Recenze Sony Xperia Z3+: Neříkejte mi Z4!
Evoluce v podání Sony vypadá místy opravdu komicky. Novou vlajkovou loď Xperia Z3+, která se v těchto dnech začíná prodávat na našem trhu, laik od té původní na první pohled nemá šanci poznat. Největší změny se totiž skrývají uvnitř. Jsou ale natolik zásadní, aby přiměly stávající majitele Xperie Z3 k upgradu?
Xperia Z3+ vs Xperia Z3: Poznáte je od sebe? Dá se to, ale musíte dobře vědět, jak!
Použití trochu krkolomného modelového označení nového vlajkového modelu začne dávat smysl zejména v přímém srovnání s jeho předchůdcem. Nový telefon skutečně nemá právo nosit označení Z4. Vlastnosti „zet trojky“ ovšem dotahuje téměř k dokonalosti a vy se budete divit, jak je vůbec možné, že Xperii Z3 v její tehdejší podobě vypustilo Sony na trh, když to jde i lépe. Z3+ je opravdu velmi příjemný telefon. Otázkou ovšem zůstává, jak chce Sony obhájit jeho zběsilou cenovku.
Sony Xperia Z3+: specifikace
Konstrukce | kov a sklo, 146 x 72 x 6,9 mm, 144 g |
---|---|
Displej | 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi |
Operační systém | Android 5.0.2 Lollipop + nadstavba |
Procesor | 8 jádrový, 2 GHz, Snapdragon 810 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 20,7 Mpx, blesk, 4K video + přední 5 Mpx |
Technologie | Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS, rychlonabíjení |
Baterie | 2 930 mAh |
Cena a dostupnost | ?, léto 2015 |
Design a zpracování: Škatulata, hejbejte se!
„Přehodit prvky na jinou stranu a zdražit,“ odpověděl jeden ze čtenářů Mobilizujeme.cz na otázku, jaké rozdíly vidí mezi Xperiemi Z3 a Z3+. I přes jistou dávku ironie se pravdě přiblížil asi nejvíce. „Plusko“ oproti Z3 přišlo o minimálně používaný (a navíc dost ošklivý) dokovací port. Nabíjecí zdířka se konečně nachází logicky vespod přístroje a zaplaťbůh ji přestala krýt nepraktická záslepka. Přesto Z3+ disponuje stejným stupněm krytí proti prachu a vodě jako její starší sestra. Lépe vypadá i jediná krytka, která na těle telefonu zůstala: zaslepení slotu na nanoSIM a microSD kartu je menší a lépe lícuje s boky telefonu. Pro mne osobně má rozmístění ovládacích prvku na Xperii Z3+ jedinou vadu na kráse: tlačítka hlasitosti se stále nacházejí ve spodní polovině přístroje a jsou tak zcela mimo logický dosah palce.
Zatímco skleněná zadní strana zůstala beze změny, na čele telefonu se přesunula čočka selfie kamery a zmenšil se nevzhledný otvor pro reproduktor. Menší je bohužel i notifikační dioda, která se dá oproti původní Z trojce snáz přehlédnout. Jinak zůstal design ve stylu OmniBalance navlas stejný jako u Z3. Přesto se nová verze lépe drží i ovládá. Jak je to možné? Vnější rozměry se liší jen o desetiny milimetru. Zakopaný pes leší v hmotnosti. Zde Z3+ poráží Z3 o 8 gramů, což je v přímém porovnání překvapivě hodně. Nejvíce nový model ztratil v obvodu a padne tak do mužské ruky jako ulitý. Oku navíc v černém provedení více lahodí lesklé boky nové verze, než matný rám původního modelu.
V oblasti dílenského zpracování naštěstí zůstalo vše při starém. Skleněná záda v kombinaci s kovovými bočnicemi představují asi nejpůsobivější kombinaci, jakou současné telefony nabízejí. Ani přístroje s kovovou zadní částí nepůsobí tak luxusně, jako Sony. Má to jen jedinou nevýhodu. Jako všechny přístroje se sklem vzadu i Xperia Z3+ pekelně klouže po jakémkoli povrchu. Stačí jen, aby podložka měla minimální sklon a telefon se za chvíli ocitne na zemi. Testovaný kus mi dokonce několikrát sjel opěrky pro ruku na mé pohovce, o níž jsem si do té doby myslel, že je zcela rovná.
Náhodné pády samozřejmě nezůstanou bez následku. Pod černým lakem se skrývá stříbrný kov a tukance jsou tedy opravdu vidět. Možná i proto Sony novou Xperii už z výroby vybavuje fólií přes displej, i když tento kryje odolné sklo Gorilla Glass třetí generace. Zadní stranu budete muset vybavit ochranou sami. Tam sklo totiž zároveň funguje jako krycí sklíčko čočky fotoaparátu, což je sice efektní, ale zároveň to znamená, že pokud se poškrábe čočka, vyměnit se musí celá záda.
Displej, prostředí, baterie: Výdrž mile překvapí
Full HD rozlišení na 5,2 palcovém displeji už dnes nikoho nepřekvapí a možná i proto se Sony zdráhá označovat Xperii Z3+ za novou generaci vlajkové lodi. I když rozlišení samozřejmě není vše, konkurence už je dál. Sony přesto displeje umí a proto i tento patří co se kvality zobrazení týče k nejlepším ve své kategorii. Jedná se o IPS zobrazovač s technologií Trilumious Pro, který nemá problém ani s přímým sluncem, ani s pozorovacími úhly. Na první pohled se jedná o stejný displej jako na původní Xperii Z3, liší se jen podání barev, kdy na Z3+ jdou do mírně teplejích odstínů. Každý však může například zmíněnou teplotu barev doladit dle svého gusta ať už vyvážením bílé, ale i volbou několika zobrazovacích režimů.
Několik much se ale přeci jen najde. Mezi takové patří trochu línější snímač okolního světla. Zejména na přímé sluneční světlo reaguje se zpožděním, a tak budete několik vteřin po vytažení z kapsy nuceni tápat, kdo to vlastně volá. Starosti mi dělala i příliš citlivá dotyková vrstva. Telefon občas kvůli ní vytáčel čísla z kapsy, protože jsem ho nechtíc odemkl stehnem – telefon tření o nohu registroval jako dvojí kliknutí.
Největší rozdíly mezi Z3 a Z3+ se však skrývají pod pokličkou. Společné mají oba modely 3 GB operační paměti. Nový model však disponuje dvojnásobnou kapacitou pro uživatelská data a hlavně novějším procesorem Qualcomm Snapdragon 810. Jedná se o legendami opředený procesor, který údajně kvůli přehřívání nechtěl žádný ze špičkových výrobců do své vlajkové lodi osadit. Sony jde v tomto proti mainstreamu, a tak můžeme podat přímé svědectví o tom, jak to s přehříváním ve skutečnosti je.
A bohužel nejde o dobré zprávy: v ruce občas dovede pořádně pálit. Naštěstí ne při telefonování, ale jen během hraní her nebo instalování aplikací. Teplota se však radikálně zvyšuje už po několika sekundách. Na druhou stranu: v přímém porovnání s předchůdcem osazeným Snapdragonem 801 téměř nelze poznat rozdíl. Osobně se domnívám, že celý tento poprask je způsoben spíše konstrukcí telefonu než vadným chipsetem. I tak ale řadu uživatelů může překvapit hláška o tom, že se telefon zahřívá natolik, že brzy začne ukončovat spuštěné aplikace. Sony však už prý pracuje na nápravě v podobě drobné aktualizační záplaty.
Sony Xperia Z3+ vyjíždí už z výroby s nejnovějším Androidem 5.0.2. Sony jeho podobu upravilo jen co se grafiky týče – kulaté ikonky už japonského výrobce charakterizují hezkou řádku let. Oproti původní Z3 jsem zaregistroval jedinou změnu: ikony programů můžete na sedm pohotovostních ploch vysázet v malé nebo zvětšené podobě. Možná i kvůli odlehčené nadstavbě je ovládání telefonu bleskurychlé a plynulé – naprosto srovnatelné se Samsungem Galaxy S6, který osobně považuji za nejrychleji reagující telefon na trhu. Oproti čistému Androidu Sony nabízí jen několik málo vylepšení, která však pro uživatele znamenají příjemné překvapení. Nejvíce jsem využíval praktickou možnost označit zprávu jako přečtenou už v notifikační liště. Oproti řadě jiných telefonů s Lollipopem Xperia Z3 nabízí dokonce možnost úpravy rozložení rychlých přepínačů v liště. Bohužel, možností, které se dají do seznamu poskládat, Sony nenabízí mnoho. Zcela například schází přepínač automatického vyvažování jasu displeje nebo zapnutí GPS. Pro tato elementární nastavení musí bohužel majitel telefonu hluboko do nastavení.
Co Sony ubralo na náročnosti grafické nadstavby, to přidalo na bonusových aplikacích, jež však využije asi jen málokdo. Předpokládám, že nejrůznější možnosti propojení s hrací konzolí a zrcadlení obrazu ocení pouze člověk, který má z výrobků Sony poskládanou celou domácí elektronickou výbavu. Pár perliček na dně ovšem najdeme. Potěší například plná verze automobilové navigace od Garminu, zdravotní aplikace Lifelog anebo notorický známý systém SmartConnect, který umožňuje uživateli personalizovat chování telefonu v konkrétních situacích. Například ztišit vyzvánění a spustit nastavení budíku po připojení nabíječky ve večerních hodinách.
Leckdo pak využije i miniaplikace, které se dají spustit v režimu samostatného okna. Dohromady se na obrazovku vejdou čtyři. Pokud jste zvyklí například na podobné řešení od Samsungu, možná vás zaskočí štědrá porce miniaplikací, kterou můžete do seznamu přidat z Google Play. A pokud by to bylo stále málo, jde v tomto režimu spustit i widgety už nainstalovaných programů.
Při srovnání specifikací Xperií Z3 a Z3+ trkne každého do očí jeden výrazný nepoměr. Zatímco výkon telefonu se zvýšil (v benchmarku Antutu vede „plus“ přibližně o deset tisíc bodů), kapacita baterie šla dolů. A to poměrně výrazně. Z 3100 mAh se stalo 2930 mAh. A zatímco ve standardizovaných testech zahraničnch redakcí stará Z3 mírně vede, vsadím boty, že v praktickém životě rozdíl nepoznáte. Oba dva telefony patří k nadprůměru současných vlajkových lodí. U Z3+ slibuje Sony dvoudenní výdrž za jakýchkoli okolností a realita se od této hodnoty skutečně příliš nevzdaluje. I během velmi náročného dne se dvěma hodinami telefonování a třemi hodinami rozsvíceného displeje nevydržela Xperia v provozu méně než 17 hodin. Ve víkendovém provozu není nereálné udržet telefon naživu déle než dva dny. Škoda jen, že Sony nepřidává do balení rychlou nabíječku typu EP881. Technologii Quick Charge, která slibuje nabití potřebné na hodinu hovoru za deset minut, totiž telefon podporuje.
Fotoaparát a multimédia: Mohlo by být ještě lépe
S fotoaparátem v Sony Xperia Z3+ se pracuje trochu jinak než s jeho konkurenty. Předně si můžete zvolit, jakými funkcemi jej obohatíte. Fotografické módy lze stahovat z Google Play. Vaší kreativitě se tak meze nekladou a fotky můžete obohatit například o prvky rozšířené reality, nebo nejrůznější hrátky s rozmazáním ostrosti.
Nejvíc uživatelů se ovšem nejspíš rádo spokojí s automatickým módem. Ten je teoreticky schopen přepínat mezi desítkami různých nastavení scén, včetně automatického HDR. Pokud ovšem máte zkušenosti s fotoaparáty v telefonech jiných značek, možná vás překvapí jak nekompromisně Sony automatický režim pojímá. V tomto módu například nelze zvolit rozlišení – vše se fotí na 8 Mpx. Stejně tak nelze ani vynutit použití již zmíněného HDR popřípadě jeho vypnutí. Jediná možnost, jak ovlivnit výsledné vyznění fotografie, je zapnutí nebo vypnutí blesku. Pro personalizace musíte mód Super Auto opustit a vydat se do hlubin manuálního režimu. Na nastavování všech podrobností však nejspíš nebude mít průměrný uživatel náladu. Zde by Sony mohlo slevit ze svého absolutismu a dát i amatérům větší množství autonomie.
Snímky pořízené s telefonem
I automaticky pořízené snímky jsou však nadmíru kvalitní. Protože jde o zmenšené obrázky z většího rozlišení, musíme pochválit zejména ostrost, byť se bohužel v redukci pixelů občas ztratí ty úplně nejdrobnější detaily. I když by Xperia Z3+ měla být vybavena navlas stejnou optikou jako její předchůdce, ocenil jsem, že oproti modelu Z3 nepřepaluje tolik bílou barvu a i odstíny preferují teplejší spektrum. Škoda jen, že telefonu schází optická stabilizace obrazu, jakou disponuje například Samsung Galaxy S6. Na pohyblivých videích tento rozdíl snadno poznáte.
V další multimediální výbavě zůstává Sony věrné tradici. Aplikace Walkman se sice nově jmenuje Hudba, možností ovšem skýtá stále nepřeberné množství. Nejde jen o klasický vestavěný ekvalizér – Xperia Z3+ dovede údajně analyzovat připojená sluchátka podle toho přizpůsobit výsledný zvuk. A světe div se, subjektivně se mu to opravdu daří. Když se k tomu připojí ještě absolutní podpora zvukových formátů a implementace Spotify přímo do hudební aplikace, rázem před sebou máme vítěze v kategorii hudebních přehrávačů.
Nastavenou laťku navíc drží i videpřehrávač, který si bez problému poradí s nekomprimovaným videem i českými titulky. To vše obohacuje o automatické vyhledávání podrobností o filmech v aplikaci Gracenote nebo rychle vyhledávání v rámci videa pomocí náhledů jednotlivých scén. Za tak široké možnosti by se nemusela stydět ani většina vychvalovaných přehrávačů v Google Play.
Závěr a zhodnocení
Po týdenním soužití s Xperií Z3+ musím uznat, že změny, které na svém vlajkovém modelu Sony podniklo, míří do černého. Telefon se skvěle ovládá, skvěle vypadá a posunuje kvality svého mateřského modelu o pořádný kus dál. Ani jedno z toho ale nepatří mezi důvody, proč si nové Sony koupit. A to dokonce ani pro majitele starších Xperií.
Proč volím po vstřícné recenzi tak strohé hodnocení? Důvodem je cena. Neexistuje žádný důvod, proč dát za evoluci rok starého telefonu 20 000 korun. Třeba iPhone 6 nabízí za podobnou cenu fungující ekosystém vzájemně propojených zařízení, Samsung Galaxy S6 ve variantě Edge zase exotičtější vzhled a pro někoho důležitý parametr vyššího rozlišení displeje. Sony je na tom dost podobně jako HTC se svým modelem One M9. Svou vlajkovou loď se rozhodlo pouze vyladit a své konkurenty překonává jen zvýšenou odolností. A upřímně řečeno: právě příklad HTC One M9 ukazuje, že to nemusí být ta nejlepší cesta.
Cenovka Xperie Z3+ z oficiální distribuce totiž atakuje a v mnoha obchodech i překonává magickou hranici 20 000 korun. A pokud můžete o pět tisíc levněji pořídit telefon podobných kvalit, navlas stejného designu a dokonce i s několika navlas stejnými chybami, je asi jasné, které rozhodnutí potěší vaši peněženku víc. I když mám osobně telefony Sony rád, v tomto případě radím s nákupem počkat až na opravdového nástupce.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |