Mobilizujeme.cz

Recenze Apple iPad Pro: přerostlý a přesto nedonošený

  |  4 komentáře  |  autor:

Nový iPad možná bude vyhovovat architektům a grafikům. V rukou běžného uživatele se však nadupaný megatablet bez exkluzivního příslušenství mění v neohrabaný nedodělek. Několik dobrých nápadů v podání iPadu Pro totiž hravě přebije dojem, že se na příchod profesionálního tabletu pořádně nepřipravil ani sám Apple.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Závěr a zhodnocení

Tablet iPad Pro na sebe strhává pozornost všude, kam přijdete. „Větší už tam neměli?“ bývá asi ta nejčastější reakce kolemjdoucích. Pravda je ovšem taková, že velkou obrazovku v českých podmínkách zatím příliš nevyužijete. Tuto recenzi píšu ve chvíli, kdy oficiálně nelze koupit ani Apple Pencil pro lepší využívání grafických aplikací, ani Apple Smart Keyboard pro konverzi třináctipalcového tabletu v jakýsi poloviční notebook. Má cenu vůbec přemýšlet o tom, že byste za podobný kus elektroniky vynaložili sumu kolem třiceti tisíc? Více než týden testování v tomto směru hodně napověděl.

iPad Pro 12,9 palcový: specifikace

Konstrukce kov, 306 x 221 x 6,9 mm, 713 g
Displej 12,9″, IPS LCD, 2732 x 2048 px, jemnost 265 ppi
Operační systém iOS 9
Procesor 2 jádrový, 2,26 GHz, Apple A9X
Paměť 4 GB RAM, úložiště 32/128 GB, bez microSD slotu
Fotoaparát 8 Mpx fotoaparát + 1,2 Mpx přední
Technologie Bluetooth 4.0, Wi-Fi (+LTE), GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 10 300 mAh
Cena a dostupnost , listopad 2015

Tento produkt můžete zakoupit na Alza.cz


Design a konstrukce – přerostlé jablko

Je to velký iPad. Nic moc jiného se o designu iPadu Pro říci nedá. Některého jeho části, které mají stejnou velikost na všech jablečných modelech (jako například Home Button), vypadají na bezmála třináctipalcové úhlopříčce vysloveně komicky. Jakmile však iPad Pro chytíte do ruky, celá jeho obrovská plocha jakoby se opticky zmenšila. A to zejména v mužských rukou. I přesto je však potřeba dávat dobrý pozor. Zejména v případě, pokud stejně jako já v běžném životě používáte malé, osmipalcové tablety. Když jsem chtěl iPad Pro poprvé položit na stůl, bezděky jsem s ním ihned otloukl zeď. Automaticky jsem zkrátka počítal s tím, že až k ní nedosáhne.

Tablet budete pravděpodobně na rozdíl od menších přístrojů používat ve většině případů položený na stole. K držení v ruce ho zkrátka v Cupertinu primárně nevytvořili. To však neznamená, že by to byl nějaký extrémní problém. V jedné ruce se nijak výrazně nepronese, k čemuž přispívá i jeho necelých 7 mm tenký pas a hlavně nízká hmotnost. Ano, 713 gramů sice neznačí žádného střízlíka. Je však potřeba si uvědomit, že je to dokonce o pár gramů méně, než hmotnost první generace běžného iPadu.

Pokud se však přeci jen rozhodnete s iPadem opustit desku stolu (kde mimochodem obří tablet často evokuje původní koncept „chytrého stolu“ Microsoft Surface), nezačne jako první vadit hmotnost stroje, ale velká síla, která prostřednictvím dlouhé páky působí na dlaň. Každý si tak podle výsledků mého pozorování začne hledat zcela nový způsob, jak tablet držet. Dámy si jej většinou ladně položily po celé délce předloktí, pánové preferovali zapření spodní hrany o horní plochu břicha (plnoštíhlí jsou zde vy výhodě, my sušinkové musíme využít žebro).

Pokud jsem na začátku kapitoly zmínil fakt, že v oblasti designu zůstává vše podobné jako u ostatních členů rodiny iPadů, jednu odlišnost přeci jen zmínit musím. Na stranách iPadu Pro nalezneme hned čtveřici výdechů reproduktorů. Novinka je to opravdu vítaná. Nejen že si díky úctyhodné délce můžete vychutnat opravdové stereo. Reproduktory navíc patří k těm nejhlasitějším (a zároveň nejkvalitnějším) na trhu a i na třetinový výkon budou v domácích podmínkách slyšet víc než slušně.

Coby majitel iPhone 6S však nemůžu než zaplakat nad čtečkou otisků prstů TouchID. Apple totiž nejvyspělejší z iPadů vybavil její první generací, a to nejkvalitnější nechal pouze pro svůj poslední model iPhonu. Za rychle odemykání pouhým letmým dotykem citlivé plošky proto můžete zapomenout. Otisk čtečka často vůbec nerozpozná, a pokud ano, odemykání jí trvá i několik vteřin. Ano, je to sice lepší než na řadě současných telefonů jiných značek. Pokud však máte přímé srovnání s tím, co Apple dovede, když chce, bude vám iPad Pro ve srovnání s iPhone 6S připadat jako žebřiňák vedle nejnovějšího elektromobilu. Mimo jiné i proto, že stejně jako druhou generaci TouchID musíme oželet i další z nových vymožeností – 3D Touch. Také ten si zřejmě Apple chystá až pro nadcházející generaci tabletů.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

VČERA  |    |  diskuze (0)

Vzhledem k poměrně výbušné aféře se Samsungem Galaxy Note 7 se stále mnoho zákazníků jihokorejského výrobce bojí o spolehlivost zařízení. Na druhou…

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

VČERA  |    |  diskuze (0)

Vlajková loď čínské společnosti Huawei dostává první aktualizaci. Nejedná se ale o žádnou velkou aktualizaci, spíše se opravují drobné softwarové chyby,…

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

VČERA  |    |  2 komentáře

Andy Rubin založil společně s dalšími lidmi v říjnu 2003 společnost Android Inc. Tuto společnost odkoupil po dvou letech Google a udělal z ní…

Mobilní zobrazení