Mobilizujeme.cz

Nové Lumie 830 a 735: Poprvé pod taktovkou Microsoftu

  |  14 komentářů  |  autor:

Nové Lumie jsou tady! Na prodejních krabičkách s modely Lumia 830 a Lumia 735 se poprvé objevuje název Microsoft Mobile – a to neznamená nic jiného, než to, že na klasickou Nokii už můžete pomalu zapomenout. Jaká bude nová éra mobilního Microsoftu?


Na těchto krabičkách označení Microsoft Mobile spatříme zatím jen na boku (není vidět) a malým písmem

Obě nové Lumie působí velmi sympaticky. Jsou lehké, hezké a nestojí konečně příliš mnoho. Za nový fotomodel Lumia 830 dáte v oficiálním dovozu 10 390 Kč, za selfie smartphone Lumia 735 pak 7 190 Kč (objevuje se také v provedení Lumia 730 bez LTE, ale s dual SIM, za 6 390 Kč). Společným jmenovatelem je pro obě novinky nejnovější Windows Phone 8.1, HD displej či 4-jádrový procesor Snapdragon 400. Každý model se ale specializuje na něco jiného.

Kovová a fotící Lumia 830

Nová Lumia 830 pokračuje v designu z části hliníkové Lumie 925 s polykarbonátovými zády. Stejný případ je i zde. Vzhled je skutečně nápaditý a při používání telefon v ruce působí luxusním dojmem. Je tady však jedno „ale“. Hned po rozbalení nového kusu z krabice zadní kryt zcela nedoléhal a že o tom asi i samotný výrobce ví, naznačuje měkký molitan připevněný k odjímatelnému zadnímu krytu. Má zabraňovat prohýbání krytu, jenže ten se stejně lehce promačkává. Zatím to při používání není problém, ale uvidíme časem.

Aktuální cena Nokia Lumia 830: (zdroj: Heureka.cz)

Při přímém srovnání obou nových Lumií vedle sebe je naživo krásně vidět, že hezčí displej má vyšší model Lumia 830. A přitom má paradoxně nižší jemnost (294 ppi), kvůli totožnému HD rozlišení na větší 5″ úhlopříčce. Ovšem ruku na srdce, kdo pozná rozdíl 22 ppi? Použitý IPS LCD panel je zkrátka jasnější než AMOLED u druhého modelu. A dokáže navíc zobrazit na zhasnutém displeji informace jako je čas, zmeškané události apod. To naopak Lumia 730/735 neumí.

Oba modely pak podporují probuzení dvojitým poklepáním kdekoliv na zhasnutém displeji. To se občas může hodit, i když jak Lumia 730/735, tak i Lumia 830, mají vypínací tlačítko krásně dostupné na pravém boku. Předností Lumie 830 je pak PureView fotoaparát. Má totiž blesk, optickou stabilizaci, ale i slušné 10 Mpx rozlišení. A hlavně – spuštění netrvá celou věčnost jako u modelu 1020! Zatím je ale na hodnocení fotoaparátu příliš brzy.


Zadní kryt kolem fotoaparátu je lehce vystouplý nad povrch, ale asi jen o 1 mm

Při používání nejnovějších Windows Phone 8.1 nenarazíte na nic úplně nového, co by neměly už předchozí novinky s touto verzí systému. Můžeme potvrdit, že je zatím prostředí poměrně svižné a plynulé. Jen při spouštění aplikací jsou znát menší časové prodlevy.

Selfie královna Lumia 730/735

Výrobce znovu používá tolik charakteristické polykarbonátové tělo, se kterým již přišla Lumia 800 a její následovnice. Zadní kryt je však odjímatelný, nejde o unibody konstrukci. Přesto je telefon bytelný, pevný (a hlavně také lehký) a nemá nikde žádné nedostatky, jako vyšší Lumia 830. Uvidíme časem.

Aktuální cena Nokia Lumia 735: (zdroj: Heureka.cz)

Displej má oproti vyšší novince menší (4,7″) a ještě k tomu na něm zabírají místo klávesy pro ovládání. Naštěstí si s tím ale výrobce poradil a přes jednoduché swipe gesto můžete spodní ovládací lištu kdykoliv rychle schovat. Funguje to bezchybně. Displej je díky technologii AMOLED tmavší a hlavně pak samotná černá je skutečně černá.

Jak už jsem zmínil, Lumia 730/735 nepřináší informace na zhasnutém displeji, naopak probouzení dvojitým poklepáním ji stejně jako Lumii 830 nechybí. Prostředí je také dobře odladěné. Jednu nepříjemnost si ale výrobce neodpustil – v balení najdete jen klasickou microUSB nabíječku a USB kabel samotný si musíte případně dokoupit. Ale můžete to brát i jako výhodu – kdo dnes má s telefonem automaticky nabíječku s delším kabelem?

Předností levnější Lumie 730/735 je pak focení tzv. selfie. Díky širokoúhlému objektivu a rozsáhlému nastavení včetně různých filtrů a editačních možností následně po pořízení můžete dosáhnout naprosto perfektních selfie snímků. Je libo větší oči, větší úsměv nebo snad nějakých jiných úprav?

Pokud vás cokoliv ohledně obou modelů zajímá, ptejte se nás v diskuzi pod článkem. Rádi zajímavé poznatky z vašich otázek zahrneme do připravovaných recenzí.

ČLÁNKY:, , , , , ,
Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

VČERA  |    |  diskuze (0)

Antigravitační pouzdro je nová vychytávka, která sice váš telefon nezbaví gravitace jako takové, ale dokáže překvapivým způsobem přichytit smartphone na sklo či…

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

VČERA  |    |  5 komentářů

Zhruba před dvěma týdny představila kalifornská společnost nové iPhony. Konkrétně se jedná o iPhone 8, 8 Plus a výroční iPhone X. První…

Mobilní zobrazení