Recenze THL 4400: Vyzyvatel těch nejlepších maratonců
Máte představu, kolik článků o revolučních způsobech prodloužení výdrže našich mobilů se za poslední rok vyrojilo? Stejně se ale k nabíječkám vracíme prakticky každý večer. Nepomohly nové technologie a úsporné režimy rovněž díru do světa neudělaly. A tak zůstáváme opět u hrubé síly: použijme větší baterku!
Realizace jednoho nápadu by mohla vytáhnout trn z paty mnoha lidem, spotřeba chytrého telefonu trápí více či méně každého a sestavit mobil okolo tohoto benefitu se jeví jako sázka na 100 % úspěch. Jednostranné zaměření ale může svádět k přehlížení ostatních vlastností. Zároveň už THL nelze brát jako nováčka na poli mobilů, očekávání proto byla u modelu THL 4400 vcelku vysoká – podaří se složit telefon pro masy, který nebude stát víc než roční tramvajenka a přitom se za něj majitel nebude stydět? Něco se povedlo výborně, něco už hůře.
Základní parametry: THL 4400
Rozměry | 145 x 72 x 8,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 158 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5“, rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek MT6582M, grafika Mali-400 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 4 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.2 Jelly Bean |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 4 400 mAh |
Obsah balení | microUSB + USB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme společnosti eD‘ system Czech, a.s.
Design a zpracování: Golem z hodinářství
Mezi kapacitou baterie a velikostí telefonu panuje přímá úměrnost. A jen minimum čínských značek poruší úzus a připraví design, který by dokázal ohromit. Většinou se objevuje jen bezpohlavní mix stříbrných detailů a plastových krytů. Víte, co se stane, když smícháte všechny barvy? Dostanete tu nejšedivější šedivou. Podobným způsobem možná THL vzniklo a naštěstí to neznamená nic zlého.
THL 4400 se do světa narodilo ve znamení minimálních nákladů a praktičnosti. Cenu odhadnete při prvním podržení v ruce – THL nepoužívá žádné sklo, žádné kovy, natož parádu exotických dřev. Není to žádný Rolls-Royce, ale poctivá čínská práce. Jestli jste se právě zlomyslně uchechtli, tak bezdůvodně. Doby nekvalitního hardware pominuly a zpracování můžu jedině pochválit. Robustní mobil sice je, ale precizně sešroubovaný.
Zadní kryt drží na svém místě jako přibitý a pokud nehtem nepřemluvíte všechny spojovací zoubky, ke dvěma slotům na SIM karty se nedostanete. Mohlo by vadit, že akumulátor jako vyjímatelný jen vypadá, pro mě bylo podstatnější, že je povrch telefonu vzorkován jemným perforováním a neklouže proto v ruce ani se jen tak neupatlá. Přízni nahrává i umístění fotoaparátu, který je jemně zapuštěn pod povrch vedle LED diody, aby nepřišel k úhoně.
Víc zábavy už na zádech THL nenabízí a ani kvůli spodní straně se netřeba vzrušovat. Co mě ale chladným nenechalo, byla tlačítka na ovládání hlasitosti a vypínání. Na většině telefonů je Power na pravém boku, aby jen 10 % populace, které preferují levou ruku, muselo zapínat telefon ukazováčkem. Neboli praváci nemůžou jednou rukou vytáhnout mobil z kapsy a palcem rozsvítit displej, protože jím nahmatají jedině kolébku hlasitosti. Možná si zvyknete, já, stejně jako Tomáš loni v recenzi na model W11, jsem to nedokázal. Naproti tomu se ale kvalita tlačítek rapidně zvedla, vůli nevykazují a jejich stisk je příjemný a jistý.
Z anfasu to telefonu docela sluší. Rohy ani ne příliš kulaté, ani moc hranaté, popisky senzorových kláves jsou i bez zapnutého podsvícení dobře vidět. Jen co ale rozsvítíte displej, zjistíte, že rámečky okolo něj mají blíž k obezitě než anorexii. Žádná choroba ale nepostihla funkcionalitu notifikační diody, která se o svou existenci hrdě hlásí při každé přijaté zprávě.
Displej, prostředí, baterie: Od desíti k pěti a zase zpátky
Měli jste do teď z hardware THL dobrý pocit? Pokud ano, jsem rád, na provedení si v Číně dali záležet, první dojem je veskrze pozitivní. Ani při pohledu na displej jsem nemusel otočit kormidlem směrem k nářkům.
Alfou a omegou každého smartphonu je displej a trendy velí jasně: čím větší, tím lepší. Můžete nesouhlasit, ale nabídka kompaktních telefonů se zmenšuje. Kéž by se ale u číňanů stejnou rychlostí navyšovalo i rozlišení a neobjevovali se na pultech 5“ obři s WVGA displeji. Náš golem mezi podobné anomálie nepatří, jeho displej se stal domovem pro 921 600 pixelů. Kalkulačku nehledejte, mezi normálními lidmi se toto rozlišení označuje jako HD. Význam této zkratky, High Definition, displej bezesporu plní. Jedině v přímém porovnání s Full HD či QHD si postesknete po větší jemnosti, v běžném provozu se ale nebudete cítit ochuzeni.
Ikony jsou řazeny z části podle abecedy, některé dostaly přednost. Přehlednosti to nepřidává. Plovoucí aplikace se možná hodit budou.
Nastavený jas je intenzivní, pokud míříte na dovolenou k rovníku, přidejte mu body k plusu, míříte-li za polární kruh, uberte. Na noční čtení by se hodilo o dva tři stupně potemnět, ale katastrofa ani ve výchozím stavu nehrozí. A barvy? Jasné a syté kdesi na levelu mezi realitou a paletou Samsungu.
Bohužel nejvíce si kvalit displeje budete užívat při prohlížení obrázků. Když totiž budete THL používat déle, může se stát, že všechno uvidíte rudě. Maličko přeháním, ale rovnou můžu předeslat, že vývojová fáze optimalizace a ladění byla zkrácena na povážlivou dobu.
Z uživatelského hlediska je úplně jedno, jestli telefon zpomaluje relativně slabý procesor, zastoupený čtyřjádrem MediaTek 6582 s taktem 1,3 GHz nebo postarší Android 4.2 Jelly Bean, podstatné je, že s náročnějšími hrami může mít THL problémy. Mezi low-endem něco takového nepřekvapí. V momentě, kdy se smíříte, že framerate ve hrách nebude nad oku libými třiceti snímky za vteřinu, najdete hru, která i s efektní 3D grafikou pofrčí jak po másle. A vzápětí strávíte patnáct vteřin doufáním, že dokážete obnovit minimalizovanou navigaci. Někdy to vyjde, někdy ne – to je největší problém tohoto mobilu. S jinými přístroji se naučíte vycházet, ale THL 4400 snad pokaždé překvapí.
O podporu se THL stará, s časem má ale problémy. Hangouts potom tvrdí, že mi odpověď na otázku přišla ve stejný čas, kdy jsem se zeptal. A zprávy do RSS mi chodily dokonce z budoucnosti.
Software THL jako kdyby s možnostmi Androidu zacházel jen na stupnici ano/ne a vynechal cokoli složitějšího. Dovolte mi pár příkladů. Umí telefon rychlé spuštění aplikací ze zamčené obrazovky? Umí, ale vlastní programy si nenastavíte. Zvládá přehrávat Flash na webu? Ano, v základní výbavě. Jen prohlížeč nejpozději do deseti minut spadne. A podobných nedodělků má telefon spousta.
Umí třeba přehrávat videa v plovoucím okně, ale nic, kromě kalkulačky, hudby nebo diktafonu pro multitasking nevyužijete. THL má v nastaveních dokonce i správce oprávnění pro aplikace a můžete si tak jednoduše vykolíkovat, kde už vám nikdo do soukromí vlézt nesmí – jenže nezapomene na každý zásah upozornit, což v případě alternativní klávesnice končí tak, že nevidíte spodní řádek písmen.
Překlad spíš pobaví – opravdu patří sluchátka do ucha? Správce oprávnění je ale vítaný, jen kdyby svou činnost stále nepřipomínal.
Mám zmiňovat i navigaci? Funguje, změří korektní hodnoty pro pěší turistiku i závody formulí, ale program Kompas je vyloženě výsměch. Alespoň já střelce, která má sklony se točit spolu s celým telefonem, moc nevěřím. A přitom má i lepší chvíle, kdy kouká, kam má. Čert aby se v tom vyznal.
Kalibrace displeje se nezdařila ani po dvouminutové prstové akrobacii. Všimněte si zabarvení stavové lišty.
I tak můžeme skončit kapitolu pozitivně, dostane se totiž na největší přednost THL 4400, kterou je baterie. 4400 mAh je úctyhodný zásobník a po přechodu z jiného telefonu můžete lehko nabýt dojem, že nedokážete THL vybít. Každý student asi ví, že nudnou přednášku ukrátí nějaká ta hra či brouzdání vodami internetu. Když se ale po dnu těžkého studia vracíte domů mokří od hlavy až k patě a telefon si spokojeně hoví nad 70 % maximální kapacity, pochvala je na místě. THL 4400 je jeden z mála telefonů, které vás dokážou vyléčit z paranoie „Co když nevydrží do večera?“
Fotoaparát a multimédia: dvakrát do stejné řeky? Ano, rád.
Na schopnosti 8 Mpx kamery tohoto telefonu můžete mít dvojí názor. Hnidopich ve mně šeptá, že je to hrůza jako obvykle. Protisvětlo vyšisuje barvy jak prádlo na šňůře, barevné podání stínů by nejednoho optimistu přivedlo do deprese. A ostření? Sázka do loterie. Zkuste vyfotit zahrádku z půl metru a budete mile překvapeni. Ale ani ťuknutím na bod fokusu optiku nepřinutí, aby se nezaměřovala na pozadí. O snímání pohybu ani neuvažujte, krajinky z THL 4400 by ocenil van Gogh, ale my ostatní se raději na kontury listí na stromech podíváme, než bychom si je představovali. Pokud ale na výsledky z kamery pohlédnete střízlivější optikou, dostanete jen očekávaný průměr.
Snímky pořízené s THL 4400
Bolestivý úder zasadil telefon multimediálním snům. Zastaralý přehrávač hudby hravě vyměníte za kvalitnější aplikaci, ale kapacita paměti se připomene nezdravě brzy. 4 GB základní prostor se dělí na 1 GB pro aplikace a 1,71 GB pro dokumenty. Systém dokáže sám určit, kam který obsah umístí, což maličko obavy utiší a přestože mi během testování přišly dvě OTA aktualizace, update na Android Kitkat se objeví jen těžko, koncepce paměti tomu neodpovídá. Karta microSD je tedy nutná, pokud si nevystačíte s FM rádiem.
Zhodnocení, konkurence
Technology. Happy. Life. THL je evidentně sebevědomá značka, když se hlásí k tak ambiciózním heslům. Jak tedy THL 4400 dopadlo ve třech uvedených disciplínách?
Technologie značka zvládla. Nijak zázračné, pořád se bavíme o telefonu z low-end třídy, ale v souvislosti s očekávaným použitím ani nic lepšího čekat nejde.
Happy? Bohužel ne. THL 4400 mi do života nevneslo dny plně úsměvu a sluníčka, pochybuji, že by mě dokázalo snad rozveselit. Spíš naopak, kolikrát vás bude stát klid. Příčinou je většinou rychlost a stabilita prostředí, kdy nefungují ani elementární funkce.
Heslo Life je ale příhodné a opírá se o nejčastější problémy chytrých telefonů. Dlouhá výdrž? Splněno na jedničku. Dobrý displej? Ano, velký a dostatečně jemný. Konektivita? Dalo by se říci, Wi-Fi i Bluetooth je k dispozici a USB mass storage je pro mnoho lidi užitečnější než NFC nebo ovládání televize.
Na konci testování se tak pro mě THL stalo ilustrací pro většinu čínských telefonů: kvalita zpracování hardware jde rapidně nahoru. V ruce působí bytelně i účelně a drží se na stejné úrovni s konkurencí. I software na první dojem stačí. Můžeme přeci stahovat hry, chatovat a fotit. S delšící se zkušeností začnou na povrch tanout stinné stránky. Navigace zamrzá, aplikace se nemají kam vejít a plynulost se objevuje jen ve světlejších momentech.
Buď víte, jak budete smartphone používat a na zmíněné nedostatky ani nenarazíte. Pro vás by bylo THL 4400 skvělá volba, díky které přestanete hypnotizovat ukazatel baterie. Pokud se vaše potřeby nedají shrnout mezi volání, SMS a sociální sítě, dvakrát investici zvažte, existuje dost telefonů, které nejsou dražší a s THL by vytřely podlahu.
Začít můžeme u LG L Bello, který srovnává výhodu výdrže procesorem Snapdragon a Androidem Kitkat. Co nestárnoucí LG L9 II? Je levnější, rychlejší a s baterkou také hospodaří rozumně. Troufne si třeba 4400 do souboje s rodinkou Asus Zenfone? Možná ano, ale bude ráda, když ring opustí po svých. A tak se ani nedostane na sparring s levnými Lumiemi nebo Xiaomi Redmi.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |