Mobilizujeme.cz

Recenze Sony Xperia X Performance: dva kroky od dokonalosti

  |  10 komentářů  |  autor:

Doba se mění a spolu s ní i výrobci. U Sony tohle dobře vědí, a také jistě tuší, že pokud by něco se stávající situací neudělali, mohli by časem zavřít krám klidně úplně. Ale to už zbytečně předbíháme. Je tady rok 2016 a Japonci nahradili svou tradiční řadu Z za novou modernější řadu X, která má lépe odrážet požadavky dnešních zákazníků. V dnešní recenzi se podíváme na nejvyššího zástupce, vlajkový model Xperia X Performance.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Zapomeňte na vlajkové lodě řady Z, které „rok od roku“ přinášely de facto to samé, jen vždy v lehce vylepšené verzi, za to pokaždé s minimálně stejně přestřelenou cenou. Sony se letos pustilo do významnější obměny svého portfólia, aby se alespoň pokusilo nastartovat v poslední době upadající prodeje. Nové modely řady X kladou důraz především na design, displej, prostředí, fotoaparát či dlouhou výdrž. Jenže už na začátek recenze nejvyššího zástupce můžu prozradit, že stejně jako u zbývajících letošních modelů tradiční japonský výrobce opět zopakoval také hned několik zásadních chyb, které se zkrátka neodpouštějí.

Sony Xperia X Performance: specifikace

Konstrukce kov, 144 x 70 x 8,7 mm, 164 g, voděodolnost (IP68)
Displej 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapragon 820
Paměť 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 200 GB)
Fotoaparát 23 Mpx, blesk, prediktivní hybridní autofocus + přední 13 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 2 700 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 19 900 Kč, červenec 2016

Za zapůjčení telefonu Sony Xperia X Performance děkujeme českému zastoupení společnosti Sony.

Design a zpracování: celokovová a voděodolná

Ano, design je u nových Xperií stále zásadní složkou. Výrobce ovšem po letech upustil od tolik charakteristické kombinace kovu a skla, místo které začal používat taktéž luxusní celokovové provedení. Subjektivně mi přijde nové řešení lepší, na kovové zadní straně totiž neulpívají otisky prstů a další nečistoty, tak jako u předchůdkyní. Zásadním rozdílem však je, že zatímco při pádu se kovový telefon „jen“ odře, skleněné telefony zpravidla rovnou popraskají. Spousta majitelů zetkových Xperií jistě ví, o čem je řeč.

Xperia X Performance vypadá prakticky na chlup stejně, jako její méně vybavená kolegyně s kratším názvem, tedy klasický model X (recenze). A dokazují to i samotné rozměry, kde se vybavenější Performance liší prakticky jen ve větší tloušťce (8,7 mm vs 7,9 mm) a o něco málo vyšší hmotnosti (164 g vs 153 g), což se při běžném používání ukazuje jako téměř nepodstatný rozdíl. V obou případech můžu pochválit dokonalé dílenské zpracování, u Performancu pak musím vyzdvihnout ještě voděodolnost.

Trochu kontroverzně však působí, jak Japonci mají na jednu stranu domyšlené takové „maličkosti“, jako je vynechání plastových anténních předělů (které mají celokovové telefony), což společně se zakřiveném krycím sklem displeje působí vskutku honosně, na druhou stranu při poklepání na zadní hliníkový kryt a promáčknutí zjistíte, že je pod ním ještě dutý prostor. A mohl bych pokračovat i dále. Z neznámých důvodů se třeba telefon vždy po vyjmutí šuplíčku se SIM a microSD sám restartuje. Proboha proč?

A nejvybavenější Xperii zůstávají také pro někoho tolik nevzhledné rámečky nad a pod displejem. Aspoň, že do nich Sony umístilo poměrně výkonné a kvalitní stereo reproduktory. Další, kdo si zaslouží hodnocení, je čtečka otisků prstů, kterou Japonci na rozdíl od ostatních umisťují do zamykací klávesy na pravém boku telefonu. Její rychlost a spolehlivost je celkem dobrá, leč iPhone 6S (recenze) nebo Galaxy S7 (recenze) jsou stále o krok napřed. Nemile překvapující pak občas je, že telefon po vás stejně vyžaduje pin nebo jiný způsob odemknutí (nepočítaje pokaždé, kdy telefon restartujete).

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

VČERA  |    |  diskuze (0)

Vzhledem k poměrně výbušné aféře se Samsungem Galaxy Note 7 se stále mnoho zákazníků jihokorejského výrobce bojí o spolehlivost zařízení. Na druhou…

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

VČERA  |    |  diskuze (0)

Vlajková loď čínské společnosti Huawei dostává první aktualizaci. Nejedná se ale o žádnou velkou aktualizaci, spíše se opravují drobné softwarové chyby,…

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

VČERA  |    |  2 komentáře

Andy Rubin založil společně s dalšími lidmi v říjnu 2003 společnost Android Inc. Tuto společnost odkoupil po dvou letech Google a udělal z ní…

Mobilní zobrazení