Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Názor: Patří navigační tlačítka na displej, nebo ne?

  |  28 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Samsung se po letech používání mechanického tlačítka v kombinaci se senzorovými u modelu S8 přiklonil k virtuálním klávesám na displeji. Oprášil tak vlastnost, kterou naposledy zužitkoval v roce 2011 u Galaxy Nexusu. Že by změnil názor a řekl si, že virtuální tlačítka jsou lepší? Nebo je to krok zpátky? Pojďme si to porovnat!

Proč jsou fyzické klávesy super?

Nezabírají místo na displeji

Když dáte klávesy mimo displej, ušetříte na něm prostor. Dokud se nestanou „bezrámečkové“ mobily denním chlebem, zbyde okolo obrazovky pořád dost místa na pár tlačítek, která usnadní ovládání.

Čtečka otisků na správném místě

Asus, Lenovo, Xioami a spousta jiných značek si zvykla umisťovat čtečku otisků prstů na zadní stranu telefonu. Na první pohled šikovné místo se stane trnem v oku, pokud vám mobil leží na stole – nutí vás buď zařízení zvedat, nebo vyměnit otisk za gesto, PIN nebo jiný bezpečnostní prvek.

Tlačítka mimo displej mohou posloužit i jako notifikační dioda. Blikáním, svícením a v pár případech i změnou barvy není problém nahradit diodu klasickou a ještě se odlišit.

Vždycky k dispozici

Fyzická tlačítka se vám nikde nezatoulají. Můžete koukat na video ve fullscreen režimu a stejně budete vědět, jak se vrátit na domovskou obrazovku či k jiné aplikaci.

Hmatová odezva

Když zmáčknete mechanické tlačítko, poznáte to, i když budete koukat jinam. Pro senzorové klávesy to neplatí, ale pro opravdové spínače ano. Ostatně vzpomeňte si na tlačítkové Nokie, jak jste na nich psali SMSky poslepu. To na dotykovém displeji sice nezvládnete, ale hmatová odezva se může hodit i v menším měřítku.

Proč mít rád virtuální tlačítka?

Nestárnou

Původně Android používal čtveřici ovládacích tlačítek: domů, zpět, menu a hledání. Kontextová nabídka se časem změnila na seznam posledních aplikací a hledání přešlo na dlouhý stisk. Na displeji se změní tři obrázky, s hardwarovými klávesami nesvedete nic.

Vlastní pořadí

Neexistuje norma, která by určovala, jak mají být navigační klávesy řazeny. Někdy tak máte tlačítko Zpět vlevo, někdy vpravo a objevily se i šílenosti s pouhými dvěma klávesami třeba kdysi u HTC Desire 601. I v nedávné minulosti se ale najdou divnosti – třeba Honor 4C má přepínač aplikací na dlouhém podržení kontextové nabídky.

Pokud ale máte tlačítka na displeji, můžete Zpět a Poslední aplikace zaměnit, přidat vlastní tlačítko nebo si nadefinovat akce vykonané při dlouhém stisknutí nebo poklepání.

Gesta

Co se stane, když podržíte prst na tlačítku Domů? Na Androidu Nougat se spustí Google Now on Tap, na Marshmallow Google Now, u Lollipopu se objeví kruh, na kterém je ikonka s lupou. Některé ROMky umožňovaly toto chování nastavit a místo Google Now jste si mohli do kruhového spouštěče přidat pět vlastních aplikací, které byly vždycky po ruce.

Podobných launcherů je na Google Play dost, funkce navigační lišty se proto vývojem změnila – v současnosti se místo spouštění aplikací setkáte spíše s uspáním zařízení poklepáním mimo tlačítka či zmenšením UI swipem po liště.

Dnes se v custom ROMkách potkáte spíš s tzv. Fling lištou. Vypadá jako černý proužek bez kláves, ale reaguje na tahy zleva či zprava, swipe vzhůru či dotyky v různých místech.

Vlastní styl

Personalizace je jednou z nejpodstatnějších výhod Androidu proti iOS. Na fóru XDA se už od počátku nezávislého vývoje objevovaly modifikace umožňující změnu grafiky ikon a tlačítek. Cyanogenmod Theme Engine se už nepoužívá. Layers se vyvinuly v tzv. OMS (Overlay Manager Service) spravovaný aplikací Substratum. Pokud ji Android podporuje, můžete místo kroužku pro návrat Domů mačkat třeba barevné „G“ Googlu.

 

Místo pro reproduktory

Když okolo displeje zůstanou široké brady, nedělá to výrobci dobrou vizitku. Místo se dá ale využít třeba na stereoreproduktory, lepší foťák nebo další vychytávky.

Vždycky dobře vidět

Kdykoli svítí displej, svítí i tlačítka. U lepších mobilů se s tímto nešvarem většinou nesetkáte, ale během testování nám prošla rukama spousta zařízení, která neměla podsvícené senzorové klávesy a ve tmě jste se mohli spolehnout jen na paměť a zvyk. U virtuálních tlačítek se vám to nestane.

Kdo je teda vítěz?

U mě vyhrávají softwarová tlačítka, protože custom ROMky je dokážou skvěle využít – jsou použitelné na kterémkoli telefonu, na rozdíl od hardwarové implementace. Tuto svobodu ale s továrním softwarem asi nepoznáte.

Podělte se tedy o svůj názor, kterou variantu preferujete a proč? Máte argumenty, které tady nezazněly?

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
18 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
standafryDejfTondaJiki Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Petrv
Petrv

Za mě softwarová ,dají se prohodit a schovat :-)

Bjørn
Bjørn

za mě hw tlačítka, ale v případě, že se nafoukne diplay přes celou přední stranu to tak nějak dává smysl a zvyknu si snad.

Mirek
Mirek

Jedine sw tlacitka.

zdenál
zdenál

Jednoznačně hardwarová. Na některých telefonech (konkrétně OnePlus 3) lze nastavit, které bude fungovat jako zpět a které jako poslední aplikace, takže si to každý může přizpůsobit dle sebe.

Michal Maňák
Michal Maňák

Sám mám 1+3T a používám softwarová tlačítka, přesně jak píše Jinryd o kousek níž – zvyk z Nexusu je železná košile. Vadilo mi, že na OnePlus jsou hardwarové klávesy značeny jen puntíkem. Nejvážnější důvod ale je, že na displeji fungují i gesta pro zobrazení jednoručního režimu swipem a hlavně vypnutí poklepáním, které často používám. Na druhou stranu je pravda, že by se možná něco podobného dalo vnutit i hardwarovým klávesám – ostatně ze spuštění fotoaparátu dvojitým stiskem vypínače se taky stává standard, rád si nechám poradit.
Každopádně díky za názory, vypadá to na vyrovnané skóre!

zdenál
zdenál

A nefunguje náhodou vypnutí poklepáním i na domovském tlačítku? sám jej nevlastním, takže nemohu říct… já mám LG G3, kde mě občas vadí, jak se tlačítka schovávají a musím je vytahovat, ale narozdíl od např. Xperií není pod displejem půlmetrová brada, takže to plýtvání místem není tak strašný.

Tomáš
Tomáš

Pokud je tlačítko zpět na pravé straně tak HW :D

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  4 komentáře

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení