Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Recenze Lenovo Phab 2 Pro: jedinečný a tedy i bezkonkurenční

  |  7 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Že prý jsou smartphony bez nápadu, motají se v kruhu a nic nového za poslední tři roky se nenaučily. Lenovo Phab 2 Pro je první vlaštovkou projektu Tango zaměřeného na augmentovanou realitu – jaro sice neznamená, ale předpovídá zajímavou budoucnost.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co je vlastně Tango
» 2. Design, konstrukce, displej a prostředí
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Tahle recenze bude možná maličko netradiční. Dozvíte se z ní sice, jaký je Phab 2 Pro telefon, ale velká část se bude týkat Tanga, které je středobodem tohoto zařízení. Tak si pojďme zatančit.

Co je to Tango?

O laboratořích Google, respektive Alphabet asi tušíte. Nevím, jestli byste v nich našli sterilní prostředí a pány v bílých pláštích, jisté však je, že se jedná o testovací polygon informačních technologií. Zkrátka líheň nápadů, ze které rodí i tak „obyčejné“ technologie, jako Street View, Loon nebo nejznámější Glass.

Stejnou adresu má i Tango (dnes už bez titulu „projekt“). Když jsem o této technologii slyšel poprvé, blesklo mi hlavou: „No jo, augmentovaná realita, to už tu bylo.“ Bohužel až po čase jsem zjistil, že o lepení trojrozměrných postaviček do videa Tango není. Jenže Google zvolil strategii, že technologie musí nejdřív nadchnout, aby se rozšířila – to samo o sobě není špatný nápad, jenže tahle vychytávka zaujme spíš firmy.

Smyslem Tanga je vnímat okolí. Tedy nejen vidět kamerou, ale přiblížit se výstupu ze všech lidských smyslových orgánů. Zrakem skenujete prostor okolo sebe, hmatem registrujete kontakt, sluchem vnímáte blížící se objekty a nepotřebujete GPS ani mobilní data, abyste dokázali říct, jestli jste na Sněžce nebo doma v koupelně. Tango by mělo fungovat obdobně: kamerou se rozhlédne po okolí, směrovými mikrofony poslouchá zvukové signály, akcelerometrem a gyroskopem změří svůj pohyb i polohu. Vnímání dokonce dojde tak daleko, že zařízení s Androidem dokáže určit, na jaký povrch se dívá.

Možná vás napadne, k čemu je to dobré. Vždyť venku vám poslouží klasická navigace a vevnitř si nějak poradíte. Zkuste se ale oprostit od samotného smartphonu a představte si, že byste místo něj měli třeba brýle nebo dokonce nějaký implantát promítající obraz přímo na sítnici. V tu chvíli vám určitě dojde celý potenciál.

Znali byste svou polohu venku i vevnitř a dostávali informace na základě kontextu. Procházeli byste muzeem a o každém exponátu byste si mohli číst, jak dlouho byste chtěli. Mohli byste si doma vyzdobit pokoje uměním, které byste opravdu rozbít nechtěli a každý den ho střídat… Tango vychází z bodu, kde Google Glass ztratily dech. Dokázaly sice předávat informace v reálném čase, ale nechápaly. Věřím, že Tango je prvním krokem, jak tento hendikep napravit.

A teď zpátky na zem, respektive k Lenovo Phab 2 Pro. Jedná se s výjimkou Asus Zenfone AR o jediný současný telefon, který platformu Tango podporuje a jeho cílem je především nadchnout.

  

Bohužel k tomu volí infantilní prostředky. Většina aplikací, které augmentovanou realitu v telefonu používají, se smrskla na 3D objekty zakomponované do okolí. Jinými slovy v Dinosaurs Among Us si na koberec stavíte dinosaury, v Holo superhrdiny a v Hot Wheels si stavíte autodráhy ve virtuálním pokojíčku.

Nakonec největší dojem na mě udělala aplikace Measure, která umožňuje měřit vzdálenosti ve vašem okolí. Stačí namířit na bod A, kliknout na něj (aplikace si chytře najde hrany, pokud jsou přítomné), pak na bod B a dozvíte se vzdálenost – i když je A kilometr před vámi a B máte 10 metrů nad hlavou. Jen pro pobavení: zkusil jsem si z okna změřit, jak daleko má Jan Žižka na Vítkově koně od vlajky. Neúspěšně, kamera zjistila, že mezi mnou a pánem z Trocnova je sklo.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, co je vlastně Tango
» 2. Design, konstrukce, displej a prostředí
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , ,
Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

Mobilní zobrazení