Facebook podplácel mládež, aby používala sledovací aplikaci
Facebook celá léta potichu provozoval VPN aplikaci „Facebook Research“, která teenagerům – včetně neplnoletých – nabízela až 20 dolarů měsíčně výměnou za všechna jejich soukromá data, včetně zpráv, fotografií, videí a lokace v reálném čase, píše portál TechCrunch.
Aplikace je přímým nástupcem jiného řešení s názvem Onavo, které Facebook používal ke sběru dat o zvycích uživatelů a používání aplikací třetích stran. To ovšem bylo v srpnu 2018 ukončeno po opatření ze strany Applu, zabraňujícímu aplikacím sběr dat o službách třetích stran, která nejsou výslovně třeba. Aplikace Onavo VP tajně špehovala uživatele a sbírala soukromé informace, zatímco oficiálně byla jejím cílem minimalizace používání mobilních dat.
Onavo tak jasně porušovalo pravidla Applu, jenže namísto toho, aby Facebook od svých praktik upustil, vypustil je pod jiným názvem jako Research VPN, aplikaci, kterou v App Storu nenajdete. Distribuována je totiž jako vývojářský balíček využívající certifikační systém, jehož záměrem je distribuce korporátních aplikací zaměstnancům. Což je v přímém rozporu s pravidly používání Applu.
Aplikace Facebook Research cílí na lidi mezi 13 a 35 lety, přičemž uživatelé mezi 13 a 17 lety musí vyplnit formulář se souhlasem rodičů. Aplikace po „účastnících“ vyžaduje, aby si nainstalovali Root certifikát, který Facebooku dává plná práva na prakticky každý kousíček informací, kterou máte na svém telefonu. Dokonce po uživatelích požadovala, aby jí zaslali snímek obrazovky s historií objednávek na Amazonu. O potenciálním porušování evropského nařízení GDPR se však zdrojový článek nezmiňuje.
zdroj: Phone Arena