Recenze LG G Flex 2: Jedinečnost, která opravdu (za) něco stojí

Luboš Srb

Ještě před několika lety byl svět mobilů tak rozmanitý, jako sama příroda. Dnes jsou smartphony víceméně jeden jako druhý, a když už se nějak výrazněji liší, tak jen cenou a výbavou. Kde je nějaká nápaditost, tvořivost a odhodlání přijít s něčím opravdu unikátním? Zdá se, že zodpovědnost na sebe vzali inženýři od LG. Loňský povedený experiment v podobě prohnutého G Flexu totiž dostal velmi zdatného nástupce, nové LG G Flex 2!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

A výrobce se u své první generace pěkně ponaučil, nová druhá generace G Flexu je totiž oproti původnímu G Flexu kompaktnější a lehčí (nově s 5,5″ displejem místo přerostlých 6″ u předchůdce), má vylepšený Full HD displej (oproti jen HD u předchůdce, a hlavně již netrpí tzv. duchy), lepší fotoaparát s laserovým autofocusem či navíc slot na microSD. Všechny nedostatky, které jsme první generaci vytýkali, tak druhá generace odstranila. Stále ale stojí skoro 20 tisíc korun a kromě odlišné prohnuté konstrukce nepřináší nic moc navíc oproti například výrazně levnější vlajkové lodi LG G3, kterou už dnes koupíte skoro za poloviční cenu. V úvahu tak přichází otázka, zdali koupě tohoto telefonu dává opravdu alespoň nějaký smysl?

Tip: Recenze LG G Flex: Začíná éra prohnutých smartphonů?

Základní parametry: LG G Flex 2

Rozměry149 x 75 x 7,1/9,4 mm
Hmotnost152 g
Displejprohnutý 5,5” P-OLED, rozlišení 1920 x 1080 px (403 ppi)
Procesor8 jádrový 1,5/2,0 GHz procesor Snapdragon 810, grafika Adreno 430
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop
Fotoaparát13 Mpx, blesk, laserový autofocus, 2,1 Mpx přední kamerka
Baterie3 000 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, březen 2015

Design a zpracování: Krok správným směrem?

Nový Flex 2 jde zřejmě správným směrem. Původní G Flex byl totiž takové obří 6″ monstrum, které v jedné ruce mohl bez problémů ovládat jen málokdo. Výrobce tak novou generaci zmenšil na kompaktnějších 5,5″ a také snížil hmotnost na 152 gramů, tedy o znatelných 25 gramů. Výsledkem je výrazně pohodlnější držení telefonu v jedné ruce, ke kterému opět výrazně přispívá i samotné unikátní prohnutí celého těla.

Samotný vzhled nového Flexu 2 je také špičkový. Už při prvním pohledu poznáte, že jde o něco unikátního. Konstrukční zpracování se také povedlo, zadní kryt již oproti dříve testovanému zkušebnímu vzorku pevně drží na svém místě a nikde nic neskřípe – tedy dokud se nepokusíte celý telefon narovnat. Jde to, ale chce to hodně síly. Kromě předvádění to ovšem k ničemu moc dobré vlastně ani není.

Co je také tak trochu na předvádění, je speciální povrchová úprava zadního krytu se samoopravovací funkcí. Stačí telefon lehce poškrábat a zpravidla do 10 vteřin zmizí z měkčeného povrchu menší škrábance, větší ale zůstanou i po delší době. O žádnou extra technologii se tak nejedná, nejzajímavější je to asi jen čistě po marketingové stránce, v praxi by totiž stejně silnému poškrábání odolal i kterýkoliv pevný plast.

Sečteno a podtrženo, nový Flex 2 je po stránce designu a zpracování zase o krok napřed. Nesmírně užitečné je jeho praktické prohnutí, díky čemuž se telefon výrazně lépe drží v jedné ruce (než stejně velký telefon s rovným tělem). Je to takřka návykové, jak si jednou oblíbíte zakřivený telefon, už nebudete chtít normální. Na druhou stranu Flex 2 nemá prémiovější kovový rám nebo jiné hodnotnější materiály, což jej vzhledem k vysoce nasazené ceně zase nepatrně sráží zpátky ke konkurenci.

Displej, prostředí a baterie: Napůl vyléčená nemoc

Zatímco první generaci G Flexu jsme mohli ještě považovat za experiment s případnými nedodělky, u druhé generace je jasné, že už se žádné větší chyby odpouštět nebudou. Je proto dobře, že výrobce zapracoval na displeji, který u předchůdce vykazoval značné nedostatky – na obrazovce jsme viděli jakési duchy a obraz tak nebyl, řekněme, dostatečně čistý. Novinka ale disponuje vylepšeným prohnutým P-OLED displejem s vyšším Full HD rozlišením, díky čemuž na menší 5,5″ úhlopříčce displej dosahuje skvělé jemnosti přes 400 ppi. A co je důležitější než samotná čísla a technologie, obraz je skutečně ostrý, vysoce kontrastní a netrpí nedodělky jako displej u předchůdce.

A nový je také operační systém Android 5.0 Lollipop, který výrobce vhodně doplnil svojí vlastní nadstavbou. Přináší veškeré nejnovější funkce a vychytávky od Googlu jako například notifikace na zamknuté obrazovce, vylepšené notifikační centrum či multitasking. LG k tomu přidává vlastní funkce jako například možnost odemknout telefon dvojitým poklepáním kdekoliv na displeji (stejně tak při zamknutí, nebo při použití bezpečnostního „vyťukávajícího“ kódu KnockOn), přínosnou notifikační LED diodu (ačkoliv defaultně umí upozornit jen na hovory a zprávy, nikoliv na chatovací aplikace, jako je např. Facebook Messenger a jiné, stačí si ale doinstalovat např. aplikaci LightFlow) nebo nově funkci pro zjištění času a notifikací na notifikační liště jednoduchým potažením prstu odshora dolů po zhasnutém displeji.

 

 
 

Po praktické stránce se ale LG G Flex 2 se svým systémem příliš nepředvedlo. Spíše naopak. Výrobce sice použil poprvé nejvýkonnější 8 jádrový 64 bitový procesor Snapdragon 810 s taktem 1,5 GHz a 2 GHz, ovšem po nějaké době začalo docházet ke zpomalování telefonu očividně vlivem špatné optimalizace. Při spouštění některých aplikací si tak počkáte pár vteřin, to samé při vymazávání náhledů z přehledu posledních spuštěných aplikací. Je přitom zajímavé, že zpočátku vše fungovalo poměrně svižně. Počítejte tak, že o Flex 2 se budete muset starat, aby šlapal dobře jako švýcarské hodinky. Pomáhá obyčejný restart zařízení nebo pak průběžné promázání souborů přes aplikaci Smart cleaning v nastavení telefonu.

 

 

Co pak může být dalším problémem Flexu 2 v nadcházejících letních dnech, je přehřívání. Zatímco při příležitostném používání teplota zařízení nepřekročila 30 až 35 stupňů Celsia, venku na sluníčku se už po čtvrt hodině vyššího zatížení teplota dostala přes 42 stupňů Celsia. A to ještě ty pravé letní dny ani nenastaly. Nutno také zmínit, že vlivem vyšší nebo naopak nižší teploty trpí baterie a třeba v případě displeje pak výrobce umožňuje nastavení nižšího maximálního jasu, než je jinak možné. Na druhou stranu, telefon se dá i přes vyšší teplotu uvnitř stále normálně držet, topí jen část v okolí fotoaparátu.

Achillovou patou telefonu je bohužel krátká výdrž baterie. Na jedno nabití totiž Flex 2 vydrží při běžném provozu sotva jeden den, a pokud vydrží, stejně jej musíte opět večer nebo ráno nabít, aby vydržel i přes následující den. Při vyšším zatížení pak musíte počítat s nabíječkou i přes den, nebo se uskromnit a zapnout úsporný režim už během dne, abyste nějaká ta procenta uspořila. Spokojenost zde ale rozhodně v žádném případ panovat nemůže, oproti původnímu G Flexu je tohle bohužel krok zpátky a nutno dodat, že celkem očekávaný – baterie má totiž o 500 mAh nižší kapacitu a displej naopak energeticky náročnější vyšší Full HD rozlišení.

Fotoaparát a multimédia: Když dva dělají totéž…

Není snad výstižnějšího přísloví, než že „když dva dělají totéž, není to totéž“. Jak loňská vlajková loď LG G3, tak nové LG G Flex 2 mají sice parametrově totožné fotoaparáty, výsledky jsou přesto různé. A narovinu, lépe fotí model G3. Prohnutý Flex 2 sice není vyloženě špatný, ale má problémy s přepaly a také používá očividně jinou kompresi, fotky pak působí nepřirozeně ostře, přitom když se podíváte, nemají tolik detailů jako stájový model G3.

Snímky pořízené s telefonem

Flex 2 si tak rozhodně cenu pro vítěze v kategorie nejlepší fotomobil neodnese. Ve stejné cenové relaci navíc fotí výrazně lépe například nový Samsung Galaxy S6, ale i jiné konkurenční smartphony, třeba že i levnější. Ostudu ale nový Flex také neudělal, výborné jsou zejména makro snímky a exteriér za dobrého počasí působí také celkem pěkně.

Závěr a zhodnocení

První generace G Flexu byla spíše jen pouhým experimentem, který se přesto nakonec celkem vydařil. Výrobce tak pokračoval v povedeném modelu a výsledkem je hotový produkt, který ukazuje nový směr. Flex 2 přináší skutečné inovace, jak si prohnutý telefon jednou vyzkoušíte (nebo spíše jak si na něj po nějaké době zvyknete), už jej nedáte z ruky. Navíc už na tom není špatně ani po stránce výbavy, oproti předchůdci prakticky odstranil veškeré větší nedostatky a může se nesměle měřit s jinými prémiovými telefony. Ačkoliv měřítko nebude zrovna stejné.

Flex 2 totiž začal trpět jinými chorobami, které jsme u předchůdce neviděli. Tak například horší výdrž, neodladěné prostředí nebo přílišné zahřívání. Přesvědčivý není ani fotoaparát a co teprve prémiová cena? Skoro se chce říct, že lepší je nyní zakoupit loňskou verzi G Flexu, která vychází dokonce na necelých 9 tisíc korun, čili zhruba polovinu toho, co dáte za nový Flex 2. A výrazně levnější je také vlajková loď LG G3, to také seženete za méně než 10 tisíc korun.

Pokud chcete smartphone, který bude opravdu něčím zajímavý a nebude jej mít každý druhý kolem vás, je Flex 2 pro vás. V opačném případě doporučujeme jiné stájové modely nebo za 20 tisíc korun koupit vybavenější a po celkové stránce kvalitnější smartphone od konkurence, například Samsung Galaxy S6, iPhone 6 nebo takové Xiaomi Mi Note. Možností je samozřejmě více.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus unikátní prohnuté těloPlus slabší výdrž baterie
Plus kontrastní a jemný displejPlus neodladěné prostředí
Plus rychlý a kvalitní fotoaparátPlus zahřívá se
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články