Recenze BlackBerry Leap: Stará láska nikdy nerezaví?

Tomáš Drahoňovský

Čekáte na dotykovou vlajkovou loď z Kanady? Něco jako Passport bez klávesnice? Čekejte dál. BlackBerry Leap není bohužel nic jiného, než tři roky starý telefon v novém kabátu. Najde si nové BlackBerry nakonec své příznivce, anebo se stane hřebíčkem do rakve kdysi úspěšné kanadské značky?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Hned na začátku recenze se musím vyvinit ze střetu zájmů. BlackBerry dlouhodobě fandím. Obdivuji pracovní schopnosti BlackBerry OS 10, miluji kanadské hardwarové klávesnice a všechny přístroje BlackBerry jsem vždy hájil před všemi, kdo říkali, že podobný rudiment minulých časů už nemá na trhu co dělat. Imponovaly mi nejen inovace, které Kanaďané přinášeli, ale zejména odladěnost a spolehlivost operačního systému.

Tento názor jsem zastával od roku 2012, kdy jsem si pořídil své první BlackBerry – model Q10. O tři roky později přede mnou leží nový Leap a já jsem zklamaný, v rozpacích a vlastně se na svou oblíbenou značku tak trochu zlobím. BlackBerry Leap totiž nemá skoro nic, co mám na BlackBerry rád a podle většiny názorů na ostružinových diskusních fórech v tom bohužel nejsem sám. Jak je to možné? Protože až na drobné detaily nový Leap svou výbavou odpovídá jiným modelům značky (ze standardní výbavy schází snad jen NFC), snažil jsem se místo klasické recenze najít na tuto otázku odpověď.

BlackBerry Leap: specifikace

Konstrukceplast, 144 x 73 x 9,5 mm, 170 g
Displej5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systémBlackBerry OS 10.3.1
Procesor2 jádrový, 1,5 GHz, Snapdragon S4 Plus
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát8 Mpx, blesk, Full HD video + přední 2 Mpx
TechnologieLTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS
Baterie2 800 mAh
Cena a dostupnost?, léto 2015

Za zapůjčení telefonu BlackBerry Leap děkujeme obchodu ShopBlackberry, kde si jej můžete koupit.

Vzhled a konstrukce: Gumový ingot

Pokud znáte základní model stávajícího portfolia, Blackberry Z3, znáte v podstatě i Leap. Je to pogumovaný kvádr s jednoduchými liniemi, který sice neklouže po žádném povrchu, ale z designové nápaditosti jej rozhodně obvinit nemůžete. Rozdíly oproti Z3 jsou jen kosmetické – ten nejzásadnější spočívá v přesunutí ovládání hlasitosti z levého na pravý bok a použití tvrzeného skla na ochranu displeje. Po celou dobu testování jsem si proto kladl otázku, zda by si některý z manažerů zvyklých na iPhone a špičkové Androidy dobrovolně koupil telefon střední třídy s designem low-endu. Dle mého názoru v tomto případě neobstojí ani argument, že se jedná o tzv. „enterprise phone“, který by měly dostávat „modré límečky“ jako služební telefon spotřebního typu. Doba, kdy i střední třída smartphonů kolem šesti tisíc korun dostává štíhlá kovová těla, Leapu zkrátka nepřeje.

Tím se dostáváme hned k prvnímu problému: oproti Z3 také Leap mírně nakynul do všech směrů. Už dlouho jsem nedržel v ruce telefon, který by byl vzhledem k velikosti displeje tak velký a těžký. Pětipalcový Leap je téměř stejně velký jako 5,5 palcové LG G4, přičemž je navíc ještě tlustší a těžší. Kombinace úctyhodných rozměrů a hmotnosti sice v ruce působí dojmem nerozbitnosti a spolehlivosti, o eleganci však dle mého subjektivního názoru nemůže být ani řeč. Naštěstí Leap plní aspoň kritérium skvělého dílenského zpracování. Zadní kryt se totiž nedá sejmout a microSIM se spolu s microSD kartou vkládají do slotů pod dvířky na levém boku.

Na těle Leapu naštěstí nechybí typická velká oznamovací dioda ani hlasitý reproduktor, který díky svému výškovému naladění sice během zvonění neposkytuje bůhvíjaký hi-fi zážitek, k hlasité reprodukci srozumitelného hovoru je však k nezaplacení.

Displej, prostředí, baterie: Výdrž především

Leap nabízí displej, který je měřítkem střední kategorie. IPS zobrazovač s HD rozlišením se samozřejmě nemůže rovnat špičkové obrazovce Passportu v žádném ohledu, hustota bodů se však zastavila na obstojné úrovni 294 ppi a čitelnost je obstojná i na přímém slunci. Hlavní problém Leapu spočívá jinde.

Telefony BlackBerry pro mě byly vždy vzorem odladěnosti a jednoduchého ovládání. S příchodem Leapu ovšem tento argument vzal za své. Tři roky starý hardware ztělesněný obstarožním procesorem Qualcomm Snapdragon S4 ve spojení s 2 GB operační paměti, s nejnovějším operačním systémem ve verzi 10.3.1 zkrátka neladí. Vůbec poprvé jsem se u BlackBerry setkal s pomalými reakcemi systému, trhanými animacemi, ale dokonce i pády systémových aplikací. Hláška „fotoaparát selhal“ dokáže těšení se na hezký snímek vrcholně zprotivit. Ošklivým finále všech problémů se pak stal nepředvídatelně reagující displej: telefon jednou za den nešel odemknout, hovory nešly zavěsit.

 

To vše trochu snižuje unikátní schopnosti, kterými každé BlackBerry disponuje a systém ve verzi 10.3.1 je dále vylepšuje. V BlackBerry hubu, tedy seznamu všech komunikačních kanálů, lze s jednotlivými položkami operovat jedním kliknutím. Už ze samotného seznamu můžete například rychle mazat emaily, označovat je jako přečtené, nebo odpovídat na zprávy. Skvělé jsou také zvukové profily jako ze staré školy. Oproti starším verzím umožňuje poslední inkarnace ostružinového operačního systému také přizpůsobovat barvu oznamovací diody pro notifikace jednotlivých aplikací. Nelze zapomenout ani na tradičně skvělou predikci slov během psaní textu: návrhy se objevují nad jednotlivými klávesami s písmeny a prsty je pak lze swipe gestem „házet“ přímo de textu. Když si na tento styl psaní zvyknete, dokážete být neuvěřitelně efektivní.

 

Schopnosti BlackBerry OS jsem podrobně popisoval v recenzích BlackBerry Passport nebo Classic, takže není třeba je dále rozebírat. Ten, kdo potřebuje s mobilem hlavně psát, pracovat a plánovat čas, je s BlackBerry na správné adrese už řadu let a Leap není výjimkou. Jak ovšem roky plynou, ukazuje se naplno jedna z největších slabin kanadských ostružin – odtrženost od ekosystémů, jež jsou v mobilním světě vnímané jako norma.

 

 

Z tohoto důvodu umí BBOS odjakživa alespoň částečně pracovat s aplikacemi z Androidu. Ty se ovšem na Leapu ve valné většině spouštějí neskutečně pomalu. U některých (Facebook Pages) to dokonce občas vzdá i samotný Android runtime. Otázka, zda raději nechci aplikaci ukončit, mě provázela pracovním dnem s železnou pravidelností. Zub času se podepsal i na nativních aplikacích pro ostružinový ekosystém. Pomalu začíná být znát, že jim vývojáři nevěnují stejnou pozornost jako těm pro majoritní operační systémy. Modelově se to projevuje absencí některých nových funkcí (Twitter) nebo i nepříliš rychlým během (Facebook).

 

K tomu všemu jsem se navíc vůbec poprvé u telefonu BlackBerry setkal s nekorektní spoluprací BlackBerry Hubu a Gmailového účtu – telefon nedokázal smazat zprávu přímo na serveru, což na dřívějších verzích bez problémů fungovalo. Nezbývá než doufat, že Google tímto způsobem neodřízne telefony BlackBerry od další své funkce. To už totiž před časem oznámil například u chatovacího protokolu Google Talk. Snad se se všemi zádrhely operačního systému vypořádá update na verzi 10.3.2, který by měl do všech ostružin přijít během několika týdnů.

 

Oblast, v níž však telefony BlackBerry excelují i dnes, je výdrž na jedno nabití baterie. I opravdu velmi nároční uživatelé nebudou mít problém dostat se s akumulátorem Leapu o kapacitě 2800 mAh na dva dny výdrže. I po skutečně náročném dni Leap nikdy neumřel dříve než po půlnoci, domů po běžném pracovním dni jsem se pravidelně vracel s polovinou kapacity v zásobě. Platí to i v případě, že namísto nativních aplikací používáte ty pro Android. Ty jsou energeticky o něco náročnější a v dřívějších verzích systému stály právě ony často za nižší výdrží ostružinových telefonů.

Fotoaparát a multimédia: Zaostřit, prosím

Multimediální výbava nikdy nepatřila ke silným stránkám výbavy přístrojů BlackBerry a ani Leap nepředstavuje výjimku. Na zadní straně telefonu nalezneme fotoaparát se stejným čipem, jako v ostatních modelech kromě Passportu: 8 Mpx snímač se schopností natáčet videa v rozlišení Full HD. Stejně tak jako ostatní ostružiny také Leap bohužel občas trpí neschopností zaostřit na blízké předměty. Nedaří se u to ani automaticky ani manuálně kliknutím na požadovaný objekt zájmu. Pokud nechcete, aby všechna fotografie končily s rozostřeným popředím a zaostřeným pozadím, je nutné aplikaci před focením občas pro jistotu restartovat.

Pokud už se vám však zaostřit povede, dokážete na dobrém světle vykřesat z foťáku BlackBerry Leap opravdu skvěle prokreslené fotky s přirozenými barvami. Dokonce ani HDR, které sice není automatické, ale telefon jeho použití dokáže podle podmínek sám doporučit, nepůsobí rušivě a nevyžírá barvy. Na druhou stranu, s klesajícím sluncem rychle klesá i kvalita obrázků. Na fotografiích se poměrně rychle objevuje zrno a horší světelnost objektivu je znát zejména v interiérech.

Snímky pořízené s telefonem

Závěr

BlackBerry Leap je zkrátka průměrný telefon. Neohromí, ale nejspíš jej ani nezavrhnete. Tím spíš, když patříte mezi fanoušky firmy s ostružinou ve znaku.

Stačí se ale na ten samý přístroj podívat z nadhledu optikou člověka, který každý týden testuje jiný telefon a ví, jak fungují nejnovější přístroje s jinými operačními systémy. I ve fanouškově hlavě začne hlodat červ pochybnosti: nemají nakonec pravdu všichni ti, kteří hardwarové části společnosti BlackBerry prorokují rychlý konec?

Že zas až tak rychlý nebude, prokázali Kanaďané modely Passport a Classic, které byly na poměry firmy z Waterloo nadprůměrně úspěšné. Jenže Leap neumí triky s hardwarovou klávesnicí, jako jsou rychlé spuštění aplikací dlouhým stiskem, klávesové zkratky pro jednotlivé funkce nebo vestavěný trackpad. Nepřekoná srovnatelné telefony s Androidem ani svou odladěností a zkušenost s ním se blíží nižší androidové třídě s 1 GB operační paměti ve vínku. K tomu všemu se navíc stále prodává jeho největší konkurence: hardwarově navlas stejný dva roky starý model Z30, který je na rozdíl od Leapu i elegantní, kovový a k tomu dostal do výbavy rychlejší procesor.

Běžný uživatel, který neocení šifrování celého obsahu přístroje nebo podporu zabezpečených firemních serverů, hledá skutečně důvod ke koupi Leapu jen velmi těžko. A to je mi osobně velice líto. Pokud někdo tuší, proč má kanadská firma tendenci vydávat starý telefon za dechberoucí novinku, nechť napíše svůj názor do diskuse. Za vlití optimismu do žil budu jen rád. Mezitím budu doufat, že všechny špatné zážitky s Leapem byly spojeny jen s chybami jednoho konkrétního přístroje.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výdrž bateriePlus zasekávající se systém
Plus odolná konstrukcePlus subjektivně nezajímavý design
Plus vychytávky pro produktivituPlus velké rozměry a hmotnost
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články