Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus Black – recenze telefonu s Nova displejem

  |  45 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

LG Optimus Black je smartphone vyšší střední třídy. Recenze telefonu LG Optimus Black se zaměřuje na Nova displej s nejvyšší svítivostí, celkový výkon a stabilitu, obsáhlou výbavu a jednotlivé funkce, které uživatel rád vyzkouší.

LG Optimus Black je zdařilý telefon ze stáje korejského výrobce, který nezasáhla vlna dvoujader, avšak s displejem Nova (IPS LCD) zaručí skvělou čitelnost za každých světelných podmínek. Telefon má navíc tloušťku jen 9,2 mm, může se pochlubit podporou celé řady gest, slušným 5 Mpx fotoaparátem či konektivitou. LG Optimus Black se prodává v černé variantě, jek už je z názvu patrné. V případě, že by výrobce uvedl na trhy i bílou variantu modelu, bude zřejmě nutné poupravit označení, aby nemátlo zájemce (Black > White).


LG Optimus Black – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus Black

Rozměry122 x 64 x 9,2 mm
Hmotnost109 g
DisplejIPS LCD (tzv. Nova), kapacitní dotykový, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“, vysoká svítivost 700 nit
podpora Multitouch, uživatelská gesta, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádrový TI OMAP 3630, 1 GHz (ARM Cortex-A8), grafický čip PowerVR SGX530
512 MB RAM, 2GB vnitřní (1GB uživatelsky dostupné)
slot na microSD karty (až 32 GB)
Operační systémAndroid 2.2.2 (Froyo) + Optimus UI 2.0
plánovaná aktualizace na Android 2.3 i 2.4
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, samospoušť, redukce červených očí, makro, zachycení obličeje, snímek úsměvu, krásy, panorama, sekvence snímání
nahrávání videa v rozlišení HD (720p) se 30 snímky/s, formát 3GP
Obsah balenítelefon, návod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, výměnné špuntíky, datový USB kabel, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost , červen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus Black

Co se nám líbilo: nízká tloušťka (9,2 mm), výkonný jednojádrový procesor s taktem 1 GHz, operační paměť 512 MB RAM, opravdu jasný 4“ Nova displej, baterie s kapacitou 1500 mAh, sdílení obsahu v domácí síti (SmartShare), kancelářský balík Polaris Office, synchronizace emailů, čitelnost displeje na slunci, odemykání displeje několika variantami, výrobcem odladěný OS Android 2.2.2 Froyo s nadstavbou prostředí Optimus UI 2.0, mnoho ovládacích gest, hlavní 5 Mpx fotoaparát, přední 2 Mpx videokamerka, nahrávání HD 720p videa v dobré kvalitě, GPS s digitálním kompasem, FM rádio s RDS, podpora DivX a Xvid videí, obchod Android Market a výrobcem doporučované tituly v App Advisor.

Co se nám nelíbilo: pro černá barva na displeji má tendenci být spíše tmavě šedá, kvalita hudební reprodukce – reproduktor na nevhodném místě a diskutabilní kvalita zvuku, pokud zvolíte režim přehrávání HD videa přizpůsobený obrazovce, je obraz roztažený.

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus Black navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: vše podstatné uvnitř

V prodejním balení se nalézá telefon, baterie, špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem a výměnnými špuntíky tří velikostí, nabíječka s microUSB zakončením, samostatný USB kabel, záruční list a návod. V telefonu je výrobcem přidána 2GB microSD karta.

Vzhled a konstrukce: kovový rámeček, matný plast a zkosené hrany

LG Optimus Black je kompaktní telefon s rozměry 122 x 64 x 9,2 mm a hmotností 109 gramů. Konstrukce je tvořena z kombinace plastových krytů a tenkého kovového rámečku, oddělujícího přední stranu od bočnic. Výrobce si dal na zpracování opravdu záležet, a tak nikde nic nevrže ani při potlačení, nic se samovolně nepřesouvá. Přechod na zadní stranu telefonu je navíc vymyšlen tak, že z bočních hran je zadní kryt zkosen, čímž se telefon opticky tváří ještě tenčí, než doopravdy je.

Přední strana je zhruba o milimetr zapuštěna pod kovový rámeček, což zaručuje větší ochranu před poškrábáním při položení přední stranou na povrch. Okolí 4“ dotykového displeje je temně černé, díky sklíčko displeje lesklé. Nad displejem je umístěna videokamerka, výřez pro reproduktor (na hovory), senzor jasu a proximity senzor, pod displejem jsou to čtyři senzorová tlačítka, v typickém pořadí pro telefony LG s Androidem.

Když držíme telefon v ruce, na jeho pravém boku nenalézáme žádné hardwarové tlačítko (alespoň fotoaparátové by se hodilo). Na levém boku je to dvojtlačítko úpravy hlasitosti a tzv. G tlačítko, o kterém si více povíme až při popisu gest, která telefon podporuje. Spodní hrana telefonu nese zabudovaný mikrofon.

Na horní hraně telefonu se sešlo nejvíce prvků, což je vzhledem k současnému trendu dobrá zpráva. Je zde umístěn 3,5 mm port pro připojení běžných sluchátek, tlačítko zámku displeje (delším podržením i vypnutí telefonu) a microUSB port, ukrytý pod přesuvnou plastovou krytou.

LG Optimus Black má zadní stranu tvořenou plastovým krytem s polomatným povrchem, zkoseným do stran, v němž jsou otvory pro 5 Mpx fotoaparát, LED diodu a reproduktor. Kryt se sejme od spodní hrany, jako kdybychom ho chtěli odtrhnout. Aniž bychom museli vyjmout baterii, lze se dostat k SIM kartě i microSD paměťové kartě. SIMku takto vyjmeme s obtížemi, ale zato nemusíme telefon zcela vypínat, stačí přepnout do režimu letadlo, pak prohodit SIMku a zase přejít na klasický režim.

Baterie a výdrž: je na něj spolehnutí

Telefon má ve svých útrobách Li-Ion baterii o kapacitě 1500 mAh (označení BL-44JN). Výdrž telefonu se hodně odvíjí od používání datových přenosů, aktivním užívání GPS a úrovni jasu displeje. Bez datových přenosů, jen s hovory (20 minut denně), SMS zprávami (odchozí 5, příchozí 30) a automatickým jasem, si telefon řekl o dobití po třech dnech. Se zapnutou Wi-Fi a datovými přenosy během dne přes operátora jsem dobíjel každý druhý den, a to nevadila ani maximální úroveň jasu. Jakmile ale spustíte GPS s navigací či pár hodin filmů, máte po baterii. S tím prostě počítejte u každého telefonu.

U telefonu můžete nastavit dobu podsvícení displeje (v rozmezí 15 sekund – 30 minut), úroveň jasu (manuálně, automaticky – optimalizovaný jas nebo snížená spotřeba) a animace (žádné, některé, všechny).

Displej a ovládání: čitelnost za každé situace

LG Optimus Black si zakládá na mimořádně povedeném displeji, který se strukturně v podstatě neliší od IPS LCD. LG však displeji tohoto telefonu říká Nova (především kvůli vysoké svítivosti). Úhlopříčka displeje je 4“, rozlišení WVGA (480 x 800 px, 240 dpi) a zobrazuje 16 milionů barev. Svítivost displeje při maximální úrovni dosahuje 700 nitů (dle LG), testy zahraničních redakcí udávají dokonce až 750 nitů. Pro srovnání třeba Apple iPhone 4 má svítivost 480 nitů, Motorola Atrix 600 nitů, ostatní telefony jsou poskládány pod 400 nitů. V tomto směru tedy LG Optimus Black vítězí na plné čáře. Díky tomu je zaručena čitelnost za jakékoliv situace, ať už na přímém slunci či absolutní tmě.

Displej je chráněn pouze klasickým sklíčkem s vytvrzením, tzv. Gorilla Glass využito není. Nova displej má skvělé pozorovací úhly bez ztráty kontrastu a barevného zkreslení, avšak černá se mi nezdá zcela černá (v tom má Nova displej stále co dohánět oproti Super AMOLED a dalším displejům). Jelikož se jedná o kapacitní dotykovou technologii, lze jej ovládat prsty (ploškami), nechybí Multitouch (více prsty). Ovládání displeje je bezchybné, odezva na dotek okamžitá, citlivost displeje adekvátní. Telefon používá následující senzory: akcelerometr, gyroskop, proximity, jas, magnetometr.

V nastavení lze volit písmo displeje. Na výběr je hned několik stylů – DroidSans (výchozí), Jungle gothics, láska, hravý, moje srdce, balerína, displej. Každý si vybere takové, které mu je nejbližší. Nabízí se také různé druhy zámku displeje, ať už klasickým způsobem, kdy po stisku tlačítka zámku displeje přejedete prstem po displeji od spodního okraje a přetáhnete clonu vzhůru, nebo zadáním hesla, PINU či nakreslením gesta.

Telefon se ovládá kromě displeje i čtyřmi senzorovými tlačítko, která po stisknutí, na důkaz potvrzení, zmodrají. LG je má u telefonů v pořadí zleva – volby nastavení, domů (dlouhým podržením vyvolání multitaskingu – přepínání mezi aplikacemi), zpět a vyhledávání (vždy právě tam, kde se v telefonu nalézáte, třeba v kontaktech, SMS atd.). Podsvícení tlačítek se vypíná zhruba po 6 vteřinách aktivního nepoužívání telefonu, tedy dříve, než se vypne podsvícení telefonu. Interval vypnutí podsvícení tlačítek bohužel nastavit nelze.

Prostředí telefonu, výkon: odladěný Android Froyo a 1GHz jednojádro

LG obohacuje telefony s Androidem nadstavbou prostředí, u modelu Black „Optimus UI 2.0“. Poznáte to na domovské obrazovce (v zahraničí označení LG Home launcher 2.0), kde ve spodní části je čtveřice odkazových ikonek, v horní výsuvné liště s rychlými volbami (profil, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, datové přenosy) i v menu telefonu, kde jsou obrazovky očíslovány. Pro uživatele, kteří už s Androidem měli tu čest, jsou tyto úpravy prostředí vítanou změnou. Jde především o lepší uživatelský komfort. Telefon má Android 2.2.2 Froyo, což výrobce zdůvodnil vyšším stupněm připravenosti, než kdyby měl vydat v telefonu rovnou verzi 2.3, případně 2.4. Podle informací by se telefon mohl dočkat rovnou skoku na 2.4.

Uživatel má k dispozici sedm domovských obrazovek, na které libovolně umístí různé widgety z nabídky, vyvolané přidržením prstu na displeji. Na výběr jsou tedy widgety, zkratky, složky či přímá změna tapety. Menu je možné zobrazit jako běžný seznam aplikací dle abecedy, na stránky jdoucí po sobě či kategorie, u kterých si názvy vytváříte sami (pevně jsou dány jen aplikace a stahování). Pokud zvolíte v menu tlačítkem nastavení správu aplikací, můžete vybrané aplikace přesouvat mezi kategoriemi nebo jen po pozicích či odinstalovat klepnutím ně a potvrzením odinstalování.

LG Optimus Black má jednojádrový procesor (TI OMAP 3630) s frekvencí 1 GHz (jádro Cortex-A8), grafickou kartu PowerVR SGX530 a operační paměť 512 MB RAM. Vnitřní paměť telefonu je 2GB, avšak z toho jen 1GB uživatelsky dostupné. Nechybí slot na paměťové microSD karty (až 32 GB), výrobce přidává k telefonu 2GB kartu v balení. Pokud bychom telefon spustili nebo vypnuli všechny spuštěné aplikace, podívali se na volné MB RAM, pak se hodnota pohybuje kolem 200 MB. Výkon telefonu je solidní, třeba HD film snadno posouváte bez záseků, běžné hry jako Angry Birds také šlapou skvěle. Náročnější herní tituly bohužel doplatí na grafiku, která nepatří zrovna mezi nejlepší v mobilních telefonech. Pro představu nyní uvádíme naměřené hodnoty z několika aplikací, měřících výkon procesoru a grafiky.

Linpack – 13,16
Quadrant – 1300
Nenamark – 27,1
AnTutu Benchmark – 1760
Smart Benchmark 2011 – produktivita – 815
Smart Benchmark 2011 – hry – 1889

Podržením tlačítka „domů“ vyvoláme multitasking, kde přepínáme mezi spuštěnými aplikacemi. Pro vypnutí aplikací je potřeba Task Manager, který výrobce do telefonu neumístil. Pro začínající uživatele tedy dobrá rada: pokud nechcete, aby se vám telefon rychleji vybíjel, zpomalil atd., musíte si nějaký Task Manager stáhnout z Android Marketu. V něm pak budete spuštěné aplikace ukončovat.

Gesta: s G tlačítkem je ovládání telefonu hračkou

LG Optimus Black je vybaven speciálním tlačítkem „G“ na levém boku telefonu, s jehož podržením se dají dělat s telefonem různé úkony. Právě ty se nyní projdeme detailněji. V případě, že byste gesta nechtěli využívat, nezaškrtnete příslušné políčko v nastavení gest, nebo zvolíte jen ta, která se vám zdají šikovná.

Přesunout kurzor – klepnete na stranu telefonu (vpravo, vlevo, nahoře, dole) pro přesun kurzoru v textovém poli. To se hodí třeba při psaní zpráv, kdy se potřebujete přesunout mezi některá slova, něco doplnit.

Změnit uspořádání položek na domovské obrazovce – přidržte položku (widget, ikonku) a nakloňte telefon doprava či doleva, rychle se tak posunete po obrazovkách a vložíte položku tam, kam potřebujete.

Posouvání po obrazovkách – přidržte G tlačítko a nakloňte telefon doprava či doleva.

Budík – odložení – otočte telefon pro odložení budíky, avšak jen v případě, že je vyzvánění nastavené na zvuk.

Hudba – předchozí//další skladba – stačí poklepat na pravou/levou stranu telefonu pro přeskočení na další/předchozí skladbu.

Pauza ve video přehrávači – video pozastavíte otočením telefonu.

Přijmutí/konec hovoru – podržte tlačítko G a zatřeste telefonem.

Galerie – předchozí/další obrázek – stačí poklepat na pravou/levou stranu telefonu pro přeskočení

Posouvání po obrazovkách galerie – podržte tlačítko G a nakloňte telefon do jednoho ze čtyř směrů

rychlé rolování náhledů – chcete-li přejít na začátek či konec seznamu, nakloňte telefon doprava či doleva.

Přejít k fotoaparátu – v režimu uzamčené obrazovky můžete přejít do režimu fotoaparátu zatřesením telefonu a zároveň podržením G tlačítka.

Posouvání ve webovém prohlížeči – nakloňte telefon do jednoho ze směrů a přidržte G tlačítko, posunete se v daném směru v prohlížeči.

Telefonování a zprávy: standard s několika bonusovými prvky

Telefonní seznam, zejména jeho podoba a funkce, jsou dílem především Googlu, zčásti výrobce. K dispozici je v podstatě neomezená kapacita kontaktů (daná vnitřní pamětí) a řada funkcí, včetně zobrazení jen kontaktů na SIM kartě či v telefonu. Jsou tu volby import/export z/do SIM karty a microSD karty, zobrazení pouze kontaktů s telefonními čísly (tím oddělíte třeba ty ze sociálních sítí), seřazení (jméno, příjmení), zobrazení podle (jména, příjmení), a vybrání kontaktů pro zobrazení – telefon, skupiny, SIM, emailové účty, sociální sítě.

V kontaktech lze vyhledávat nebo se rychleji posouvat po písmenech abecedy na pravém okraji displeje (posunem prstu). Každý kontakt zobrazuje obrys či reálnou fotografii dotyčného (po přidání). Kontakty můžete obohatit o řadu užitečných informací nad rámec běžných, jakými jsou telefonní číslo, email, foto, vyzvánění. Nechybí rychlé volby (nadefinované kontakty pod čísly 1-9). Položka hovorů je rozdělena na záložky „vytočit“, kdy se zadáváním čísel zobrazují nabízené kontakty, kterým můžete ihned volat, psát zprávu či uskutečnit videohovor (nedostupné). Pak jsou tu „hovory“, zobrazující volaná čísla, přijatá a zmeškaná. Třetí položkou jsou kontakty, poslední skupiny – několik definovaných s možností další přidat.

SMS zprávy se seskupují do diskuzí, kdy je u každé vidět v závorce celkový počet zpráv. Po rozkliknutí zvolené diskuze jsou pod sebou bubliny se zprávami, které jsou tak velké, aby se v nich zobrazila celá zpráva, bez nutnosti dále samostatně otevírat. Pokud chcete v nové zprávě přidat příjemce, stačí začít psát jméno a vybrat z nabízeného seznamu. V případě psaní zprávy a přidání multimediálního obsahu, se zpráva sama změní z SMS na MMS. Do každé se vejde až 300 kB obsah (fotografie se sami zmenšují, a to dost razantně). Mimo ně lze přidat třeba zvuk, video a prezentace.

Psaní na klávesnici je bezchybné, s možným posunem kurzoru (viz gesta nebo posunem prstem). Zaujalo mě snad jen pojmenované tlačítko „mezerník“, jinak bývá vždy bez označení. Na výběr je pouze klávesnice LG, další musíte v případě zájmu stáhnout na Marketu. Nechybí prediktivní zadávání textu XT9, automatické psaní velkých písmen. Obsah zprávy lze zadávat i hlasem či přidávat nejrůznější smajlíky. Emailové účty – Google podporuje přidání více Gmail účtů, ostatní účty jsou v aplikaci Email (MS Exchange, ostatní), a to POP/IMAP. Líbí se mi, že telefon umí zobrazit v jedné složce všechny doručené emaily zároveň, usnadňuje to vyřizování. Přepínání mezi Google účty je možné přímo přes jméno emailu, kde vyberete požadovaný.

Fotoaparát: zachytí obličej, úsměv a vykouzlí i snímek krásy

LG Optimus Black má poměrně slušný 5 Mpx fotoaparát, který dokáže díky autofocusu a LED blesku, používanému v horších světelných podmínkách, vykouzlit zajímavé snímky. Díky druhé kamerce nad displejem lze pořizovat i autoportrét, stačí příslušnou ikonkou prohodit používaný fotoaparát. V nastavení najdeme režim scény – normální, portrét, na šířku, sport, západ slunce a noc; velikost snímky (5 Mpx až QVGA); zaostření – makro, automaticky, nepřetržitý, sledování obličeje, ručně; hodnotu ISO – 100-800; vyvážení bílé; barevný efekt; časovač; režim fotografování – normální, sekvence, záběr s vnějším zaostřením, snímek úsměvu či krásy, umělecký snímek, panorama, sešívaný či kreslený snímek; kvalitu snímku; automatickou kontrolu; zvuk spouště (nelze vypnout) a geotagging – zaznamenání polohy.

Fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 px), velikost 1-1,5 MB, dovoluje až dvojnásobný digitální zoom (tlačítky hlasitosti či na displeji). V režimu videokamery se jedná o video v rozlišení HD 720p (1080 x 720 px), se 30 snímky/s. LED dioda při nahrávání videa je vhodná také při zhoršené viditelnosti. Kvalita fotografií není špatná, ba naopak, řadí se k lepšímu průměru. Video ostudu rozhodně neudělá, jelikož má průběžné zaostřování během nahrávání.

Zkušební fotografie – LG Optimus Black:


LG Optimus Black – foto – automatický režim


LG Optimus Black – foto – makro


LG Optimus Black – foto – interiér a text

Organizační funkce, volná chvíle: Facebook, Twitter a MySpace od LG

Model Optimus Black má kromě běžně používaných aplikací přímo od Googlu i několik řešení, přidaných výrobcem LG. Všechny si je proto představíme v odstavcích, abyste přesně věděli, co od telefonu očekávat.

Kalendář – typy zobrazení – denní, týdenní, měsíční. Možnost zobrazení – agenda – významné dny v roce. Možná synchronizace s účty. Přidání nové události navíc s volbou upozornění.

Kalkulačka – standardní androidovská, s běžnými funkcemi v základu a pokročilými funkcemi při potřebě.

Budík – možnost přidání mnoha alarmů, u každého s různým vyzváněcím motivem, dny v týdnu.

Poznámky – text a k tomu i připojení fotografie, možnost sdílení poznámek na Facebooku, MySpace, Twitteru, emailem či SMS.

Záznam hlasu – volba maximální doby nahrávání, daná kapacitou paměti, či do MMS zprávy (300 kB)

Polaris Office – dovolí otevřít a upravit soubory Office (2007 i starší), umožňuje po registraci přijímat novější verze nebo také ukládat soubory na web (Box.net). K dispozici je hromada funkcí (grafy, matematické funkce, atd.). PDF soubory umí pouze číst. Když to porovnám se Samsungem Galaxy S II, ve kterém je Polaris Office také, tak mi u něj přišel takový uživatelsky zajímavější, verze by přitom měly být shodné.

YouTube aplikace – pro snadnější a uživatelsky přívětivější spouštění videí.

MySpace for LG, Twitter for LG a Facebook for LG – aplikace se sociálním zaměřením, které zjednodušují majiteli telefonu prohlížení či přidávání statusů a obsahu, chat však schází. Výrobce vytvořil jednotný přihlašovací vzhled pro všechny tři sítě, s možnou synchronizací kontaktů s telefonem.

Google Talk – klient, využívající k přihlášení váš Gmail účet. Umožňuje komunikaci s přáteli, jelikož je kompatibilní s celou řadou klientů, jako Kopete, Pidgin, iChat a dokonce i Ovi. Další IM klienty můžete stahovat na Android Marketu (ICQ, Meebo, Nimbuz, atd.).

Finance – aplikace určená ke sledování vývoje kurzu, měny, atd.

Hlasové vyhledávání – v různých částech telefonu, stačí zřetelně vyslovit váš požadavek (podpora češtiny)

GPS, mapové podklady, navigace: Google mapy, navigace (vše online)

V době vytváření recenze LG Optimusu Black jsme se v Česku konečně dočkali, Google spustil navigaci propojenou s Google mapami pro naši zemi. Více se dočtete ve článku – Google navigace spuštěna konečně také pro ČR.

Telefon má vestavěnou GPS s asistovanou A-GPS, která k určení pozice využívá BTS operátora (datový provoz). Běžně se GPS spojí se satelity a nalezne pozici tak do jedné minuty, vždy záleží na vaší pozici. S A-GPS je pozice určena rychleji (několik sekund), ale nepřesněji. Obě možnosti (GPS, A-GPS) jsou volitelné v nastavení, dle vašich potřeb (máte datový tarif či nikoliv). Pro lepší orientaci (světové strany) je telefon vybaven digitálním kompasem.

Google mapy (verze 5.x) si potřebují stahovat mapové podklady (vektorové mapy), a tak k jejich provozu je třeba mít aktivní Wi-Fi či datové přenosy přes operátora. Nechybí funkce Street View (3D pohledy na místa), vyhledání trasy, Latitude (pozice přátel), místa na mapě či 3D zobrazení budov (ne všude). V nastavení paměti lze definovat, jestli předběžně načítat dlaždice mapy i mimo Wi-Fi síť. U Google navigace uvítáte, že si telefon stáhne potřebná data ihned při vytvoření trasy a pak už nebude datové spojení potřebovat.

Multimediální funkce, hudba, video: DivX a Xvid si s ním tykají

Mezi multimediálními funkcemi telefonu nalezneme spolehlivý audio a video přehrávač, FM rádio s RDS, galerie fotografií, obchod Android Market či zaručené aplikace doporučované LG – App Advisor. V telefonu mi chyběl třeba editor fotografií a videí, případně file manager. Vše lze řešit dodatečným stažením z Android Marketu.

Hudební přehrávač – klasický hudební přehrávač, na jaký jsme u telefonů s Androidem zvyklí, který má všechny podstatné a oblíbené funkce, jako zobrazení obalu alba, navíc ekvalizér (třeba Bass Boost, Xtra Bass, živě, od LG navíc Dolby Mobile, celkem 21 úrovní), načasování vypnutí přehrávače, náhodné přehrávání či opakování. Na obrazovce s přehrávanou skladbou se zobrazují informace o skladbě, posouvat se v písni (zobrazení doby přehrávání skladby i celkové doby do konce skladby). Ve výčtu skladeb můžete rychle volit, zda přehrát jednu skladbu, všechno, náhodně nebo přidat do seznamu. Přehrávanou skladbu je možné sdílet (SmartShare (síť WiFi), Zprávy, Bluetooth, Gmail). Přehrávač je možné ovládat kdekoliv v telefonu vysunutím horní lišty na displeji.

Video přehrávač – jeho prostředí je pouhým výčtem video souborů s názvem, obrázkem a celkovou dobou. Přehrávač si pamatuje poslední pozici ve spuštěném videu, a tak se po vypnutí přehrávače kdykoliv rychle dostanete přesně tam, kde jste s přehráváním skončili. Jsou zde tři režimy poměrů stran, volba Dolby Mobile a titulků – velikost, písmo (titulky nešly změnit z angličtiny na češtinu ani jiný jazyk). Tento nešvar by LG mělo rozhodně opravit, stěžují si na něj totiž i přední zahraniční redakce. Přehrávač si poradí s formáty WMV, AVI (DivX, XviD), 3GP, MP4. Kvůli své jednojádrové architektuře však nepřehraje Full HD videa (rozlišení 1920 x 1280 px).

FM rádio – rádio bohužel nepracuje bez připojených sluchátek. Má však přehlednou obrazovku s laděním (ručně) i vyhledáním stanic automaticky. Nechybí možnost spuštění přes hlasitý reproduktor, naopak na zobrazení názvu stanice a přehrávaného obsahu (RDS) jsem čekal marně. Chybí také alternativní frekvence (AF). Někoho potěší alespoň funkce vypnutí rádia za zvolený čas.

Android Market – obchod je rozčleněn na aplikace, hry a mé aplikace. Vyhledávání je snadné – procházením seznamu nebo zadáním názvu aplikace do vyhledávacího prostoru. Vámi stažené aplikace pak budou v sekci „mé aplikace“ upozorňovat na nové aktualizace.

App Advisor – výrobcem doporučované aplikace (deset), které byly vyzkoušeny na telefonech LG a fungovaly bez komplikací. LG však jejich výčet příliš neinovuje, i když slibovalo častější aktualizace.

LG World – odkaz na webovou stránku s nabídkou aplikací od LG.

Galerie – standardní Android galerie obrázků a videí, která automaticky vyhledává a třídí položky do skupin. Zalíbit se mohou 3D efekty při posunech mezi složkami. V pravém horním rohu displeje je tlačítko, kterým přepnete zobrazení dle dnů pořízení. Přímo v galerii lze obrázky oříznout, otočit nebo případně odeslat na Facebook, Twitter, Picasa, přes email či Bluetooth. Přiblížit či oddálit fotografie lze klasicky dvěma prsty pohybem k sobě či od sebe (pinch zoom). Posouvání realizujete i gestem – poklepání na stranu telefonu, kam chcete posun.

Konektivita, webový prohlížeč: HDMI zapovězeno

LG Optimus Black doplatí zejména na absenci HDMI portu a starší verzi Bluetooth, které ostatní telefony v podobné cenové relaci mají. Bezdrátový výčet připojení telefonu čítá rychlé datové přenosy přes operátora (HSPA), bezdrátové Wi-Fi a Bluetooth 2.1. Připojení přes kabel zastupuje microUSB port a 3,5 mm Jack.

MicroUSB port – slouží k připojení USB kabelu či nabíječky
HSPA – datové přenosy přes operátora, a to HSDPA (stahování) až 7,2 Mb/s, HSUPA (odesílání) až 5,76 Mb/s.
Wi-Fi – bezdrátový přenos (802.11 b/g/n) s možností vytvoření Wi-Fi hotspotu (sdílení připojení až s 5 dalšími zařízeními). K tomu je v telefonu funkce Wi-Fi Direct – komunikace s dalším zařízením bez použití routeru, výhodou je vyšší přenosová rychlost.
SmartShare – umožňuje bezdrátově propojit a sdílet obsah s jakýmkoliv zařízením v domácí síti. Přenášet, resp. sdílet lze jednoduše obrázky, videa, hudbu či textové a jiné soubory. Funguje to na bázi DLNA přes Wi-Fi.
Bluetooth 2.1 – energeticky méně úspornější než 3.0, s menším dosahem a možnou přenosovou rychlostí, avšak nechybí A2DP profil pro stereo poslech s bezdrátovými sluchátky.
3,5 mm konektor Jack – standardní, k připojení vlastních sluchátek nebo výrobcem dodávaných v balení (špuntová).

Webový prohlížeč – s podporou flash videí (aktualizace na Flash Player 10.3 proběhla během testování), vytváření záložek, otevírání více oken, přibližování/oddalování klasicky (Multitouch) a také tlačítkem G.

LG On-Screen-Phone – je software, jehož prostřednictvím můžete ovládat telefon v počítači. Stačí k tomu USB kabel a nebo Bluetooth. Program vyobrazí podobiznu telefonu a na displeji zobrazí aktuální obrazovku z telefonu. Poměrně snadno tak jde psát SMS zprávy, emaily a prohlížet obsah telefonu. Aplikace poslouží i ke snadnému pořízení screenshotů.

Závěr recenze telefonu LG Optimus Black

LG Optimus Black si své místo na trhu zaslouží, protože přináší hodně dobrý displej s vysokým stupněm jasu, odladěný operační systém Android s řadou vylepšení od výrobce, originální tlačítko „G“ s mnoha funkcemi a v dalších vlastnostech se může rovnat i nepatrně dražším modelům. Rozhodně není na škodu, že výrobce zvolil ještě jednojádrový procesor v době, kdy nastupují dvoujádra. Slibovaná aktualizace telefonu na vyšší verzi Androidu pak přinese i další vylepšení, hospodaření s pamětí, výkonem, energií.

Cena telefonu LG Optimus Black, kterou vidíte níže, je zcela adekvátní a dokonce mile překvapila, očekávala se i vyšší. Jestli se vám telefon líbí, chcete mít možnost cokoliv na displej přečíst za každé situace, pochlubit se přátelům mnoha ovládacími gesty a k tomu třeba využívat GPS a webový prohlížeč, občas i shlédnout zajímavý film a nasát novou muziku, pak LG Optimus Black kupte.

Aktuální cena LG P970 Optimus Black v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

displej typu Nova chybí HDMI
kompaktní zpracování titulky nejdou přepnout z angličtiny
ovládací gesta mono reproduktor na nevhodném místě
Android 2.2 Froyo s budoucí aktualizací
5 Mpx fotoaparát a přední 2 Mpx videokamerka
Wi-Fi Direct
podpora DivX a Xvid videí
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
32 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
AliceLG optimus blackKámaMartinDAvid Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
mikis
mikis

Moc pěkně napsaná recenze!

djax
djax

Škoda že nemá Gorilla Glass. Jak moc je odolný displej proti poškrábání?

DallasCZ
DallasCZ

recenze opět super..teď jen vyřešit dilema Desire s nebo Optimus Black :-)

DRGman
DRGman

jj suhlasim tiez !

rad by som sa opytal – ako v telef.mozno priamo vyuzit magnetometer ?
RDS funkcia sa da doriesit inou „radio RDS“ aplik. ?
a snad nie uplne trivialna otazka:
v baleni je 2GB karta. ak sa nainstaluje pár aps.na kartu (a stym spojene ciastocne do pamate telef.) a nasledne sa karta vymeni za 16/32GB, musia sa tie uz nainstal. aps najskor odinstal a nasledne nanovo nainstal.kvoli novej karte ? alebo ich netreba odinstalovat a staci ich nainstal. nanovo na 16/32GB kartu ?
dik moc !

aege
aege

Vyčerpávající recenze-lepší ani být nemůže.
Mne teda samotný telefon nijak zvlášt nenadchl,ale to je pouze můj osobní názor!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení