Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nokia 5800 XpressMusic: dotyková multimediální pecka

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokia 5800 XpressMusic, známá také pod kódovým označením Tube, je multimediální telefon s novou verzí operačního systému Symbian S60 5th Edition. Novinka disponuje 3,2″ dotykovým displejem, GPS navigací, stereo reproduktory či datovými funkcemi HSDPA a Wi-Fi. Nokia Tube tedy slibuje pořádnou dávku zábavy.

Finský výrobce představil svůj první chytrý telefon s dotykovým displejem až jako jeden z posledních předních výrobců. O to více se toho ale o Nokii 5800 Tube napsalo. Telefon si dokonce zahrál v hudebním klipu Keeps Gettin‘ better od Christiny Aguilery či také v batmanovském filmu The Dark Knight. Prodej Nokie Tube se pak měl co nejvíce podobat prodeji Apple iPhonu – lidé netrpělivě čekali na zahájení prodeje v Praze. Po marketingové stránce toho tedy finský výrobce připravil mnoho.

Mobilní telefon Nokia 5800 XpressMusic do recenze zapůjčil X-Store.CZ.


Nokia 5800 XpressMusic – oficiální fotografie

Základní parametry Nokie 5800 XpressMusic

Rozměry111 x 52 x 15,5 mm
Hmotnost109 gramů
Barvačerveno-černá, modro-černá
Displej3,2″, dotykový, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev
Procesor a paměťprocesor 369 MHz, paměť 128 MB RAM a 256 MB ROM

+ paměťové karty microSD

Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Multimédiahudební a video přehrávač, FM rádio, 3,5 mm konektor Jack, stereo reproduktory s 3D efekty, Java, TV-out, internetový prohlížeč Safari, GPS navigace
Fotoaparát3,2 Mpx, autofocus, 2x LED dioda, nahrávání VGA videa (640 x 480 px)
Datové funkceHS-USB 2.0, Bluetooth, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi
Baterie a výdržLi-Ion 1320 mAh, doba hovoru: až 8,8 hod, pohotovostní režim: až 406 hod
Obsah baleníuživatelská příručka, CD-ROM se softwarem, datový USB kabel, TV-out kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, 2x stylus, trsátko, rozevírací stojánek, ochranné pouzdro, 8 GB paměťová karta microSD
Cena a dostupnost8 000 Kč včetně DPH, březen 2009

TIP: Pro podrobné technické parametry navštivte náš katalog mobilních telefonů.

Kapitoly recenze:

————————————————————————————————————————————-

Obsah balení: štědrá nadílka

V balení najdeme kromě telefonu řadu užitečného příslušenství. Samozřejmostí je uživatelská příručka a různé prospekty. U hudebního telefonu jak se sluší a patří nechybí CD-ROM se softwarem, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky a pořádná paměťová karta microSD s kapacitou 8 GB. Pro ovládání je přibalený 2x stylus a trsátko. Srdce multimediálního nadšence si Nokia Tube získá přítomností TV-out kabelu a rozevíracího stojánku, na který je možné telefon umístit třeba při sledování filmů. Aby telefon také něco vydržel, balení obsahuje ochranné pouzdro z pryže.


Obsah balení – netradiční je především skládací stojánek

Vzhled a konstrukce: obyčejné provedení

Nokia 5800 XpressMusic je svými rozměry 111 x 52 x 15,5 mm středně velký mobilní telefon klasické konstrukce. S hmotností 109 gramů se také řadí mezi tatáž kategorii. Výrobce použil na celém telefonu lesklé i matné plasty. Díky tomu se sice dostal s hmotností na přijatelné hodnoty, ovšem tak klíčový telefon by si zasloužil spíše hodnotnější materiály. Jelikož si ale telefon budou kupovat především mladší lidé, tak na to finský výrobce nebral příliš velký ohled. Lépe je na tom až vlajková loď Nokia N97.


Nokia 5800 XpressMusic je z plastů, na kterých se lehce uchycují nečistoty

Barevná linie podél boků působí při vhodném odrazu světla módním dojmem. Možná by ale měla být mnohem více na očích. Telefon totiž nepřináší žádný další módní prvek. Konstrukční zpracování Nokie 5800 Tube je na dobré úrovni. Pouze hrany přední strany lehce vrzaly po promáčknutí.


Na zadní straně zaujme stříbrný rámeček okolo objektivu fotoaparátu

K hranám na přední straně telefonu máme i další výtky. Jsou ve vyšší úrovni než displej, a tak během našeho testování byly usazované nečistoty často zanášeny pod okraj hran. Stejně tomu tak bylo i na bocích telefonu.


Boky s barevnou linií jsou na celém telefonu „nejmódnější“

Baterie a výdrž: průměrné hodnoty

Finové vybavili Nokii Tube baterií Li-Ion s kapacitou 1320 mAh. Podle oficiálních údajů činí doba hovoru až 8,8 hodin a doba v pohotovostním režimu až 406 hodin. Nám telefon vydržel při běžném zatížení zhruba 2 až 3 dny. To je asi tak dnešní průměr u mobilů. Šetřit baterii se snaží čidlo nad displejem, které dokáže regulovat úroveň podsvícení displeje v závislosti na okolním světle. Vedle se nachází také druhé čidlo pro automatické vypnutí podsvícení displeje během hovoru při přiblížení telefonu k uchu.


Telefon bez zadního krytu

Displej: dotykový s vysokým rozlišením

Displej u modelu Tube je dotykový s úhlopříčkou 3,2″, typu TFT, s vysokým rozlišením 360 x 640 px a se schopností zobrazit až 16 milionů barev. Dotykový displej bohužel používá rezistivní technologii. Ovládání prsty proto není tolik pohodlné jako například u Apple iPhonu. Citlivost dotykového displeje je ale dobrá.


Detail dotykového displeje z několika úhlů

Prostředí telefonu: dotykový Symbian poprvé

Nokia 5800 XpressMusic je prvním telefonem finského výrobce, který disponuje otevřeným operačním systémem a dotykovým displejem. Použita byla nová verze systému Symbian 9.4 S60 5th Edition. Ta je kromě grafické změny ikonek přizpůsobena dotykovému ovládání. Mouchy se tu tak jako tak najdou. Jde především o ztížený pohyb v podnabídkách pomocí postranní lišty, která je malá a někdy vůbec nereaguje na sebepoctivější dotyk. Pohybovat se v menu a nabídkách je také možné sunutím prstu po ikonkách, ovšem tento způsob je značně nevyhovující. U zbylých předních výrobců – Samsungu, LG a Sony Ericssonu, už je třeba možné listovat nabídkou gesty jako u iPhonu. Nokia zatím tuto možnost nepřináší. I proto u telefonu nalezneme 2x stylus či trsátko s poutkem.

Další nepříjemnou změnou je otevírání složek v podnabídkách menu. Některé stačí stisknout jednou, jiné musíme potvrdit „dvojitým klepnutím“. Vzhledem k tomu, že v tom není žádný pochopitelný systém, je i značně zkušený uživatel často dezorientován. Na druhou stranu chválíme zabudování akcelerometru, díky kterému lze překlápět obsah displeje. Nová verze Symbianu přináší aktivní pohotovostní režim. Ten je ale oproti tomu používanému u modelů s verzí S60 3rd Edition značně ochuzen. Chybí například možnost umístění úkolů a poznámek na plochu, vyhledávání dostupných Wi-Fi sítí a na plochu se vejdou jen čtyři zkratky. V nastavení můžeme zvolit jiný typ pohotovostního systému – zobrazení kontaktů. Oba typy ovšem nelze spustit zároveň. Na ploše je příliš mnoho nepoužitého místa, doufejme, že se výrobce pro příště poučí.

Telefonování: chytré a rychlé vyhledávání kontaktů

Pomocí zkratky na úvodní obrazovce je možné otevřít softwarovou číselnou klávesnici a rychle vytočit telefonní číslo. Vedle této zkratky se nachází také druhá zkratka pro otevření telefonního seznamu. V něm je možné vyhledávat postupným zadáváním znaků z předobrazených písmen, na která začínají jména a příjmení vašich kontaktů. To je velmi šikovné. Telefonní seznam pojme tolik kontaktů, kolik se jich jen vejde na volnou vnitřní paměť telefonu. Ke každému kontaktu můžeme kromě několika telefonních čísel přiřadit obrázek, vyzváněcí melodii, e-mail, přezdívku, fax, webovou adresu, narozeniny, výročí či libovolnou poznámku. Hlasové vytáčení známé z mnoha Nokií model Tube nepřináší.

Zprávy: psaní čtverým způsobem

Psaní zpráv je možné rovnou čtyřmi způsoby: ručně pomocí rozpoznávání písma, přes miniklávesnici QWERTZ či klávesnici QWERTZ na celé obrazovce (v obou případech jde ve skutečnosti o QWERTY) nebo pomocí alfanumerické klávesnice. Nejrychlejší a nejpřesnější je rozhodně psaní přes QWERTY klávesnici na celém displeji. Displej vždy po zadání znaku mírně zavibruje, což připomíná psaní na mechanické klávesnici. Pomocí alfanumerické klávesnice lze psát za pomoci slovníku T9. V editoru zpráv je odpočítáván počet znaků do právě psané zprávy. Máte tak vždy přehled o délce zprávy. Samozřejmostí je emailový klient či multimediální zprávy MMS.

Zábava: hudba, hry a filmy na plný pecky

Nokia 5800 XpressMusic není, jak hovoří označení a zařazení, jen hudebním telefonem. Přináší pořádnou multimediální výbavu. K tomu je potřeba svižný procesor a velká paměť. Přístroj je poháněn poměrně svižným procesorem s taktem 369 MHz. Operační paměť RAM činí obvyklých 128 MB a vnitřní paměť 256 MB ROM. Úložný prostor lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD či microSDHC až o 16 GB. V balení velmi mile potěší dodávaná 8 GB karta microSD.

Hudební přehrávač třídí skladby podle mnoha kritérií, nechybí podcasty či vytváření playlistů. Složky je možné hledat pomocí postupného zadávání znaků. Během přehrávání je zobrazen obal alba, pokud je tedy k dispozici. V nastavení lze zvolit náhodné přehrávání, opakování skladeb, nastavit stereováhu, aktivovat hlučnost či rozšíření sterea. Ekvalizér nabízí přednastavené profily a lze vytvořit i nový. Při přehrávání a minimalizaci přehrávače se v pohotovostním režimu zobrazí pruh pro ovládání hudby.

Špičkový dojem z reprodukce obstará dvojice kvalitních stereo reproduktorů. Jedinou výtku na jejich adresu bych směřoval k nešikovnému umístění. Při přehrávání videa v režimu na šířku se totiž reprodukce z reproduktorů umístěných na levém boku telefonu šíří směrem dolů a rozráží se o podložku. Mnohem praktičtější by bylo umístit reproduktory na pravý bok telefonu či na bok horní a dolní. K telefonu je dodáván stereo headset s peckovými sluchátky a redukcí na 3,5 mm konektor Jack. Sluchátka musí být připojena pro naladění frekvencí FM rádia, neboť slouží jako anténa. U FM rádia se sluší zmínit funkce RDS pro zobrazení informací o právě přehrávané skladbě a interpretovi.

Nokia 5800 XpressMusic přináší dvě předinstalované hry, a to: Racing Thunder Global Race a Bounce. V prvním případě jde o závodní hru, která využívá akcelerometru pro ovládání auta. Jednoduše telefon držíte v rukou jako volant a natáčením telefonu zatáčíte. Druhá hra je veleznámá kulička Bounce v 3D provedení. Ovládá se pomocí dotykového displeje. Další hry lze do telefonu doinstalovat díky Javě 2.0 či otevřenému operačnímu systému Symbian. K dispozici je také GPS navigace s aplikací Nokia Mapy 2.0, ovšem nezahrnuje plnohodnotnou navigaci včetně hlasových pokynů. Aplikace YouTube pak otevře uživateli svět videí a díky podpoře výstupu do televize a dodávaném TV-out kabelu v balení přinese Nokia Tube nový zážitek z využívání obsahu telefonu na velké obrazovce.

Fotoaparát: 3,2 Mpx i s přisvětlením

Hudební Nokia Tube se nechce nechat zahanbit ani na poli focení. Disponuje fotoaparátem s rozlišením 3,2 Mpx, autofocusem a dvěma přisvětlovacími LED diodami. Fotoaparát spustíme buď pomocí dané ikonky v menu, přes zkratku či přidržením spouště fotoaparátu. Uživatel si může vybrat z několika režimů scén (makro, portrét, sport, noc, apod.), zvolit barevný tón, samospoušť, vyvážení bílé, nastavit expozici, citlivost na světlo, kontrast či ostrost nebo zvolit režim sekvenčního snímání.

Telefon umí nahrávat video ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s rychlostí 30 snímků za sekundu. V nastavení můžeme zvolit vysokou kvalitu v normálním či širokoúhlém režimu. Formát videa je MP4, pouze u nejnižšího rozlišení je video natáčeno ve formátu 3GP.

Organizační a datové funkce:

Nokia 5800 XpressMusic s novou verzí Symbianu S60 páté edice je na tom po stránce organizační „po vybalení z krabice“ o trochu hůře než třetí edice platformy S60. Nabízí základ v podobě kalendáře s denním, týdenním a měsíčním zobrazením, opakovaný budík, kalkulačku, poznámky, diktafon, světový čas, slovník a převodník jednotek. Schází ale prohlížeč Office dokumentů. Vzhledem ke kompatibilitě s předchozí verzí Symbianu však není problém jej dodatečně doinstalovat. Na druhou stranu, v telefonu se objevuje aplikace Mail for Exchange, kterou ocení především firmy.

Mezi datovými službami najdeme čtveřici GPRS, EDGE, 3G a HSDPA. Díky kamerce nad displejem lze uskutečňovat videohovory v sítích 3. generace. Pro propojení telefonu s počítačem poslouží rozhraní USB. Přímo v balení výrobce dodává datový USB kabel. Telefon je možné po připojení k PC použít jako modem. Dále nechybí Bluetooth 2.0 s profilem A2DP pro bezdrátový poslech hudby či oblíbené Wi-Fi. To se hodí pro prohlížení webových stránek přes kvalitní prohlížeč Safari.

Zhodnocení: vybavený, ale s mouchami

Nokia 5800 XpressMusic je první chytrý mobilní telefon finského výrobce s dotykovým displejem. Z recenze je jasné, že má své mouchy, ostatně i ostatní výrobci se u svých prvních dotykových telefonů s něčím potýkali než získali nějaké zkušenosti. Po stránce ovladatelnosti je tedy rozhodně co zlepšovat. Po stránce vybavenosti jde ale o jeden z nejlepších telefonů na trhu. Multimediální funkce by mu mohli ostatní výrobci závidět. Velmi mile potěší bohatý obsah balení, ve kterém najdeme třeba i šikovný skládací stojánek. Nízká cena pak také jasně hovoří pro Nokii Tube.

Plus:

  • rozměrný dotykový displej
  • stereo reproduktory
  • GPS navigace
  • softwarová QWERTY klávesnice
  • rychlé vyhledávání kontaktů v seznamu
  • 8 GB karta microSD v balení
  • nízká cena

Mínus:

  • použití obyčejných materiálů
  • nedotáhnutý pohotovostní režim
  • těžké listování v nabídkách

Koupit Nokia 5800 XpressMusic na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:
Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  diskuze (1)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Samsung zahájil v domovské Jižní Koreji program Galaxy Experience, v jehož rámci mohou majitelé iPhonů otestovat konkurenční telefony Galaxy Note 8…

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 6000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Mobilní zobrazení