Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Nokia XL: první dojmy z nejvybavenějšího Androidu od Nokie (video)

  |  5 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Překvapení! Jak jinak než tímto slovem lze popsat to, co si pro nás Nokia dnes připravila. Nejen, že představila historicky první Nokii s Androidem, ony jsou tu najednou hned tři. Tu nejvybavenější jsme si krátce otestovali a tady jsou naše dojmy.

Nokia dnes v Barceloně představila hned tři nové modely s Androidem. Všechny tři zapadnou do nové řady X a jelikož modely X a X+ jsme vám přinesli v samostatném článku, nyní vám přinášíme naše první dojmy z nejvybavenějšího modelu z této trojice, tedy Nokie XL, který disponuje 5″ displejem a který jsme si měli možnost krátce vyzkoušet.

Nokia XL se vzhledově řadí někam mezi řadu Asha a Lumia. Rozměry telefonu jsou 141 x 77 mm, tloušťka je 10,9 mm a hmotnost přístroje činí už nemalých 190 gramů. Přesto model působí v ruce velmi lehkým a hlavně kvalitním dojmem, dokonce kvalitou zpracování připomíná řadu Lumia, nikde nic nevrže, použitý plast působí kvalitně a Nokia opět dokazuje, v čem je dobrá. Telefon se navíc i přes svou velikost skvěle drží. Model narozdíl od Lumií nedisponuje hardwarovou spouští fotoaparátu, ovšem dočkáme se zde dvojtlačítka ovládání hlasitosti i zamykacího tlačítka.

Nokia XL disponuje velkým, 5″ IPS LCD displejem (tedy o rovný palec více než u Nokie X/X+), ale opět jen s WVGA rozlišením (800 x 480 pixelů) a jemnost je tedy už hodně malá, výsledná hodnota je totiž pouze 187 ppi. O výkon se zde stará 2-jádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1 GHz a 768 MB operační paměti RAM. Vnitřní paměť je 4 GB a je dále rozšiřitelná o dalších 32 GB pomocí microSD karet.

Nokia vybavila svůj model 5 Mpx fotoaparátem autofokusem a LED diodou a se světelností f/2.8. Nachází se zde také 2 Mpx přední kamerka pro videohovory. Dočkali jsme se také Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 3.0 a GPS modulu, na NFC ani LTE se bohužel nedostalo. Baterie má kapacitu 2 000 mAh.

Prostředí telefonu je stejné jako u Nokie X/X+. Silně tedy evokuje operační systém Windows Phone od Microsoftu, ačkoliv se jedná o Android. Ten byste ale opravdu na první pohled nepoznali. Nadstavba se totiž skládá z dlaždic, které jsou typické právě pro mobilní systém od Microsoftu. Nedočkáme se zde velice pravděpodobně aplikačního obchodu Google Play ani dalších služeb Googlu, místo toho bude telefon disponovat službami od Nokie a Microsoftu.

Nokia XL by ale měla rozjet všechny androidí aplikace a na tiskové konferenci bylo zmíněno několik aplikačních obchodů, za zmínku stojí např. Nokia Store apod. Co se týče služeb a aplikací od Nokie a Microsoftu, dočkáme se zde např. cloudové služby OneDrive s roční neomezenou kapacitou zdarma, komunikační služby Skype s měsíčním premium účtem pro volání do celého světa zdarma, HERE služeb s off-line GPS od Nokie apod. Nokia si navíc přichystala některé své bonusové fnkce, které známe z Lumií, např. Glance screen, tedy zobrazování času a notifikací na zhasnutém displeji či dvojité poklepání na displej k jeho probuzení.

Za zajímavost stojí, že se Nokia u příležitosti představení těchto modelů zdráhala oznámit, že použitým operačním systémem je Android. Pouze jednou to bylo jakoby mimochodem zmíněno a také na oficiálních stránkách Nokie se u tohoto modelu nachází jako použitý operační systém Nokia X software platform 1.0. Nokia XL se bude vyrábět v mnoha pestrobarevných variantách, tolik typických pro finského výrobce. Dočkáme se tak zelené, černé, bílé, červené, žluté a modré varianty.

Nokia bude na tyto modely lákat především cenou. Ta by totiž za Nokii XL neměla překročit 109 EUR, tedy zhruba 3 000 Kč. Dostupnost byla oznámená na druhý kvartál letošního roku, ovšem nevíme zatím, zda se dočkáme i v Evropě, potažmo u nás, jelikož modely jsou cíleny především na rozvojové trhy. Bude zajímavé sledovat, jaké budou mít androidí modely prodeje a také jak ovlivní prodeje nejlevnějších Lumií.

Co si myslíte o Nokii s Androidem? Myslíte, že je to dobrý nápad? Vydala se Nokia konečně správným směrem? Koupili byste si Nokii XL, potažmo Nokii X či X+? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Dění přímo v Barceloně můžete navíc sledovat také v našem speciálním článku s online zpravodajstvím nebo rovnou na našem speciálním Twitter kanálu @mobilizujemeMWC, kde se vše dozvíte z první ruky.

ČLÁNKY:, , ,
Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí.…

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Mobilní zobrazení