Recenze Sony Xperia X Performance: dva kroky od dokonalosti

Luboš Srb

Doba se mění a spolu s ní i výrobci. U Sony tohle dobře vědí, a také jistě tuší, že pokud by něco se stávající situací neudělali, mohli by časem zavřít krám klidně úplně. Ale to už zbytečně předbíháme. Je tady rok 2016 a Japonci nahradili svou tradiční řadu Z za novou modernější řadu X, která má lépe odrážet požadavky dnešních zákazníků. V dnešní recenzi se podíváme na nejvyššího zástupce, vlajkový model Xperia X Performance.

Zapomeňte na vlajkové lodě řady Z, které „rok od roku“ přinášely de facto to samé, jen vždy v lehce vylepšené verzi, za to pokaždé s minimálně stejně přestřelenou cenou. Sony se letos pustilo do významnější obměny svého portfólia, aby se alespoň pokusilo nastartovat v poslední době upadající prodeje. Nové modely řady X kladou důraz především na design, displej, prostředí, fotoaparát či dlouhou výdrž. Jenže už na začátek recenze nejvyššího zástupce můžu prozradit, že stejně jako u zbývajících letošních modelů tradiční japonský výrobce opět zopakoval také hned několik zásadních chyb, které se zkrátka neodpouštějí.

Sony Xperia X Performance: specifikace

Konstrukcekov, 144 x 70 x 8,7 mm, 164 g, voděodolnost (IP68)
Displej5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow
Procesor4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapragon 820
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 200 GB)
Fotoaparát23 Mpx, blesk, prediktivní hybridní autofocus + přední 13 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie2 700 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost19 900 Kč, červenec 2016

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia X Performance děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.

Design a zpracování: celokovová a voděodolná

Ano, design je u nových Xperií stále zásadní složkou. Výrobce ovšem po letech upustil od tolik charakteristické kombinace kovu a skla, místo které začal používat taktéž luxusní celokovové provedení. Subjektivně mi přijde nové řešení lepší, na kovové zadní straně totiž neulpívají otisky prstů a další nečistoty, tak jako u předchůdkyní. Zásadním rozdílem však je, že zatímco při pádu se kovový telefon „jen“ odře, skleněné telefony zpravidla rovnou popraskají. Spousta majitelů zetkových Xperií jistě ví, o čem je řeč.

Xperia X Performance vypadá prakticky na chlup stejně, jako její méně vybavená kolegyně s kratším názvem, tedy klasický model X (recenze). A dokazují to i samotné rozměry, kde se vybavenější Performance liší prakticky jen ve větší tloušťce (8,7 mm vs 7,9 mm) a o něco málo vyšší hmotnosti (164 g vs 153 g), což se při běžném používání ukazuje jako téměř nepodstatný rozdíl. V obou případech můžu pochválit dokonalé dílenské zpracování, u Performancu pak musím vyzdvihnout ještě voděodolnost.

Trochu kontroverzně však působí, jak Japonci mají na jednu stranu domyšlené takové „maličkosti“, jako je vynechání plastových anténních předělů (které mají celokovové telefony), což společně se zakřiveném krycím sklem displeje působí vskutku honosně, na druhou stranu při poklepání na zadní hliníkový kryt a promáčknutí zjistíte, že je pod ním ještě dutý prostor. A mohl bych pokračovat i dále. Z neznámých důvodů se třeba telefon vždy po vyjmutí šuplíčku se SIM a microSD sám restartuje. Proboha proč?

A nejvybavenější Xperii zůstávají také pro někoho tolik nevzhledné rámečky nad a pod displejem. Aspoň, že do nich Sony umístilo poměrně výkonné a kvalitní stereo reproduktory. Další, kdo si zaslouží hodnocení, je čtečka otisků prstů, kterou Japonci na rozdíl od ostatních umisťují do zamykací klávesy na pravém boku telefonu. Její rychlost a spolehlivost je celkem dobrá, leč iPhone 6S (recenze) nebo Galaxy S7 (recenze) jsou stále o krok napřed. Nemile překvapující pak občas je, že telefon po vás stejně vyžaduje pin nebo jiný způsob odemknutí (nepočítaje pokaždé, kdy telefon restartujete).

Displej, prostředí a baterie: rozum zvítězil

Nové Sony razí cestu, kdy technologie musejí mít nějaký praktický význam, aby je mělo smysl použít. Vlajková loď řady X tak nepřináší na rozdíl od jiných konkurenčních modelů superjemnou QHD obrazovku, a už vůbec ne 4K (které Sony vloni přineslo jako vůbec první výrobce), ale zůstává při zemi na Full HD rozlišení. V kombinaci s „poměrně malým“ pětipalcovým displejem to znamená stále výbornou jemnost 441 ppi, která je pro běžné používání naprosto dostačující (ale již není vhodné pro využití s virtuální realitou). Pochvalu si pak výrobce zaslouží za výborné barvy a podání bílé barvy, ale hlavně také za vyšší maximální jas, se kterým nebudete mít problémy s čitelností displeje ani na přímém slunci, avšak při nastavení na minimální hodnotu vám bude v noci lehce vypalovat zrak.

Xperia X Performance využívá služeb stále ještě nejnovějšího (ale ne nadlouho) Androidu 6.0 Marshmallow, který takřka zůstává ve své čisté podobě. Vylepšená je však odemykací obrazovka, přes kterou se dostanete jednoduchým swipnutím zprava doleva, nebo také menu s aplikacemi. Nepříjemné pro někoho může být, že Sony opět předinstalovalo nespočet různých aplikací, které ze systému nemohou být odinstalované a budou tak zbytečně zabírat nějaké to drahocenné místo na vnitřním úložišti. Většinu aplikací můžete alespoň zakázat, a tedy přestanou se zobrazovat v nabídce a na plochách. Třeba takovou klávesnici SwiftKey ale nemůžete ani tímto způsobem „schovat“.

 

 
 

Systém jako takový je většinou celkem svižný, není však zdaleka dokonalý. Stejně jako u modelu X jsem registroval chyby u dotykového displeje, které se projevovaly zejména při psaní zpráv – tolik překlepů, kterých jsem dosáhl s tímto telefonem, jsem ještě neudělal snad ani za celý život předtím. A podobné to bylo i s fotoaparátem, kde jednak zpracování fotek trvalo stále výrazně delší dobu než u konkurence, navíc při otevření náhledu nešlo okamžitě snímek zazoomovat. Tohle bude nejspíše chyba firmwaru, který snad Sony v některé z aktualizací opraví. Jiné telefony se Snapdragonem 820 totiž žádné takové problémy nemají.

 

 
 

Výdrž telefonu už zase naopak hodnotím kladně. Většinou jsem telefon dobíjel po dvou dnech, jen v některých pracovně vytíženějších dnech jsem raději Xperii X Performance dobil už první večer, ale to z toho důvodu, že by následující den nemusela vydržet celý. Pokud budete po večerech zapínat úsporný režim Stamina, který si podle svých preferencí dobře nastavíte, opravdu se dá dostat na dvoudenní provoz, jak výrobce v reklamních materiálech slibuje. Samozřejmě, pokud nebudete celý den hrát pokémony nebo používat jiné energeticky náročnější funkce. Displej, připojení k internetu a GPS jsou stále největší žrouti energie. Následné nabíjení probíhá s přiloženou rychlonabíječkou podstatně lépe, na 60 % se dostanete za zhruba 30 minut.

Fotoaparát: stále to samé

Je to stále to samé dokola. Sony vyrobí skvělý fotografický senzor, jenže konkurence (která si jej odkoupí) z něj „vyždíme“ mnohem více, takže se vlastně japonský výrobce nikdy nedostane na samotný vrchol fotomobilů. A to samé platí i v roce 2016. Sony totiž ještě k tomu použilo překvapivě loňský snímač Exmor RS (z modelu Xperia Z5) o velikosti 1/2,3” s rozlišením 23 Mpx a objektivem o světelnosti f/2.0.

Novinkou pak je tzv. prediktivní hybridní autofocus, díky kterému je možné zaostřit během pouhých 0,03 vteřiny a rychle ostřit i během pohybu na scéně, jenže v praxi Xperia X Performance, ani její odlehčenější verze, zkrátka nefotí zdaleka tak dobře, jako třeba Galaxy S7 (fotoduel), a přijde mi, že dokonce ani jako Xperia Z5 (fotoduel) se stejným čipem. Za 20 tisíc korun jsou výsledky nepřesvědčivé, podívejte se sami.

Jak fotí Xperia X Performance

Zhodnocení

Každá mince má dvě strany a stejné je to i v případě hodnocení. Xperia X Performance je aktuálně nejvybavenější telefon od Sony, přináší opravdu luxusní celokovové tělo, které je navíc voděodolné, dále pak displej s dobrou čitelností, nejvýkonnější procesor od Qualcommu, 23 Mpx fotoaparát s prediktivním hybridním autofocusem či dvoudenní výdrž baterie. Zdá se, že se takový telefon může rovnat s těmi nejlepšími od konkurence, jenže pro úspěch by musel japonský výrobce udělat ještě něco navíc. Něco, co neudělal už mnoho let a stále na to doplácí. Zlevnit. Za 20 tisíc korun si Sony s nepřesvědčivým fotoaparátem pořídí málokdo, respektive pořídí, ale třeba až za rok, kdy cena u prodejců spadne. Tak, jako se to stalo u zetkových modelů, ale i jiných.

Sony udělalo krok stranou, ale dva kroky vpřed mu stále chybí. Až bude některá vlajková loď od Sony fotit lépe než konkurence a nebude mít neustále opakující se nemoci, klidně ať stojí 20 tisíc korun. Do té doby si lidé budou stále kupovat buď telefony s lepším poměrem cena/výkon (za které klidně ani nemusejí dát víc než 10 tisíc korun a odvedou víceméně stejnou nebo i lepší práci), nebo sáhnou po vybavenější a bezchybnější konkurenci. Za 20 tisíc můžete mít nejnovější iPhone 6S (recenze) nebo třeba špičkový Samsung Galaxy S7 (recenze) s výrazně lepším fotoaparátem. Nemluvě o dravější čínské konkurenci, Huawei P9 (recenze) taktéž se špičkovým duálním fotoaparátem stojí jen 15 tisíc korun, čínský zabiják OnePlus 3 pak dokonce pouhých 10 990 korun.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dílenské zpracováníPlus vysoká cena
Plus kvalitní displejPlus nepřesvědčivý fotoaparát
Plus voděodolnost
Plus dlouhá výdrž

Autor článku

Luboš Srb - Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články