Recenze po dvou letech: Vyplatí se Sony Xperia Z3 v roce 2016?

Tomáš Drahoňovský

Kdysi špičkové Sony dnes pořídíte za cenu mezi 8 až 10 tisíci. Převálcuje podobně drahé modely střední třídy a může stále konkurovat stávající mobilní špičce? Strávili jsme pár dní s někdejším top modelem Xperia Z3, abychom zjistili, zda koupě výběhového telefonu je tou správnou volbou, jak ušetřit několik tisíc korun.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

sony-xperia-z3-17
sony-xperia-z3-17

Recenze výběhových telefonů je naším zbrusu novým formátem, který pro vás na Mobilizujeme.cz přinášíme. O co se jedná? V redakci zkrátka vybíráme jakkoliv zajímavé starší telefony, které se stále ještě dají koupit, ovšem za zlomek své původní ceny. Znovu je otestujeme a poradíme vám, zda se vyplatí víc než kolikrát předražené novější modely.

Před tímto dilematem stál někdy asi každý. Potřebuju nový telefon, nerad bych za něj dal celou výplatu, ale zároveň od něj chci maximum možného. Možnosti jsou v zásadě dvě: buď se poohlédnout po některém z modelů „střední třídy“ anebo zkusit mobilní last minute – pořídit některou z dávných vlajkových lodí, které svou cenou spadly o úroveň níže, ale svým výkonem a funkcemi špičce pořád dokážou konkurovat.

Jenže jak přijít na to, která volba je správná? U nových telefonů chybějí informace z dlouhodobého používání a letité recenze na starší telefony mohou být „prošlé“. Po dlouhých měsících na trhu už totiž přístroje prošly několika updaty a naplno se ukázaly jejich slabiny. Jak hluboko hlodal zub času v druhdy špičkovém japonském telefonu proto teď ukáže naše recenze.

Sony Xperia Z3: specifikace

Konstrukcekov + sklo, 146 x 72 x 7,3 mm, 152 g, voděodolnost (IP68)
Displej5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, 424 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop (s aktualizací na 6.0 Marshmallow)
Procesor4 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 801
Paměť3 GB RAM, úložiště 16/32 GB, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát20,7 Mpx, blesk, 4K video, zpomaleně HD 120 fps + přední 2,2 Mpx
LTE připojení800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS, stereo reproduktory
Baterie3 100 mAh
Cena a dostupnost?, podzim 2014

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia Z3 děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.

Proč Sony Xperia Z3?

Čtvrtá generace vlajkové lodi značky Sony z řady Z poprvé spatřila světlo světa v září roku 2014. Mezi tehdejšími špičkovými telefony vzbudila pozornost zejména svou cenou. Když jste měli „štěstí“, dala se Xperia Z3 sehnat i za cenu atakující 23 tisíc. Už tenkrát za tuto cenovku čelili představitelé japonské společnosti kritice. Od uvedení předchůdce novinky, Xperia Z2, totiž uběhlo jen půl roku a o žádnou velkou inovaci se tehdy rozhodně nejednalo.

Starší řady Xperií se dnes už ovšem coby nové přístroje shánějí jen těžko a Xperia Z3 je stále schopna zaujmout především svými hardwarovými parametry. Snapdragon 801 v kombinaci s 3 GB RAM představuje ještě pořád velmi slušné „železo“, které v benchmarku AnTuTu osciluje kolem hodnoty 40 000 bodů. Pro představu: současné nejvýkonnější telefony už hrají ligu v hodnotách 120 000. Z nedávno představených telefonů se tomuto ohodnocení blíží třeba Samsung Galaxy A5 (2016), nebo Xiaomi Mi4i.

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3

Velmi příjemnou zprávou také je, že se japonský výrobce nepřestává o svou Xperii Z3 starat. Konkrétně právě v těchto dnech získávají první majitelé finální verzi Androidu Marshmallow, která telefonu přidává hned několik příjemných vylepšení (například možnost individuálně nastavovat oprávnění všem aplikacím, vylepšenou správu baterie pro prodloužení výdrže nebo vůbec celkově lepší optimalizaci celého systému). Bohužel, na náš český kus zatím tento významný update nedorazil, takže jsme jej ještě nemohli vyzkoušet.

Sklo a kov jsou věčné

Ačkoli se mezigeneračně design vlajkových lodí společnosti Sony příliš nemění, na Z3 už je věk přeci jen trochu znát. Na to, že displej Xperie disponuje úhlopříčkou 5,2, je tělo telefonu na dnešní vlastně dost velké. Hloubka telefonu 7,2 mm je sice pořád v dnešní normě tenkých telefonů. Za zavalitější dojem ale mohou především silné rámečky kolem displeje. Na stranách se to ještě dá vydržet, horší je to však nad a pod displejem. Tento dojem navíc umocňuje fakt, že Sony ovládací prvky svých špičkových telefonů umísťuje na displej, a místo pod ním je tak evidentně nevyužité.

Proč tomu tak je, není těžké uhodnout už ze samotného vzhledu čelní strany telefonu. Xperia Z3 totiž disponuje stereoreproduktory, kterým nejde upřít výkon a kvalitu, jakou byste u dnešních telefonů střední třídy hledali jen těžko. A ty samozřejmě z logiky věci potřebují svůj prostor. K tomu se však bohužel váže další přešlap. Výdechy reproduktorů jsou poměrně rozměrné a hlavně ošklivé. Současná vlajková loď Sony Xperia Z5 už otvory zarovnala na místě spoje čelného skla s rámečkem, a proto nejsou tolik vidět. Dlouhodobé zkušenosti navíc ukázaly i další nedotahy v dílenském zpracování telefonu. Zadní sklo, které po vybalení z krabice působí nadobyčejně efektně, trpí na snadné poškrábání a během pár měsíců neopatrnějšího používání budete mít ze svého „klenotu“ ošklivý křáp. Jinak relativně pohledný design narušují také plastové rohy, které barevně ne zcela ladí s kovovým zbytkem rámečku. Je třeba navíc dodat, že před dvěma lety jsme tento nesoulad díky zbytku prémiových materiálů snadno odpustili, dnes už sklo a kov najdeme i ve střední třídě.

Plastové jsou také záslepky slotu na SIM a paměťovou kartu. Další pak kryje i nabíjecí microUSB port. Ty zajišťují vodotěsnost telefonu, i když podle zkušeností uživatelů by se možná v mnoha případech hodilo použít spíše kondicionál „měly by zajišťovat“. Není rozhodně bez zajímavosti, že novější telefony Sony už umějí zabránit vniknutí vody do útrob přístroje bez nepraktických krytek a dopadá tak otravné otvírání kvůli každému nabíjení telefonu. Na tomto místě se však hodí připomenout, že na rozdíl od dnešních telefonů, které svou cenovkou spadají do střední třídy, má toto Xperia vyřešeno velmi elegantně. Kromě běžné nabíjecí zdířky disponuje také dokovacím magnetickým konektorem. Jeho přípojku lze mimochodem na e-Bay pořídit doslova za pár korun.

Nestárnoucí hardware?

Dnešního zhýčkaného zákazníka zvyklého na AMOLED displeje konkurence možná nenadchne ani Full HD IPS LCD zobrazovač. Tomu sice není papírově moc co vytknout: teplotu barev lze vyladit nastavením RGB spektra, barvy jsou přirozené a jemnost 426 ppi zaručuje, že si na hrubé zobrazení rozhodně nebudete moci stěžovat. Po delším používání vás však začne otravovat na dnešní dobu malý rozsah jasu a snímač okolního světla, který rád přizpůsobuje jas obrazovky v oku nepříjemných skocích.

O pohon celého systému se stará kombinace Snapdragonu 801 a 3 GB operační paměti. Z toho logicky plyne, že ani po roce a půl na trhu a aktualizaci z Androidu verze 4.4 na 5.1 ( a v nejbližších dnech očekávaném příchodu Androidu Marshmallow) telefon nijak nelaguje, nezasekává se, a občasné trhání některých systémových aplikací lze přičíst jen grafické nadstavbě nad operačním systémem. Ta ale stále patří mezi ty povedenější, nemluvě o tom, že s tím, jak se upgraduje systém, přibližuje se i grafické provedení telefonů Sony čistému Androidu.

Co už ovšem potěší méně, je silné zahřívání přístroje téměř při jakékoli činnosti. Nejde jen o aktualizaci aplikací, ale také hraní náročnějších her nebo přijímání většího počtu mailů. Připomínám, že stávající Xperie už mají svůj chladící systém dimenzovaný štědřeji a rozhodně se nestává, že byste se telefonu nemohli kvůli jeho rozpálenosti dotknout. U Z3 jsem však skutečně musel telefon několikrát odložit. Možná i to je důvod, proč jsem nebyl zcela spokojen ani s výdrží baterie – Xperia Z3 měla problém vydržet i jeden jediný den, a to i během víkendu.

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3

V průběhu času se navíc u Xperie Z3 začaly projevovat některé bugy, na které Sony dosud nezná odpověď. Řada uživatelů si kromě už zmíněné nedostatečné vodotěsnosti stěžuje i na občas neaktivní dotykovou vrstvu. Nejvíce chyb se však sešlo u fotoaparátu. Doposud žádný softwarový update u některých uživatelů nevyřešil různé odstíny bílé na snímku (v řeči internetových fór tato chyba získala jméno „pink spot issue). U námi testovaného modelu se pak objevila daleko závažnější a bohužel také poměrně běžná chyba, jíž vyřeší až reklamace a výměna za jiný kus: objektiv fotoaparátu nepropouštěl světlo. Ano, snad jen takto se dá popsat situace, kdy po spuštění aplikace fotoaparátu vidíte na displeji všechny ovládací prvky, místo náhledu fotografovaného prostředí se však po celé obrazovce rozprostírá jen černá barva.

Bez potíží fungovala jen přední kamerka – u ní se však zase projevil vysoký věk modelu Z3. Disponuje totiž jen rozlišením 3 Mpx a fotky z ní jsou poměrně neostré a bez větších detailů. Na trhu už dnes i v cenové hladině do 10 tisíc seženete lepší fotoaparáty.

Závěr a konkurence

Na Sony Xperia Z3 vidíme dokonale, v čem někdejší špičkové modely zaostávají za aktuální střední třídou. Ta totiž často adoptuje některé vychytávky ze současných top modelů, a na to už samozřejmě letité modely reagovat nedovedou. Na Z3 tak proto z logiky věci nenajdeme třeba čtečku otisků prstů, která figuruje například na Honoru 7 nebo aktuální verzi Samsungu Galaxy A5. Chybí také třeba bezdrátové nabíjení a u evropské verze bohužel také rychlonabíjení (to má jen japonská varianta). To vše zkrátka proto, že v době představení modelu byly tyto vymoženosti jen, řečeno s klasikem, „předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích“.

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3

Sony však přináší některé nápady, které jsou levnějším telefonům zapovězeny. Tak schválně: u kterého aktuálního telefonu najdete kvalitní reproduktory prakticky umístěné na přední straně? Který ze střední třídy je vodotěsný a prachuvzdorný? Ostatně: ani kovové šasi stále ještě není ve střední třídě pravidlem. Což ostatně platí i pro hardwarovou spoušť fotoaparátu – snad jediný rudiment minulosti, jenž bych uvítal i na aktuálních modelech.

Kdybych si však měl vybrat mezi Xperií Z3 a například již zmiňovaným Samsungem Galaxy A5, volil bych novější korejskou možnost. Mám rád AMOLED displeje, zvykl jsem si na čtečku otisků prstů, s kovem umí aktuálně Samsung pracovat lépe než Sony před rokem a půl, vydrží déle na jedno nabití a podle dosavadních zkušeností ho nepostihují žádné kritické bugy.

Daleko atraktivnější alternativu představuje zmenšená verze Sony Xperia Z3 Compact. Ani té se bugy sice nevyhýbají, na druhou stranu je ale ještě levnější než velká Z3 a stále ještě se jedná o jeden z nejvýkonnějších kompaktních telefonů na trhu. A dokud ještě naplno nepropukla honba za co nejmenším tělem, kterou pravděpodobně rozpoutá iPhone SE, nějakou dobu tomu tak ještě zůstane.

Pořizujete si nejnovější telefony na trhu nebo dáváte přednost radši dobou ověřeným modelům? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články