Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Richter

V minulém roce jsme zde psali o tom, že Apple plánuje v roce 2019 uvést náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Doslova jsme uvedli, že utajovaný projekt nabírá reálné obrysy. Podle několika nezávislých zdrojů Apple pilně pracuje na „něčem velkém“ a pokud se to prý povede, bude to stát za to.

Generální ředitel Applu Tim Cook loni na podzim prohlásil: „Věřím tomu, že rozšířená realita navždy změní způsob, jakým budou lidé využívat nové technologie. Podnikli jsme již první velký krok, když jsme letos uvedli ARKit pro iOS 11.“

Citace Tim Cooka, CEO společnosti Apple, vůbec nenaznačuje, že v Cupertinu pracují na nových chytrých brýlích Apple Glass. Jen je z toho patrné, že rozšířená realita se pro Apple stává prioritou a už učinil i první krůčky. Realita je taková, že společnost nikdy neoznámila, že pracuje na zařízení s podporou AR a je otázkou, jestli to není spíše zbožné přání médií, analytiků nebo fanoušků.

Pokud si vzpomenete, loni na podzim jsme psali o tom, že Apple pracuje na headsetu s podporou rozšířené reality. Mělo jít o zařízení nejen s mikrofonem, ale i vlastním displejem, speciálně navrženým chipem a upraveným operačním systémem, který je označován jako „rOS“ (reality operating system). Ale co když jde celou dobu o Apple Glass? Proč by to nemohly být právě chytré brýle? I když třeba Apple zvládne oboje.

Dost tomu nahrává skutečnost, že se o nich v náznacích zmínil jeden člen z týmu Apple Support loni v červenci, ale tak nějak se to přešlo. Pojďme si v kostce shrnout, jak by mohly Apple Glass vypadat a hlavně co by mohly nabídnout.

Tip: Apple prý společně s Carl Zeiss vyvíjí chytré brýle Apple Glass

Design

Základním předpokladem by mohly být čisté linie klasický jednoduchý tvar, který na první pohled bude k nerozeznání od konvenčních brýlí. Tato idea není jen v souladu s estetikou a minimalistickým designem, který Apple umí. Jde o to, že Apple Glass nemají vypadat „jinak“. Očekávaná jinakost se má projevit v tom, co mají umět. To nutně neznamená, že budou působit všedně. Jen nebudou do očí bijící a prvoplánovitě přitahovat pozornost. Co když je například výstřednost konkurenčních Google Glass důvodem, že se moc neprodávají?

Obroučky a stranice

Obroučky budou pravděpodobně z lehkého a přitom vysoce kvalitního kovu nebo slitiny. Dost tomu nahrávaji zvěsti, že Apple údajně oslovil několik významných dodavatelů. Mimo to, že by obroučky mohly sloužit jako například stojan pro objektiv, když se necháme hodně unést od reality, tak by v rámu mohla být umístěna celá řada senzorů, fotoaparátů, antén, Bluetooth apod. Proč by ne? Co když Apple plánuje takovou „vyšší dívčí“ a z brýlí udělat plnohodnotnou alternativu iPhonu. Jak velká je to utopie?

Stranice by mohly být vyrobeny z luxusního materiálu, například kůže. Znamenalo by to pohodlné nošení a efektní kontrast vůči kovovým obroučkám. Ale nemusely by jen dobře vypadat. Mohly by také sloužit jako úložný prostor pro procesor, paměťový modul a baterii, anebo takový Taptic Engine?

Tip: Apple údajně připravuje headset pro rozšířenou realitu

Skla a bezdrátové nabíjení

Skla by měla být vysoce kvalitní a odolná proti poškrábání a pádům. A třeba bude k mání i možnost dokoupit si barevná skla a udělat si z Apple Glass sluneční brýle. Ale hlavně by sloužila jako obrazovka rozšířené reality a poskytovala uživateli nejrůznější údaje. Apple nepochybně optimalizuje spotřebu energie zařízení do té míry, aby brýle vydržely na jedno nabití tolik co dnešní telefony nebo i déle.

Zde je potřeba si uvědomit, že výdrž nebude jen přímo úměrná kapacitě baterie. Své zde hraje i množství implementovaných technologií a funkcí. Přesto se dá očekávat i podpora bezdrátového nabíjení jako je tomu třeba u Apple Watch, které podporují standard Qi. Podložka anebo speciální pouzdro by brýle chránilo a zároveň nabíjelo.

Dostupnost

Apple prý zařadil na vyšší stupeň a finální prototyp by měl být hotov v příštím roce. Pokud by vše šlo podle plánu, mohly by se do prodeje dostat v roce 2020. Podle nejnovějších informací Apple Glass nabídnou Siri, zobrazení textů, map i videí.

V loňském roce společnost Quanta Computer Inc., dodavatel společnosti Apple, uzavřel smlouvu o výrobě speciálních čoček s izraelským výrobcem ARUS Lumus Ltd. Tato firma se úzce specializuje na návrhy displejů pro rozšířenou realitu. Takže očekávání jsou veliká a nám nezbývá než čekat a doufat, že to bude opravdu stát za to.

zdroj: iDROPNEWS

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení