Mobilizujeme.cz

reklama

Recenze Sony Xperia X: restart za každou cenu

  |  24 komentářů  |  autor:

Zapomeňte na vychvalovanou řadu Xperia Z. Nové Sony si na vlajkovou loď ani nehraje. Nabízí hardware střední třídy v cenové relaci s velmi sebevědomou cenovkou. A i když bychom se neradi stali špatnými proroky, tohle na velký úspěch nevypadá. I přesto, že se v Sony hodně snažili.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Za poslední roky prošly IT divize společnosti Sony tolika revolucemi, že by se za ně nemusela stydět ani celá novověká Evropa dohromady. Nejprve se rozloučilo s výrobou notebooků. Zanedlouho má přijít konec výroby tabletů. Šéfové japonské společnosti hlásili také konec telefonů nižších tříd. Pak rychlý, roční update vlajkových lodí třídy Xperia Z. Ten však také příliš úspěchů nepřinesl – nikdo totiž neměl příliš důvodů kupovat si jen mírně omlazený model (jak ostatně potvrzují naše recenze Sony Xperia Z3+, Z5 i recenze Sony Xperia Z3 po dvou letech).

Teď přede mnou na stole leží výsledek nového japonského veletoče: první zástupce třídy Xperia X, který má nové vlajkové lodě nahradit. A vyvolává ve mně rozporuplné pocity. U zavedených prodejců ji pořídíte za 16 000. To není rozhodně málo, i když aktuální vlajkové lodi stojí ještě víc. Ty loňské však na tuto cenovou relaci bez problémů dosáhnou. Co oproti nim Xperia X dokáže nabídnout? Prozradí dnešní recenze.

Sony Xperia X: specifikace

Konstrukce kov, 143 x 69 x 7,9 mm, 153 g
Displej 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 6 jádrový, 1,8 GHz, Qualcomm Snapragon 650
Paměť 3 GB RAM, úložiště 32/64 GB + microSD karty (až 200 GB)
Fotoaparát 23 Mpx, blesk, prediktivní hybridní autofocus + přední 13 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 2 620 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 14 990 Kč, květen 2016

Design a zpracování: vyrobena z příborů?

Při testování Xperie X nelze nevzpomenout její předchůdce. Design řady Xperia Z definovaly tři styčné body: jednotný jazyk s názvem Omnibalance, sklo a kov. Xperia X vychází z podobných kořenů, ale k Omnibalance přistupuje z jiného směru. Ta tam jsou skleněná, kluzká a snadno poškrabatelná záda. Nahradil je tenký stříbrný hliník. I přes negativní adjektiva, která jsem sklu coby klíčovému materiálu Sony přisoudil, jsem však právě na skleněná záda během testování Xperie X často vzpomínal.

Není totiž hliník jako hliník. Pro pamětníka znamená kontakt s Xperií X reminiscenci na hliníkové příbory, které se ohýbaly i při pouhém vložení do úst. Zejména v přímém porovnání s dalším hliníkovým přístrojem – iPhonem 6, působí tělo Xperie dost lacině. Snad kvůli příborové barvě, asi kvůli nepříliš silnému plátu, který vzadu telefon kryje a uprostřed se po zatlačení mírně prohýbá. Snad kvůli tomu, že poklepání na záda telefonu prozradí, že pod krytem se nachází jakýsi dutý prostor. Ani po týdnu testování jsem se zmíněného dojmu nemohl zbavit.

A to přesto, že se jinak japonští inženýři opravdu snažili. Popořadě: zadní kryt a rám ze stejného materiálu jsou slícovány natolik dokonale, že mezi ně nelze strčit ani list papíru. Nikde na těle telefonu nenalezneme zprofanované plastové proužky, které u kovových modelů ostatních výrobců suplují funkci antény. Nad displejem se zase rozprostírá 2.5D krycí sklo se zakulacenými hranami, které jako téměř na každém telefonů, kde je použito, působí nadobyčejně pohledně a pozvedává jinak poměrně fádní design na novou úroveň. Hnidopich by snad mohl mít námitky proti silnějším rámečkům kolem displeje – zejména pod a nad displejem je skutečně místa víc než dost. To se dá naštěstí omluvit výkonnými reproduktory zaplaťbůh umístěnými směrem k obličeji uživatele.

Už druhý pohled ale objeví jedno skryté nelichotivé tajemství. Pohled pod záslepku skrývající sloty na nanoSIM a microSD kartu prozradí absenci jakéhokoli těsnění. Xperia X totiž na rozdíl od svých předchůdců není vodotěsná, což v kontextu výbavy posledních modelů všech známějších značek představuje značné faux pas. Z neznámých důvodů se navíc telefon vždy po vyjmutí zmíněného šuplíčku restartuje. To Xperii může diskvalifikovat v očích zákazníků, již mění často své SIM karty. Vyjímání bez potřeby používat jehlu by přitom právě testovaný model k podobnému použití předurčovalo.

Částečně vyžehlit to v některých případech může čtečka otisků prstů. Tu Sony (ne)tradičně implementuje do zamykacího tlačítka na bok, což si u uživatelů zvyklých na čelní umístění vyžádá pár dní přecvičování. V tomto kontextu ovšem potěší zejména její neomylnost. Nejen že odemyká displej jen o zlomek vteřiny pomaleji než zatím nepřekonaný iPhone 6S (recenze), na rozdíl od něj ale rozpozná váš prst, i když je mírně zpocený. Což ocení zejména běžci mapující své výkony pomocí GPS. Fotografům se zase bude líbit u jiných výrobců opomíjená hardwarová spoušť foťáku. Pouze fotografy ale potěší umístění ovladače hlasitosti hned nad ni. V aplikaci fotoaparátu to dává smysl – tlačítka se zde totiž změní v ovladač zoomu. Všem nám ostatním, kteří zoom nepoužíváme, se tak ale rázem ovladač hlasitosti ocitl mimo přirozený perimetr palce i ukazováčku.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Hugo Barra opouští Xiaomi a vrací se do Silicon Valley

Hugo Barra opouští Xiaomi a vrací se do Silicon Valley

DNES  |    |  diskuze (0)

Viceprezident společnosti Xiaomi, Hugo Barra, oznámil, že z firmy odchází a vrací se do Silicon Valley. Barra měl pomoci Xiaomi vstoupit…

Vodafone přidává u Smart Ultra 7 možnost volání přes Wi-Fi a LTE

Vodafone přidává u Smart Ultra 7 možnost volání přes Wi-Fi a LTE

DNES  |    |  diskuze (0)

První majitelé telefonu Vodafone Smart Ultra 7 mohou díky nejnovější aktualizaci používat v České republice pokročilé služby Wi-Fi volání a VoLTE,…

Nokia se prokecla, že chystá vlajkový model se Snapdragonem 835

Nokia se prokecla, že chystá vlajkový model se Snapdragonem 835

DNES  |    |  diskuze (0)

V Číně byl vydán smartphone Nokia 6, vyrobený společností HMD Global, který má nastartovat novou éru značky. Takových zařízení ovšem…

Mobilní zobrazení