Recenze HTC One A9: tohle opravdu není iPhone

Luboš Srb

Nejnovější HTC se posledním iPhonům podobá opravdu v mnohém – One A9 má stejný design, výbavu spíše jen vyšší střední třídy, ale naopak skvělou softwarovou podporu s rychlými aktualizacemi. Výrobce se tím však nijak nechlubí a skoro jako by věděl proč. Ne, když dva dělají totéž, zkrátka a dobře to není totéž.

Myšlenka vytvořit „kvalitní iPhone s Androidem“ se objevila už dávno. Zatímco někteří chtěli alternativní iPhone kvůli výrazně nižší ceně, pro výrobce je v poslední době spíše důležitější fakt – že Apple bere přes 90 procent ze zisků uskutečněných na všech smartphonech, a to má cupertinský gigant jen dva modely iPhone ročně. Touha výrobců ukrojit si z tohoto koláče také svůj kus tak musí být opravdu veliká, a to až tak, že jsou někteří z nich schopní i celkem dost nečekaných až možná zoufalých kroků. Třeba právě HTC.

HTC One A9: specifikace

Konstrukcekov, 146 x 71 x 7,26 mm, 143 g
Displej5″, AMOLED, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow + HTC Sense 7.0
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 617
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD až 2 TB
Fotoaparát13 Mpx, blesk, OIS + přední 4 Mpx UltraPixel
TechnologieLTE, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie2 150 mAh
Cena a dostupnost?, 2. listopad 2015

Design a zpracování: jako iPhone

Pokud položíte na stůl vedle sebe One A9 a iPhone 6S, i malé dítě u nich uvidí mnohé podobnosti. Oba telefony mají krásně zakulacené boky včetně luxusně zakřiveného krycího skla čelní strany, dále charakteristické anténové předěly, vyčnívající objektiv fotoaparátu nebo jediné ovládací tlačítko pod displejem se čtečkou otisků prstů. Na internetu dokonce kolovaly fotky, podle kterých HTC ve Photoshopu jen posunulo některé prvky a smartphone lehce zvětšilo, aby se úplně neřeklo.

A podobnosti pokračují i dále. Tak například, nejnovější HTC váží doslova na gram stejně jako iPhone 6S. Opravdu to je jen další náhoda? Pokud budeme hledat naopak odlišnosti, najdeme je v rozměrech – zatímco One A9 je 7,3 mm tenký telefon s 5 palcovým displejem, iPhone 6S má jen 7,1 mm v pase a k tomu menší 4,7 palcový displej. Skvěle se však v ruce drží a ovládají oba dva, stejně tak jako můžeme vyzdvihnout jejich příkladné zpracování. Je to dílo jak od mistra kováře.

iPhone od HTC vypadá téměř jako iPhone od Applu. A vypadá opravdu dobře. Je ale škoda, že nový kabátek znamená větší odklon od předchozích unikátnějších křivek řady One, která měla také něco do sebe. Nejnovější One A9 už zkrátka není tak jedinečný a osobitý, jako povedení předchůdci. Spíše zbytečně vyvolává různé emoce kvůli přílišné podobnosti s populárním iPhonem. I když velmi povedené jsou telefony oba, originál může být jen jeden.

Displej, prostředí a baterie: chybí maličkosti

Obrazovka One A9 přináší na papíře celkem slibné parametry – 5 palcový AMOLED displej s Full HD rozlišením o jemnosti 441 ppi, což je víc než u iPhonu. Jenže na oko vypadají oba dva displeje víceméně stejně ostré a HTC naopak propadá v horším podání barev. U kontrastnějších ikonek zástupců aplikací na ploše si můžeme všimnout, jak jsou barvy nezvykle vybledlé. Podobné displeje dnes u telefonů za více než 10 tisíc korun nepotkáváme, One A9 je ale zkrátka výjimkou potvrzující pravidlo.

Prostředí telefonu se opět na první dobrou povedlo. Android 6.0 Marshmallow je nejnovější verzí operačního systému od Googlu, kterou konkurenční vlajkové lodě přinesou při nejlepším až na konci roku nebo spíše až během roku příštího. Zde má tedy HTC náskok. A to ještě umocňuje slib, který tchajwanský výrobce svým uživatelům dal – prý bude model One A9 aktualizovat vždy do 14 dnů od aktualizace poskytnuté Googlem pro jeho řadu Nexus. Takže A9 by měl být „vždy“ jedním z úplně prvních smartphonů, které nejnovější updaty obdrží.

 

Jinými slovy, o HTC One A9 má být postaráno stejně tak dobře, jako se Apple stará aktualizacemi o svůj iPhone. A to zní skvěle. Ale bohužel jen zní, praxe je opět jiná. Telefon od HTC má firmware zatím v takovém stavu, že bychom jej stěží označili za předprodukční. Tak například, sem tam padají aplikace, nechodí bannerové notifikace nebo zamrzá klávesnice během psaní. A co teprve vychytávky, které již dávno jiní přinášejí – třeba neumí na příchozí hovor upozornit v malém pop-up okně, jako to umí dnes už většina nových Androidů a nějaký ten pátek také iPhone. Nebo přidání zástupce pro spuštění fotoaparátu z uzamčené obrazovky, aniž by musel být ve spodní liště na ploše? Bohužel, HTC takto nezvládá maličkosti, které ale tvoří podstatný celek.

 

Kapitolou samo o sobě by mohla být ovládací tlačítka. Tím, že HTC přidalo pod displej čtečku otisků prstů (a nutno dodat, že velmi povedenou, funguje spolehlivě a bleskurychle), bohužel se o něco hůře popasovalo se samotným ovládáním telefonu. Přes čtečku totiž telefon odemknete a následně snímací plocha slouží i jako domovské tlačítko. Co ale naplat, že na displeje jen o pár milimetrů nad najdeme i softwarové tlačítko domů společně s vracečkou a nabídkou spuštěných aplikací. Proč rovnou HTC neumístilo pod displej všechna senzorová tlačítka? Zřejmě jde podle výrobce o nepodstatný detail.

 

Pokud jde o výdrž, 2 150 mAh baterie dokáže udržet telefon One A9 na živu po celý pracovní den. Přes víkend se můžete občas spolehnout i na dva dny běžného provozu. Nejsou to tedy žádné úžasné hodnoty, koneckonců ani iPhone od Applu na tom není s výdrží o moc lépe. Snad jen rychlé nabíjení Quick Charge 2.0 od Qualcommu můžeme u HTC pochválit, na to si mohou uživatelé jablečného telefonu nechat zajít chuť.

Fotoaparát: příjemné překvapení

Se svým 13 megapixelovým fotoaparátem dokáže One A9 pořizovat celkem kvalitní snímky, a to je na poměry HTC co říct. Kromě „vyššího“ rozlišení (ještě, že výrobce upustil od 4 Mpx UltraPixel hlavního fotoaparátu) značně pomáhá také optická stabilizace obrazu. Samotné spuštění aplikace fotoaparátu a následné focení je celkem intuitivní i rychlé. Výsledky patří rozhodně s ohledem na předchozí smartphony výrobce k tomu nejlepšímu a telefon se neztratí ani v silnější konkurenci ostatních značek. Snímky jsou většinou dobře ostré, detailní a mají věrohodné barevné podání. Jen občas dochází k přepalům a s poklesem světla také pochopitelně k viditelnému nárůstu šumu.

Snímky pořízené s telefonem

Závěr a zhodnocení

HTC si samo řeklo o srovnání s iPhonem. Jeho model One A9 připomíná nejpopulárnější smartphone na světě víc než kterýkoliv jiný model na trhu – po vzhledové i funkční stránce, ale také po stránce uživatelské podpory. Až potud by bylo všechno v naprostém pořádku. Jenže výrobce nasadil šíleně vysokou cenu. Místo 15 000 korun měl stát telefon takových 9 999 Kč. Vždyť za loňský srovnatelný iPhone 6 dáte jen asi o 1 tisíc korun víc, tak proč by si měl vůbec někdo kupovat celkově horší iPhone s Androidem od HTC?

Pokud nemáte v hledáčku jen iPhone, za přibližně 15 tisíc korun dnes můžete mít kromě „vyšší střední třídy“ v podobě HTC One A9 velmi povedené vlajkové lodi od jiných výrobců – například nové LG G4 s koženými zády za pouhých 14 tisíc korun, zabijáka vlajkových lodí OnePlus 2 jen za 11 tisíc korun nebo třeba i čínský Huawei P8, který sice vychází už na necelých 16 tisíc korun, ale přináší „paradoxně na čínského výrobce“ osobitý vzhled a špičkovou výbavu. HTC by se mohlo právě od těchto konkurentů učit.

Který smartphone byste si vybrali vy a proč? Podělte se s ostatními čtenáři o svůj názor v diskuzi pod článkem.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dílenské zpracováníPlus vysoká cena
Plus obstojný fotoaparátPlus neodladěný systém
Plus horší displej
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články