Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Co s telefonem, který vám dosloužil? Možností je několik

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Při pořízení nového telefonu většina lidí řeší, co má vlastně dělat se starým telefonem. Možností je řada, ne každý je však zná.

S narůstajícím počtem mobilních telefonů se stává stále aktuálnější otázkou jejich likvidace. Podle odhadů nyní lidem doma zůstává přibližně 1,6 miliardy nepoužívaných zařízení, což je opravdu ohromné množství. Navíc lidé se zařízení často zbavují dříve, než vyprší jejich životnost, z důvodu koupě modernějšího modelu.

Přístroj setrvá u vlastníka zhruba 2 až 3 roky a následně je vyměněn za novějšího nástupce. Se starým mobilním telefonem je pak nakládáno různě. Někteří lidé si ho nechají doma pro případ nouze, jiní ho prodají či věnují, ostatní jednoduše vyhodí do popelnice. Následně pak elektroodpad končí na skládkách s ostatním odpadem, což není správné.

Tip: Recyklace telefonů by mohla přispět k výrobě elektromobilů

Vysloužilá elektronika má totiž také své místo, a to v červených kontejnerech s označením ELEKTROZAŘÍZENÍ, které slouží jako zpětný odběr drobných elektrospotřebičů. Kde je najít? Stačí zavítat na stránky www.cervenekontejnery.cz a najít nejbližší červený kontejner ve svém okolí.

U veřejnosti bohužel panuje přesvědčení, že veškerý odpad – tříděný i netříděný – končí na jednom místě, kde se následně řeší, co s ním. To je ovšem zásadní mýlka. Odpad je třeba třídit hned na začátku a stejně jako jsou kontejnery určené na papír, plast a sklo, máme i červené kontejnery, kam patří vysloužilé elektro,“ říká Dana Duchečková ze společnosti Asekol a dodává, „tříděním přispíváme k rozvoji zdravého životního prostředí, šetříme energii a rozhodně to není zbytečná činnost. Elektronická zařízení mohou obsahovat nebezpečné látky, které se postupem času začnou na skládkách uvolňovat do půdy a spodních vod. Recyklace elektrozařízení zároveň snižuje nutnost těžby surovin a spotřebu energie. Recyklací 100 mobilních telefonů/notebooků ušetříte 29 litrů ropy, která by vám vystačila na 426 kilometrů.

Do červených kontejnerů patří: veškerá drobná elektrozařízení z kanceláře i z domácnosti např. počítače a jejich příslušenství, tiskárny, kalkulačky, audiotechnika, telefony, atd. , nebo také baterie a akumulátory.

Trh s elektronikou v dnešní době nabízí nespočet produktů a zákazníci tak mají téměř nekonečné možnosti výběru. Pokud však chceme přispívat k trvale udržitelnému rozvoji naší planety, musíme se naučit s elektrem správně hospodařit. Vysloužilá elektrozařízení rozhodně nepatří do koše, ale do speciálních kontejnerů nebo k prodejci, který ze zákona musí nabízet službu zpětného odběru.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

To, že vysloužilou věc mám vyhodit do vhodného koše vím. Naivně jsem čekal, že navrhnete řešení, jak takovému přístroji prodloužit životnost. Použít jej, když už nic, tak například jako meteostanici či IP kameru.

Prófa
Prófa

Někteří prodejci nabízí u starých mobilů tzv. cashback a to i u těch hodně starých, i když tam je to třeba směšná částka, ale stále lepší, než to vyhodit do popelnice. Víc se mi ale líbilo, když tu byla akce T-Mobile, která nabízela za staré mobily obratem miniaturní powerbanky.

loko
loko

tak to je dobrý: na obrázku obřím písmem, že do červených patří drobné elektro a baterie, a hned pod tím v textu mimo zářivek a baterií. Asi si každý má vybrat podle potřeby :)

loko
loko

jinak telefony vyhazuju fakt jen když jsou totálně naodpis – jako třeba utopené. Dražší rozbité si klidně spravím z použitých dílů (protože mě to baví), a jinak když telefon nechci tak ho prostě dám do rodiny, dětem, prodám na bazaru nebo na charitu. Nevidím žádný důvod to házet do popelnice…

Stsv
Stsv

Pokud by to byl takový problém tak, tak je tu jednoduché řešení. Při koupi nového telefonu dát patřičnou slevu. Podobně jak to funguje při prodeji automobilů. Pokud to pro lidi bude zajímavé tak telefony nebudou vyhazovat ale odevzdávat.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Oficiálně: Xiaomi Mi 8 dorazí 31. května. Známe výbavu i cenu

Oficiálně: Xiaomi Mi 8 dorazí 31. května. Známe výbavu i cenu

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Čínský výrobce oznámil nový telefon Xiaomi Mi 8, který se oficiálně ukáže 31. května na akci v čínském Shenzenu.…

Samsung Galaxy J4 a J6 (2018): cenově dostupné novinky

Samsung Galaxy J4 a J6 (2018): cenově dostupné novinky

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Čtveřice nově představených telefonů Samsungu čítá nejen prémiový Galaxy S Light Luxury a nejvyššího cenově dostupného zástupce Galaxy J8…

Samsung Galaxy J8 (2018): převlečené "áčko" s duálním foťákem

Samsung Galaxy J8 (2018): převlečené „áčko“ s duálním foťákem

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Nový Samsung Galaxy J8 (2018) je docela průměrný telefon střední třídy vycházející ze sesterského modelu Galaxy A6, oproti kterému…

Mobilní zobrazení