Vyzkoušeli jsme v Česku první Google Glass

Luboš Srb

V Česku už jsou první chytré brýle zvané Google Glass, které slouží jako příslušenství k chytrému telefonu. Můžete si s nimi zavolat, přečíst zprávy, fotit, natáčet a mnoho dalšího. Jaké jsou v reálu a při praktickém používání? 

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Dnešní mobilní technologie neznamenají jen chytré telefony, objevují se nové a nové nápady v podobě různých chytrých příslušenství. A jedním z nejzajímavějších jsou chytré brýle Google Glass. V podstatě chtějí usnadnit práci se smartphonem a převzít některé jeho funkce. Potenciál využití tohoto příslušenství je veliký, můžeme jednoduše vyřizovat hovory jako přes klasické handsfree, číst si nové zprávy, nechat se upozorňovat na nové události, fotit a natáčet, používat navigaci a mnoho dalších skvělých věcí, které teprve přijdou spolu s aplikacemi.

Jako první má v Česku Google Glass Martin Pelant z vývojářské společnosti eMan s.r.o., kterému děkujeme za ukázku a možnost vyzkoušení tohoto zařízení. Martin se ke Glass dostal loni na vývojářské konferenci Google I/O, kde se zaregistroval pro tento projekt a byl vybrán z omezeného počtu zájemců. Překážkou nebyla ani cena, původně pohybující se na částce 1500 dolarů (cca 30 tisíc korun), plus po přičtení daně a extrémně vysokého poštovného přesahující hranici 2000 dolarů (přes 40 tisíc korun). Je to daň za omezený počet kusů a výrobu v domácí americké Californii. Hotový produkt bude stát rozhodně méně, hovoří se o ceně jako za dnešní smartphony, navíc konkurence pro Glass bude za zhruba 500 dolarů, tedy kolem 10 tisíc korun.

Ještě, než jsme si Google Glass sami vyzkoušeli, zajímali nás nějaké Tomášovo příhody. Přeci jen, v Česku potkat člověka s Google Glass je a bude ještě nějakou dobu docela raritou. A přesně o tom se Tomáš zmínil, lidé na ulici si chytrých brýlí všímají a někteří je dokonce už i poznají, třeba na jeho státnicích někdo zařval „Google Glass!!“. Nebo na prodejně se na Tomášovo brýle díval nechápavě prodavač, tak si Tomáš jeho výraz rovnou vyfotil. Takže s Glass je v těchto prvopočátcích určitě velká zábava.


Důvodem, proč se Tomáš zapojil do programu s Google Glass, však není dobře se pobavit. V rámci společnosti eMan připravují aplikace, které mohou oslovit první zájemce o tohle příslušenství. O které aplikace půjde, jsme se zatím nedozvěděli. Firma spolupracuje s některými společnostmi a umí si představit uplatnění například v případě propagace produktů u společností jako je Datart, CZC a další. Hlavní myšlenkou je, že Google Glass jsou pro fandy a jde stále o technologii považovanou za něco z budoucnosti.

 

 

A nyní již k samotným Glass a našim poznatkům. Google Glass jsou vybaveny prakticky stejně, jako dnešní smartphony střední třídy: dvoujádrový 1,2 GHz procesor TI OMAP 4430, operační paměť 682 MB RAM, vnitřní 16 GB paměť (pro uživatele dostupných 12,3 GB) a operační systém, jak jinak, než Android. Informace se zobrazují na kostkovém projektoru na pravém oku, rozlišení je 640 x 360 px a velikostně jde o ekvivalent 25″ obrazovce pozorované ze vzdálenosti 2,5 metru, což je více než dostatečné. Problémy mohou nastat jen u lidí, kteří potřebují brýle, pokud neuvidíte na krátko, musíte mít čočky nebo přímo skla nasazená v Google Glass.

 

 

Glass se ovládají hlasovými povely nebo dotykově přes touchpad na pravé části brýlí. Vzhledem k tomu, že jsou Glass zatím jen v angličtině, nastává problém při vyslovení českých názvů ulic v navigaci a vyhledání českých informací (kvůli diakritice), ale jakmile bude produkt počeštěný, určitě se s touto překážkou rozloučíme. Nyní musíme tedy pro aktivaci vyslovit: „ok glass“ a následně dát nějaký pokyn: „take a picture“ (vyfotit), „record a video“ (nahrávat video), „get directions to“ (navigovat), „send a message to“ (poslat zprávu), „make a call to“ (zavolat) nebo „Google“ (vyhledat na Googlu). Glass dobře rozpoznají i lehce zkomolené výrazy, nemusíme čistě až přehnaně artikulovat.

https://www.youtube.com/watch?v=v1uyQZNg2vE

V těle Google Glass je zabudovaný gyroskop, který může v některých případech urychlit tyto pokyny. Pokud zvedneme hlavu (resp. zakloníme se), můžeme pak rovnou dávat pokyn. A z hardwarové části to není vše, pro konektivitu je připraveno Wi-Fi 802.11 se standardy b/g/n a energeticky šetrnější Bluetooth 4.0, naopak GPS v brýlích není, ale používá se GPS čip z připojeného smartphonu. Spárování je provedeno klasicky přes Bluetooth.

 
 

Bezdrátové Wi-Fi se pak používá pro připojení na internet, pokud něco s 5 Mpx fotoaparátem vyfotíme nebo natočíme (video HD 720p se stabilizací), můžeme to hned nasdílet na sociální sítě našim přátelům. Zatím takto funguje Google+, Facebook, Twitter a Instagram, z dalších aplikací pro podobnou práci stojí za zmínku Evernote, přes který si zapisujeme poznámky.

Neustálé připojení ke smartphonu a časté využívání připojení k internetu či používání fotoaparátu vyžaduje hodně energie. Tu zajišťuje vestavěná baterie s kapacitou 560 mAh umístěná v pravé části brýlí. Když k tomu připočteme ještě zmíněný kostkový projektor, působí Glass poněkud nevyrovnaně. Při používání to ale díky nízké hmotnosti nevadí. Když se využívají Glass normálně, vydrží jeden den na plné nabití, tedy když si je nikdo zrovna nezkouší. Dobíjení pak probíhá přes microUSB nabíječku s proudem 1A, se kterou to z 0 na 100 % zvládnou Glass zhruba za hodinu. Během připojení do nabíječky se Glass automaticky synchronizují, pokud je dostupná Wi-Fi síť.

 
 

Google Glass nejsou jen experimentálním projektem. Do prodeje se mají dostat zřejmě začátkem příštího roku a za cenu lepšího smartphonu, očekáváme v rozmezí 10 – 20 tisíc korun. Aktuálně Google vydává každý měsíc aktualizace, které postupně vylepšují Glass, a vývojáři také velkou měrou přispívají k tvorbě potřebného ekosystému kolem tohoto typu zařízení. Další kroky kolem Google Glass budeme s nadšením sledovat.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články