Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Recenze Lenovo Phab 2 Pro: jedinečný a tedy i bezkonkurenční

  |  7 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Že prý jsou smartphony bez nápadu, motají se v kruhu a nic nového za poslední tři roky se nenaučily. Lenovo Phab 2 Pro je první vlaštovkou projektu Tango zaměřeného na augmentovanou realitu – jaro sice neznamená, ale předpovídá zajímavou budoucnost.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co je vlastně Tango
» 2. Design, konstrukce, displej a prostředí
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Tahle recenze bude možná maličko netradiční. Dozvíte se z ní sice, jaký je Phab 2 Pro telefon, ale velká část se bude týkat Tanga, které je středobodem tohoto zařízení. Tak si pojďme zatančit.

Co je to Tango?

O laboratořích Google, respektive Alphabet asi tušíte. Nevím, jestli byste v nich našli sterilní prostředí a pány v bílých pláštích, jisté však je, že se jedná o testovací polygon informačních technologií. Zkrátka líheň nápadů, ze které rodí i tak „obyčejné“ technologie, jako Street View, Loon nebo nejznámější Glass.

Stejnou adresu má i Tango (dnes už bez titulu „projekt“). Když jsem o této technologii slyšel poprvé, blesklo mi hlavou: „No jo, augmentovaná realita, to už tu bylo.“ Bohužel až po čase jsem zjistil, že o lepení trojrozměrných postaviček do videa Tango není. Jenže Google zvolil strategii, že technologie musí nejdřív nadchnout, aby se rozšířila – to samo o sobě není špatný nápad, jenže tahle vychytávka zaujme spíš firmy.

Smyslem Tanga je vnímat okolí. Tedy nejen vidět kamerou, ale přiblížit se výstupu ze všech lidských smyslových orgánů. Zrakem skenujete prostor okolo sebe, hmatem registrujete kontakt, sluchem vnímáte blížící se objekty a nepotřebujete GPS ani mobilní data, abyste dokázali říct, jestli jste na Sněžce nebo doma v koupelně. Tango by mělo fungovat obdobně: kamerou se rozhlédne po okolí, směrovými mikrofony poslouchá zvukové signály, akcelerometrem a gyroskopem změří svůj pohyb i polohu. Vnímání dokonce dojde tak daleko, že zařízení s Androidem dokáže určit, na jaký povrch se dívá.

Možná vás napadne, k čemu je to dobré. Vždyť venku vám poslouží klasická navigace a vevnitř si nějak poradíte. Zkuste se ale oprostit od samotného smartphonu a představte si, že byste místo něj měli třeba brýle nebo dokonce nějaký implantát promítající obraz přímo na sítnici. V tu chvíli vám určitě dojde celý potenciál.

Znali byste svou polohu venku i vevnitř a dostávali informace na základě kontextu. Procházeli byste muzeem a o každém exponátu byste si mohli číst, jak dlouho byste chtěli. Mohli byste si doma vyzdobit pokoje uměním, které byste opravdu rozbít nechtěli a každý den ho střídat… Tango vychází z bodu, kde Google Glass ztratily dech. Dokázaly sice předávat informace v reálném čase, ale nechápaly. Věřím, že Tango je prvním krokem, jak tento hendikep napravit.

A teď zpátky na zem, respektive k Lenovo Phab 2 Pro. Jedná se s výjimkou Asus Zenfone AR o jediný současný telefon, který platformu Tango podporuje a jeho cílem je především nadchnout.

  

Bohužel k tomu volí infantilní prostředky. Většina aplikací, které augmentovanou realitu v telefonu používají, se smrskla na 3D objekty zakomponované do okolí. Jinými slovy v Dinosaurs Among Us si na koberec stavíte dinosaury, v Holo superhrdiny a v Hot Wheels si stavíte autodráhy ve virtuálním pokojíčku.

Nakonec největší dojem na mě udělala aplikace Measure, která umožňuje měřit vzdálenosti ve vašem okolí. Stačí namířit na bod A, kliknout na něj (aplikace si chytře najde hrany, pokud jsou přítomné), pak na bod B a dozvíte se vzdálenost – i když je A kilometr před vámi a B máte 10 metrů nad hlavou. Jen pro pobavení: zkusil jsem si z okna změřit, jak daleko má Jan Žižka na Vítkově koně od vlajky. Neúspěšně, kamera zjistila, že mezi mnou a pánem z Trocnova je sklo.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co je vlastně Tango
» 2. Design, konstrukce, displej a prostředí
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Nick Cave
Nick Cave

Zase to s tou velikostí nepřehánějte, mám Phab2 Plus a přijde mi akorát, konečně pořádnej smartphone :)

Bjørn
Bjørn

… zaměřeného na augmentovanou realitu…. chudáci obrozenci češtiny :D což takhle tohle násilně naskloňované anglické a ještě tomu docela hnusné slovo nahradit českým „rozšířenou realitu“ – rozšířená realita je ustálený český oficiální výraz https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozšířená_realita

Michal Maňák
Michal Maňák

Asi máte pravdu, ale mám (subjektivní dojem), že se tento český ekvivalent zatím moc neujal. Otázkou je, kdy se jazyk vyvíjí a kdy degeneruje – a kdo to vůbec může posuzovat…
A na virtuální, nikoli zdánlivou, realitu jsme si taky zvykli. Jako fanda her Deus Ex si na slovo „augmentovaný“ nemůžu stěžovat:-)

Robert
Robert

Tak když vynechám augmentovanou realitu, čtečku otisku a kovové tělo, mam své Lenovo Phab 2 co stalo jen 200euro a plně vyhovuje:-)

Nick Cave
Nick Cave

Čtečka otisku je vcelku málo využitelná a ještě nešťastně umístěná na zadní straně ale kovové provedení a FullHD displej je u Phab2 Plus parádní, nevím jak je v realu viditelný rastr u Phab2 ale jemnost 229ppi napovídá že to zdaleka žádná sláva nebude

Robert
Robert

Jasně, jsou lepší displeje. Ale já jsem rád že mam velikost displeje na který vidím:-) navíc mi baterka s rezervou vydrží
Jsem celé dny pryč, navíc v zahraničí, takže používám v podstatě jako vše. Od kanceláře, přes foto, navigaci, mp3 atd… A večer na hotelu občas hudba nebo film..

Drobeczech
Drobeczech

Já se rozhodoval mezi tímto telefonem a Xiomi Max 128GB. A nakonec jsem vzal max. kvůli baterce, Tango není pro mne dostatečný argument.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

V minulém roce jsme zde psali o tom, že Apple plánuje v roce 2019 uvést náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Doslova…

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Na veletrhu MWC v Barceloně představí společnost HMD Global pravděpodobně model Nokia 7 Plus, který zaujme například svým 18:9 displejem nebo…

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Vraťte se zpátky do minulosti a vychutnejte si herní pecky minulého století. Tahle malá herní konzole z Číny se se svými…

Mobilní zobrazení