Recenze Xiaomi Mi4c: vlajková loď v přestrojení

Luboš Srb

Většinou se u čínských smartphonů stává, že se na oko tváří daleko lépe, než jaké ve skutečnosti jsou. Nejnovější Xiaomi Mi4c to ale dělá přesně opačně – vypadá jako nenápadný telefon střední třídy, přitom pod kapotou skrývá takové poklady, jaké by mu jiní klidně mohli závidět.

Nepřehlédněte: Recenze Xiaomi Mi4i: Budeme chtít přistěhovalce?

Xiaomi je dalším z výrobců, kteří pomalu upouštějí od klasického pojetí vlajkových lodí. Ne, že by snad výrobce neměl špičkové telefony, to vůbec ne. Ale pokud se podíváme, co je v nabídce tohoto čínského dravce to nejlepší, asi těžko vybereme jediný model – například phablet Mi Note Pro má ultrajemný QHD displej, Mi4c nové „edge“ ovládání a USB typu C, nejnovější Redmi Note 3 celokovové tělo a čtečku otisků prstů. U Xiaomi se zkrátka letos nehraje na to nejlepší v jednom kabátku, ale na to nejvhodnější v mnoha provedeních. A testovaný model Xiaomi Mi4c je asi nejkrásnějším příkladem.

Xiaomi Mi4c: specifikace

Konstrukceplast, 138 x 70 x 7,8 mm, 132 g
Displej5″, IPS LCD, 1080 x 1920 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 5.1 + nadstavba MIUI 7
Procesor6 jádrový, 1,4 GHz + 1,8 GHz, Snapdragon 808
Paměť2/3 GB RAM, úložiště 16/32 GB
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
TechnologieBluetooth 4.1, LTE, Infraport, Wi-Fi, GPS
Baterie3 080 mAh
Cena a dostupnost?, září 2015

Za zapůjčení Xiaomi Mi4c děkujeme eshopu XM.cz, kde si telefon budete moci již zanedlouho zakoupit.


Design a zpracování: klame tělem

Jak už bylo na začátku recenze i v samotném nadpisu zmíněno, Xiaomi Mi4c toho umí podstatně více, než by se mohlo na pohled zdát. Přitom telefon nevypadá nijak vyloženě špatně, ba naopak – je to takový sympatický pětipalcový kvádřík s příjemně zaoblenými rohy, který se výborně drží a ovládá v jedné ruce. A také jeho zpracování je špičkové. I tak ale škarohlídi jistě podotknou, že se telefon nemůže rovnat iPhonu 6S, Galaxy S6 nebo dalším. Ano, nemůže, jde si totiž svou vlastní cestou. Je povedený, byť jiný.

Výrobce si ale při navrhování modelu Mi4c hlavu příliš nelámal. Použil totiž doslova a dopísmene stejný design, jako u modelu Mi4i. A to i s menšími chybami – stále například cvaká vypínací tlačítko a ani kovová imitace plastových tlačítek vás moc nepřesvědčí, leč na telefon střední třídy nemůžeme chtít víc. Jediným rozpoznávacím znakem tak je nejnovější oboustranný konektor USB typu C na spodní hraně zařízení. I když vypadá na pohled úplně stejně, jako klasické microUSB – což je celkem škoda.

Očím skryté také zůstává poměrně inovativní „edge“ ovládání přes hrany. Stačí na bocích telefonu dvakrát poklepat a můžete se tak jednoduše vrátit o krok zpět nebo pořídit snímek s fotoaparátem. Chce to ale pár dnů trpělivosti a cviku, ovšem ani pak není výsledek stoprocentně zajištěn. Pokud jedete třeba MHD nebo zkrátka hrozí jakékoliv jiné otřesy vaší ruky, telefon pak bohužel reaguje i bez samotného doteku hrany. Myšlenka jako taková je ale každopádně zajímavá a ojedinělá, určitě doporučujeme vyzkoušet.

Displej, prostředí a baterie: další skryté inovace

Obrazovka chytrého telefonu Xiaomi Mi4c je de facto po všech stránkách a parametrech totožná s bratrským modelem Mi4i – jedná se o 5 palcový Full HD displej s jemností 441 ppi, který má krásně syté a kontrastní barvy s výtečnou ostrostí. A velmi slušné je také nastavitelné rozpětí jasu, kdy můžete displej sledovat klidně i v noci při nejnižším jasu, aniž byste si vypálili oči, stejně tak jako ve slunečných dnech venku, kde je na nejvyšší jas stále dobře čitelný.

Zatímco obrazovka nic nového neskrývá, v prostředí toho najdeme celkem dost. Výrobce u Xiaomi Mi4c přináší nejnovější MIUI 7.0 a stejně jako u předchozích modelů výrobce je i zde prakticky jedno, na které verzi Androidu systém běží. Nadstavba nebo spíše celé vlastní prostředí totiž vzhled a funkce předělává v takové míře, že na tom zkrátka nezáleží. Výrobce už ve svém MIUI například dávno přinesl notifikace na uzamčené obrazovce, praktický bannerový systém oznámení při používání telefonu nebo vylepšené notifikační centrum či přehled spuštěných aplikací. Za to všechno si výrobce zaslouží pochvalu.

 

Není však všechno zlato, co se třpytí. A ani sebepastelkovitější překrásné prostředí MIUI není zcela bez chyb a prohřešků. Asi nejhorším je nestabilita systému – v posledních dvou verzích MIUI 7, které pro telefon byly k dispozici, spadla nějaká ta aplikace snad úplně každý den. Většinou šlo o webový prohlížeč nebo Facebook Messenger, každopádně žádný chybný vzorec jsem nevypozoroval – padaly i další aplikace. Stejně tak občas nechodily některé notifikace – například z aplikace Hangouts. Pomohla ale změna různých oprávnění pro danou aplikaci v nastavení výdrže a úspory baterie.

 

Jaké je tedy řešení na ne úplně odladěný systém? Pokud si budete chtít zpravidla každý týden stahovat nové páteční aktualizace, obrňte se trpělivostí. Telefonu to klidně trvá i 3 dny, než z čínských serverů nejnovější verzi systému stáhne. Nebo pak můžete jít cestou ruční aktualizace, stáhnout si nejnovější ROM na českém fóru MIUI a postupovat podle návodu. Jenže to není vhodné pro každého. Doufejme tedy, že dříve nebo později Xiaomi systém plně odladí, jako to koneckonců předvedlo i u řady dalších telefonů.

 

O různé vychytávky však u telefonu není nouze. Kromě nového „edge“ ovládání přes hrany můžeme opět používat dobře známá swipe gesta – na plochách přejedete prstem odshora dolů pro snadné stažení notifikační lišty nebo naopak odspodu nahoru pro vyhledávání. V některých aplikacích, jako je třeba emailový klient, zase můžete swipe gestem od levého kraje obrazovky provést krok zpátky ala systém iOS. Škoda jen, že to nefunguje i jinde – v nastavení a v dalších aplikacích. V neposlední řadě pak můžeme ocenit integrovaný Infraport pro použití telefonu jako dálkového ovladače TV. Funguje to jednoduše a spolehlivě.

Výdrží patří telefon k těm lepším smartphonům, jeho 3080 mAh baterie totiž dokáže zajistit 1 až 2 dny pracovního provozu. A výborné je také následné nabíjení. Xiaomi Mi4c přináší praktický oboustranný konektor USB typu C, takže už se nemusíte starat, kterou stranou patří připojitelný konektor od nabíječky nahorů a kterou dolů. Další výhodou USB-C je pak také šikovné rychlonabíjení, ve spojení s procesorem Qualcomm Snapdragon 808 disponuje telefon technologií Quick Charge 2.0.

Fotoaparát: zaměřit, vyfotit

Mi4c disponuje novým 13 Mpx fotoaparátem s automatickým ostřením na bázi fázové detekce. Ostření je tak velmi rychlé, snímač dokáže scénu zaostřit za pouhých 0,1 sekundy. A technologie přináší své ovoce i v praxi, snímky jsou většinou dobře ostré a působí věrohodně. Na telefon střední třídy je to výborný výsledek. Koneckonců, podívejte se sami.

Snímky pořízené s telefonem

Závěr a zhodnocení

Pokud čekáte na nekompromisní vlajkovou loď od Xiaomi, čekejte dál. Model Mi4c je jen evolučním mezistupněm a spíše takovým zajímavým zpestřením v už tak dost zajímavém portfóliu výrobce. Je vhodným kandidátem pro každého, kdo chce telefon s výborným poměrem cena/výkon a líbí se mu systém MIUI, leč má v tomto případě zatím nedostatky, které snad ale brzy výrobce odstraní. Do té doby je možná zajímavější, i po cenové stránce, bratrský model Mi4i, který stojí 7 500 korun a je tak o 1 000 korun levnější, přitom přináší téměř to samé – tedy bez USB typu C, rychlonabíjení, Snapdragonu 808 a „edge“ ovládání.

Velkým otazníkem ale stále zůstává absence LTE, respektive některých u nás používaných frekvencí. Pokud používáte telefon mimo Wi-Fi připojení zejména pro brouzdání na internetu, sledování videí nebo například GPS navigaci, není ani jeden z těchto modelů Xiaomi nejvhodnějším adeptem. V opačném případě ano a jedná se tak o docela zajímavou alternativu k současným předraženým top modelům známých značek. Za zhruba 8 500 korun přináší Xiaomi Mi4c zkrátka a dobře něco trochu jiného. Buď se do něj zamilujete, nebo jej budete odsuzovat.

Z konkurenčních smartphonů vychází na přibližně stejnou cenu výběhové LG G3, velmi dobře vybavené, před rokem to nejlepší od jihokorejského LG. Nebo můžete 2 tisíce ušetřit a pořídit si třeba Huawei P8 Lite nebo Sony Xperia M4 Aqua, oba telefony patří mezi to nejlepší ve střední třídě a rozhodně nešlápnete vedle, ať už si vyberete kterýkoliv z nich. Navíc všechny tyto modely přinášejí tolik skloňovanou „plnou LTE konektivitu“.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus praktické těloPlus neodladěný OS
Plus možnosti a funkce MIUI 7Plus chybí některá LTE pásma
Plus výdrž baterie
Plus poměr cena/výkon
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články