Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Skutečně mobilní telefony ohrožují naše zdraví?

  |  1 komentář  |  autor: Tomáš Richter

Je telefon blízkým a spolehlivým pomocníkem, anebo tichým nepřítelem? Častokrát omýlaná otázka, která mezi vědci nadělala spoustu paseky, se s mobilními telefony táhne od jejich vzniku. Máme se bát nebo ne? A pokud ano, tak čeho přesně?

Musel bych mít spoustu rukou, na jejichž prstech bych dokázal spočítat kolik vědeckých článků na toto téma vyšlo. Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů. A zvláště ty chytré nám vesměs slouží dobře. Voláme, píšeme, chatujeme, brouzdáme internetem, sledujeme videa, organizujeme s nimi svůj den a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Přesto se najdou lidé, u kterých roste obava, že nám škodí. Člověk je tak nastavený. Něco se mu líbí a už má tendence hledat chyby.

Mobily jsou s námi víc jak třicet let a my stále nevíme, jestli vůbec anebo jak moc nám škodí. Vliv elektromagnetického záření, které telefony vysílají, jedni označují za zdraví škodlivý a jiní tvrdí, že tomu tak není. Většina odborné veřejnosti a výsledky studií dávají druhé skupině za pravdu a tvrdí, že telefony školivé nejsou. Ale při nadměrném užívání negativní účinky na zdraví jedince nelze vyloučit. Také z toho nejste moudří? Nejste sami. Ale ono to vychází z logiky, že se nic nemá přehánět. Obecně platí, že nadměrná konzumace všeho nám škodí. Cokoliv, co je extrém, může znamenat problém.

Tip: Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

Možná jste se to někde dočetli, anebo víte. Mobilní telefony a vysílače stejně jako bezdrátová zařízení (WiFi, bezdrátové počítače atd.) vysílají mikrovlnnou radiaci. Většina systémů WiFi a některé bezdrátové telefony fungují na stejné frekvenci jako například mikrovlnná trouba, zatímco ostatní zařízení mohou používat odlišný kmitočet. WiFi bývá ve většině domácností neustále zapnuté, takže nepřetržitě vyzařuje. To platí i pro váš mobil, i když jej máte ve své kapse. A navíc tu máme ty mobilní vysílače, že? A ty se také nevypínají. Jinými slovy záření je všude okolo nás.

Vědecká komunita rozděluje elektromagnetické spektrum na „ionizující“ a „neionizující“. Neionizující radiace, která zahrnuje mikrovlnné záření, je považována za bezpečnou. Opakem je „ionizující“, která představuje například jaderný výbuch, jehož účinky na DNA jsou devastující. Co tedy vědcům vadí? Vadí jim to, že zatím nedokáží zmapovat, jestli i “zdravé” mikrovlnné záření na nás nemá v dlouhém časovém horizontu vliv. Někteří skeptici totiž věří tomu, že má. A dokonce jsou tací, kteří tvrdí, že telefony mohou způsobit i rakovinu. Že je to už tak “dost silné kafe”? Tak si představte, že v roce 2011 dokonce WHO považovala telefony za “možná” karcinogenní. Prostor pro spekulace tady tedy byl a je, viďte.

Přední expert Jonathan Samet z Colorada nedávno uvedl, že důkazy o škodlivosti nemají jasnou vypovídací hodnotu, ale že jakési riziko tu samožřejmě je. Na přímou otázku, jak to tedy je, Samet odpověděl: „Neříkám, že v tuto chvíli existuje nějaké zásadní a prokazatelné riziko ohrožení lidského zdraví, ale nějaké náznaky tady jsou a já nahlas říkám, že to musíme brat vážně a dopad telefonů nadále studovat, abychom se ujistili, že jakákoliv potenciální rizika můžeme vyloučit.“

A pokud jste to se čtením vydrželi až sem, tak by nás velice zajímalo, co si o tom myslíte. Přemýšleli jste někdy o telefonu jako o nutném zlu?

zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek+Studnicka
Marek+Studnicka

Souhlasím s autorem článku.Zatím opravdu není jednoznačně prokázáno,zda-li telefony škodí či nikoliv,nicméně je to o střídmém pokud možno užívání,ale i to je v tomto ohledu obecný pojem

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Také "bleskurychlé" MIUI 10 bude představené 31. května

Také „bleskurychlé“ MIUI 10 bude představené 31. května

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chystá akci roku, na které odhalí výroční vlajkový model Mi 8, ale také spoustu dalších novinek. Třeba…

Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Na začátku příštího měsíce se bude jako každý rok konat vývojářská Apple konference WWDC. Letos zde má být představena…

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejský Samsung oživuje v současnosti velmi populární střední třídu novinkami, které mají navázat na poměrně povedené předchozí generace. Na…

Mobilní zobrazení