Recenze Sony Xperia M4 Aqua: Kráska za každého počasí

Luboš Srb

Když je něco unikátní a ještě k tomu velmi povedené, není jednoduché to překonat. Sony se to ale povedlo. Nová Xperia M4 Aqua navazuje na loňský populární model M2 Aqua, který jako první přinesl voděodolnost do nižších cenových vod, a přináší vylepšení takřka na všech frontách.

Ne, tentokrát si nebudeme nechávat výsledný verdikt až na závěr recenze. Sony Xperia M4 Aqua se zkrátka a dobře povedla na výbornou a můžeme ji jedině doporučit. Japonský výrobce znovu dokázal namíchat vyvážený mix designu, funkcí a ceny. Telefon se tak opět tváří jako smartphone vyšší třídy, má ale o něco slabší výbavu a hlavně stojí zhruba polovinu toho, co byste dnes vyplázli za vlajkové lodě s Androidem. Pokud však nejste techničtí hračičkové, litovat nebudete, ba naopak. V jednoduchosti a kompromisech je někdy opravdu nevídaná síla.

Co se ale tak úplně výrobci nepovedlo, je matoucí označení. Nová Xperia M4 Aqua totiž navazuje na loňský model Xperia M2 Aqua, takže se přeskakuje označení M3. Důvod je však jen čistě marketingový – aby Sony dorovnalo číselné označení pro všechny své letošní novinky (i když ani to zde úplně neplatí – vlajková loď Xperia Z4 je jen pro Japonsko a ve světě se jmenuje Xperia Z3+, jinak již máme Xperii Z4 Tablet a očekáváme Xperii Z4 Compact, ovšem ani ta nemusí nakonec po vzoru vlajkové lodi nést „čtyřkové“ označení). Také vám to hlava nebere?

Sony Xperia M4 Aqua: specifikace

Konstrukceplast + voděodolnost, 146 x 73 x 7,3 mm, 136 g
Displej5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop
Procesor8 jádrový, 1,0/1,5 GHz, Snapdragon 615
Paměť2 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, LED blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
TechnologieBluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS, Glonass, LTE
Baterie2 400 mAh
Cena a dostupnost?, léto 2015

Design a zpracování: S puncem vyšší třídy

Sony znovu opakuje úspěšný recept. Xperia M4 Aqua se sice tváří jako nové vlajkové lodě Z3+ a Z4, stojí přitom necelých 8 tisíc korun, čili asi polovičku i vzhledem k prémiovým telefonům od konkurence. Někde ale výrobce rozdíl udělat musel – nové emko tak není z luxusního kovu a skla, ale jen z obyčejnějšího plastu. Na pohled sice ještě rozdíl nepoznáte, v ruce už ale ano. Představte si, jako byste přesednuli z trabantu do Ferrari, tak skoro takové to je.

Tenhle „trabant“ má ale stále naprosto skvělé zpracování, zde výrobce nijak nešetřil. Nikde nic nevrže ani nepraská. Nepříjemností mohou být snad jen trochu ostřejší hrany krycího plastu na zádech, které mě v prvních dnech nepříjemně řezaly do ruky. Během pár dalších dnů už mi to pak ale ani nepřišlo, koneckonců vybavenější Xperie řady Z jsou už nějakou dobu takové hranatější a samotnému designu kolikrát naprosto podřizují veškerou praktičnost. Horší mi pak ještě přišla funkčnost vypínacího tlačítka, které bylo u našeho kusu až příliš tuhé a ani po týdnu nepovolilo.

Výtečnou a v těchto cenových vodách pak zcela neobvyklou vlastností je voděodolnost. Xperia M4 Aqua tedy nedostala přídomek aqua jen tak čirou náhodou, stejně jako její předchůdce disponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu dle certifikace IP68, což znamená možnost potopení telefonu do vody až do 1,5 metrové hloubky po dobu maximálně 30 minut. Vítanou novinkou pak je, že telefon již nepotřebuje krytku na microUSB. Už se tak nemusíte bát, že by vám při každodenním dobíjení telefonu přestala po nějaké době dostatečně těsnit.

Displej, prostředí a baterie: Téměř na jedničku

Pokud patříte mezi vyznavače tzv. bezelless designu, asi si u nové Xperie M4 Aqua nepřijdete na své, a to ani zdaleka. Sony totiž stále vyrábí své telefony s většími rámečky kolem displeje – a nejde teď jen o místo nad a pod displejem, ale také po bocích, kde se nesmyslně plýtvá. I to je jeden z kompromisů, které tento telefon stahují zpátky do střední třídy – tedy pokud máte rádi displej od rohu k rohu.

Samotný displej také bohužel na dnešní poměry nijak nevyniká. Na 5″ úhlopříčce nabízí jen HD rozlišení, což znamená jemnost ani ne 300 ppi. Největším nepřítelem obrazovky však není ostrost, ale pestrost barev a čitelnost na slunci. Konkurence už v této, ale i nižší cenové relaci, rozhodně umí nabídnout daleko víc. Pro Sony to rozhodně začíná být velké varování do budoucna. Nedostatečná je také použitá notifikační LED dioda, která svou intenzitou a delším časovým intervalem probliknutí upozorní snad jen toho, kdo se na telefon bude alespoň chvíli dívat, a tak to pochopitelně fungovat nemá. Telefon by zasloužil výraznější diodu s kratším intervalem, nebo klidně souvislým LED svícením, abyste měli okamžitě představu.

 

Sony to ale nevzdává a kladné body naopak získává na poli operačního systému. Je jím nový Android 5.0 Lollipop lehce obohacený nadstavbou výrobce, ale nejdůležitější vlastnosti a funkce zůstávají v téměř čisté podobě – nechybí tak například notifikace zobrazené na zamknuté obrazovce, nová podoba multitaskingu (leč s lištou vyhledávání na Googlu, kterou v nastavení nikde neodeberete a zbytečně tak zabírá drahocené místo) či vylepšené notifikační centrum (jedním swipe stažením rozbalíte notifikace, další swipe stažením vyjedou i rychlé přepínače). Možnosti Androidu Lollipop jako takového už ale dál rozebírat nebudeme.

 

Co je totiž ze všeho nejdůležitější, je příkladné odladění celého systému. Xperia M4 Aqua používá moderní 64 bitový procesor Snapdragon 615 s operační pamětí 2 GB RAM a zřejmě ji to patřičně svědčí. Celé prostředí, které je mimochodem také 64 bitové, tak běhá celkem svižně, naprosto minimální prodlevy se objevují jen při přepínání mezi aplikacemi v rámci multitaskingu, ale není to nic nepřekousnutelného. Někteří z vás se teď možná ptají, co vnitřní paměť, která dosahuje jen cca 1 GB volného prostoru – dají se tak přesouvat aplikace na microSD kartu? Ano, dají. Sečteno a podtrženo, Sony si celkově za systém u M4 Aqua zaslouží jedině pochvalu.

 

A dokonce výrobci nechybí trocha nápaditosti a vynalézavosti. Funkce jako potlačení hluku během hovorů či režim displeje pro rukavice už zřejmě znáte, s čím ale přichází u Sony navíc je například možnost mít zapnutou obrazovku dokud budete telefon držet v ruce (takže se vám sama nevypne třeba uprostřed čtení zprávy) nebo chytré otáčení obrazovky (kdy rychlým otočením dojde k překlopení obsahu a naopak pomalým – například při ležení v posteli na boku, zůstane obsah stále ve stejné orientaci). A co je nejdůležitější, všechny tyto funkce v praxi skutečně fungují a jsou použitelné.

 

A to samé platí i pro výdrž baterie. Smartphone jako takový vydrží na jedno nabití zhruba jeden až jeden a půl dne náročnějšího používání. Pokud ale aktivujete speciální režim Stamina, dostanete se s přehledem i na celé 2 dny. Tento režim totiž dokáže kromě jiného například spojit různé aktivity na pozadí do jedné, vypínat nepoužívané připojení k internetu během zhasnutého displeje apod. Samozřejmostí je podrobnější nastavení těchto restriktivních pravidel.

Fotoaparát a multimédia: Ve vodě i na souši

Bez ohledu na kvalitu, fotoaparát u Xperie M4 Aqua patří mezi zajímavější funkce. Díky voděodolnosti s ním nejen že můžete fotit za každého počasí, ale vzhledem k mechanické spoušti pak dokonce i pod vodou. O veškeré nastavení se pak postará automatický režim, který dokáže rozlišit nespočet scén a podle toho zvolit nejvhodnější nastavení. To je ale ta lepší stránka. Kvalitou už tolik bohužel telefon neoslní. V dané cenové kategorii patří spíše už k tomu horšímu, co se dá dnes sehnat.

Na ukázkových snímcích si můžete všimnout, jak má fotoaparát problémy, ať už je počasí sebelepší nebo sebehorší. Při slunečném dni dochází zejména k častým přepalům světlých barev, asi nejvíce patrné je to na nebi. Ale ke stejnému nedostatku dochází i v jiných případech. Dále snímky trpí horší reprodukcí barev, občas už má scéna opravdu vybledlé barvy, nebo také nižší úrovní zachycených detailů. Abychom ale jen nekřivdili, povedené jsou makro snímky.

Snímky pořízené s telefonem

Závěr a zhodnocení

Xperia M4 Aqua není telefon s nejsilnější výbavou a už vůbec ne telefon bez chyb. Výrobce ale namíchal celkem povedený mix, který může zaujmout. Telefon totiž vypadá jako vlajková loď výrobce pro rok 2015, má nový Android Lollipop, voděodolnost, obstojnou výbavu a hlavně dlouhou výdrž. Pro toho, kdo nepotřebuje mít ty nejnovější technologie za každou cenu, je tohle výborný kompromis. Ušetříte polovinu ceny.

A když se podíváme na srovnání s předchůdcem, Xperií M2 Aqua, také nezbývá, než poslat na adresu Sony další slova chvály. Novinka je totiž výrazně lepší – má nový design, který jde ruku v ruce s poslední vlajkovou lodí Z3+ a Z4, je tenčí a lehčí, dále má jemnější a o 0,2″ větší displej, nově 2 GB RAM místo 1 GB RAM, silnější procesor, rovnou Android Lollipop, 13 Mpx fotoaparát místo 8 Mpx + přední 5 Mpx místo VGA kamerky, a o 100 mAh větší baterii.

Pokud byste chtěli podobně stavěný smartphone od konkurence, budete muset oželit voděodolnost. A pravděpodobně také budete muset vybírat z již starších kousků, jmenovitě můžete v ceně pod 10 tisíc korun sehnat například OnePlus One s výkonnějším hardwarem a lepším displejem, dále třeba LG G2 s výrazně lepším displejem nebo i Nexus 5. Žádný z těchto telefonů ale nenabídne takový prémiový design, jaký přináší jen vlajkové lodě od Sony. Jinými slovy, když ji miluješ, není co řešit…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus levná voděodolnostPlus vybledlejší barvy u displeje
Plus prémiový designPlus slabší fotoaparát
Plus odladěný Android 5.0 LollipopPlus slabá notifikační dioda
Plus dlouhá výdrž

Autor článku

Luboš Srb - Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články