Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Recenze OnePlus 2: Zabiják, ano nebo ne?

  |  30 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Chcete superphone, ale nechcete za něj utrácet nesmyslnou částku? Pak rovnou zapomeňte na Apple, HTC, Samsung, Sony a další výrobce, kteří si říkají o nekřesťanské peníze za smartphone, který jde vyrobit a prodat i výrazně levněji. Čínské OnePlus je toho opět důkazem. Je tady nový OnePlus 2, možná až přespříliš očekávaný „supersmartphone“, který má překonat veškerou konkurenci.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát, ukázkové snímky, závěr

Aktuální cena OnePlus 2: (zdroj: Heureka.cz)

Loňský model OnePlus One způsobil takovou menší cenovou revoluci. Za zhruba poloviční cenu se mohl směle srovnávat s těmi nejlepšími a také nejdražšími smartphony, i když měl stále ještě řadu menších i větších nedostatků, díky kterým nebyl zkrátka pro každého. Citelně mu chybělo zejména „evropské LTE“ a třeba takový fotoaparát za moc nestál.

Nový OnePlus 2 je sice o něco vybavenější, odstraňuje řadu chyb předchůdce a opět stojí kolem 10 tisíc korun, ale stále to není pan dokonalý. Přesto je jasným středem pozornosti všech možných médií, odborníků, ale i prosté veřejnosti. Někteří jej milují, jiní nenávidí. Jaká je ale pravda?

Zahoďme pomyslné růžové brýle, které vytvořil agresivní čínský marketing, a pojďme se na nový OnePlus 2 podívat znovu a pořádně. Je tady naše praktická recenze!

OnePlus 2: specifikace

Konstrukcekov a plast, 152 x 75 x 9,9 mm, 175 g
Displej5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systémOxygen OS (nad Androidem 5.1 Lollipop)
Procesor8 jádrový, 2 GHz, Snapdragon 810
Paměť4 GB RAM, úložiště 16/64 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát13 Mpx, blesk, 4K video + přední 5 Mpx
Technologiečtečka otisků prstů, LTE, USB typu C, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
Baterie3 300 mAh
Cena a dostupnostod 9 199 korun, 11. srpna 2015

Design a zpracování: Skoro extratřída

Nový OnePlus 2 je vyroben z luxusních materiálů, které dávají zapomenout na obyčejnější tělo předchůdce. K příkladně zpracované kovové konstrukci není třeba nic dodávat, ale pozastavit se musíme u zadního krytu. Ten totiž svou vyšší hrubostí připomíná doslova smirkový papír, se kterým byste mohli obrousit kdejaká prkna a kovové součástky. V praxi to ale není tak zlé, jak to možná zní, ba naopak. Telefon v ruce krásně drží a samovolně nevyklouzává. Jen si možná budete chvíli zvykat. A kdo si nezvykne, může si dokoupit jiný výměnný kryt z různých druhů dřeva nebo dokonce kevlaru.

Stejně jako předchůdce má letošní OnePlus 2 velký 5,5 palcový displej, jenže v o něco menším těle. Prakticky se tak telefon lépe drží a vůbec vám ani nemusí přijít, že máte k dispozici tak obrovský displej. Tohle je rozhodně krok vpřed. Jenže s tím bohužel už nejde ruku v ruce hmotnost, která naopak narostla až na nepříjemných 175 gramů. A to je v dnešní době moc. Konkurence je podstatně lehčí – například Samsung Galaxy S6 váží jen 138 gramů a LG G4 pak 155 gramů. Snad jen iPhone 6 Plus se v případě své větší verze přibližuje s hodnotou 172 gramů. Nic z toho ale OnePlus 2 neomlouvá.

V čem si ale telefon s konkurencí v ničem nezadá, je bleskurychlá čtečka otisků prstů. Stejně jako u iPhonů nebo Samsungů je zabudovaná do domovské klávesy pod displejem, jen oproti nim již nefunguje jako mechanické tlačítko. A to je celkem problém. Čtečka jako taková je sice superrychlá, ale ne stoprocentně funkční. Pokud máte suché nebo naopak mokré prsty, máte zkrátka smůlu. Navíc k jejímu ovládání coby domovské klávesy příliš nenahrává ani její větší zapuštění. Po několika dnech jsem tak raději dal přednost odemykání gestem a na čtečku úplně zanevřel. Škoda.

Po všech stránkách výborný je ale naopak netradiční posuvný jezdec umístěný na levém boku zařízení. Můžete s ním rychle přepínat profily, a to zapnout všechna oznámení, dále jen ta prioritní a nebo vypnout všechna vyrušení, pokud jste třeba na jednání nebo potřebujete klid jinde. Chytrá jsou také senzorová tlačítka pod displejem, která nejsou bez podsvícení ani vidět (takže si je klidně můžete v nastavení vypnout a používat místo nich tlačítka na displeji). Šikovná je ale hlavně jejich možnost nastavit si k nim, co mají dělat při jednoduchém a také při delším stisknutí. Prakticky tak společně s home buttonem zvládnou až libovolných 6 zkratek. Zapomenout pak nesmíme ani na možnost probuzení telefonu dvojitým poklepáním.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát, ukázkové snímky, závěr

ČLÁNKY:, , , ,
Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Organizace Greenpeace přišla s novým žebříčkem, ve kterém prověřovala přední technologické společnosti v oblasti ekologie. Velmi dobře si vedl Apple, naopak dost…

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Díky malé krabičce nazývané Android TV můžete svou klasickou televizi proměnit v chytrou TV, respektive moderní multimediální centrum. Řešení se jmenuje X96mini a…

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Trh s tablety v posledních letech celkově uvadá, nicméně pokud jde o využití ve firmách nebo ve státní správě, jde o stále…

Mobilní zobrazení