefonů. Ti trhy penetrují stále dalšími a dalšími telefony, takže je vcelku hodně obtížné mezi nimi vůbec najít nějaké kompatibilní kernely (jádro operačního systému – pozn. redakce).
Chceme jednotný linuxový kernel
A to chce Google změnit. Jak? Jeho vývojáři si docela vážně pohrávají s myšlenkou jednotného linuxového kernelu s dedikovanými moduly pro Android. Prostě chtějí stejný „základ“ pro všechny, který se pak bude dále doplňovat; ať už o binární kódy samotných vývojářů, nebo ovladače pro daný čipset a hardware, který zajistí výrobce. Tomu to dost zásadně usnadní práci, protože v případě dvou telefonů, které mají identický hardware, ale například jiné procesory, prostě jen dodá potřebný softwarový balíček právě pro něj.
Cíl je zde jasný, a to dostat Android na úroveň klasických linuxových distribucí, tj. společné jádro spolu s proprietárními ovladači, které může teoreticky fungovat na více zařízeních. A kdy že se této změny dočkáme? Upřímně, nemáme tušení, protože v tomto ohledu je Google klasický tajnůstkář.
zdroj: Ars Technica