Recenze Huawei Ascend Mate: velikost není vše
Společnost Huawei na český trh uvedla svou novinku Ascend Mate s obřím 6,1“ displejem, která se pokusí zatopit především přerostlým smartphonům ze stáje jihokorejského Samsungu. Má šanci na úspěch?
Smartphony s velkými displeji jsou v současnosti stále populárnější, a proto se také čínský výrobce rozhodl představit svůj první tabletofon Huawei Ascend Mate, který kromě obřího 6,1“ IPS displeje s rozlišením 1280 x 720 pixelů zaujme také například čtyřjádrovým 1,5 GHz procesorem vlastní výroby nebo baterií s kapacitou 4050 mAh.
Zbytek parametrů také není k zahození. Procesor má k dispozici 2 GB operační paměti RAM a pro ukládání dat je připraveno 8 GB interní úložiště, ze kterého je pro uživatele dostupných pouze 4,68 GB. Nechybí však slot pro paměťové karty až do velikosti 32 GB.
Za zmínku také rozhodně stojí 8 Mpx fotoaparát a operační systém Android ve verzi 4.1.2 Jelly Bean doplněný o vlastní uživatelskou nadstavbu Emotion UI. Hardwarová výbava novinky tedy alespoň na papíře vypadá opravdu slibně, ale jak se později dozvíte, opět platí přísloví „není všechno zlato, co se třpytí“.
Základní parametry – Huawei Ascend Mate
Rozměry | 164 x 86 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 198 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS+ LCD, rozlišení HD (1280 x 720 px), jemnost 241 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 6,1“ |
Procesor a paměť | čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Huawei K3V2 2 GB RAM, vnitřní paměť 8 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.1 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, léto 2013 |
Obsah balení: opět klasika
Smartphone nám do redakce dorazil v elegantní bílé krabičce, která již od pohledu dává najevo, s jakým obrem máte tu čest. Velikost ale nechme stranou a pojďme se podívat, co k telefonu vlastně dostanete. Kromě značného množství různých příruček obdržíte povedená bílá sluchátka, USB kabel a nabíječku. To je bohužel vše.
Oficiální video: Huawei Ascend Mate
https://www.youtube.com/watch?v=RjSAmplErZQ
Design a konstrukce: obr se vším všudy
Čínský výrobce opět vsadil na léty prověřenou strategii, a proto ani obří Huawei Ascend Mate není po designové stránce nějak výjimečný. Čistý vzhled narušuje snad pouze lehce prohnutá záda a ozdobný stříbrný rámeček, který je ale stejně jako celý telefon vyroben z plastu. Díky tomu tabletofon nabídne hmotnost 198 gramů, což vzhledem k rozměrům 164 x 86 x 9,9 mm není vůbec špatná hodnota.
Obavy z nekvalitní konstrukce můžete směle hodit za hlavu. Nikde nic nevrže a vše drží na svém místě. Nemalý podíl na tom má pevný zadní kryt, který nelze sundat. Odpadá tedy možnost uživatelsky vyměnit baterii.
Huawei Ascend Mate je opravdu velký a každého jistě bude zajímat, jak se drží v rukou. Subjektivně musím říci, že to není vůbec špatné. Tabletofon se drží pohodlně a díky matným lehce pogumovaným zádům neklouže. Opak však platí pro ergonomii ovládání jednou rukou, které je prakticky nemožné. Palcem totiž pohodlně nedosáhnete ani na druhý okraj displeje a vysunutí horní notifikační lišty je při držení jednou rukou téměř nadlidský úkol. Od čeho ale máme dvě ruce, že?
Dalším nečekaným problémem může být přenášení Ascendu Mate, který se totiž nevejde do každé kapsy. Pokud tedy nosíte například těsné kalhoty, nebude pro vás novinka od čínského výrobce to pravé ořechové. Při testování konkurenčního Samsungu Galaxy Mega 6.3 nás několik čtenářů požádalo o fotografie smartphonu při telefonování a my jim jejich přání alespoň v tomto případě splníme. Z vlastní zkušenosti musím dodat, že vždy budete středem pozornosti, protože tak velký telefon moc lidí nemá a ani nezná.
Naší klasickou prohlídku začneme na přední straně, které dominuje 6,1“ IPS displej s HD rozlišením 1 280 x 720 pixelů. Pod displejem se nenachází nic a vše potřebné je tedy umístěno nad ním. Najdeme zde reproduktor pro telefonování, senzor okolního osvětlení a přiblížení, notifikační diodu a 1 Mpx kamerku pro videohovory. Samozřejmostí je pak také stříbrné logo výrobce.
Zadní strana nabídne čočku 8 Mpx fotoaparátu, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací dioda. Dále se zde nachází již pouze výdech hlasitého reproduktoru a opět logo Huawei.
Na levém boku je umístěn slot pro paměťovou microSD kartu. Všechna hardwarová tlačítka se tedy přemístila na pravý bok, který se stal domovem pro kolébkové tlačítko regulace hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje.
Horní hrana disponuje 3,5 mm Jack konektorem pro připojení sluchátek a slotem pro SIM kartu. Dolní pak nabídne pouze microUSB konektor a otvor pro mikrofon.
Baterie a výdrž: příjemné překvapení
Huawei Ascend Mate je vybaven baterií s velkorysou kapacitou 4 050 mAh, která mu zajišťuje opravdu nadstandardní výdrž. Velký displej a výkonný čtyřjádrový procesor rozhodně spotřebují nemalé množství energie, ale i přesto zvládne tabletofon 2 až 3 dny běžného provozu. Pokud se obejdete bez neustálého Wi-Fi připojení, zapnuté GPS lokalizace a pravidelných aktualizacích, dostanete se na výdrž přesahující 4 dny. Není ale problém také tabletofon vybít za několik hodin například při hraní her. Celkově je však výdrž opravdu silnou stránkou Huawei Ascend Mate.
Výrobce v základním balení dodává také rychlonabíječku, která by měla výrazně urychlit nabíjení velké baterie. Bohužel jsme k dispozici měli pouze americkou verzi nabíječky a tak jsme její účinek nemohli otestovat.
Displej a ovládání: kvalitní IPS
Více než 70% přední strany zabírá IPS displej, který na 6,1“ úhlopříčce nabídne rozlišení 1 280 x 720 pixelů, což znamená jemnost 241 ppi. Vzhledem k velikosti by Ascendu Mate vyšší rozlišení rozhodně slušelo více, ale i přesto je displej dostatečně jemný a díky technologii IPS disponuje dobrým podáním barev a výbornými pozorovacími úhly.
Příjemným překvapením byla viditelnost na přímém slunci, kterou lze vylepšit po zapnutí outdoorového režimu. Další kladné body získává Huawei za možnost ovládat tabletofon v rukavicích. Tuto funkci je však nutné zapnout v nastavení. Potěší také přítomnost ochranného skla Gorilla Glass, které ustálo náš test bez sebemenšího poškození.
Ovládání probíhá pomocí softwarových kláves přímo na displeji, které lze zcela skrýt a využít tak plochu displeje na plno. Huawei si připravil také speciální režim pro ovládání jednou rukou, který zmenší veškeré klávesnice a posune je směrem blíže k vaší ruce. Stále se však většinou bez druhé ruky neobejdete.
Prostředí telefonu: v hlavní roli Emotion UI
Operační systém Android 4.1.2 Jelly Bean je v případě Huawei Ascend Mate masivně potlačen vlastní uživatelskou nadstavbou Emotion UI, která přináší několik zajímavých změn a vylepšení. Hlavním rozdílem oproti většině smartphonů s operačním systémem Android je absence jakékoliv nabídky aplikací. Všechny aplikace se totiž zobrazují společně s widgety na domovských obrazovkách, kterých může být až devět.
Rozhodně se tedy jedná o zajímavý koncept, na který si rychle zvyknete, ale jak už to tak bývá, nic není dokonalé. Slabinou celého prostředí jsou složky. Pro jejich vytvoření stačí aplikaci přetáhnout na druhou, to je zcela v pořádku, ale problémem je zobrazení pouze čtyř prvních ikonek v náhledu. Pokud tedy do složky umístíte například deset aplikací, na ikonce dané složky uvidíte pouze první čtyři, což není zrovna praktické. Vždy si tedy budete muset pamatovat, kam jste svou aplikaci umístili.
Celé prostředí lze snadno upravit podle svých představ. Emotion UI dovoluje nastavit například přechody mezi jednotlivými kartami, vzhledy ikonek, styl písma nebo změnit vzhled prostředí pomocí různých motivů, které tabletofon promění k nepoznání. Možností je tedy opravdu mnoho.
Operační systém Android prozrazuje například notifikační lišta, která nabídne rychlé přepínače bezdrátových modulů, tlačítko pro vstup do nastavení a samozřejmě také notifikace, které lze jednoduše pomocí tahu prstu do strany smazat.
Zamykací obrazovka je v základu vybavena trojicí ikon pro rychlé spuštění aplikací fotoaparát, telefon a zprávy. Nechybí ale ani možnost nastavit si vlastní zástupce. Směrem dolů se pak Huawei Ascend Mate odemkne. Pokud potřebujete mít telefon více zabezpečený, není problém si nastavit například PIN, heslo, gesto nebo odemknutí obličejem, které funguje celkem spolehlivě.
Plusové body si Huawei Ascend Mate odnáší také za výbornou odladěnost uživatelského prostředí. Nikde se nic nezasekává, přechody jsou plynulé a odezva rychlá. Ne vždy to však platí u některých aplikací, ale o tom až později.
Hardware a výkon, srovnání s konkurencí: studená sprcha
Huawei Ascend Mate opět vsází na vlastní čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Hi-Silicon K3V2, který je postaven na starší architektuře Cortex A9 a 40 nm výrobním procesu. Grafika je v tomto případě dokonce 16 jádrová od společnosti Immersion. Procesor má navíc k dispozici 2 GB operační paměti RAM. Čínský výrobce si od tohoto čipsetu sliboval mnohé, ale jak jsem naznačoval již v úvodu, papírové parametry nejsou vše.
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o optimalizaci CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
Sony Xperia SP | 2492 b |
HTC One | 2408 b |
Sony Xperia Z | 2167 b |
Samsung Galaxy S4 | 2089 b |
Samsung Galaxy S4 Active | 2057 b |
Samsung Galaxy S4 mini | 1985 b |
Samsung Galaxy Mega | 1957 b |
Sony Xperia T | 1910 b |
Sony Xperia V | 1904 b |
LG Optimus G | 1791 b |
Sony Xperia L | 1797 b |
Samsung Galaxy S III | 1706 b |
Huawei Ascend Mate | 1628 b |
Huawei Honor 2 | 1572 b |
Samsung Galaxy S II | 1552 b |
Huawei Ascend D2 | 1426 b |
LG Optimus L7 II | 1306 b |
LG Optimus L5 II | 1294 b |
Google Nexus 4 | 1280 b |
Výkonem v HTML5 se Huawei Ascend Mate řadí spíše do minulého roku. Nepřekonal ani již více než rok starý Samsung Galaxy S III a spíše se přibližoval výsledku stařičkému dvoujádrovému Samsungu Galaxy S II, což rozhodně není dobré.
Druhým testem je 3D Mark, letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně Samsung Galaxy S4, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
Ani druhé srovnání nedopadlo pro Huawei Ascend Mate moc dobře. Nepřekonal dokonce ani opět rok starý Samsung Galaxy Note II a jeho největší konkurent Samsung Galaxy Mega 6.3 ho s trochou nadsázky zadupal do země.
Vlastní procesor společně se slabou grafikou tedy budou hlavní slabinou Ascendu Mate. Na nějaké náročné 3D hry s bohatými efekty můžete rovnou zapomenout. Jednoduché hry jako například populární Angry Birds, Bad Piggies, či Temple Run ale zvládne tabletofon bez problémů, ovšem například celkem nenáročná hra Where Is My Perry? nebyla zcela plynulá a při hraní Real Racing 3 se budete muset obejít bez několika efektů. Navíc se při hraní Huawei Ascend Mate značně zahříval v levém horním rohu, což nebylo zrovna dvakrát příjemné.
Telefonování a zprávy: jednoduché a přehledné
Aplikace Telefon nabídne kromě velkého číselníku podporujícího prediktivní vyhledávání jmen i příjmení také tlačítko pro vstup do seznam kontaktů, který je vyveden v šedé a modré barvě. Prostředí seznamu je rozděleno na tři části. První je seznam skupin, které lze jednoduše vytvářet nebo synchronizovat s Google účtem. Druhou záložkou je samotný seznam všech kontaktů, ve kterém můžete vyhledávat nebo se rychle posouvat pomocí abecedy na pravé straně. Poslední záložka pak obsahuje seznam oblíbených kontaktů.
Kontakty můžete řadit podle jmen, či příjmení a kromě telefonního čísla lze ke kontaktu přidat také například fotografii, přezdívku, e-mail, webovou adresu nebo poznámku. Samozřejmostí je také synchronizace s online účty Google, Microsoft Exchange a sociálními sítěmi Facebook a Twitter.
Jednoduché a přehledné prostředí nabídne také aplikace pro psaní zpráv. Po spuštění se zobrazí seznam všech započatých konverzací, ve kterém lze vyhledávat. Do zprávy pak můžete vložit smajlíka, fotografii, video, událost v kalendáři, prezentaci nebo zvuk. Zajímavou položkou jsou také běžné fráze, které obsahují věty jako například: “Lituji, teď nemám čas”.
Odezva předinstalované QWERTZ klávesnice je rychlá a většímu pohodlí napomáhá také vibrační odezva při stisku jednotlivých kláves. Vzhledem k rozměrům celého zařízení je klávesnice opravdu prostorná a dvojnásobně to platí v režimu na šířku, kdy palci dosáhnete všude. Na druhou stranu psaní jednou rukou není zrovna ideální, ale stále je zde možnost zapnout zmenšenou klávesnici posunutou k vaší ruce. Tuto funkci najdete v nastavení pod položkou operace jednou rukou.
Kromě QWERTZ klávesnice lze text zadávat také na klasické alfanumerické klávesnici, či hlasovým zadáváním. Pokud by vám však klávesnice od Huawei nevyhovovala, není problém si v nastavení vybrat základní klávesnici od Googlu, nebo si stáhnout klávesnice třetích stran.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: povedený základ
Když pomineme aplikaci pro přehrávání hudby od Googlu, lze pro poslech využít základní aplikaci, která umí vše potřebné. Hudební sbírku roztřídí podle interpretů, alb a žánrů. Samozřejmostí je také možnost vytvářet seznamy nebo přehrávat hudbu přímo ze složek. Při přehrávání se zobrazí povedený náhled alba a tlačítka pro ovládání přehrávače, která se nachází také na zamykací a domovské obrazovce.
Huawei Ascend Mate se chlubí technologií Dolby Digital Plus, která má zajistit výborný hudební zážitek. Vzhledem k velikosti bych u tabletofonu ocenil například přítomnost stereo reproduktorů, která se v tomto případě nekoná. Spokojit se budete muset pouze s jedním, jehož zvuk rozhodně není nijak oslňující a nezachrání ho ani zapnutý režim Dolby Digial. Naštěstí výstup do sluchátek není špatný a jeho kvalita je pro běžný poslech naprosto dostatečná. Navíc technologie Dolby Digital Plus dovoluje nastavení ekvalizéru podle žánru právě přehrávané hudby. Vlastní nastavení však chybí.
Díky přeci jenom výkonnějšímu procesoru zvládne Huawei Ascend Mate přehrávat videa až ve Full HD rozlišení. Předinstalovaný přehrávač TPlayer si poradí s většinou běžných formátů. Problém mu nedělala videa ve formátu .avi ani .mkv. Dokonce si poradil se známým Full HD videem Ocean Life od Samsungu, které dává většině smartphnům pořádně zabrat. Abych však byl spravedlivý, video v některých chvílích nebylo zcela plynulé ale rozhodně se na něj dalo koukat. Po vzoru již zmíněného jihokorejského výrobce nabízí aplikace také možnost přehrávat video v malém okně, které se jakoby vznáší nad uživatelským prostředím. Není tedy problém například sledovat film a psát SMS zprávu.
GPS modul v Huawei Ascend Mate nepatří zrovna k nejrychlejším. Jeho fixace se při použití Wi-Fi a mobilních sítí pohybovala okolo minuty. Bez pomoci to modulu trvalo někdy až 3 minuty. Při navigování však držel trasu celkem spolehlivě a dovedl mě vždy tam, kam jsem potřeboval. Vášnivým fanouškům geocachingu ale nejspíše bude vadit chybějící digitální kompas, který určuje přesný směr.
Bonusové aplikace a funkce: inspirace jasná
Huawei připravil pro svůj model několik zajímavých funkcí jako například plavoucí tlačítko, které povolíte v nastavení. Tlačítko se zobrazí na displeji a po jeho stisku vyvolá nabídku čtyř plavoucích miniaplikací, které se jakoby vznáší nad prostředím. Na výběr máte z kalkulačky, zpráv, poznámek a videopřehrávače.
Zajímavou aplikací jsou Profily, ve kterých si můžete přednastavit různé režimy jako například spánek, schůzka nebo venku. U každého režimu si můžete upravit hlasitost, jas, časový limit displeje, vibrace, či spuštěné bezdrátové moduly.
Aplikace jako svítilna, záznam zvuku, či FM rádio asi nemá smysl podrobně rozebírat. Umí totiž přesně to, co od nich očekáváte.
Za zmínku ale rozhodně stojí předinstalovaná hra Raptide GP nebo jednoduchý editor videí, který umožňuje střih a rychlou úpravu pořízeného materiálu.
Aplikaci AirSharing a DLNA využijete pro bezdrátové sdílení multimediálního obsahu například do televize, či jakéhokoliv zařízení podporující technologii DLNA.
Na závěr jsem si nechal aplikaci pro zálohování dat na SD kartu, která umožnuje také obnovení celého zařízení.
Fotoaparát a kamera: mohlo to být lepší
Huawei Ascend Mate je vybaven 8 Mpx fotoaparátem, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací LED dioda. Rychlost fotoaparátu je v pořádku, ale výsledná kvalita se řadí spíše do podprůměru. Problém fotoaparátu dělají již snímky uvnitř budov a s ubývajícím světlem přibývá více šumu. Pokud tedy hledáte smartphone, který pořizuje opravdu kvalitní fotografie, bude lepší se poohlédnout někde jinde.
Prostředí aplikace fotoaparátu nabídne vše, na co jsme zvyklí. V dolní liště se nachází velká spoušť, tlačítko pro přepnutí na natáčení videa a náhled naposledy pořízené fotografie. Příjemným doplňkem je také počítadlo fotografií, které ještě lze zaznamenat. Na levé straně je umístěn posuvník pro přiblížení. Jedná se však pouze o digitální zoom, který rapidně sníží kvalitu výsledné fotografie.
Na druhé straně najdeme trojici tlačítek pro přepnutí fotoaparátů, zapnutí blesku a nastavení automatického ostření. To nejdůležitější se však skrývá v horní vysunovací nabídce, která čítá vstup do podrobného nastavení, režimy snímání, různé efekty a filtry. Fotoaparát zvládne také natáčet videa, a to až v rozlišení Full HD 1080p (1920 x 1080 px) se 30 snímky za sekundu. Výsledná kvalita není špatná, video je celkem ostré a plynulé.
Huawei Ascend Mate: zkušební fotografie
Huawei Ascend Mate: zkušební video
Organizační a datové funkce: bez zaváhání
Aplikace kalendáře zaujme přehledným a jednoduchým prostředím, které je vyvedeno v trochu nudné šedé barvě. Kalendář podporuje zobrazení náhledů na den, týden a měsíc. Praktické je také zobrazení agendy pro jednotlivý den. Pokud používáte více kalendářů, jednotlivé události se pro větší přehlednost barevně odliší. Samozřejmostí je tedy opět synchronizace s online účty Google, Microsoft Exchange nebo Facebook.
Budík, světový čas, stopky a časovač se ukrývají v aplikaci hodinky. Dále zde máme například klasické aplikace jako například poznámky nebo kalkulačka, které asi nemá smysl blíže představovat.
Dobrou zprávou je přítomnost plnohodnotného kancelářského balíku Kingsoft Office, který kromě prohlížení dokumentů nabízí také jejich editaci a vytváření nových. Podporovány jsou klasické wordovské dokumenty, tabulky a prezentace. Aplikace navíc umožňuje synchronizaci dokumentů z cloudových úložišť Google Drive, Dropbox nebo Box.net.
Po stránce datové konektivity na tom není Huawei Ascend Mate nijak oslnivě. Nabídne totiž pouze Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a HSDPA až 42 Mbps. Chybí tak například v dnešní době velmi populární NFC nebo LTE.
Prohlížení internetu pomocí základního prohlížeče je především díky obřímu displeji pohodlné. Vadily mi však pomalé reakce například již při zadávání adresy nebo při přibližování textu. Prohlížeč samozřejmě podporuje více oken, záložky nebo umožňuje nastavit zobrazování verze webů pro PC. Nechybí také možnost uložit stránky pro offline čtení či vyhledávání na stránce. Pokud vám bude chybět podpora Flashe, můžete zkusit náš návod, jak dostat Flash i do zařízení s novějším Androidem 4.1 Jelly Bean. Pokud by vám ale ani tak tento prohlížeč nevyhovoval, je v telefonu přeinstalován také Google Chrome.
Závěr recenze Huawei Ascend Mate: příště s jiným procesorem
Huawei Ascend Mate, první tabletofon od čínského výrobce, ve mně zanechal rozpačitý dojem. Na jednu stranu se jedná o zajímavé zařízení, které své majitele potěší velkým displejem, dobrou výdrží nebo kvalitním zpracováním. Plynulost operačního systému Android a uživatelské nadstavby Emotion UI je také na vysoké úrovni, ovšem achylovou patou celého tabletofonu je procesor a především jeho grafická část.
Papírově našlápnutý Huawei Ascend Mate se tak zadýchává tam, kde by konkurence s dvoujádrovými procesory ani nezaváhala. Hraní graficky náročných 3D her také není to pravé ořechové a ani fotoaparát nepodává nijak oslnivé výsledky. Konkurence například v podobě nedávno recenzovaného Samsungu Galaxy Mega 6.3 je na tom lépe.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |