Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Microsoft zařízl Nokii s Androidem i platformy Asha a S40

  |  7 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Microsoft sice představil historicky první Nokii s Androidem teprve v únoru a před necelým měsícem byl dokonce uveden i její nástupce, přesto všechno se ale podle nové strategie rozhodl americký gigant ukončit veškerý další vývoj platformy Nokia X. Ještě více překvapivé jsou ale informace o zaříznutí dalších, tentokrát mnohem více úspěšných platforem Asha a S40.

Nokia OS

Na veřejnost se v posledních dnech dostává mnoho informací, týkajících se budoucnosti Microsoftu. Ten se totiž, jak se zdá, rozhodl uskutečnit velké změny nejen v pesonálních řadách, ale také na poli vyvíjených mobilních platforem. Rozhodnutí o propuštění více než 18 000 zaměstnanců (přičemž více než 12 500 lidí jsou původní zaměstnanci Nokie, kterou Microsoft převzal pod svá křídla) plní titulky novin a jedná se o zdaleka největší propouštění v dějinách společnosti. Má být také zrušeno několik vrstev managementu a vytvořeno několik nových vývojových týmů tak, aby došlo k urychlení vývoje a schvalovacích procesů a společnost byla schopná rychleji reagovat na změny nálad zákazníků a být co možná nejdynamičtější.

Mnohem větší překvapení si ale americký gigant přichystal na poli vyvíjených mobilních platforem. Zprávy pocházejí od bývalé výkonné viceprezidentky Nokie Jo Harlow, která má v současnosti na starost vývoj telefonů v Microsoftu a která v interním dopise společnosti oznamuje, že je zastaven další vývoj nových přístrojů platforem Nokia X, Asha a Series 40. Platformy Asha a S40 jsou přitom ve světě, a hlavně pak na rozvojových trzích, velice úspěšné a prodeje stoupají k desítkám milionů kusů. Nokia X s Androidem je pak úplně nová platforma, kterou vyvíjela ještě bývalá Nokia bez účasti Microsoftu a u které by bylo překvapivé, kdyby ji softwarový gigant nadále podporoval. I přesto ale před necelým měsícem představil druhou generaci Nokie X a vše tak naznačovalo tomu, že vývoj by neměl být ukončen.

nokia-x2-1 nokia X2

Všechny tyto platformy by měly být nahrazeny mobilním operačním systémem Windows Phone, který od počátků vyvíjí sám Microsoft a který v budoucnosti pokryje všechny segmenty trhu. Microsoft se bude snažit mimojiné nabídnout cenově co možná nejdostupnější přístroje, které budou lákat zákazníky právě na rozvojových trzích a bude se snažit přizpůsobit svým přístupem a nabídkou modelů konkrétním trhům. Některé současné návrhy Nokií X s Androidem, které jsou již ve vývoji, poběží ve finále právě na Windows Phone, kterému bude slabší hardware dostatečně vyhovovat a díky čemuž tak bude možno nabídnout velice levné přístroje a zaútočit tak na konkurenci agresivní cenovou politikou.

Nokia byla známá tím, že zařízla velice neočekávaně vývoj nejedné platformy. Po nadějně vyhlížejícím MeeGo, který v sobě skrýval velký potenciál, se rozhodla ukončit také další vývoj přístrojů se systémem Symbian, který byl právě pro Nokii tolik typický. Ironií je, že také tyto systémy byly zrušeny proto, že Nokia se rozhodla vsadit vše právě na operační systém Windows Phone od Microsoftu, který se jí stal osudný. Je třeba ale dodat, že ačkoliv nových zařízení platforem Nokia X, Asha či S40 se už nejspíš nedočkáme, jejich podpora rozhodně nekončí a Microsoft o ně bude pečovat až do konce roku 2016. Zásadních nových aktualizací či funkcí už se ale nejspíše majitelé těchto telefonů nedočkají.

nokia-asha-503 nokia-105

Od doby příchodu nového generálního ředitele společnosti, Satya Nadelly, se v Microsoftu dějí velké a dalo by se říci až revoluční změny. Na svém nedávném projevu ukázal světu, že zná nové priority společnosti a cílevědomě se je bude snažit naplňovat. Došlo k zásadním změnám ve strategii a velkých změn se očividně dočká také celková struktura a uspořádání Microsoftu. Rodí se nová, modernější a dynamičtější společnost, která se chce rychle přizpůsobovat novým trendům a ideálně být ještě o krok před nimi. Microsoft nutně potřebuje dohnat ztrátu za konkurencí, když se mu zmenšují prodeje a tržní podíly i v tradičně silných odvětvích jeho byznysu. K tomu všemu mu mají pomoci právě uskutečněné změny a my jsme zvědavi, nakolik mu budou v budoucnu užitečné a jakým směrem se bude vývoj tohoto giganta dále ubírat.

Zdroj: Microsoft via: TheVerge, WPcentral

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Martin P.
Martin P.

Asha není platforma, to je serie\edice\řada výrobků. Platforma „je“ ta S40 . Zařízli S40, rovná se také Asha.

Harlo
Harlo

„Microsoft nutně potřebuje dohnat ztrátu za konkurencí, když se mu zmenšují prodeje a tržní podíly i v tradičně silných odvětvích jeho byznysu.“ A bodaj by nie, vsak len par fandov si mysli, ze vsetko je fajn a idu hore. Omyl.Som velmi rad, ze si to uvedomuju, ale neuvedomuju si jedno, ze presne tymyto odrezavanim ci zarezavanim aj poslednej nadeje speju ku koncu a takpovediac zabijaju Nokiu. Su to jedna totalne zmrdana banda idiotov a tych viac ako 18000 prepustenych im to krasne vyhodi na oci a da za pravdu! Len tak dalej mrkvosoft.

Pastelka
Pastelka

Těch propuštěných cca 18K jsou duplicitní pozice. MS není nadace pro sociálně slabé.

io
io

Je to rozumný, logický krok, tyto platformy byly z dlouhodobějšího pohledu neperspektivní, spíš jsem očekával, že rozhodnutí mělo přijít už dřív a technologicky zastaralá serie Asha neměla vůbec vzniknout, zbytečná investice.

blue.sun
blue.sun

Nezapomínej, kdy Asha vznikla… V té době měla Nokia neohrožené postavení na jihoasijských trzích, levné modely tam letěly po milionech. Jenže i tam se trh rozvíjí a chce data, data a zase data. Asha byla cesta, jak to udělat levně, ale ten nástupný krok naučení uživatelů na služby Nokie a MS nezafungoval.

Tomáš
Tomáš

Je to docela škoda, že S40 skončila, přece jenom někdy vytáhnu svojí starou 6230i, kterou jsem nedávno překrytoval. No jo no, pokrok nezastavíš…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Některé Pixely se přebíjí. Jedná se o nebezpečnou chybu

Některé Pixely se přebíjí. Jedná se o nebezpečnou chybu

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Pixely od Googlu jako by byly prokleté. Koncem minulého roku prakticky každý týden vycházely nové zprávy ohledně dalších chyb…

Apple v tichosti vyvíjí nový microLED displej

Apple v tichosti vyvíjí nový microLED displej

VČERA  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Americká společnost se dosud o trh s displeji nijak zvlášť nezajímala. Vzpomeňme třeba odběr displejů od konkurenčního Samsungu, kdy…

Lenovo S5: moderní smartphone s přijatelnou cenou

Lenovo S5: moderní smartphone s přijatelnou cenou

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Číňané představili nový smartphone Lenovo S5, který se pokusí zaujmout moderním protáhlým displejem, solidní výbavou, nebo rozumnou cenou. Hned…

Mobilní zobrazení