Zkušenosti: Dokáže Sony Xperia Z4 Tablet nahradit notebook?

Tomáš Drahoňovský

Dokáže tablet nahradit notebook? Sony Xperia Z4 Tablet k tomu má blíž než jakýkoli přístroj předtím. V kombinaci s přídavnou klávesnicí se může lehký desetipalcový zázrak pro tento účel zdát jako ideální kandidát. Naše zkušenost však ukázala, že na stoprocentně použitelný androidový convertible budeme muset ještě chvíli čekat.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Tablet řady Xperia nahradil v myslích vedoucích představitelů notebooky už dávno. Stalo se tak v únoru roku 2014, kdy japonský gigant prodal svou počítačovou divizi Vaio. Zdálo se to logické. Ještě před rokem se zdálo být jasným trendem, že tablety zcela nahradí levnější počítače (které však Sony nikdy nevyrábělo). Rok 2015 se však nese ve znamení zpomalování prodejů tabletů. Třída PC opět začíná růst. Sony Xperia Z4 Tablet je dost možná ukázkovým příkladem všech současných trendů.

Tablet – dokonalý společník?

Sony si i za samotný tablet nechá pořádně zaplatit. Verze s LTE modemem stojí necelých 19 tisíc, a to už je pořádná „raketa“. Jen pro srovnání: Za podobné peníze dostane zákazník pídící se po notebooku 17 palcový stroj od renomované značky s Full HD displejem, 1 TB diskem a grafickou kartou s 2 GB vlastní operační paměti. Vnímavému čtenáři sice už došlo, jak nesrovnatelné oba tyto světy jsou, závěr ale zůstává stejný: Xperia Z4 Tablet je po čertech drahá.

Svou cenu si ovšem dokáže skvěle obhájit. Coby tablet s Androidem (srovnání s iPadem bude totiž vždy trochu kulhat), je zkrátka dokonalá. Na první pohled vypadá stejně jako jeho předchůdci. Už na ten druhý ale spatříte jemné nuance, které ho posunují na samotný Olymp tabletového světa. Na desetipalcový stroj je až neuvěřitelně lehký – váží jen o 80 gramů víc než první, ani ne osmipalcový iPad mini. Není divu, že se bojíte ho i jen hodit na peřinu, aby se nezlomil. Nebojte se, nestane se to. Dokonce se s ním lze i koupat.

Další ztenčení rozměrů oproti Xperii Z2 Tablet navíc přineslo i další překvapující moment: mužům nečiní problém držet tablet na výšku v jedné ruce. A to je pro některé profese životně důležitá nutnost. Nemluvě o tom, že pro čtení delších textů je tato poloha simulující čtvrtku papíru daleko přirozenější, než ta horizontální. Matný, jako by pogumovaný povrch se navíc skvěle drží a neklouže z ruky. Na rozdíl od iPadu vás ani nenapadne dávat Xperii do nějakého pouzdra. V Sony jako by skutečně chtěli namísto navoněné hračky vytvořit pracovní nástroj. Vše je do detailu dotažené – včetně polohy reproduktorů na přední straně, která u tabletu dává jako jediná smysl, přesto si to však většina výrobců zatím není ze záhadných důvodů schopna uvědomit.

Další výčet funkcí tezi o dokonalém stroji jen potvrzuje. Proto jen telegraficky: 2K rozlišení je pro desetipalcový displej naprosto ideální volbou, na níž si vylámou zuby i ti největší rýpalové. Na přímém slunci je vidět vše bez problémů a Sony od minulé generace zapracovalo i na podání černé a bílé. To vše pak běží na Snapdragonu 810, který doplňuje 3 GB RAM. Mé velmi dobré zkušenosti s odladěnou grafickou nadstavbou od Sony se potvrzují i zde. Po celou dobu testování se tablet ani jednou nezasekl a během práce nezaváhal. Zdá se vám, že neexistuje způsob, jak dojem z tabletu pokazit? Tak to se mýlíte. Stačí jen připojit klávesnici.

Klávesnice – obtížný parazit?

Začít musíme stejně jako u tabletu samotného: Bluetooth klávesnice BKB50 je pekelně drahá. V oficiální distribuci vyjde asi na čtyři tisíce a cena celého setu se tak snadno došplhá k základnímu modelu Apple Macbook Air. A tady začíná tvrdý střet.

Už na samotném připojení klávesnice k tabletu totiž cosi nehraje. Přístroj zasunujete do lišty ve tvaru U, uvnitř které ho drží pouze gumové pásky pro zvýšení trakce. Občas se proto stane, že tablet nezasunete zcela přesně, a ten tak na jedné či druhé straně o pár milimetrů přečnívá. Vodicí lišta navíc vytváří na tenkém tabletu poměrně výrazný schod a veškerá elegance použití je ta tam.

Pokud by klávesnice podávala kýžené výkony během práce, estetické nedostatky by jí asi leckdo odpustil. Ani zde ale není vše doladěné do sta procent. Za celou dobu testování jsem například nebyl schopen přijít na to, jak přepnout BKB50 do režimu QWERTZ. Tvrdošíjně trvala na QWERTY rozložení, ačkoli samotná virtuální klávesnice v tabletu české rozložení ctila.

Tento rozdíl bude moci potenciální majitel klávesnice a tabletu pozorovat opravdu často. Xperia Z4 Tablet má totiž evidentně problém s tím poznat, kdy klávesnice připojena je a kdy ne. Po kliknutí na políčko, kam hodláte psát, se vždy objeví klávesnice virtuální, ačkoli máte připojenou tu hardwarovou. Ani poté, co na ní začnete psát, se však tablet často nevzpamatuje a virtuální klávesnice zůstává na displeji stále. Člověk, který chce na tabletu psát delší texty, tak snadno přijde o ¾ místa na displeji a rád zapne velkou pracovní stanici s Windows.

U mnou testovaného kusu se navíc projevoval další nešvar, který dokázal práci s klávesnicí znechutit na maximum. Po nějaké době nepoužívání se totiž klávesnice „uspí“ a je potřeba ji probudit poklepáním na některou z kláves nebo touchpad. Je to běžný nešvar řady Bluetooth klávesnic, u Sony však tato prodleva často trvala i několik sekund, během nichž musíte na práci s tabletem zapomenout. Často jsem se proto přistihl, že přístroj raději ovládám prsty i přesto, že mám připojenou klávesnici. Pokud někdo ze čtenářů zná technické řešení daných problémů, nechť se s ním svěří v diskusi. To, že jsem na něj nepřišel já coby reprezentant průměrné populace, však svědčí o tom, že by si na něm mohl leckdo vylámat zuby.

Samotný operační systém je přitom na přítomnost klávesnice připraven víc než dobře. Poté, co se BKB50 s tabletem spojí, vyskočí na uživatele spodní lišta se zástupci aplikací, která funguje podobně jako na dospělých Windows. Podobně vypadá i jakási obdoba nabídky Start, která skrývá poslední spuštěné aplikace i nabídku miniaplikací, které umí Sony spouštět v minioknech. Oproti Windows bohužel Xperia neumí rozdělit obrazovku rovným dílem mezi dvě aplikace.

Uživatele zvyklého na kancelářskou práci s okny potěší i fungování běžných klávesových zkratek, jako je například Alt+Tab k přepínání aplikací. Ten, kdo má zkušenost s iPady a neoriginálními klávesnicemi zase ocení například užitečnou drobnost, kdy kurzorové šipky mohou v prohlížeči sloužit pro posun stránky nahoru a dolů. K tomu ovšem může posloužit i relativně rozměrný touchpad, který zvládá gesto scrollování dvěma prsty. Lidem zvyklým na tlačítka pod touchpadem asi bude chvilku trvat zvyknout si na to, že jej lze stlačit všude a tím simulovat levý klik.

Namísto tichého cvaknutí se však v tomto případě ozve z BKB50 nepříjemný plastový zvuk. Vysoká cenovka se totiž bohužel ve zpracování klávesnice příliš neodrazila. Klávesy v Sony vyvedli v levném plastu a kolem má každá z nich zřetelnou vůli. Jako polehčující okolnost lze vnímat jen fakt, že klávesnice disponuje plným rozložením, včetně Shiftu na obou stranách a funkčních kláves F.

Závěr

Původně jsem byl odhodlán sepsat své zkušenosti s kancelářským kombem od Sony přímo na něm. Jenže to nešlo. Jsem možná už starý na to, abych se učil nové rozložení klávesnice, a nemám trpělivost na její pravidelné oživování a sázení na to, jaká písmena během něj vynechá. Za čtyři tisíce bych navíc chtěl své prsty nechat hýčkat lepší kvalitou zpracování než tou, co Sony předvedlo. Je to škoda – pokud by se klávesnice svým zpracováním jen trochu přiblížila tabletu samotnému, byl bych schopen uznat, že kancelářský stroj a Android nemusí nutně znamenat vzájemně se odpuzující póly.

Uvidíme, zda se kýžený krok vpřed podaří Sony u Xperie Z6 Tablet (liché řady u velkých tabletů Sony tradičně vynechává). Už teď mě však obestírají mrákoty z představy, kolik si Sony za kvalitnější klávesnici naúčtuje.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články