Poco je výrobce, jenž cílí primárně na mladší uživatele a model X6 Pro je toho důkazem. Je to stylový, dobře vybavený a ne moc drahý telefon, který nabízí v této cenové třídě až nebývale vysoký výkon. Klidně ho můžeme označit jako budgetový herní telefon, ačkoliv toho nabízí pochopitelně víc než jen nadprůměrnou porci svalů. Jak si Poco X6 Pro vedlo v našem testu?
Konstrukce | plast / umělá kůže a sklo, 160,5 × 74,3 × 8,3 mm, 186 g, zvýšená odolnost IP54 |
---|---|
Displej | 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2712 × 1220 px, poměr stran 20:9, jemnost 446 PPI |
Operační systém | HyperOS |
Čipset | 8jádrový, 3,35 GHz, Mediatek Dimensity 8300 Ultra |
Paměť | 8/12 GB RAM, 256/512 GB úložiště, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | trojnásobný (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširoký 120° + 2 Mpx makro), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, OIS, duální LED blesk, PDAF; přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5 000 mAh, rychlé nabíjení 67 W |
Cena a dostupnost | od 8 499 Kč, leden 2024 |
Začneme dobrou zprávou. Balení Poca X6 Pro je totiž zcela kompletní a s telefonem dostanete všechny nezbytné propriety, na které jsme zvyklí. To znamená, že nabíjecí adaptér (tentokrát s výkonem 67 W) neschází a kromě něj určitě udělá radost i základní, silikonové pouzdro. Dále najdete v útrobách prodejního balení nezbytný špendlík na otevření SIM slotu a tradiční, doprovodnou literaturu.
Poco X6 Pro nám dorazilo na test v černé barvě, no k dispozici je ještě žlutá a šedá. Černá varianta má záda lesklá, žlutá je oděna do umělé kůže a šedá působí matně, takže pokud neradi čistíte svůj telefon každých 15 minut, rozhodně se černé verzi vyhněte. Což o to, telefon je to hezký a elegantní, pravděpodobně nejelegantnější ze všech nabízených barevných variant, ale lesklá záda jsou magnetem na otisky prstů a podobné nečistoty, které se na zádech množí opravdu geometrickou řadou.
Pokud rádi udržujete svůj telefon čistý, připravte se na to, že černý model budete muset neustále leštit a čistit. Dominantním prvkem Poca X6 Pro je fotomodul, jenž je roztažený přes celou šíři zad a obsahuje čtyři samostatné objektivy uspořádány do čtverce. Ve třech jsou snímače fotoaparátu a čtvrtý hostí LED blesk pro přisvícení. Konstrukce je kompletně plastová, ale celkově výborná a telefon je velmi tuhý. Ani při snaze o jeho prohnutí se z jeho nitra neozývalo nic, co by, byť jen vzdáleně, připomínalo vrzání.
Rámeček je, dle aktuální módy, plochý, s lehce seříznutými hranami, ale telefon do dlaně nijak zvlášť neřeže a úchop je příjemný. Snímač otisků prstů je integrovaný v displeji a zmínit musíme i to, že telefon disponuje krytím dle normy IP54, což znamená odolnost proti potřísnění tekutinou. Není to IP68, ale rozhodně lepší než nic.
Na čelní straně Poca X6 Pro se nachází AMOLED displej s úhlopříčkou 6,67 palce, který má vpravdě vlajkové parametry. Nabízí 1,5K rozlišení, tedy 2712 × 1220 pixelů při poměru stran 20:9 a jemnost panelu dosahuje hezké hodnoty 446 ppi, což znamená příkladně ostrý obraz.
Displej nabízí pochopitelně obnovovací frekvenci 120 Hz (2160 Hz při dotyku) a velmi vysoký jas, který se může vyšplhat až na 1800 nitů. A to jen potvrzuje naprosto bezproblémová čitelnost i na přímém slunci, přičemž zmínit musíme také podporu HDR10+ a technologie Dolby Vision.
Podání barev je poměrně výrazné a odpovídá použité technologii, nicméně pokud by na vás byly odstíny saturované až moc, lze to v nastavení změnit. K dispozici jsou rovnou tři úrovně nastavení barev (Původní barvy Pro, Živý a Sytý), včetně rozšířeného nastavení, kde si můžete v poměrně rozsáhlém rozsahu upravit podání barev obrazu svému. Displej pochopitelně nabízí tmavý režim a k dispozici je i nastavení obnovovací frekvence. Můžete to nechat na telefonu, nebo si napevno aktivovat 60 či 120 Hz.
Poco X6 Pro je jedním z prvních globálních telefonů od Xiaomi, který běží na novém systému HyperOS. Ten nahrazuje klasické rozhraní MIUI a je…takřka úplně stejný. A to se všemi výhodami i nevýhodami. Dostanete rozhodně systém, který nabízí prakticky nejrozsáhlejší možnosti personalizace napříč všemi nadstavbami nad Androidem. Upravit si lze opravdu takřka vše a hračičkové budou z HyperOS nadšeni. Zároveň ale dostanete systém, který umí být lehce nepřehledný a tak trochu nekonzistentní.
Jeho středobodem je Centrum ovládání, které se vyvolává potažením v pravé polovině displeje (kdekoliv, nejen v horní části). Jedná se o soubor hlavních ovládacích prvků v podobě rychlých přepínačů, posuvníků pro regulaci jasu i hlasitosti či přehrávače multimédií. Toto řešení, které aktuálně nabízí třeba i Honor, má ale několik nedostatků. Předně ho není možné vypnout, takže pokud vám tento styl ovládání nevoní, máte smůlu. A pak je tu problém se samotnými tlačítky pro vyvolání různých akcí (svítilna, režim Letadlo, hotspot a podobně).
Tyto ikonky nemají žádný popis a jedná se pouze o piktogramy, takže si budete muset zapamatovat, co která ikonka znamená. Režim Letadlo, Bluetooth či svítilnu samozřejmě poznáte, ale ne vše je grafické znázorněné tak jasně a nechtěným aktivacím různých prvků se čas od času nevyhnete. Pořadí ikonek i jejich počet lze naštěstí upravovat a při této reorganizaci Centra ovládání se popisky k jednotlivým ikonám zobrazí, takže zde můžete získat cennou nápovědu. Když na displeji potáhnete zleva, dočkáte se tradiční lišty s notifikacemi.
Systém HyperOS nabízí spoustu praktických funkcí, jako například AOD displej s rozsáhlými možnostmi personalizace, různá gesta, ovládací zkratky a podobně. Hlavními novinkami oproti MIUI je nový font písma a možnost ještě rozsáhlejšího přizpůsobení zamykací obrazovky. Ta může stylově ladit s AOD displejem (který je mimochodem výborný) a k dispozici je opravdu nepřeberné množství zajímavých stylů, kdy může zamykací obrazovka připomínat třeba obálku časopisu. Vypadá to dobře a za zamykací obrazovku určitě palec nahoru.
Palec opačným směrem ale každopádně dávám za obrovské množství bloatwaru, tedy aplikací, které jsou v systému předinstalovány již po prvním spuštění. Když opomenu systémové aplikace, jenž jsou ještě jakž takž v toleranci, HyperOS je zaplaven hromadou her a sociálními sítěmi, od LinkedInu až po TikTok.
Zajímavostí je pak to, že sociální síť X má na HyperOS pořád starou ikonku, tedy bílého ptáčka na modrém pozadí. Co se odladění týče, tak v tomto směru si není na co stěžovat a všechno běží jak na drátkách. Což ale není, vzhledem k výkonu, nic překvapivého.
V nitru Poca X6 Pro se nachází procesor Dimensity 8300 Ultra, což je poměrně netypická, ale rozhodně zajímavá (a dobrá) volba. Jedná se o osmijádrový čipset vyráběný 4nm litografií, který podporuje 5G a pyšní se vysokou taktovací frekvencí 3,35 GHz. Výsledkem je suverénně nejvyšší výkon v rámci zařazení do střední třídy, ale i v rámci cenové kategorie. Výkonnostně se Poco X6 Pro vlastně nachází na vlajkové kategorii a sám výrobce tuto řadu promuje prostřednictvím zisku 1,4 milionu bodů v populárním benchmarku AnTuTu.
To sice telefon v testu nezopakoval, ale 1,32 milionu bodů je pořád špičkový výsledek, který na statusu nejvýkonnějšího přístroje v rámci třídy nic nemění. Procesoru může sekundovat operační paměť 8 nebo 12 GB RAM LPDDR5X a vnitřní úložiště o velikosti 256 GB či 512 GB (UFS 4.0), takže na své si přijdou i na paměť nároční uživatelé. Vysoký výkon je patrný nejenom v syntetických testech, ale i při reálném používání, což je samozřejmě mnohem důležitější. Na telefonu si naprosto bez problémů zahrajete i ty nejnáročnější hry, a to na nejvyšší dostupné nastavení detailů.
Vysoký výkon je jedna věc, ale co odpadní teplo? Výkonné telefony většinou poměrně výrazně topí, nicméně Poco X6 Pro produkuje jen velmi málo tepla a ani při vysoké zátěži se nijak zásadně nezahřívá. Za to může z velké části jak účinné chlazení s odpařovací komorou o ploše 5000 mm², tak plastová konstrukce, která je na zahřívání méně náchylná než kovový rámeček a skleněná záda. Velmi umírněnou produkci tepla pak potvrzuje i zátěžový test v benchmarku 3DMark, který telefon dokončil s výbornou stabilitou takřka 82 %.
Poco X6 Pro hostí baterii s kapacitou 5 000 mAh, což by, čistě teoreticky, mělo značit nadprůměrnou výdrž. Tak tomu ale bohužel úplně není a ve skutečnosti mě výdrž trochu zklamala. Když se budete moc snažit a telefonu nedáte nijak zásadně zabrat, zvládnete možná den a půl, ale většinou počítejte spíše s jedním dnem a kouskem. Když pak dáte telefonu do těla a začnete více využívat jeho potenciál, procenta baterie letí dole poměrně rychle. Je možné, že za horší výdrž může i nový systém a jeho ne úplně dokonalá optimalizace spotřeby energie.
Pouze průměrnou výdrž ale jednoznačně vyvažuje nabíjení, jehož výkon čítá 67 W je tedy příjemně svižné. Výrobce uvádí 45 minut jako čas potřebný k plnému nabití telefonu a to víceméně odpovídá skutečnosti. Není to nejrychleji se nabíjející telefon v rámci střední třídy, ale rychlostí nabíjení rozhodně nezklame. Bezdrátové nabíjení schází, nicméně to není v této kategorii nic výjimečného.
Na lesklých zádech Poca X6 Pro se nachází trojnásobný fotoaparát, jenž svým sestavením nijak nepřekvapí. Jedná se o seskupení hlavního, ultra-širokoúhlého a makro objektivu, který se, bohužel, i ve střední třídě pořád drží, i když se jedná o víceméně zbytečnou věc. Rozlišení jednotlivých snímačů je 64 + 8 + 2 Mpx a detailnější pohled na jednotlivé objektivy najdete níže.
Fotoaparát se točí hlavně okolo primárního snímače, který je vcelku solidní s podává dobré výkony. Snímky jsou, i díky optické stabilizaci obrazu, ostré, šumu moc není a míra detailů je naopak slušná. Nejsou to sice nejlepší fotografie ve střední třídě, ale ostudu si s nimi rozhodně neuděláte a za zmínku stojí i až překvapivě dobré, reálné podání barev. Ve fotoaplikaci je pak k dispozici přepínač na 2násobné přiblížení, které je také slušné a výsledky nabízí solidní úroveň detailů v kombinaci s nízkou produkcí šumu.
Telefon nabízí maximálně 10× digitální přiblížení, které už je kvalitativně pochopitelně o několik řádů horší a výrazné softwarové zásahy do výsledných fotografií jsou patrné na první pohled. Ultra-širokoúhlý objektiv je pak maximálně průměrný a produkuje snímky se spíše tlumenějšími odstíny a patrným šumem. Ani míra detailů není nijak zázračná a rozostření po okrajích, typický neduh většiny ultra-širokoúhlých fotoaparátů, je patrné. Makro objektiv je pak jen do počtu a produkuje fotografie mrzkých detailů, se špatnými barvami a spoustou šumu.
Noční snímky jsou naopak poměrně slušné, dedikovaný noční režim celou scénu výrazně prosvítí a nijak tragická není ani typická saturace snímků v exteriéru do žlutého odstínu. Ani míra detailů není k zahození, ostrost je dobrá a celkově mě noční snímky docela příjemně překvapily. Portrétní fotografie jsou naopak takové nijaké a telefon neumí moc dobře pracovat s hloubkou ostrosti. Můžete si nastavit, jak moc chcete mít rozostřené pozadí, no výsledky budou pokaždé víceméně stejné. Selfie snímky jsou průměrné, se slušnou úrovní detailů.
Poco X6 Pro je rozhodně silný hráč ve střední třídě a je zaměřený v první řadě na poměr cena / výkon. Pokud chcete dostat za své peníze nejvýkonnější telefon, na kterém si zahrajete bez jakýchkoliv omezení všechny, i ty nejnáročnější hry, zde jste správně. Za 8 499 korun (cena za základní verzi s pamětí 8 + 256 GB) výkonnější telefon prostě neseženete a z dalších pozitivních vlastností musím vypíchnout i účinné chlazení, rychlý displej s vysokým rozlišením a velmi svižné nabíjení. Povedený je i hlavní fotoaparát, ačkoliv zbývající snímače jsou spíše do počtu.
Bez nedostatků se to bohužel neobešlo a tím největším je pravděpodobně systém HyperOS. Je plný předinstalovaných aplikací, v nastavení je lehce nekonzistentní a jsou v něm věci, které mě vyloženě štvaly, jako například nemožnost vypnout Centrum ovládání či ikony bez popisku. Mírným zklamáním byla i výdrž, která by měla být, dle papírové kapacity baterie, určitě lepší a zmínit musím také konstrukci s lesklými zády. Ta jsou doslova magnetem na otisky prstů, a pokud máte svůj telefon rádi čistý, Poco X6 Pro budete leštit velmi, velmi často.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
parádní poměr cena / výkon | výdrž mohla být lepší |
velmi nízké zahřívání, a to i v zátěži | zbytek fotoaparátu je jen do počtu |
výborný displej s vysokým rozlišením | záda jsou magnetem na otisky prstů a nečistoty |
solidní primární fotoaparát | HyperOS je plný bloatwaru |
rychlé nabíjení |
Poco je výrobce, jenž cílí primárně na mladší uživatele a model X6 Pro je toho důkazem. Je to stylový, dobře vybavený a ne moc drahý telefon, který nabízí v této cenové třídě až nebývale vysoký výkon. Klidně ho můžeme označit jako budgetový herní telefon, ačkoliv toho nabízí pochopitelně víc než jen nadprůměrnou porci svalů. Jak si Poco X6 Pro vedlo v našem testu?
Konstrukce | plast / umělá kůže a sklo, 160,5 × 74,3 × 8,3 mm, 186 g, zvýšená odolnost IP54 |
---|---|
Displej | 6,67″, AMOLED, 120 Hz, 2712 × 1220 px, poměr stran 20:9, jemnost 446 PPI |
Operační systém | HyperOS |
Čipset | 8jádrový, 3,35 GHz, Mediatek Dimensity 8300 Ultra |
Paměť | 8/12 GB RAM, 256/512 GB úložiště, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | trojnásobný (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširoký 120° + 2 Mpx makro), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, OIS, duální LED blesk, PDAF; přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5 000 mAh, rychlé nabíjení 67 W |
Cena a dostupnost | od 8 499 Kč, leden 2024 |
Začneme dobrou zprávou. Balení Poca X6 Pro je totiž zcela kompletní a s telefonem dostanete všechny nezbytné propriety, na které jsme zvyklí. To znamená, že nabíjecí adaptér (tentokrát s výkonem 67 W) neschází a kromě něj určitě udělá radost i základní, silikonové pouzdro. Dále najdete v útrobách prodejního balení nezbytný špendlík na otevření SIM slotu a tradiční, doprovodnou literaturu.
Poco X6 Pro nám dorazilo na test v černé barvě, no k dispozici je ještě žlutá a šedá. Černá varianta má záda lesklá, žlutá je oděna do umělé kůže a šedá působí matně, takže pokud neradi čistíte svůj telefon každých 15 minut, rozhodně se černé verzi vyhněte. Což o to, telefon je to hezký a elegantní, pravděpodobně nejelegantnější ze všech nabízených barevných variant, ale lesklá záda jsou magnetem na otisky prstů a podobné nečistoty, které se na zádech množí opravdu geometrickou řadou.
Pokud rádi udržujete svůj telefon čistý, připravte se na to, že černý model budete muset neustále leštit a čistit. Dominantním prvkem Poca X6 Pro je fotomodul, jenž je roztažený přes celou šíři zad a obsahuje čtyři samostatné objektivy uspořádány do čtverce. Ve třech jsou snímače fotoaparátu a čtvrtý hostí LED blesk pro přisvícení. Konstrukce je kompletně plastová, ale celkově výborná a telefon je velmi tuhý. Ani při snaze o jeho prohnutí se z jeho nitra neozývalo nic, co by, byť jen vzdáleně, připomínalo vrzání.
Rámeček je, dle aktuální módy, plochý, s lehce seříznutými hranami, ale telefon do dlaně nijak zvlášť neřeže a úchop je příjemný. Snímač otisků prstů je integrovaný v displeji a zmínit musíme i to, že telefon disponuje krytím dle normy IP54, což znamená odolnost proti potřísnění tekutinou. Není to IP68, ale rozhodně lepší než nic.
Na čelní straně Poca X6 Pro se nachází AMOLED displej s úhlopříčkou 6,67 palce, který má vpravdě vlajkové parametry. Nabízí 1,5K rozlišení, tedy 2712 × 1220 pixelů při poměru stran 20:9 a jemnost panelu dosahuje hezké hodnoty 446 ppi, což znamená příkladně ostrý obraz.
Displej nabízí pochopitelně obnovovací frekvenci 120 Hz (2160 Hz při dotyku) a velmi vysoký jas, který se může vyšplhat až na 1800 nitů. A to jen potvrzuje naprosto bezproblémová čitelnost i na přímém slunci, přičemž zmínit musíme také podporu HDR10+ a technologie Dolby Vision.
Podání barev je poměrně výrazné a odpovídá použité technologii, nicméně pokud by na vás byly odstíny saturované až moc, lze to v nastavení změnit. K dispozici jsou rovnou tři úrovně nastavení barev (Původní barvy Pro, Živý a Sytý), včetně rozšířeného nastavení, kde si můžete v poměrně rozsáhlém rozsahu upravit podání barev obrazu svému. Displej pochopitelně nabízí tmavý režim a k dispozici je i nastavení obnovovací frekvence. Můžete to nechat na telefonu, nebo si napevno aktivovat 60 či 120 Hz.
Poco X6 Pro je jedním z prvních globálních telefonů od Xiaomi, který běží na novém systému HyperOS. Ten nahrazuje klasické rozhraní MIUI a je…takřka úplně stejný. A to se všemi výhodami i nevýhodami. Dostanete rozhodně systém, který nabízí prakticky nejrozsáhlejší možnosti personalizace napříč všemi nadstavbami nad Androidem. Upravit si lze opravdu takřka vše a hračičkové budou z HyperOS nadšeni. Zároveň ale dostanete systém, který umí být lehce nepřehledný a tak trochu nekonzistentní.
Jeho středobodem je Centrum ovládání, které se vyvolává potažením v pravé polovině displeje (kdekoliv, nejen v horní části). Jedná se o soubor hlavních ovládacích prvků v podobě rychlých přepínačů, posuvníků pro regulaci jasu i hlasitosti či přehrávače multimédií. Toto řešení, které aktuálně nabízí třeba i Honor, má ale několik nedostatků. Předně ho není možné vypnout, takže pokud vám tento styl ovládání nevoní, máte smůlu. A pak je tu problém se samotnými tlačítky pro vyvolání různých akcí (svítilna, režim Letadlo, hotspot a podobně).
Tyto ikonky nemají žádný popis a jedná se pouze o piktogramy, takže si budete muset zapamatovat, co která ikonka znamená. Režim Letadlo, Bluetooth či svítilnu samozřejmě poznáte, ale ne vše je grafické znázorněné tak jasně a nechtěným aktivacím různých prvků se čas od času nevyhnete. Pořadí ikonek i jejich počet lze naštěstí upravovat a při této reorganizaci Centra ovládání se popisky k jednotlivým ikonám zobrazí, takže zde můžete získat cennou nápovědu. Když na displeji potáhnete zleva, dočkáte se tradiční lišty s notifikacemi.
Systém HyperOS nabízí spoustu praktických funkcí, jako například AOD displej s rozsáhlými možnostmi personalizace, různá gesta, ovládací zkratky a podobně. Hlavními novinkami oproti MIUI je nový font písma a možnost ještě rozsáhlejšího přizpůsobení zamykací obrazovky. Ta může stylově ladit s AOD displejem (který je mimochodem výborný) a k dispozici je opravdu nepřeberné množství zajímavých stylů, kdy může zamykací obrazovka připomínat třeba obálku časopisu. Vypadá to dobře a za zamykací obrazovku určitě palec nahoru.
Palec opačným směrem ale každopádně dávám za obrovské množství bloatwaru, tedy aplikací, které jsou v systému předinstalovány již po prvním spuštění. Když opomenu systémové aplikace, jenž jsou ještě jakž takž v toleranci, HyperOS je zaplaven hromadou her a sociálními sítěmi, od LinkedInu až po TikTok.
Zajímavostí je pak to, že sociální síť X má na HyperOS pořád starou ikonku, tedy bílého ptáčka na modrém pozadí. Co se odladění týče, tak v tomto směru si není na co stěžovat a všechno běží jak na drátkách. Což ale není, vzhledem k výkonu, nic překvapivého.
V nitru Poca X6 Pro se nachází procesor Dimensity 8300 Ultra, což je poměrně netypická, ale rozhodně zajímavá (a dobrá) volba. Jedná se o osmijádrový čipset vyráběný 4nm litografií, který podporuje 5G a pyšní se vysokou taktovací frekvencí 3,35 GHz. Výsledkem je suverénně nejvyšší výkon v rámci zařazení do střední třídy, ale i v rámci cenové kategorie. Výkonnostně se Poco X6 Pro vlastně nachází na vlajkové kategorii a sám výrobce tuto řadu promuje prostřednictvím zisku 1,4 milionu bodů v populárním benchmarku AnTuTu.
To sice telefon v testu nezopakoval, ale 1,32 milionu bodů je pořád špičkový výsledek, který na statusu nejvýkonnějšího přístroje v rámci třídy nic nemění. Procesoru může sekundovat operační paměť 8 nebo 12 GB RAM LPDDR5X a vnitřní úložiště o velikosti 256 GB či 512 GB (UFS 4.0), takže na své si přijdou i na paměť nároční uživatelé. Vysoký výkon je patrný nejenom v syntetických testech, ale i při reálném používání, což je samozřejmě mnohem důležitější. Na telefonu si naprosto bez problémů zahrajete i ty nejnáročnější hry, a to na nejvyšší dostupné nastavení detailů.
Vysoký výkon je jedna věc, ale co odpadní teplo? Výkonné telefony většinou poměrně výrazně topí, nicméně Poco X6 Pro produkuje jen velmi málo tepla a ani při vysoké zátěži se nijak zásadně nezahřívá. Za to může z velké části jak účinné chlazení s odpařovací komorou o ploše 5000 mm², tak plastová konstrukce, která je na zahřívání méně náchylná než kovový rámeček a skleněná záda. Velmi umírněnou produkci tepla pak potvrzuje i zátěžový test v benchmarku 3DMark, který telefon dokončil s výbornou stabilitou takřka 82 %.
Poco X6 Pro hostí baterii s kapacitou 5 000 mAh, což by, čistě teoreticky, mělo značit nadprůměrnou výdrž. Tak tomu ale bohužel úplně není a ve skutečnosti mě výdrž trochu zklamala. Když se budete moc snažit a telefonu nedáte nijak zásadně zabrat, zvládnete možná den a půl, ale většinou počítejte spíše s jedním dnem a kouskem. Když pak dáte telefonu do těla a začnete více využívat jeho potenciál, procenta baterie letí dole poměrně rychle. Je možné, že za horší výdrž může i nový systém a jeho ne úplně dokonalá optimalizace spotřeby energie.
Pouze průměrnou výdrž ale jednoznačně vyvažuje nabíjení, jehož výkon čítá 67 W je tedy příjemně svižné. Výrobce uvádí 45 minut jako čas potřebný k plnému nabití telefonu a to víceméně odpovídá skutečnosti. Není to nejrychleji se nabíjející telefon v rámci střední třídy, ale rychlostí nabíjení rozhodně nezklame. Bezdrátové nabíjení schází, nicméně to není v této kategorii nic výjimečného.
Na lesklých zádech Poca X6 Pro se nachází trojnásobný fotoaparát, jenž svým sestavením nijak nepřekvapí. Jedná se o seskupení hlavního, ultra-širokoúhlého a makro objektivu, který se, bohužel, i ve střední třídě pořád drží, i když se jedná o víceméně zbytečnou věc. Rozlišení jednotlivých snímačů je 64 + 8 + 2 Mpx a detailnější pohled na jednotlivé objektivy najdete níže.
Fotoaparát se točí hlavně okolo primárního snímače, který je vcelku solidní s podává dobré výkony. Snímky jsou, i díky optické stabilizaci obrazu, ostré, šumu moc není a míra detailů je naopak slušná. Nejsou to sice nejlepší fotografie ve střední třídě, ale ostudu si s nimi rozhodně neuděláte a za zmínku stojí i až překvapivě dobré, reálné podání barev. Ve fotoaplikaci je pak k dispozici přepínač na 2násobné přiblížení, které je také slušné a výsledky nabízí solidní úroveň detailů v kombinaci s nízkou produkcí šumu.
Telefon nabízí maximálně 10× digitální přiblížení, které už je kvalitativně pochopitelně o několik řádů horší a výrazné softwarové zásahy do výsledných fotografií jsou patrné na první pohled. Ultra-širokoúhlý objektiv je pak maximálně průměrný a produkuje snímky se spíše tlumenějšími odstíny a patrným šumem. Ani míra detailů není nijak zázračná a rozostření po okrajích, typický neduh většiny ultra-širokoúhlých fotoaparátů, je patrné. Makro objektiv je pak jen do počtu a produkuje fotografie mrzkých detailů, se špatnými barvami a spoustou šumu.
Noční snímky jsou naopak poměrně slušné, dedikovaný noční režim celou scénu výrazně prosvítí a nijak tragická není ani typická saturace snímků v exteriéru do žlutého odstínu. Ani míra detailů není k zahození, ostrost je dobrá a celkově mě noční snímky docela příjemně překvapily. Portrétní fotografie jsou naopak takové nijaké a telefon neumí moc dobře pracovat s hloubkou ostrosti. Můžete si nastavit, jak moc chcete mít rozostřené pozadí, no výsledky budou pokaždé víceméně stejné. Selfie snímky jsou průměrné, se slušnou úrovní detailů.
Poco X6 Pro je rozhodně silný hráč ve střední třídě a je zaměřený v první řadě na poměr cena / výkon. Pokud chcete dostat za své peníze nejvýkonnější telefon, na kterém si zahrajete bez jakýchkoliv omezení všechny, i ty nejnáročnější hry, zde jste správně. Za 8 499 korun (cena za základní verzi s pamětí 8 + 256 GB) výkonnější telefon prostě neseženete a z dalších pozitivních vlastností musím vypíchnout i účinné chlazení, rychlý displej s vysokým rozlišením a velmi svižné nabíjení. Povedený je i hlavní fotoaparát, ačkoliv zbývající snímače jsou spíše do počtu.
Bez nedostatků se to bohužel neobešlo a tím největším je pravděpodobně systém HyperOS. Je plný předinstalovaných aplikací, v nastavení je lehce nekonzistentní a jsou v něm věci, které mě vyloženě štvaly, jako například nemožnost vypnout Centrum ovládání či ikony bez popisku. Mírným zklamáním byla i výdrž, která by měla být, dle papírové kapacity baterie, určitě lepší a zmínit musím také konstrukci s lesklými zády. Ta jsou doslova magnetem na otisky prstů, a pokud máte svůj telefon rádi čistý, Poco X6 Pro budete leštit velmi, velmi často.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
parádní poměr cena / výkon | výdrž mohla být lepší |
velmi nízké zahřívání, a to i v zátěži | zbytek fotoaparátu je jen do počtu |
výborný displej s vysokým rozlišením | záda jsou magnetem na otisky prstů a nečistoty |
solidní primární fotoaparát | HyperOS je plný bloatwaru |
rychlé nabíjení |