Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vyzkoušeli jsme v Česku první Google Glass

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V Česku už jsou první chytré brýle zvané Google Glass, které slouží jako příslušenství k chytrému telefonu. Můžete si s nimi zavolat, přečíst zprávy, fotit, natáčet a mnoho dalšího. Jaké jsou v reálu a při praktickém používání? 

Dnešní mobilní technologie neznamenají jen chytré telefony, objevují se nové a nové nápady v podobě různých chytrých příslušenství. A jedním z nejzajímavějších jsou chytré brýle Google Glass. V podstatě chtějí usnadnit práci se smartphonem a převzít některé jeho funkce. Potenciál využití tohoto příslušenství je veliký, můžeme jednoduše vyřizovat hovory jako přes klasické handsfree, číst si nové zprávy, nechat se upozorňovat na nové události, fotit a natáčet, používat navigaci a mnoho dalších skvělých věcí, které teprve přijdou spolu s aplikacemi.

Jako první má v Česku Google Glass Martin Pelant z vývojářské společnosti eMan s.r.o., kterému děkujeme za ukázku a možnost vyzkoušení tohoto zařízení. Martin se ke Glass dostal loni na vývojářské konferenci Google I/O, kde se zaregistroval pro tento projekt a byl vybrán z omezeného počtu zájemců. Překážkou nebyla ani cena, původně pohybující se na částce 1500 dolarů (cca 30 tisíc korun), plus po přičtení daně a extrémně vysokého poštovného přesahující hranici 2000 dolarů (přes 40 tisíc korun). Je to daň za omezený počet kusů a výrobu v domácí americké Californii. Hotový produkt bude stát rozhodně méně, hovoří se o ceně jako za dnešní smartphony, navíc konkurence pro Glass bude za zhruba 500 dolarů, tedy kolem 10 tisíc korun.

Ještě, než jsme si Google Glass sami vyzkoušeli, zajímali nás nějaké Tomášovo příhody. Přeci jen, v Česku potkat člověka s Google Glass je a bude ještě nějakou dobu docela raritou. A přesně o tom se Tomáš zmínil, lidé na ulici si chytrých brýlí všímají a někteří je dokonce už i poznají, třeba na jeho státnicích někdo zařval „Google Glass!!“. Nebo na prodejně se na Tomášovo brýle díval nechápavě prodavač, tak si Tomáš jeho výraz rovnou vyfotil. Takže s Glass je v těchto prvopočátcích určitě velká zábava.


Důvodem, proč se Tomáš zapojil do programu s Google Glass, však není dobře se pobavit. V rámci společnosti eMan připravují aplikace, které mohou oslovit první zájemce o tohle příslušenství. O které aplikace půjde, jsme se zatím nedozvěděli. Firma spolupracuje s některými společnostmi a umí si představit uplatnění například v případě propagace produktů u společností jako je Datart, CZC a další. Hlavní myšlenkou je, že Google Glass jsou pro fandy a jde stále o technologii považovanou za něco z budoucnosti.

 
 

A nyní již k samotným Glass a našim poznatkům. Google Glass jsou vybaveny prakticky stejně, jako dnešní smartphony střední třídy: dvoujádrový 1,2 GHz procesor TI OMAP 4430, operační paměť 682 MB RAM, vnitřní 16 GB paměť (pro uživatele dostupných 12,3 GB) a operační systém, jak jinak, než Android. Informace se zobrazují na kostkovém projektoru na pravém oku, rozlišení je 640 x 360 px a velikostně jde o ekvivalent 25″ obrazovce pozorované ze vzdálenosti 2,5 metru, což je více než dostatečné. Problémy mohou nastat jen u lidí, kteří potřebují brýle, pokud neuvidíte na krátko, musíte mít čočky nebo přímo skla nasazená v Google Glass.

 
 

Glass se ovládají hlasovými povely nebo dotykově přes touchpad na pravé části brýlí. Vzhledem k tomu, že jsou Glass zatím jen v angličtině, nastává problém při vyslovení českých názvů ulic v navigaci a vyhledání českých informací (kvůli diakritice), ale jakmile bude produkt počeštěný, určitě se s touto překážkou rozloučíme. Nyní musíme tedy pro aktivaci vyslovit: „ok glass“ a následně dát nějaký pokyn: „take a picture“ (vyfotit), „record a video“ (nahrávat video), „get directions to“ (navigovat), „send a message to“ (poslat zprávu), „make a call to“ (zavolat) nebo „Google“ (vyhledat na Googlu). Glass dobře rozpoznají i lehce zkomolené výrazy, nemusíme čistě až přehnaně artikulovat.

http://www.youtube.com/watch?v=v1uyQZNg2vE

V těle Google Glass je zabudovaný gyroskop, který může v některých případech urychlit tyto pokyny. Pokud zvedneme hlavu (resp. zakloníme se), můžeme pak rovnou dávat pokyn. A z hardwarové části to není vše, pro konektivitu je připraveno Wi-Fi 802.11 se standardy b/g/n a energeticky šetrnější Bluetooth 4.0, naopak GPS v brýlích není, ale používá se GPS čip z připojeného smartphonu. Spárování je provedeno klasicky přes Bluetooth.

  

Bezdrátové Wi-Fi se pak používá pro připojení na internet, pokud něco s 5 Mpx fotoaparátem vyfotíme nebo natočíme (video HD 720p se stabilizací), můžeme to hned nasdílet na sociální sítě našim přátelům. Zatím takto funguje Google+, Facebook, Twitter a Instagram, z dalších aplikací pro podobnou práci stojí za zmínku Evernote, přes který si zapisujeme poznámky.

Neustálé připojení ke smartphonu a časté využívání připojení k internetu či používání fotoaparátu vyžaduje hodně energie. Tu zajišťuje vestavěná baterie s kapacitou 560 mAh umístěná v pravé části brýlí. Když k tomu připočteme ještě zmíněný kostkový projektor, působí Glass poněkud nevyrovnaně. Při používání to ale díky nízké hmotnosti nevadí. Když se využívají Glass normálně, vydrží jeden den na plné nabití, tedy když si je nikdo zrovna nezkouší. Dobíjení pak probíhá přes microUSB nabíječku s proudem 1A, se kterou to z 0 na 100 % zvládnou Glass zhruba za hodinu. Během připojení do nabíječky se Glass automaticky synchronizují, pokud je dostupná Wi-Fi síť.

  

Google Glass nejsou jen experimentálním projektem. Do prodeje se mají dostat zřejmě začátkem příštího roku a za cenu lepšího smartphonu, očekáváme v rozmezí 10 – 20 tisíc korun. Aktuálně Google vydává každý měsíc aktualizace, které postupně vylepšují Glass, a vývojáři také velkou měrou přispívají k tvorbě potřebného ekosystému kolem tohoto typu zařízení. Další kroky kolem Google Glass budeme s nadšením sledovat.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

10
Komentujte

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
zuneAdamthegridLukášDavid Šantora Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Kubyk002
Kubyk002

Měli by jste sledovat konkurenční weby, a slovo první bych vynechal :D A pokud jste je zkoušeli ještě před konkurenčními redaktory, ale vydali článek o den později tak tím bych se už vůbec nechválil, nehledě na to, že konkurence má i videorecenzi :)

David Šantora
David Šantora

Dobré ráno Kubyku,

v článku nikde nezmiňujeme, že jsme brýle otestovali první. Věta „Vyzkoušeli jsme v Česku první Google Glass“ neznamená že, jsme je zkusili první, ale že jsme zkusili první Google Glass v České republice, což je pravda. Dovolím si tedy tvrdit, že jste větu špatně pochopil. Videorecenzi si osobně představuji jinak, než to co prozatím v Česku vzniklo, takže jsme si jí nechali na dobu, až budeme Google Glass vlastnit a bude podstatně více času se brýlím od Googlu věnovat.

S pozdravem.

Kubyk002
Kubyk002

Jojo, jak jsem si to teď přečetl tak mi to došlo :D Omlouvám se :D Taky nápad číst něco hned po probuzení :) Jsem vůl a omlouvám se :)

thegrid
thegrid

no ono je to dost zavádějící i když češtinsky správně že

David Šantora
David Šantora

Dobrý večer,

souhlasím, k tomu se ale může vyjádřit pouze Luboš, jelikož článek je jeho prací… ;-) Osobně bych to ale napsal možná stejně, bez ohledu na „zavádějící“ význam dané věty.

S pozdravem.

Lukáš
Lukáš

Za tuto cenu? Děkuji pěkně. Osobně to považuji jako zajímavé zařízení, ačkoliv uznávám že ne pro všechny, dost možná ani ne pro masy. Sám bych je nechtěl. Každopádně kdo nezkouší nemůže nic ztratit. Co mě ale vadí je fakt že na to musíte mluvit. Proč, když už dávají zařízení „z budoucnosti“ do oběhu, to neudělají pořádně. Přece dnes už existují ovladače pro mapování mozkových signálů pro ovládání počítače. A vůbec, jak je řešen přenos zvuku? Je tam hlasitý reproduktor nebo se snad budou připojovat BT sluchátka? Opět mne napadá, že by to mělo být řešeno tím nejmodernějším co je v… Číst vice »

Adam
Adam

K poslednému odstavcu, je to naozaj tak ako hovoríte. Zvuk je vedený cez kosti.

David Šantora
David Šantora

Dobrý večer,

Jak píše Adam, zvuk je veden přes kost, respektive lebku. A čím více si ucpete ucho, tím lépe slyšíte zvuk z Google Glass.

S pozdravem.

Lukáš
Lukáš

Tak díky oběma, alespoň jedna příjemná zpráva.

zune
zune

no to prvé , za čo by som ho zažaloval bolo odfotenie toho predavača
velký brat sa pozerá velký ,brat vám porúča, adblock je zlo

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze OnePlus 6: Hannibal VI. ante portas

Recenze OnePlus 6: Hannibal VI. ante portas

VČERA  |  Tomáš Drahoňovský  |  3 komentáře

Kdysi se mu říkalo zabiják vlajkových lodí, dnes přichází jeho už šestá generace. A mladá čínská společnost opět dokazuje, že dokáže…

Plnohodnotný Photoshop dorazí příští rok i na iPady

Plnohodnotný Photoshop dorazí příští rok i na iPady

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Příchod stylusu Apple Pencil na iPady otevřel novou možnost pro grafiky a návrháře, jak vykonávat svou práci. Podporovaných aplikací pořád přibývá…

Hlavně včas! Apple v USA spouští kampaň Zpátky do školy

Hlavně včas! Apple v USA spouští kampaň Zpátky do školy

14. 7. 2018  |  Daniel Fousek  |  3 komentáře

Léto sotva začalo, ale Apple rozhodně nechce nic zmeškat a americkým studentům již teď nabízí zajímavé akce. Podobně jako v minulých letech…

Mobilní zobrazení