Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Zkušenosti: Dokáže Sony Xperia Z4 Tablet nahradit notebook?

  |  7 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Dokáže tablet nahradit notebook? Sony Xperia Z4 Tablet k tomu má blíž než jakýkoli přístroj předtím. V kombinaci s přídavnou klávesnicí se může lehký desetipalcový zázrak pro tento účel zdát jako ideální kandidát. Naše zkušenost však ukázala, že na stoprocentně použitelný androidový convertible budeme muset ještě chvíli čekat.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, tabletová část
» 2. Přídavná klávesnice, závěr

Aktuální cena Sony Xperia Z4 Tablet: (zdroj: Heureka.cz)

Tablet řady Xperia nahradil v myslích vedoucích představitelů notebooky už dávno. Stalo se tak v únoru roku 2014, kdy japonský gigant prodal svou počítačovou divizi Vaio. Zdálo se to logické. Ještě před rokem se zdálo být jasným trendem, že tablety zcela nahradí levnější počítače (které však Sony nikdy nevyrábělo). Rok 2015 se však nese ve znamení zpomalování prodejů tabletů. Třída PC opět začíná růst. Sony Xperia Z4 Tablet je dost možná ukázkovým příkladem všech současných trendů.

Tablet – dokonalý společník?

Sony si i za samotný tablet nechá pořádně zaplatit. Verze s LTE modemem stojí necelých 19 tisíc, a to už je pořádná „raketa“. Jen pro srovnání: Za podobné peníze dostane zákazník pídící se po notebooku 17 palcový stroj od renomované značky s Full HD displejem, 1 TB diskem a grafickou kartou s 2 GB vlastní operační paměti. Vnímavému čtenáři sice už došlo, jak nesrovnatelné oba tyto světy jsou, závěr ale zůstává stejný: Xperia Z4 Tablet je po čertech drahá.

Svou cenu si ovšem dokáže skvěle obhájit. Coby tablet s Androidem (srovnání s iPadem bude totiž vždy trochu kulhat), je zkrátka dokonalá. Na první pohled vypadá stejně jako jeho předchůdci. Už na ten druhý ale spatříte jemné nuance, které ho posunují na samotný Olymp tabletového světa. Na desetipalcový stroj je až neuvěřitelně lehký – váží jen o 80 gramů víc než první, ani ne osmipalcový iPad mini. Není divu, že se bojíte ho i jen hodit na peřinu, aby se nezlomil. Nebojte se, nestane se to. Dokonce se s ním lze i koupat.

Další ztenčení rozměrů oproti Xperii Z2 Tablet navíc přineslo i další překvapující moment: mužům nečiní problém držet tablet na výšku v jedné ruce. A to je pro některé profese životně důležitá nutnost. Nemluvě o tom, že pro čtení delších textů je tato poloha simulující čtvrtku papíru daleko přirozenější, než ta horizontální. Matný, jako by pogumovaný povrch se navíc skvěle drží a neklouže z ruky. Na rozdíl od iPadu vás ani nenapadne dávat Xperii do nějakého pouzdra. V Sony jako by skutečně chtěli namísto navoněné hračky vytvořit pracovní nástroj. Vše je do detailu dotažené – včetně polohy reproduktorů na přední straně, která u tabletu dává jako jediná smysl, přesto si to však většina výrobců zatím není ze záhadných důvodů schopna uvědomit.

Další výčet funkcí tezi o dokonalém stroji jen potvrzuje. Proto jen telegraficky: 2K rozlišení je pro desetipalcový displej naprosto ideální volbou, na níž si vylámou zuby i ti největší rýpalové. Na přímém slunci je vidět vše bez problémů a Sony od minulé generace zapracovalo i na podání černé a bílé. To vše pak běží na Snapdragonu 810, který doplňuje 3 GB RAM. Mé velmi dobré zkušenosti s odladěnou grafickou nadstavbou od Sony se potvrzují i zde. Po celou dobu testování se tablet ani jednou nezasekl a během práce nezaváhal. Zdá se vám, že neexistuje způsob, jak dojem z tabletu pokazit? Tak to se mýlíte. Stačí jen připojit klávesnici.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, tabletová část
» 2. Přídavná klávesnice, závěr

ČLÁNKY:, , , , ,
Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí.…

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Mobilní zobrazení