Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Názor: Patří navigační tlačítka na displej, nebo ne?

  |  27 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Samsung se po letech používání mechanického tlačítka v kombinaci se senzorovými u modelu S8 přiklonil k virtuálním klávesám na displeji. Oprášil tak vlastnost, kterou naposledy zužitkoval v roce 2011 u Galaxy Nexusu. Že by změnil názor a řekl si, že virtuální tlačítka jsou lepší? Nebo je to krok zpátky? Pojďme si to porovnat!

Proč jsou fyzické klávesy super?

Nezabírají místo na displeji

Když dáte klávesy mimo displej, ušetříte na něm prostor. Dokud se nestanou „bezrámečkové“ mobily denním chlebem, zbyde okolo obrazovky pořád dost místa na pár tlačítek, která usnadní ovládání.

Čtečka otisků na správném místě

Asus, Lenovo, Xioami a spousta jiných značek si zvykla umisťovat čtečku otisků prstů na zadní stranu telefonu. Na první pohled šikovné místo se stane trnem v oku, pokud vám mobil leží na stole – nutí vás buď zařízení zvedat, nebo vyměnit otisk za gesto, PIN nebo jiný bezpečnostní prvek.

Tlačítka mimo displej mohou posloužit i jako notifikační dioda. Blikáním, svícením a v pár případech i změnou barvy není problém nahradit diodu klasickou a ještě se odlišit.

Vždycky k dispozici

Fyzická tlačítka se vám nikde nezatoulají. Můžete koukat na video ve fullscreen režimu a stejně budete vědět, jak se vrátit na domovskou obrazovku či k jiné aplikaci.

Hmatová odezva

Když zmáčknete mechanické tlačítko, poznáte to, i když budete koukat jinam. Pro senzorové klávesy to neplatí, ale pro opravdové spínače ano. Ostatně vzpomeňte si na tlačítkové Nokie, jak jste na nich psali SMSky poslepu. To na dotykovém displeji sice nezvládnete, ale hmatová odezva se může hodit i v menším měřítku.

Proč mít rád virtuální tlačítka?

Nestárnou

Původně Android používal čtveřici ovládacích tlačítek: domů, zpět, menu a hledání. Kontextová nabídka se časem změnila na seznam posledních aplikací a hledání přešlo na dlouhý stisk. Na displeji se změní tři obrázky, s hardwarovými klávesami nesvedete nic.

Vlastní pořadí

Neexistuje norma, která by určovala, jak mají být navigační klávesy řazeny. Někdy tak máte tlačítko Zpět vlevo, někdy vpravo a objevily se i šílenosti s pouhými dvěma klávesami třeba kdysi u HTC Desire 601. I v nedávné minulosti se ale najdou divnosti – třeba Honor 4C má přepínač aplikací na dlouhém podržení kontextové nabídky.

Pokud ale máte tlačítka na displeji, můžete Zpět a Poslední aplikace zaměnit, přidat vlastní tlačítko nebo si nadefinovat akce vykonané při dlouhém stisknutí nebo poklepání.

Gesta

Co se stane, když podržíte prst na tlačítku Domů? Na Androidu Nougat se spustí Google Now on Tap, na Marshmallow Google Now, u Lollipopu se objeví kruh, na kterém je ikonka s lupou. Některé ROMky umožňovaly toto chování nastavit a místo Google Now jste si mohli do kruhového spouštěče přidat pět vlastních aplikací, které byly vždycky po ruce.

Podobných launcherů je na Google Play dost, funkce navigační lišty se proto vývojem změnila – v současnosti se místo spouštění aplikací setkáte spíše s uspáním zařízení poklepáním mimo tlačítka či zmenšením UI swipem po liště.

Dnes se v custom ROMkách potkáte spíš s tzv. Fling lištou. Vypadá jako černý proužek bez kláves, ale reaguje na tahy zleva či zprava, swipe vzhůru či dotyky v různých místech.

Vlastní styl

Personalizace je jednou z nejpodstatnějších výhod Androidu proti iOS. Na fóru XDA se už od počátku nezávislého vývoje objevovaly modifikace umožňující změnu grafiky ikon a tlačítek. Cyanogenmod Theme Engine se už nepoužívá. Layers se vyvinuly v tzv. OMS (Overlay Manager Service) spravovaný aplikací Substratum. Pokud ji Android podporuje, můžete místo kroužku pro návrat Domů mačkat třeba barevné „G“ Googlu.

 

Místo pro reproduktory

Když okolo displeje zůstanou široké brady, nedělá to výrobci dobrou vizitku. Místo se dá ale využít třeba na stereoreproduktory, lepší foťák nebo další vychytávky.

Vždycky dobře vidět

Kdykoli svítí displej, svítí i tlačítka. U lepších mobilů se s tímto nešvarem většinou nesetkáte, ale během testování nám prošla rukama spousta zařízení, která neměla podsvícené senzorové klávesy a ve tmě jste se mohli spolehnout jen na paměť a zvyk. U virtuálních tlačítek se vám to nestane.

Kdo je teda vítěz?

U mě vyhrávají softwarová tlačítka, protože custom ROMky je dokážou skvěle využít – jsou použitelné na kterémkoli telefonu, na rozdíl od hardwarové implementace. Tuto svobodu ale s továrním softwarem asi nepoznáte.

Podělte se tedy o svůj názor, kterou variantu preferujete a proč? Máte argumenty, které tady nezazněly?

ČLÁNKY:, , , ,
Očekávané HTC U11 Plus se poprvé objevilo v benchmarku

Očekávané HTC U11 Plus se poprvé objevilo v benchmarku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před nedávnem jsme se dozvěděli, že HTC zve na událost, která proběhne 2. listopadu. Pravděpodobně představí vlajkovou loď jménem HTC U11 Plus.…

Recenze Nokia 8: je to vůbec vlajková loď?

Recenze Nokia 8: je to vůbec vlajková loď?

DNES  |  Tomáš Drahoňovský  |  4 komentáře

Finská společnost se snaží vrátit na výsluní. Cestou světem ztratila mnoho ze svého lesku, obrali ji o patenty, kreativní mozky a teď…

Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

Pixely dostanou zanedlouho aktualizaci na Android 8.1 Oreo

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Společnost Google v rámci uvedení Pixel Visual Core, což je malý čipset nacházející se ve smartphonech Pixel 2 a Pixel 2 XL, prozradila,…

Mobilní zobrazení