Recenze Doogee Valencia DG800: Smartphonový kouzelník

Luboš Srb

Stačí dobrý poměr cena/výkon a klidně i tak méně známý výrobce jako je Doogee se může trefit takzvaně do černého. Jeho kompaktní 4,5″ novinka Doogee Valencia DG800 má za zhruba 4 tisíce korun ve výbavě rovnou 4-jádro, 13 Mpx fotoaparát či Android 4.4 KitKat… a jedno kouzelnické představení!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Čínskou značku Doogee asi ještě neznáte. Je jedna z mnoha, které dnes zaplavují svět novými výrobky, mezi kterými se většinou nezorientuje ani kdejaký novinář. Přesto se i v této kupce sena dá najít hned několik „jehel“. Jednou z nich může být nový smartphone Doogee Valencia DG800 – kompaktní smartphone s dobrým poměrem cena/výkon a bez větších chyb. Navíc díky druhému dotykáči na zadní straně se můžete v přítomnosti neznalých cítit tak trochu jako kouzelníci. Přesto ale ani tento model není pro každého.

Základní parametry: Doogee Valencia DG800

Rozměry135 x 67 x 8,2 mm
Hmotnost110 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 540 x 960 px (240 ppi)
Procesor4-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek 6582 (Cortex-A7), grafika Mali-400
Paměť1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 64 GB
Operační systémAndroid 4.4.2 KitKat
Fotoaparát13 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 8 Mpx přední kamerka
Baterie2 000 mAh
Obsah baleníUSB adaptér + microUSB kabel, 2x vyměnitelný zadní kryt, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, jaro 2014

Balení, design a zpracování: Kvalita i styl

Za zmínku stojí už samotné balení. Kromě samotného telefonu a nabíječky složené z USB kabelu a USB adaptéru v něm totiž najdeme také špuntová sluchátka a druhý výměnný kryt. To není na cenu zhruba 4 tisíce korun vůbec špatné. Druhý kryt se od primárního krytu liším tím, že na něm není druhý dotykový panel – využijete jej tedy v případě, že by vám jeho ovládání nevyhovovalo. Přiznám se, že u mě po několika dnech vyhrál náhradní pestřejší kryt s plastickým povrchem a bez touchpadu, ale o něm více až v dalších kapitolách recenze.

Doogee Valencia DG800 má styl. Konzervativnější černou přední plochu s displejem oživuje stříbrný rámeček po hranách celého telefonu a podle libosti také pestrobarevný zadní kryt. V praxi pak oceníte kompaktní rozměry i nízkou hmotnost. Rád ovládám telefon v jedné ruce a tohle je jakýsi ideál. Co už tak úplně skvělé není, je zpracování. Plastový zadní kryt v první dnech na telefonu držel velmi pevně, ale při promáčknutí lehce povrzával a skřípal. Při pohledu na cenovku se to ale ještě dá zkouskout.

Horší je pro mě absence podsvícení u ovládacích tlačítek pod displejem a také chybějící notifikace přes diodu. Pro zjištění nových notifikací tak musíte displej zapínat. A když už notifikaci zaslechnete, musíte stejně nejprve displej probudit, abyste se o ní dozvěděli více. Škoda tedy těchto maličkostí. Většinou ale bývá zvykem, že výrobce v této cenové relaci zcela vypustí například světelný senzor a vy si tak musíte regulovat podsvícení displeje ručně, což naštěstí není případ Doogee Valencie.

Displej, prostředí, baterie: Čáry, máry…

Displej má Valencie „jen“ jeden, zato dotykové plochy hned dvě. Se speciálním výměnným krytem můžete telefon ovládat i ze zadní strany. K dispozici jsou ale jen různá gesta, tedy nikoliv úplně klasické ovládání. Můžete skrolovat doleva/doprava nebo nahorů/dolů, což se hodí například v prohlížeči při čtení nebo při prohlížení fotek. Ze speciálních funkcí se dá přes touchpad po 2x kliknutí telefon probudit, spustit fotoaparát či jinou přednastavenou aplikaci, fotit či ukončovat hovor.

V praxi jsem se ale přesvědčil, že jako přínosné vidím spuštění nastavené aplikace či vyfocení selfie – kdy telefon držíte přirozeně a pevně v ruce a nemusíte šachovat se stiskem spouště na přední straně a vůbec udržením telefonu v ruce. V ostatních případech mi přijde touchpad na zadní straně jako zbytečnost – proč složitěji ovládat telefon na zadní straně, když to jde přímo zepředu? Většinou se mi navíc stávalo, že jsem se dotykové plochy dotkl omylem – takže si ještě člověk při držení telefonu musí dávat větší pozor na prsty. Nebo funkci v nastavení vypínat. Nebo nechat rovnou nastálo vypnutou…

Kompaktní 4,5″ přední displej se mi ale ovládal skvěle. Má qHD rozlišení, tedy 540 x 960 px, což na 4,5″ úhlopříčce není příliš (jemnost 240 ppi), ale opět vzhledem k cenovce může být člověk rád. I když se musíte smířit s horšími vybledlejšími barvami či výrazně horší čitelností na slunci. Ani pozorovací úhly nejsou díky technologii IPS dobré. Zkrátka displej budete mít rádi jeho kompaktností a zobrazovací schopnosti raději nebudete řešit.


Levý a prostřední screenshot zachycuje podobu prostředí od výrobce, na pravém screenu pak doinstalovaný launcher

Prostředí výrobce graficky ani funkčně příliš nepředělal. Je tak k dispozici téměř čistý a nejnovější Android 4.4.2 KitKat. Horší jsou ale výsledky. Chod systému zajišťuje marketingově silný 4-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek 6582 s grafikou Mali-400. Jenže v praxi se ukazují jádra postavené na architektuře Cortex-A7, a to tak, že prostředí není zcela plynulé a telefon se sem tam celkem zadýchá, takže si pak musíte počkat na jeho reakce. Pokud ale nemáte nejvyšší nároky, zřejmě lehce pomalejší prostředí příliš řešit nebudete. Zajímalo mě, jestli pomůže nainstalování jiného launcheru a bohužel, ani s nejznámějšími launchery není Doogee Valencia DG800 svižnější.


Nastavení pro dual SIM funguje skvěle, další podoby částí prostředí ničím nepřekvapí

A to, že není systém úplně nejlépe odladěný, se projevuje také v oblasti výdrže. S 2 000 mAh baterií bych v případě menšího displeje s nižším rozlišením čekal více než jeden den pracovního zatížení. Jenže pokud použijete oba sloty na SIM kartu (obě jsou microSIM), utíkají procenta baterie velmi rychle dolů a už během odpoledne budete rádi, pokud vám alespoň 30 % kapacity bude zbývat. Při běžném používání pak jeden den telefon naštěstí dokáže přežít. Slabinou je ale také jeho nabíjení – zabere vám přes 3 dlouhé hodiny.

Fotoaparát a multimédia: Umí, když chce

S 13 Mpx fotoaparátem Doogee Valencie občas dokážete vykouzlit celkem dobré snímky. Předpokladem jsou ale rozhodně dobré světelné podmínky. A ani to nemusí ještě znamenat, že se fotka podaří. Na některých snímcích si můžete všimnout slévání barev (například u zelené barvy na stromech) či bílých přepalů. Když je naopak horší světlo, čekejte zvýšení šumu a fotky pak značně nepěkné. Celkově ale fotoaparát patří do průměru a na telefon za 4 tisíce korun spíše překvapil. Podívejte se sami.

O stránku multimédií se výrobce příliš nestaral. Předinstalovaný video přehrávač zkrátka seriály v běžném používaném formátu nepřehraje a problémy má také s titulky. Takže je lepší rovnou zavítat na Obchod Play a stáhnout si jiný přehrávač. Hudební přehrávač vychází z androidovské základní podoby, i když pozor – má ekvalizér! Pokud ovšem připojíte dodávaná špuntová sluchátka, zvuk horší než záchodové mísy vám rychle ukáže, že byste si měli koupit raději jiná. S lepšími sluchátky situaci lehce zachráníte a poslouchat hudbu se pak i celkem dá.

Zhodnocení, konkurence

Na testování jsem si Doogee Valencia DG800 sám vybral, protože mi přišlo zajímavé díky dotykové ploše na zadní straně a vzhledem k ceně parametrově silné. V praxi jsem ale spíše, než parametry, ocenil kompaktní provedení a cenovku vzhledem k tomu, co telefon umí. Rozhodně je ale nutné počítat i s tím, co telefon neumí, respektive proč jej nekoupit. V první řadě je to slabší výdrž + pomalé nabíjení. Zamrzí také absence podsvícení tlačítek či notifikační diody. Jiné větší chyby však Valencie nemá a za cenu kolem 4 000 Kč mi přijde jako zajímavá alternativa k zavedenějším značkám.

Konkurencí je zejména levný model Y530 od Huawei, který za zhruba 3 500 korun přináší také kompaktní 4,5″ provedení a v praxi má jen horší 5 Mpx fotoaparát či méně jemný displej. Jeho design ale klidně může někoho oslovit více než design Valencie. Pod hranicí 4 tisíc korun dnes také koupíte Lumii 630 s novými Windows Phone 8.1 a též velmi pěkným provedením. Rozdíly většinou hledejte v oblasti fotoaparátu, výdrže a prostředí. Každému může sedět jiný model.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus slabší výdrž
Plus dual SIM
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články