Mobilizujeme.cz

Recenze Xiaomi Mi4S: tak to se povedlo, pánové a dámy

  |  14 komentářů  |  autor:

Některé telefony se Xiaomi povedly, jiné méně. Jako kdyby už tato značka necítila povinnost dokazovat, že patří na vrchol. Po Redmi Note 3, které mě zklamalo hlavně po stránce softwaru, jsem k Mi4S přistupoval se značnou skepsí. Možná vás připravím o chvíli napětí, ale nebudu to tajit: tentokrát se zadařilo.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Kompaktních a výkonných telefonů není tolik, jak by se zdálo. Jmenovat můžeme Xperie Z Compact, s přimhouřeným okem možná Nexus 5X a abyste začali hledat v katalogu, jelikož v hlavě už další konkurenci nenajdete. Možná optimisté zmíní HTC One v posledních dvou generacích, možná po kladných ohlasech narostlo sebevědomí Xperii M5, ale skutečně jsou to konkurenční mobily k dobře vybavenému telefonu za rozumnou cenu? Myslím, že nikoli.

Xiaomi Mi 4S: specifikace

Konstrukcekovový rám + sklo, 139 x 71 x 7,8 mm, 133 g
Displej5,0″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémMIUI 7 (postavený na Androidu 6.0 Marshmallow)
Procesor6 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 808
Paměť3 GB RAM, úložiště 64 GB, hybridní microSD/dual SIM slot
Fotoaparát13 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
LTE1800, 2100, 2600 MHz (chybí 800 a 900 MHz)
TechnologieUSB-C, Bluetooth 4.1, Infraport, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3 260 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost , březen 2016

Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz.

Design a zpracování: krasavec se zaječími úmysly

Už po vyloupnutí z krabičky si začne Xiaomi vehementně říkat o plusové body. „Koukej, kovové rámečky! A všimnul sis těch skleněných zad?“ Mi4S reprezentuje eleganci dle mého vkusu. Design je decentní, ne příliš originální, ale důstojný. Žádné výrazné obliny, žádná agresivita, metaforou bych telefon přirovnal k dobře udržovanému pánovi ve středních letech – touha zůstat rebelem za každou cenu dávno vyprchala, ale na smíření je ještě času moře.

Z fotek to není tak markantní, ale jakmile Xiaomi Mi4S chytíte do ruky, neubráníte se dojmu, že jste podobný kousek už někde potkali. Budete mít pravdu, designér zřejmě pošilhával k sousedovi v lavici, který právě črtal Xperii Z. Nejvíc si to uvědomíte ve chvíli, kdy se ozve tupá rána telefonem o koberec, v horším případě prasknutí po letu na dlaždičky. Sklo na zadním krytu totiž nehorázně klouže. Textura pod ním sice dokáže maskovat případné oděrky, ale nedoporučoval bych na ni spoléhat, proti pavoukovi na prasklém skle vás ochrání jedině bytelný kryt. Xiaomi má totiž sebevražedné sklony.

V ruce je minimum adheze na obtíž jen při zmrzlých nebo zpocených dlaních, ale doma by si Mi4S zasloužilo svěrací kazajku. Přesvědčí vás, že snad žádný povrch není dostatečně rovný. Ochotně se sklouzne po stole, po notebooku, po látce… Snad jedině po položení na zem zakusíte pocit bezpečí. Kryt je prakticky povinností, takže si krásy tohoto sympaťáka příliš neužijete.

Kryt navíc dokáže významně pomoci s druhým neduhem konstrukce, kterou jsou příliš citlivá tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínání. Jejich stisk je jistý, palcem na ně dosáhnete hravě, zároveň však vynaloženému tlaku skoro neodporují. Na denním pořádku je tak změna hlasitosti hudby, když zasouváte telefon do kapsy. Při ztišení se to ještě dá snést, opačný směr už můžete odnést zdravím, na omotávání těla sluchátky rovnou zapomeňte, pokud nechcete spustit fastboot režim.

Na pravém boku kromě této trojice tlačítek už nic dalšího nenajdete, můžeme proto zamířit rovnou na spodek telefonu. Reproduktor, který překvapivě dobře hraje, a mikrofon jsou zde stálými hosty, stejně jako konektor USB. Teprve tento telefon mi ale ukázal krásu typu C, tedy oboustranného USB. Xiaomi nezapomnělo do krabice přibalit kabel s klasickým USB na druhém konci, takže neexistují překážky pro přenos dat. To samé už nemohu říci o nabíječce.

Obsah balení většinou není třeba detailně pitvat, tentokrát výjimku učiním: redukce z čínských zásuvek na české vykazuje hanebnou kvalitu. Ne hanebnou ve smyslu „je vidět, že se šetřilo“, ale odfláknutou do té míry, že jsem si netroufnul nabíječku zasunout do zásuvky. Kolíky se daly ohýbat prstem a ani se nemohly trefit do připravených otvorů. Fuj! Hanba! Vyměnit!

USB Type-C je ale kouzelné. Ty tam jsou trojnásobné pokusy o připojení – i v absolutní tmě a poslepu se do konektoru trefíte napoprvé. Ode dneška si přeju, aby jiný konektor už na telefonech neexistoval. Levá strana už je sice maličko fádní, ale potěší. Mi4S, jako většina čínských zařízení, podporuje provoz dvou SIM karet zároveň, respektive zapojení jednoho čísla s paměťovou kartou microSD do hybridního slotu. V prohlídce můžeme pokračovat stranou horní, kde se ke sluchátkovému jacku tulí černé očko infraportu pro ovládání elektroniky.

Pokud vám nebude záda zdobit kryt, můžete používat čtečku otisků prstů. Tento kus hardware s rostoucím zastoupení ztrácí na atraktivitě, lze proto leda konstatovat, že funguje. Přiložením prstu se okamžitě obrazovka odemkne a čtečka tak zastupuje vypínací tlačítko. Pokročilejší využití však zatím Xiaomi nenabízí, gesta senzor nezaznamenává.

A strana přední? Jen účelné rozložení sluchátka, notifikační diody, 2 Mpx selfie kamery, senzoru osvětlení a proximity, displeje a navigačních kláves. Jejich funkce je předem daná, jen tři čárky vlevo mohou zastupovat poslední spuštěné aplikace, nebo menu při delším stisku. Nikdo aspoň nemůže říci, že se s místem okolo displeje plýtvalo.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , ,
HTC do konce roku 2017 představí ještě 3 nové telefony

HTC do konce roku 2017 představí ještě 3 nové telefony

DNES  |    |  diskuze (0)

HTC se už na začátku roku 2017 nechalo slyšet, že letos přijde jen se 6-7 telefony, což je výrazně méně, než tucet…

Huawei G10 se ukázal na prvních reálných snímcích

Huawei G10 se ukázal na prvních reálných snímcích

DNES  |    |  diskuze (0)

Huawei svůj model G10 s kódovým označením Maimang 6 uvede sice až 22. září, ovšem už teď se telefon začal objevovat na živých…

Dostanete nejnovější Android 8.0 Oreo? (velký přehled)

Dostanete nejnovější Android 8.0 Oreo? (velký přehled)

DNES  |    |  5 komentářů

Písnička kolem aktualizací Androidu je stále stejná. Google každoročně připraví novou verzi, která přináší zajímavé novinky a vylepšení, ovšem reálně se dočká…

Mobilní zobrazení