Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Apple iPhone 8 Plus: ve stínu mladšího bratra?

  |  13 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Čekat na nové iPhony pomalu přestává být napínavé. Přicházejí se stále stejným designem, podobným hardwarem a ani v softwarové výbavě nepřibývají inovace nijak raketovým tempem. A co víc: nová „osmička“ bude muset soupeřit s vlastním sourozencem s označením X. Dokáže přesvědčit k nákupu jen zatvrzelé jablíčkáře nebo i někoho dalšího?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Je to 7s, nebo 8? Dokonce ani identitu nemělo tohle „nechtěňátko“ do poslední chvíle vyjasněnou. Nakonec skončilo někde na půl cesty – sice se jmenuje 8, ale zevnitř je to spíše 7s, možná 7s a půl. Oproti svému předchůdci nabízí lepší displej a fotoaparát, skleněná záda spojená s bezdrátovým nabíjením, ale především zcela novou generaci brutálně výkonných procesorů připravených na výpočty spojené s umělou inteligencí nebo chcete-li se strojovým učením. U jiných telefonů by tímto konstatováním mohla recenze skončit. Ne tak u telefonu, který má potenciál být jedním z nejprodávanějších na trhu, ať si o tom skeptici myslí cokoli.

Na úvod ovšem dovolte krátké zamyšlením nad samotným faktem, proč si Apple přes pro mnohé nepochopitelnou designovou a (ne)inovační tvrdohlavost udržuje množství svých příznivců. Jedním z mnoha důvodů je samozřejmě umělé vytváření monopolu tím, že uživatele uzavírá do ekosystému, který je těžké opustit. Ačkoli se považuji za nadplatformního uživatele, po nějakém tom týdnu ve společnosti Androidu mi začne chybět funkce Handoff, přeposílání SMS zpráv mezi zařízeními a co si budeme nalhávat, také jakási přímočarost ovládání jablečných produktů.

Pak je zde ale ještě jedna rovina. Neznám společnost, která by dokázala tak efektně (a efektivně zároveň) stárnout se svými uživateli. Po svém prvním „2G“ iPhonu toužili na konci puberty, 4s mohli dostat v mladém dospělém věku a během keynote představující osmičky a X už vyhlížejí spodní hranici „middle age“. Jsou tedy ve věku, kdy si jejich vysoké ceny často mohou bez větších starostí dovolit, už jsou v ekosystému Applu zaháčkování dost dlouho na to, aby mohli bez jakékoli daně odejít, a v neposlední řadě už jsou dost staří na to, aby jim vyhovovalo udržování statu quo a vyzkoušeného designu telefonu. Někdo by řekl, že takovýto konec si druhdy inovativní společnost nezaslouží. Zároveň se však jedná o taktiku, která udržuje náklady na vývoj na přijatelné úrovni a marže na dostatečné výši.

Apple iPhone 8 Plus: specifikace

Konstrukceskleněno-kovové tělo, 158 x 78 x 7,5 mm, 202 g, voděodolnost a prachotěstnost
Displej5,5″, IPS LCD, 3D Touch, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systémiOS 11
Procesor6 jádrový, 2,5 GHz, Apple A11
Paměť3 GB RAM, 64/256 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparátduální (12+12 Mpx), 4x blesk, OIS, 2x optický zoom, f/1.8 a f/2.8 + přední 7 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, Lightning, Wi-Fi, GPS, Glonass, Galileo, čtečka otisků, stereo reproduktory
Baterie2675 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení
Cena a dostupnostod 23 990 Kč, 29. září 2017

Produkt nám zapůjčil prodejce Mironet.cz, u kterého si můžete telefon zakoupit.

Design a zpracování: neviděli jsme se už někde?

Omlouvám se za možná zdlouhavé exposé, pro otevření následující kapitoly bylo ale nepostradatelné. Dovolí mi totiž jednoduše konstatovat, že iPhone 8 Plus je takřka úplně stejný, jako tři generace telefonu před ním. Pro někoho nestydatost, pro někoho výhoda. Pravdou ovšem zůstává, že iPhone začíná působit málem jako návštěvník z minulého století. Ze století, kdy nikdo neřešil rámečky, ba ani hmotnost. Na to, že má 8 Plus „jen“ 5,5palcovou obrazovku, jsou jeho rozměry nezanedbatelné. V ruce působí jako cihla nebo kámen. Tím spíš, když jsem jen před několika málo týdny strávil nějaký čas s přímým konkurentem nového iPhonu – Samsungem Galaxy Note 8 (recenze). Rozdíl v přístupu k disciplíně, která se nazývá „Nabušený phablet“, snad nemůže být očividnější, než právě mezi těmito dvěma rivaly.

Zatímco Note s trochou obratnosti není problém ovládat jednou rukou, iPhone se nejlépe drží obouruč, a to ještě o něco výše, než phablety ostatních značek. Tedy spíše jako tablet než jako telefon. Na vině je přesvědčení Applu o tom, že phablet zkrátka nic jiného, než jen zvětšený telefon není. Třeba zamykací tlačítko se proto nachází tak vysoko, že jej držíc telefon v jedné ruce stisknete jen s obtížemi. Na druhou stranu jsou to právě tabletové atributy, které v určitých případech používání telefonu usnadňují. To třeba v okamžiku, když chcete na přístroji sledovat video. Uchopením iPhonu za štědře dimenzovanou plochu nad a pod displejem po otočení na šířku dosáhnete optimálního výsledku, aniž byste se museli obávat nechtěného stisku displeje nebo překrytí obrazu.

Samozřejmě jsou tu i novinky, a to jak v pozitivním, tak i negativním smyslu. Tu první představují skleněná záda přístroje. Vyžádala si je spirála pro bezdrátové nabíjení, osobně však více vnímám estetický přínos. Ať si kdo chce říká co chce o nepraktičnosti, sklo zkrátka vypadá hodnotněji než jakákoli podoba hliníku. Nejvíce vynikne v luxusně vyhlížející zlaté variantě (která nepostrádá diskotékový 70’s šmrnc), ale i mnou testovaná šedá pobrala elegance dostatek.

A teď druhá strana mince: sklo je zkrátka těžší než hliník, a proto se hmotnost iPhonu 8 Plus vyšplhala na dnes už zřídkakdy viděných 202g, což je o 14g více než u jeho předchůdce. Je však potřeba zmínit, že jakkoli to může vyhlížet jako olbřímí hodnota, v přímém srovnání tento rozdíl ani nepoznáte. Pokud však cena nehraje roli, dal bych při výběru případného vašeho společníka přednost hezčímu sklu před kovem. I to má ovšem své zádrhele. iPhone 8 Plus totiž jako by pokračoval ve smutné tradici iPhonů coby „nepoškrábatelnějších telefonů světa“. Na rozdíl od konkurentů se už po pár dnech používání „jako v bavlnce“ objevily jasně viditelné mikroškrábance na té hraně, kterou v jejímž směru jsem telefon zasouval do kapsy kalhot. Zadní sklo je pak k poškrábání výrazně náchylnější než to přední. Na něm jsem na rozdíl od předchozích generací neobjevil jedinou rýhu. Pro kontext je potřeba dodat, že Apple nepoužívá sklíčka Gorilla Glass od společnosti Corning, ta samá společnosti ovšem pro Apple vyrábí jiný typ tvrzeného skla, o němž tvrdí, že je nejodolnější na trhu. Snad se tato vlastnost projeví aspoň na odolnosti proti rozbití, kterou jsem s ohledem na vlastní peněženku netestoval.

Zbytek těla však už nikterak nepřekvapí. Na svém místě spočívá jak Lightning port, tak i stále ještě ne zcela dokonalá čtečka otisků prstů Touch ID druhé generace, která má stále stejný problém rozlišit otisky na zpoceném nebo jinak navlhčeném bříšku prstu. Stejně jako v iPhonu 7 (recenze) ji reprezentuje tlačítko-netlačítko fungující jako teď už každý podobný prvek jablečných výrobků na principu ForceTouch simulujícího stisk fyzického tlačítka, aniž by zde bylo jakékoli přítomno. Asi nejblíže se iluzi opravdového stisknutí dostanete nastavením na nejvyšší citlivost.

Pokud jde o stereo reproduktory, které by alespoň částečně legitimizovaly větší rámečky iPhonu, inženýři je tak trochu zbytečně schovali, respektive zabudovali jeden do sluchátka nad displejem a druhý pak klasicky do spodní strany telefonu. Takže to na první pohled může vypadat, že váš iPhone, podobně jako třeba nejnovější Samsungy S8, S8+, či Note 8, stereo reproduktory nemá. Tedy jen s tím rozdílem, že nové iPhony je ve skutečnosti oproti Samsungům mají. Buďme tedy za ně rádi, je mi koneckonců jasné, že by si i tento banální zásah zřejmě vyžádal kompletní změnu vnitřní konstrukce iPhonu a tím pádem také výrazně vyšší cenu.

Na stereo reproduktorech jako takových naštěstí jinak není co hanit, ba naopak: nerozpakuji se konstatovat, že iPhone 8 Plus má nejkvalitnější zvukový výstup na trhu. Už při odemykání telefonu a klapání na klávesnici poznáte, že zvuk má výraznější basový základ a je probarvenější. I systémové zvuky proto znějí, jako by celé schéma někdo znovu nahrál. Ale chyba lávky – jde o ty samé zvuky, jen kvalitněji reprodukované. V některých situacích se dokonce projev iPhonu příliš neliší od výkonů, které podává nejmenší Macbook.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
NewkenyKocikOndraMartinMax Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Gotys
Gotys

Souhlasím se závěrem. Už je to trochu dinosaurus

Martin
Martin

Tento model a i menší neměli vůbec vycházet na trh, takový hnus tu nemá co dělat, měli se zaměřit na X-ko a mohl tu být mnohem dřív než se sr.át s iP 8 A Plus.

Jerry
Jerry

Měl jste ty telefony v ruce? Menší model je s přehledem jeden z nejhezčích telefonů na trhu…

Newkeny
Newkeny

Ale jděte… :D

Max
Max

Je to všechno okolo iOS, dokud bude iOS jako je, není co řešit

I kdyby byl IPhone sebehnusnější žádný jiný operační systém nemá ani přibližně srovnatelnou grafiku, stabilitu, zálohovatelnost i provázanost s dalšími přístroji

Gotys
Gotys

Vytahni si hlavu ze zadku a podívej se kolem. Tohle jsou kecy které platily 3,4,5 let zpátky.
A předpokládám že ani netusis jak fungují Galaxy S 8, LG G6, Huawei mate 9 Xperie apod….
Bože iOS není až tak omezený jako jeho uživatelé. Jejich fanatismus dělá horkou krev

Max
Max

Ať ti neprakne žilka :)))

Gotys
Gotys

Neboj, určitě nepraskne

Martin
Martin

Kloubou dolů, pane Drahoňovský. Toto je obsahově i stylisticky velmi povedená recenze.

Newkeny
Newkeny

Amen a souhlas. Moc jich na netu podobných není. ;)

Ondra
Ondra

Pane Drahonovsky, zarazilo me info ohledne nataceni videa. Uvadite, ze 4K nataci pri 30fps a full HD pri 60. Ale iPhone 8 umi 4K pri 60fps, pak je to video plynulejsi.

Ondra
Ondra

Pane Drahonovsky, kdyz Vas nekdo upozorni na technickou chybu v clanku, zejmena kdyz jde o telefon, ktery toto nabizi jako prvni, proc nedojde k oprave, ale tento fakt nadale ignorujete? Dekuji za odpoved.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei Watch GT: elegance, výdrž a odolnost

Huawei Watch GT: elegance, výdrž a odolnost

DNES  |  David Hublar  |  diskuze (0)

Na dlouho očekávané konferenci v Londýně Huawei představil své nové špičkové smartphony řady Mate 20 a mimo jiné také…

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Mobilní zobrazení