Recenze Nokia Lumia 830: Okna, která nechcete zavřít
Takhle by měl vypadat každý telefon střední třídy. I odpůrci telefonních Windows musejí smeknout minimálně před zpracováním, fotoaparátem a designem, který Lumia 830 do této kategorie přináší. Dnešní recenze ukáže, zda to stačí na překonání limitů, které s sebou nese systém od Microsoftu už ze své podstaty.
Jako má každý kapitán svého prvního důstojníka, má i Nokia Lumia 930 svou „osmsettřicítku“. A právě tak, jako musí první důstojník umět kapitána v případě nouze kdykoli nahradit, i Lumia 830 hraje roli jakési odlehčené vlajkové lodi, za níž se ve srovnání se špičkovým modelem nemusíte stydět. Ba naopak – novinka (oficiálně stále ještě) finského výrobce dokáže v některých ohledech svého dražšího souputníka hravě překonat. Podle mého soukromého průzkumu navíc existuje poměrně velká skupina zákazníků, která by Lumii 830 dala před špičkovým modelem přednost.
Základní parametry: Nokia Lumia 830
Rozměry | 139 x 71 x 8,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 150 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5“, rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 400, grafika Adreno 305 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Windows Phone 8.1 |
Fotoaparát | 10 Mpx, blesk, optická stabilizace obrazu, natáčení Full HD videa, 0,9 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 200 mAh |
Obsah balení | microUSB + USB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Lumii 830 si můžete zakoupit u Sunnysoftu.
Design a zpracování: Luxus ve střední třídě
Nokia Lumia 830 totiž ve srovnání s „devětsettřicítkou“ rozhodně nepůsobí laciněji. Je zkrátka jen jiná. Jako by při rozhodování zákazníků mezi těmito dvěma modely neměl hrát roli obsah peněženky, ale pouze osobní vkus. Zatímco vyšší model se hodí spíše do mužské ruky – a to už kvůli své hmotnosti, větší tloušťce a celkově větší „cihlovitosti“, tenký profil a světlé barvy Lumie 830 budou více vyhovovat křehčímu pohlaví.
Jediný problém mohou mít drobnější dámy se šířkou a výškou přístroje. Ač má i nový model pětipalcový displej, oproti Lumii 930 je o něco vyšší a širší. Do okrajů displeje se proto hůře dosahuje i mužům a například pro stahování notifikační lišty musejí i pánové použít druhou ruku.
Hlavní poznávací znamení nové Nokie představují sklíčko zaoblené na okrajích a mohutný stříbrný kovový rám. Ten ani po téměř dvoutýdenním intenzivním používání nenese jakékoli známky poškození, což do budoucna představuje hezký příslib. Telefon navíc příjemně chladí do ruky a uživatel tak získává pocit, že drží v ruce cosi prémiového.
Když se však dotknete polykarbonátového krytu, který tvoří záda telefonu, je zmíněný pocit ten tam. Kryt se dá jednak sejmout možná až příliš snadno a navíc se ve svém středu mírně prohýbá. Nezbývá proto než se utěšovat, že snímatelný kryt znamená také vyjímatelnou baterii a schovají se pod něj sloty na nanoSIM a microSD, které by jinak musely najít své místo pod nevzhlednými šuplíčky na boku. A co víc: až vás omrzí bláznivé barevné varianty, vždycky si můžete koupit bílý kryt, jenž je asi jediný, který Lumii 830 vážně sluší.
Displej, ovládání a baterie: Směs nadšení a frustrace
Není to tak dlouho, co jsem na tomto místě kritizoval Lumie 625 a 530 za to, že dělají druhdy odladěnému systému Windows Phone medvědí službu. Operační systém od Microsoftu na hardwarově poddimenzovaných telefonech s ošklivými displeji mírně laguje a ztrácí mnoho ze své elegance. Lumia 830 ale představuje úplně jiný případ. IPS LCD displej s HD rozlišením vypadá zkrátka skvěle. AMOLED displej Lumie 930 má sice ještě o něco živější barvy a vyhlazenější písmo – toho si však všimnou jen rejpalové či majitelé iPhonů, kteří už HD vůbec nepovažují za relevantní rozlišení.
Podobně se to má s hardwarovými parametry „osmsettřicítky“. Jeden gigabyte RAM v kombinaci se 4-jádrovým Snapdragonem 400 nevypadají jako bůhvíjaký „trhač asfaltu“, troufám si ale tvrdit, že vás v práci nijak omezovat nebudou. V praxi jsem si zpomalení všiml pouze u složitějších her, kdy déle trvá, než se rozeběhnou. Po delším hraní ale většinou běží zcela plynule. Na rozdíl od nedávno testovaných slabších modelů Nokie jsem se nesetkal ani s tím, že by RAM nedokázala obsloužit vyšší počet spuštěných aplikací. I v případě, že telefon některou z nich zavře, spustí se posléze tak rychle, že to uživatele nijak neobtěžuje.
Windows Phone ve verzi 8.1 přichází v Lumii 830 už s předinstalovanou aktualizací Denim. Ta posouvá mobilní okna opět o něco blíže k ostatním operačním systémům. Některé nedostatky Windows Phone ale opět ne a ne napravit – až se skoro zdá, že je operační systém obsahuje úmyslně. Mluvím například o stále nedořešených doručenkách SMS, které se neumí asociovat se jménem přiřazeným k telefonnímu číslu. Pokud si číslo navíc neuložíte jako mobilní, ale třeba jak pracovní, SMS na něj z aplikace zpráv vůbec neodešlete. Abyste nahráli do telefonu vlastní vyzváněcí melodii, potřebujete málem diplom z MIT. Vyhledávání v telefonu pomocí Bingu je pomalé – přesto má k dispozici vlastní tlačítko. A notifikační centrum, které se nachází ve stahovací roletce, má k funkčnosti svých protějšků z Androidu a iOS asi tak daleko, jako je z Venuše k Marsu.
K tomu všemu se bohužel přidává i zcela unikátní problém Nokie Lumia 830: poté, co přijmete hovor, musíte počkat 2-3 sekundy, a teprve poté začít mluvit. Na mnou testovaném kusu totiž přesně tak dlouho trvalo, než se hlas začal přenášet a druhá strana hovoru proto většinou mlčela, popřípadě se ve sluchátku ozývalo zmatené „Haló? Haló!“
To, co teď napíšu, možná bude pro fanoušky konkurenčních platforem nepochopitelné: na většinu těchto problémů se dá zvyknout a Lumii 830 je snadno odpustíte. Windows Phone totiž podle mého stále představují ten nejvíc user-friendly systém na světě. Koncept živých dlaždic stále zůstává nepřekonán a aktualizace Denim do něj dokonce přidává i řadu vylepšení. Na ploše můžete například dlaždice třídit do složek – poté už prakticky vůbec nemusíte navštěvovat seznam všech aplikací a dokonce ani rolovat v nabídce start.
V Nokii Lumia 830 naleznete také vylepšenou „Glance Screen“, tedy spořič obrazovky se zobrazením notifikací, který se dá aktivovat pohybem ruky nad displejem zamčeného telefonu. Nově v něm můžete nechat zobrazovat například předpověď počasí. Jen pro zajímavost – dražší Lumia 930 tento užitečný režim postrádá úplně.
Pochválit musím také mobilní Explorer, který se konečně stal dospělým mobilním browserem. Vůbec poprvé se mi na platformě Windows Phone korektně zobrazovaly všechny stránky, na které jsem zabrousil. Návyková je také podpora podpora gest – zpět a dopředu se dostanete přejetím prstu po displeji.
Opět jsem se také zamiloval do klávesnice mobilních Windows. Lepší dotykovou klávesnici zkrátka nemá nikdo. Funkcemi ji sice překoná každá druhá v Google Play – osobně mi to je ale úplně jedno. Na Lumii 830 jsem totiž psal zcela bez překlepů, a to díky optimální velikosti a rozestupu tlačítek – to je pro mě coby uživatele BlackBerry Q10 s hardwarovou klávesnicí nadpozemský výkon. Velký díl zásluh na tom má ovšem velmi kvalitní našeptávání, které od minulých verzí Windows Phone 8.1 doznalo radikálních zlepšení. Když jsem zjistil, že nápověda zná sama od sebe i slovo „výběrko“ (míněno výběrové řízení), přestal jsem na obsáhlostí její slovní zásoby přemýšlet a zapnul autokorektury na plný výkon. Že by telefon napsal jiné slovo, než bych chtěl, se mi stalo jen asi třikrát.
Pokud ale telefon vydrží nabitý jen pár hodin, veškeré funkce jsou rázem zbytečné. To naštěstí u Nokie Lumia 830 nehrozí. Podle mých zkušeností telefon i přes průměrnou kapacitu baterie 2200 mAh vydrží od rána do večera, ať se děje, co se děje. Zásluhu na tom má zejména nízký odběr v režimu spánku – asi jedno procento za dvě hodiny. A to přesto, že jsem měl neustále zapnuté GPS. Uživatelé, kteří využívají telefon hlavně ke komunikaci, se proto mohou těšit na výdrž v řádu dní.
Fotoaparát a multimédia: Těžko hledá konkurenci
Nebudu lhát – lepší fotoaparát než jednotku PureView s optickou stabilizací v Lumii 830 mezi telefony kategorie kolem deseti tisíc nenajdete. Samozřejmě s výjimkou výprodejové Lumie 1020. Spuštění aplikace Lumia Smart Camera sice po stisknutí hardwarové spouště trvá přibližně tři sekundy, poté ale už můžete sekat fotografie jako na běžícím páse. Nejpřekvapivější zkušeností pro mě byl fakt, že rychlost expozice se díky vysoké světelnosti objektivu nesnižuje ani v noci s vypnutým bleskem. Lumia 830 zkrátka fotí okamžitě – a to vždy.
I když blesk zapnete, dočkáte se překvapivě kvalitních výsledků. Ač nepatřím mezi profesionální fotografy, svým laickým pohledem nepovažuji ani jednu scenerii focenou ve tmě za přesvícenou, nebo naopak příliš tmavou. Jednodiodový blesk dokonce v rámci možností zachovává na snímku relativně přirozené barvy.
Nejhorší obrázky paradoxně vycházely z Nokie za středního světla v případě, že se fotografovaný objekt hýbal. I tak ale snímky barevným podáním a ostrostí okolí překonávají své soupeře o několik koňských délek. To samé pak platí i o záznam Full HD videa, které je jednoduše parádní. Optická stabilizace zcela bez zaváhání eliminuje jakýkoli třas v ruce kameramana a záznam dokonce neobsahuje ani otravné automatické přeostřování. Za plynulý pohyb ve švenku, jako umí Nokia Lumia 830, by pak jiní výrobci telefonů vraždili.
Snímky pořízené s Lumií 830
Samostatnou kapitolu si pak zaslouží postprodukce fotografií. Nokia (popřípadě Microsoft) nabízí celou škálu fotoaplikací, které dokážou fotografické výsledky ještě vylepšit. Osobně mě nejvíc zaujaly schopnosti předinstalovaného prográmku Creative Studio – ten představuje téměř plnohodnotný fotoeditor, jednoduchým ovládáním plně přizpůsobený ovládání na malém displeji. Pokud to s mobilní fotografií myslíte vážně, neuvažujte o jiném telefonu, než právě o Nokii.
Pokud ale raději posloucháte hudbu nebo sledujete filmy, s čistým svědomím si naopak kupte cokoli jiiného. Ani poslední aktualizace Windows Phone 8.1 nedokázala přinést podporu MKV ani titulků. V přehrávači hudby zase dokáže uživatele otrávit nutnost vstupovat pro nastavení ekvalizéru do nastavení celého telefonu. Připomínám navíc, že zmíněný ekvalizér funguje pouze s přiloženými sluchátky. Pokud posloucháte hudbu například v autě pomocí handsfree Bluetooth soupravy, vyhodnotí ji telefon jako nepodporované příslušenství a zvuk prostě nepřizpůsobíte, ani kdybyste se rozkrájeli. Částečné řešení představují aplikace třetích stran.
Zhodnocení, konkurence
Nová Nokia Lumia 830 je krásná. Působí jako výrazně dražší telefon – cenovce deseti tisíc se každý, kdo ji držel v ruce, zdráhal uvěřit. Navíc úžasně fotí. Troufám si dokonce tvrdit, že ve světě mobilních Windows neseženete lepší telefon. Oproti vlajkové lodi Nokie, Lumii 930, totiž získáte navíc slot na paměťové karty a užitečnou funkci Glance Screen neboli „Rychlý náhled“. Subjektivně je pak Nokia i hezčí a kompromisy, které představuje zejména hardwarová výbava, nejsou příliš znát.
Pokud ale preferujete Android, zřejmě vás k utracení deseti tisíc za tento telefon nepřesvědčí nic. Nářky přeučených uživatelů na omezené možnosti systému Windows představují ve světě mobilních telefonů věčný námět na flamewar. Současný stav, kdy producenti kvalitních aplikací Windows Store obcházejí obloukem, a ten je pak plný balastu s falešnými názvy, se navíc k lepšímu obrací jen velmi pomalu. To však není vina nové Nokie.
Přátelům operačního systému od Google musím nabídnou argument těžšího kalibru. Sáhněte si do svědomí: jak často se vám stalo, že jste museli svůj telefon nuceně restartovat? Jak často vám padají aplikace? A jak často musíte využívat pročištění operační paměti task managerem? Mně během dvou týdnů s Nokií ani jednou. A to kolikrát stojí i za funkční kompromisy.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |